Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/04/2022)

Polemizues në tren kundrejt autobus në Evropë është një temë e pafund, secili ka mendimin e vet. por, jemi edhe duke folur për sigurinë, dhe në qoftë se ne jemi - është e mjaftueshme? Siguria e transportit tonë të zgjedhur duhet të jetë gjithmonë e para, dhe ne jemi duke adresuar sot. zakonisht, njerëzit kanë tendencë për t'iu qasur kësaj teme ndryshe, në varësi të preferencave të tyre të udhëtimit. Me tutje, Të rejat e fundit kemi dëgjuar për aksidente nëpër faktor botëror në, gjithashtu. Ndërsa ju do të rrallë dëgjojmë ka pasur një aksident treni diku, Ndodh. Ashtu si ajo e bën me ajër, makinë, autobus dhe mjeteve të tjera të transportit. Edhe kështu, Statistikat janë të qarta - zyrtarisht, treni është një nga mënyrat më të sigurta të transportit këto ditë! I njëjti nivel sigurie vlen edhe për trafikun ajror, ndërsa të gjitha mjetet e tjera të transportit vijnë më pas.

 

Është treni një nga mënyrat më të sigurta të transportit në të gjitha vendet?

jo, nuk eshte. Jo të gjitha binarët dhe trena janë të cilësisë së njëjtë. Kur ne flasim për sigurinë e udhëtimit hekurudhor, ne zakonisht flasim për këtë në kontekstin e një vendi të caktuar. përgjithësisht, udhëtimit hekurudhor është shumë e sigurt, por ende nuk dëmton të kontrolloni gjendjen e binarëve dhe lidhjes së vendit nëse dëshironi të udhëtoni me tren.

për shembull, vetëm shtatë vjet më parë U.S. numërohen 32,367 viktima rrugore, 570 viktima hekurudhore, dhe 485 viktima e ajrit. Këto janë numrat e vetëm të përafërt, por ata e bëjnë të pikturoj një foto shumë e qartë që tregon se udhëtimi tren dhe udhëtimit ajror janë të dy në mënyrë të konsiderueshme më të sigurta se udhëtimit rrugë.

Nëse jeni të udhëtojnë nëpër Evropë, shikoni këto fakte të habitshme tren.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

I Trenit është një nga më të sigurta llojet e transportit 1

 

Cilat janë më pak të sigurta mjetet e transportit?

Kjo duhet të jetë një motor. shaka (jo se ka ndonjë gjë qesharake atje) Mjekët zakonisht i referohen motoēikletat (d.m.th., aksidentet shkaktuara nga hipur njërin) si “cikle të donatorëve.” me sa duket, këto aksidente janë zakonisht aq të shpeshta dhe fatale që ata prodhojnë mjaft e dhuruesve të organeve. Udhëtim në disa nga trenat më të shpejtë në Evropë nuk shkakton sa më shumë aksidente.

Mynih për Trenat Berlin

Frankfurt për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

train car bike

 

Si mund të jetë i sigurt i trenit është një nga mënyrat më të sigurta të Transportit Tani?

Këtu janë disa nga arsyet kryesore pse treni është një nga mënyrat më të sigurta të transportit:

më pak aksidente

Kur të dy hekurudhat dhe trenat janë marrë në mënyrë adekuate kujdesin e (d.m.th., shërbim rregullisht, ruajtur, zëvendësohet kur është e nevojshme, etj), ju rrallë do të dëshmuar ndonjëherë ndonjë aksidente me këtë mjetet e transportit. Një nga arsyet është se, ndryshe transportit rrugor, ka vetëm një rrugë dhe një mjet udhëtimi (d.m.th., treni) duke ndjekur një rrugë për destinacionin e vet përfundimtar. Nuk ka automjete të papritura do të vijnë në rrugën tuaj, duke ju humbni kontrollin mbi timon. Nuk ka ndërrime papritur dhe kthehet, ose situata të tjera stresuese dhe potencialisht të rrezikshme. Kjo mund të jetë një nga arsyet pse transportit me tren ka mbetur një nga mënyrat më të sigurta të transportit deri tani.

Lille për Trenat Paris

Luksemburgu për Trenat Paris

Frankfurt për Trenat Paris

Gjenevë për Trenat Paris

 

I Trenit është një nga më të sigurta llojet e transportit 3

 

Treni është një nga më të sigurta mënyrat e transportimit me përfitimeve mjedisore

Nëse do të krahasojmë hekurudhor me rrugor dhe transportit ajror, ne do të demonstronim lehtësisht se Treni është një nga mënyrat më të sigurta të transportit por gjithashtu shumë më tepër i qëndrueshëm se çdo mjet tjetër transporti. Si? Trenat nuk prodhojnë sa më shumë emetimet e CO2, dhe emisionet e trenit nuk janë lëshuar direkt në atmosferë e sipërme. Plus, Trenat nuk konsumojnë shumë energji apo hapësirë, dhe nivelet e tyre të zhurmës janë më pak se metodat e tjera të transportit. Shumica e udhëtarëve të ndërgjegjshëm për mjedisin zgjedhin trenat e udhëtarëve si mënyrën e tyre të transportit. Udhëtarët përreth Evropës, shumë, love eko-mirëdashësi e trenave, së bashku me raportet e tyre të sigurisë.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Përfitimet shëndetësore

Përveç lartpërmendur përfitimet mjedisore që janë të, në të njëjtën kohë, përfitimet tona të shëndetit, jo vetëm që i Trenit është një nga më të sigurta llojet e transportit, por trenat hipur janë të shkëlqyera për shëndetin tonë të përgjithshëm.

Lidhur me trena, ata lejojnë ata që ngasin ato për:

  • Leviz rreth qerre dhe ecin korridoret e trenit, ndërsa në lëvizje. Kjo ndihmon qëndrimit trupit celular
  • Ecni deri në zyrat apo shtëpitë e tyre, pasi ata largohen nga stacioni. Kjo është e madhe për fizikun e tyre
  • Marr një sy gjumë gjatë rrugës për në punë dhe kthimit nga puna pa rrezikuar hyrjen në a përplasje makine. Një parandalimi i rëndësishëm të sigurisë
  • gëzojnë aktivitetet e kohës së lirë midis pikave A dhe B. Një mënyrë fantastike për t'u çlodhur dhe për të marrë veten nga një humor të keq

Keto dite, kur të gjithë e mbingarkuara dhe duke kërcyer nga vendi i tyre makinë në karrige e tyre në punë dhe anasjelltas, të kesh një kohë të ftohtë në mes është vendimtare. Duke pasur mundësinë për të pushuar në një tren si ju udhëtojnë është padyshim një nga shumë arsye pse njerëzit zgjedhin trena.

 

Trajnimi është një nga më të sigurta mënyrat e emetimeve të CO2 Transportit

 

Duke folur për trenat e distancave të gjata, ata janë një mundësi fantastike për të udhëtuar si ata lejojnë disa joproduktive. Duke marrë nga pika A në pikën B në 2 orët me aeroplan janë efikase, por është e sigurt për shëndetin tuaj? A do të sfidojë blog post tonë “I Trenit është një nga më të sigurta llojet e transportit”? mund tuaj Trupi dhe mendja procesit ndryshimin e papritur të klimës, presion atmosferik, dhe çdo gjë tjetër në mes? vështirë se. Kjo është arsyeja pse udhëtonte me tren nëpër Evropë lejon trupin tuaj të mësohet me ndryshimet dhe t'i përpunojë ato në a mënyrë të shëndetshme.

Berlin për Trenat Mynihut

Frankfurt për Trenat Mynihut

Vjenë për Trenat Mynihut

Stuttgart për Trenat Mynihut

 

valixhe (siguri) përfitimet

Nuk është saktësisht një shëndeti apo siguria përfitim, por siguria valixhe luan një rol mjaft të rëndësishëm për disa pasagjerë. Nuk ka rëndësi nëse ju Pak dritë për të udhëtimit ose jo, ju doni bagazhin tuaj në një copë. Shumica e udhëtarëve janë mbledhësit e artefakteve të çmuar, figurina, dokumentet, etj. dhe ata duan kujtimet e tyre me ta. për fat të keq, udhëtimit ajror është i njohur për bagazhet e humbura dhe të dëmtuara të cilat rrallë ndodhin kur udhëtoni me tren. Plus, bagazhi juaj është gjithmonë me ju, kështu që askush nuk mund t'i rrëmbejë atë në bagazh pretendojnë. A është kjo arsyeja për të thënë se treni është një nga mënyrat më të sigurta të transportit? Ne mendojmë kështu.

 

 

udhëtimit tren nuk është filxhan të gjithëve çaj, por ajo patjetër është një nga gota më të sigurta, dhe më së shumti simpatik ato, shumë. Herën tjetër ju jeni planifikim destinacioni juaj pushime, konsiderojnë se Train është një nga mënyrat më të sigurta të transportit, dhe mos hezitoni t'i jepni një shans udhëtimit me tren. Është e rehatshme, është e sigurt, kjo është super simpatik, dhe një përvojë që ju do të mbani mend përgjithmonë. Në qoftë se ju jeni udhëtojnë nëpër Evropë, na kontaktoni në https://www.saveatrain.com të rezervoni biletën tuaj në më pak se tre minuta dhe fillo të shijosh udhëtimin tuaj të sigurt në binarët!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-safest-transportation%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)