Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/01/2022)

Luxembourg Qyteti është një kombinim magjik të lashtë dhe moderne së bashku me lokale dhe globale, thjeshtësi dhe luks. Është e sigurt të them se me të gjitha këto opsione eklektike, nuk ka asnjë shans që ju do të mërzitem. Kjo është arsyeja pse ajo ishte e vështirë për ne për të përmendur vetëm Top 5 gjëra për të bërë në një vizitë të shkurtër në Luksemburg. por, ne do t'i jepte një të shkojnë!

 

1. histori, art & Kultura

Ky qytet i bukur ofron një përzierje intriguese të historisë, kulturës, art, dhe natyrale peisazhet. Me shumë nga zyrat e Bashkimit Evropian dhe departamentet priti në Luksemburg qytetin, ekziston një perspektivë e vërtetë multikulturore në këtë qytet.

Me ekspozitat e saj të shumta dhe muzetë, kështjella, dhe fortifikime, Luxembourg kombinon një shumëllojshmëri të pabesueshme e vendeve interesante kulturore. Kultura dhe Arti i Luksemburgut janë një pasqyrim i vërtetë i popullsisë së saj, të ndryshme dhe multikulturore. Luxembourg mund të jetë krenaria e aktiviteteve të saj në mbarë botën unike kulturore të ndryshme nga arti dhe traditat që tregon dhe festivale. Në mënyrë që të bëjë atë më të lehtë për ju për të zbuluar arti dhe kultura në Luksemburg, Luksemburg për Turizmin krijuar Karta e Luksemburgut: qasje të lirë në më shumë se 60 vende kulturore në Luksemburg dhe në rajonin e Madhe.

Si pjesë e Top 5 gjëra për të bërë në një vizitë të shkurtër në Luksemburg, ju duhet patjetër të vizitoni Letzebuerg Qyteti Museum. Muzeu është vendosur në katër ndërtesave historike. Ekspozita e përhershme "The Story Luksemburgu" ilustron historinë më shumë se mijë-vjeçare të kryeqytetit të Dukatit të Madh. Next për shumë objekte origjinale, Ekspozita paraqet zhvillimin e qytetit duke përdorur një seri të modeleve urbane. ekspozita të përkohshme janë mbajtur rregullisht në dy nivele të tjera të muzeut. Sigurohuni që të shikoni se çfarë ata janë kur ju vizitoni!

Antwerp për Trenat Luksemburg

Bruksel për Trenat Luksemburgu

Metz për Trenat Luksemburg

Paris për Trenat Luksemburg

 

2. Bock casemates - casemates du Bock

visit the wall when you do a short visit to Luxembourg

Casemates du Bock janë mjaft të lehtë të arritshme nën kështjellë ish-, Montée de Clausen. Bock casemates është një 17 kilometër tunel të gjatë, fillimisht gdhendur në shkëmb nga ana e Spanjisht ndërmjet 1737 dhe 1746. Kazamatët njihen për rëndësinë e tyre historike në Luksemburg, duke qenë një strehë për më shumë se 35,000 vendasit e mijëra ushtarëve gjatë Luftës së Parë Botërore dhe Luftës së Dytë Botërore. Përbërë nga pasazhet atmosferike dhe shkallët mbresëlënëse shkëmbore, tuneli historik i casemates është një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ngarkuar ato cellphones dhe paketë atë qese. Kjo është një duhet-shih në Top tuaj 5 gjëra për të bërë në një vizitë të shkurtër në Luksemburg!

Cologne për Trenat Luksemburg

Frankfurt për Trenat Luksemburg

Amsterdam për Trenat Luksemburg

Rotterdam për Trenat Luksemburg

 

3. Trashëgimisë fetare në Luksemburg

Quirinus chapel is a must on a short visit to Luxembourg

Ata të interesuar në trashëgiminë fetare duhet ta vizitoni kapelës Quirinus. Një kishëz gotike pelegrinazhi u ngrit në 1355 dhe pjesërisht gdhendur në shkëmb. Në faqen e saj, ka pasur fillimisht një shenjtë pagan të cilat romakët më vonë adhuruan si një shenjtërore të hershëm të krishterë. Një burim shkëmb surges këtu. Njerëzit atribuar një fuqi të dobishme shërimin për ujërat e saj në rast të sëmundjeve të syrit.

Që nga shekulli i 11-të, vendi ka qenë i shenjtëruar për Shën QUIRIN dhe nga fillimi i 13, Shërbimet janë mbajtur në dy shpellat e kapelës.

Kishëz Gothic pelegrinazhi u ndërtua në 1355, ndërsa më pas u shtuan çatia dhe kambanoret e vogla, në fund të shekullit të 19.

Kisha e Shën Michael është kisha më e vjetër në Luksemburg qyteti dhe u shkatërrua dhe rindërtuar disa herë gjatë shekujve të fundit. Kisha e Saint Michel është një nga ndërtesat më të vjetra fetare në Luksemburg. Ndërtesat histori daton në 1987 kur Numërimin e Luksemburgut ngritur një kishëz të vogël brenda baza e tij e kështjellës. Kisha pranishëm kombinon një fasadë romane me elemente gotike strukturore dhe dekorime të brendshme barok. Vini re harqe vuri në nef. dritare të mëdha gotë. Një numër i skulptura fetare. Dhe Supozimi i madh i pikturës Virgjëreshës montuar mbi altar barok.

 

 

4. Palais Grand-Dukës në një vizitë të shkurtër në Luksemburg

nëse arkitekturë është gjë e juaj, atëherë Palais Grand-Ducal duhet të jetë pjesë e Topit 5 gjëra për të bërë në një vizitë të shkurtër në Luksemburg. Si vendbanim origjinale e Dukës të Madh dhe familjes mbretërore, Grand Dukës Palace në Luksemburg City është një pjesë spektakolare e arkitekturës, e ndërtuar në shekullin e 16 gjatë flemisht Rilindjes. dizajn të brendshëm të pallatit duket të jetë një kombinim i hollë i një shumëllojshmëri të stileve. Një bashkëveprim delikate mes romantik dhe stil mesjetar-gothic, dhe dizenjot industriale të lehta nga gjermanisht projektuesi industrial – Ingo Maurer.

 

5. Shtëpia e çokollatë në Luksemburg qytetin

Chocolate house in Luxembourg

Çokollatë House në Luksemburg është i njohur për çokollatë e saj të kursit. Por përveç kafshon ëmbël dhe një shumëllojshmëri të ëmbëlsira, ju gjithashtu mund të gëzojnë pies e tyre të shijshme dhe Salads. Kur Tarracë është e plotë, ju gjithmonë mund të ulen brenda në katin e parë apo Upstairs.

Shtëpia çokollatë është e vendosur në frontin e i Dukës të Madh pallat. Pra, të marrë vendin tuaj dhe të gëzojnë një Hotchocspoon. Ne jemi të sigurt që ju do të bëni House Chocolate preferuar vendi juaj. një paharrueshme, përvoja superlative, për të gjitha akuzat.

*Tip Extra:

Për një sasi shtesë të fun, Mos humbisni verë në Festivalin e Qytetit. Ajo zhvillohet nga fundi i qershorit deri në fillim të shtatorit. Gjatë kësaj periudhe ju mund të gëzojnë koncerte falas, tregjet, ekspozitat, dhe sportive ngjarje nëpër qytet.

 

Kapur një tren për Luksemburg përdorur SaveATrain! Vendin e shpejtë dhe e lehtë për të librit aventurat tuaja rreth Evropës.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftop-things-short-visit-luxembourg%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)