Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/09/2022)

Eko miqësore udhëtimit është në ballë të mendjet tona si ne të hyjë në këtë dekadën e re. Me aktivistë të mjedisit të tilla si Robert Swan dhe Greta Thunberg, mesazhi për botën është duke u dorëzuar me qartësi kristal. Ne po mbaron e kohës për të bërë një ndikim të qëndrueshme në planet dhe ruajtjen e burimeve të saj të çmuar.

Ndryshimi fillon sot dhe me ne, vendimet që marrim që promovojnë turizmit përgjegjës. Siç kemi bërë më të vetëdijshëm për efektet tona në mjedis dhe udhëtimit të qëndrueshëm iniciativat, ne ende priren të mendojnë për eko miqësore udhëtimit në shumë të gjerë një kuptim. udhëtimit përgjegjës nuk është diçka që është më ne mund të zgjedhin për të marrë pjesë në këtu dhe atje. Kjo është diçka që duhet të endura intricately në jetën tonë të përditshme, duke u bërë natyrë e dytë.

Ky trend pozitiv është bërë valë progresive në të gjithë industrinë globale të udhëtimit. Qendrat e udhëtimit janë futur Fuqia e diellore, sistemet e riciklimit të ujit janë zbatuar për të reduktuar konsumin dhe plastike po bëhet një përdorim i keq i së kaluarës. Nuk është një lëvizje e thellë globale në rritje dhe një që, me shpresë dhe vendosmëri, do të jehonë pozitive për brezat e ardhshëm të udhëtarëve pashuar. Këtu janë këshilla tona të lartë mbi atë se si për të udhëtuar Eco Friendly:

 

Hiri i Kaluar i Udhëtimeve me Tren

Shumë udhëtarë kanë zgjedhur për të reduktuar karboni gjurmë e tyre duke fluturuar pak a duke i prerë jashtë udhëtimit ajror plotësisht, kryesisht në përgjigje të buzzword suedeze Fluturimet Shame (turp fluturim). Nuk është sekret që udhëtimet ajrore tani janë një nga kontribuesit me rritjen më të shpejtë të ndryshimeve klimatike. Edhe pse fluturues do të jetë gjithmonë një lojtar i rëndësishëm në mënyrën se si ne të zgjedhin për të udhëtuar, ne duhet të jetë i kujtoi se format e tjera të udhëtojnë ofrojnë Sensational pushimet eko.

udhëtimit tren ka një Nostalgjik shkuara hir ambienti dhe është një i fuqishëm udhëtimit eko-miqësore nismë. Ajo ofron një një sërë përfitimesh duke përfshirë më shumë hapësirë ​​për këmbët, ngrënie në një makinë ngrënie duke shijuar pamje të bukur, udhëtojnë me fëmijët është shumë më e lehtë dhe për ata që dëshirojnë të qëndrojnë të lidhur, nuk ka modalitet gjatë fluturimit. udhëtimit tren barazohet pa mëdyshje për të udhëtimit përgjegjës.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

Train Travel Eco Friendly

 

Jetë Eco Friendly, Lini Vetëm Footprints

Kudo ne udhëtimit, ne duhet të lënë vetëm gjurmët e këmbëve. Si eko udhëtarët, ne tashmë e dimë këtë. Megjithatë, me këto trende të na shtyjnë të bëjmë më shumë, ne mund të marrë këtë hap një më tej. Gjëja më pozitive për të parë është udhëtarë u bashkuar së bashku dhe të lënë një destinacion më të mirë se e kemi gjetur atë. Ajo kushton asgjë për të marr disa pjesë të plehra që ne shohim në një plazh apo në një pyll. për më tepër, asgjësimi i saktë i tij do të thotë se ai nuk zbret në oqean.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

 

Hani dhe pije lokale

Mbështetja e vendasve nuk është vetëm një eko miqësore udhëtimit Iniciativa por ajo është gjithashtu një kontribut upliftment komunitet. Blerja në nivel lokal do të thotë se askush nuk kishte për të transportuar këto mallra. Edhe me shume, bizneset lokale kanë mundësi të lulëzojnë. Isshtë një gjurmë karboni zvogëlues dhe bashkësia lokale fiton.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

Eat And Drink Local

 

Të jetë një pjesë e eko miqësore Biseda

Një trend të bëhet një trend, sepse ajo është pjesë e bisedës globale. Si një udhëtar eko angazhuar për eko miqësore udhëtimit parimet, ne duhet të angazhohen dhe të jetë një pjesë e asaj narrative. zërat tanë kanë pushtet. Siç kemi komunikuar me udhëtarët e tjerë dhe si ne udhëtojnë në qoshet unike të globit. Ne kemi nevojë për të mbajtur përhapjen e mesazhit. Ne të çojë njëri-tjetrin me anë të shembullit dhe si kemi bërë këto ndryshime të nevojshme për jetën tonë dhe se si ne të kontribuojë në turizmit të qëndrueshëm, Ne të frymëzojë të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë.

Milani për Trenat Venecia

Padua për Trenat Venecia

Bologna për Trenat Venecia

Roma për Trenat Venecia

Travel Eco Friendly

 

Përdorimi i transportit publik ose Walk

Edhe pse kjo mund të duket unappealing në të parë dhe nevojat e kërkimit për të bërë në lidhje me sigurinë e Transporti publik dhe destinacionet, transit masiv eshte nje eko miqësore mënyrë për rreth udhëtimit. Ajo përdor një sasi të reduktuar në mënyrë drastike e karburantit për udhëtar në krahasim me një makinë.

Një destinacion beckons një udhëtar për të zhyt veten në të gjitha që ajo ka për të ofruar. Ka me të vërtetë nuk ka mënyrë më të mirë për të bashkëvepruar me njerëzit e saj, përjetoni kulturën e saj, dhe argëtohem në mjedisin përreth. Marrja e transportit publik e bën vetëm atë dhe në këmbë është një alternativë edhe më të mirë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

Use Public Transportation Or Walk to be eco friendly

 

Pack lehta dhe Eko miqësore

Kjo është një keqkuptim i madh që paketim dritë është i parëndësishëm. Drita Paketimi padyshim është një eko miqësore parim të udhëtimit ne të gjithë mund të lehtë të miratojë dhe ajo ka një ndikim të madh. Ne paketë të lehta, të lehta mënyrat tona të transportit do të peshojnë dhe kjo përkthehet në konsum më pak karburant.

Një tjetër mënyrë për të luajtur pjesën tuaj në udhëtimit të qëndrueshëm është që të kemi një vështrim në kit udhëtimit. Një kit eko miqësore të udhëtimit do të përbëhet mundësisht nga një furçë dhëmbësh bambu, bare shampo, dhe tela sapuni në vend të xhelit për dush. Shampo dhe kondicioner në miniaturë dhe mbështjellës të ripërdorshëm ndaj derdhjes. Shishet e ujit prej alumini janë jetike si dhe kashta metalike.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

Pack Light for Eco Friendly Travel

 

vullnetar

Tendencat më të mëdha të udhëtimit për 2020 tregojnë se udhëtimi experiential është mënyrë e re për të udhëtuar. Levizin mbi, jane klasike. Kjo e bën vend për përvojat që kultura vitrinë, aktivitetet, dhe një pasqyrë unike për destinacionet.

  1. Zgjedhin furnizuesit e angazhuar për të Travel Qëndrueshëm.
  2. Konsideroni një destinacion në nevojë për Turizmit.

Bruksel për Trenat Bruges

Antwerp për Trenat Bryzh

Halle dy trena Bruges

Ghent për Trenat Bryzh

Volunteer in the forest

 

Nëse ne kujdesemi për mjedisin dhe ne e duam artin e udhëtimit, ne do të kursejnë, mbroj, dhe bëjmë që udhëtimi ynë të thotë diçka për të mirën më të madhe kolektive të planetit dhe turizmit eko. Filloni me prenotim një udhëtim tren me Ruaj një tren, sot!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Si për të udhëtuar Eco Friendly Në 2020?” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/eko-miqësore për udhëtime/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)