Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 22/10/2021)

Nëse jeni duke planifikuar udhëtimin tuaj të parë në Evropë, ka disa gjëra për të cilat duhet të dini më së shumti Qytetet e bukur në botë. ne kemi krijuar një udhëzues perfekt për 10 gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë. Një udhëtim në vendin e kështjellave, kuzhina të hollë, parqet kombëtare, dhe fshatra piktoreske, mund të jetë një nga pushimet më të paharrueshme që do të keni. Ne te kunderten, gjithashtu mund të shndërrohet në një legjendë të ligë dhe të ketë një fund të keq, nëse nuk jeni të përgatitur siç duhet.

Pavarësisht nëse jeni duke udhëtuar për herë të parë në Evropë apo po ktheheni, këto këshilla do ta bëjnë udhëtimin tuaj më të sigurt, me komode, dhe patjetër epike.

 

1. Mos vizitimi i qyteteve të vogla dhe vendeve të shfaqura jashtë rrahjeve

Nëse është udhëtimi juaj i parë në Evropë, atëherë ju patjetër po shkoni drejt vendeve për të cilat të gjithë flasin. Megjithatë, nëse doni të zbuloni Evropën e veçantë, atëherë mos vizitimi i fshatrave të vegjël dhe qyteteve të njohura janë një nga gabimet e udhëtimit që duhen shmangur në Evropë. Ju duhet të planifikoni udhëtimin tuaj në vendet më të paharrueshme jashtë rrugëve të rrahura në Evropë.

Sigurisht, nëse doni të shihni dhe të keni të njëjtat fotografi si milionat e tjerë të turistëve që grumbullojnë rrugët e Parisit, milan, dhe Pragë, pastaj ndiqni turmat. por, nëse keni shpirtin e një eksploruesi, dhe duke kërkuar për ato xhevahire te fshehura, pastaj planifikoni udhëtimin tuaj përreth fshatrat e vegjël dhe unikë në Evropë.

Florenca në Milano Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Milano në Firence Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Venecia në Milano

 

woman walking on grass

 

2. Gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë: Mos përdorimi i transportit publik

Një nga gjërat e para që të vijnë në mendje kur dëgjon Transporti publik, është i mbushur me njerëz dhe autobusë të nxehtë, radhë, dhe trafikut. Megjithatë, transporti publik në Evropë nuk është vetëm autobus por tramvaj dhe tren. Disa turistë preferojnë të marrin me qira një makinë, sesa udhëtimi, por transporti publik në Evropë është shumë i rehatshëm, të përpiktë, lirë, dhe rekomandohet.

Ju lehtë mund të arrini pjesët më të largëta të Evropës, rezervate mahnitëse të natyrës, kështjella, dhe pamje të lë pa frymë, me tren. Nuk ka mënyrë më të mirë për të udhëtuar nëpër Evropë sesa me tren, është kursyesi absolut i kohës dhe parave.

Mynih në Salzburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Vjena në Salzburg

Çmimet e Trenit nga Graz në Salzburg

Linz në Salzburg Çmimet e Trenit

 

Not Using Public Transport is a Travel Mistakes You Should Avoid In Europe

 

3. Mos Marrja e Sigurimeve të Udhëtimit

po, Qytetet evropiane janë një nga qytetet më të zhvilluara dhe më të sigurta në botë. por, ti je akoma njerez, dhe shkëmbinjtë në parqet kombëtare të Evropës janë të pjerrëta dhe të pamëshirshme. Ndërsa ju mund të jeni shtegtari dhe udhëtari më me përvojë, ju akoma mund të merrni një të ftohtë, përdredhni një kyçin e këmbës, ose vidhen kamerën tuaj.

Sigurimi i udhëtimit në Evropë është i rëndësishëm për shëndetin dhe arsye të tjera të udhëtimit. Marrja e sigurimit të udhëtimit në Evropë është një domosdoshmëri, dhe nuk duhet të kurseni në një domosdoshmëri të tillë. Mos marrja e sigurimit të udhëtimit është një gabim që duhet të shmangni kur udhëtoni në Evropë sepse mund t'ju kushtojë një pasuri të vogël.

Marsejë në Lyon Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Lyon

Lyon në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Lyon në Avignon

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is not a hike in the great outdoor

 

4. Gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë: Mos blerja e biletave paraprakisht

Evropa është e shtrenjtë. Edhe nëse jeni duke udhëtuar në vendet më të volitshme, muzetë dhe biletat e tërheqjes do t'ju kushtojnë një pasuri të vogël. Mos blerja e biletave paraprakisht është një nga gabimet më të mëdha për të shmangur në Evropë, miliona turistë që vizitojnë Evropën çdo vit, do t'ju garantojë që.

Kështu që, mund të gjeni oferta të shkëlqyera për faqet ikonike të Evropës, tërheqjet, dhe aktivitetet, nëse hulumtoni dhe rezervoni paraprakisht. Ndonjëherë mund të merrni marrëveshje me të vërtetë të shkëlqyera thjesht blerja e biletave në internet, dhe kjo ju kursen shumë kohë të çmuar në udhëtimin tuaj. veç, nëse është udhëtimi juaj i parë në Evropë, duhet të jeni të përgatitur për radhët e gjata. Kështu që, blerja e biletave të udhëtimit dhe tërheqjes në internet do t'ju shpëtojë nga qëndrimi në shi, ditë të nxehta vere, dhe ju lë kohë për këtë këndvështrimi dhe piknik.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

woman laughing next to flowers

 

5. Shkëmbimi i parave në aeroport

Të udhëtosh në një vend të huaj mund të jetë stresues, duke mos folur gjuhë ose duke gjetur rrugën tuaj nëpër qytet. Trajtimi i buxhetit dhe valutës suaj mund të jetë gjithashtu stresues. Ndërsa shkëmbimi i parave në aeroport është shumë komod dhe i besueshëm, është një nga gabimet e udhëtimit për të shmangur në Evropë.

Tarifat që do të bëni paguaj dhe këmbej monedhën do t'ju kushtojë, prandaj është më mirë të bëni hulumtimin tuaj në internet në exchange pikë. Gjithashtu, gjithmonë mund të kërkoni në pritjen e hotelit tuaj, ata do të jenë të lumtur të rekomandojnë pikë të besueshme parash në zonë. Rekomandohet të shkëmbeni sa duhet për udhëtimin nga aeroporti, dhe një shumë që do të mbulojë të parën 1-2 ditët e udhëtimit tuaj.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Rouen

Çmimet e Trenit nga Paris në Lille

Rouen për në Brest Çmimet e Trenit

Rouen për Le Havre Çmimet e Trenit

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is to exchange money in the airport

 

6. Rezervimi Akomodues Në Lagjen e Gabuar

Vendndodhja është një nga faktorët më të rëndësishëm në krijimin pushimet perfekte në Europë. Duke mos bërë hulumtimin tuaj në pjesën më të mirë të qytetit, lagje, ose fshat për të qëndruar në, është një gabim për tu shmangur kur udhëton në Evropë. Zgjedhja e vendit të akomodimit tuaj është po aq e rëndësishme sa zgjedhja e llojit të akomodimit. Qëndrimi në një pjesë të gabuar të qytetit mund t'ju kushtojë në kohën e udhëtimit, trafik, çmim, dhe sigurinë.

Çmimet e trenave nga Brukseli në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Londra në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Berlini në Amsterdam

Çmimet e Trenit nga Parisi në Amsterdam

 

Accommodating on a mountain

 

7. Gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë: Të hash në restorantin e parë që sheh

Nëse jeni një turist tipik, atëherë do të shkoni për zinxhirët e njohur të ushqimit të shpejtë për drekë ose restorantin e parë në rrugën tuaj. Megjithatë, ju mund të humbni restorante të mahnitshme, me pjata dhe këndvështrime fantastike lokale që do t’ju ​​heqin frymën.

Nëse i kushtoni vetëm pak kohë studimit përpara udhëtimit tuaj, ju do ta kënaqni veten me një përvojë të paharrueshme të kuzhinës. përveç, duke provuar ushqim të shijshëm, ju mund të kurseni disa monedha, në vend që të përplaset në restorantin e parë përreth. Kafe e mrekullueshme, ëmbëlsira, kuzhina lokale, dhe pjata të bujshme me ritme qesharake, mund të jetë afër cepit.

Firence në Romë Çmimet e Trenit

Napoli në Romë Çmimet e Trenit

Florenca në Pisa Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Roma në Venecia

 

Eat at the right place and avoid Travel Mistakes in Europe

 

8. Përdorimi i librit udhëzues në vend se turne falas në këmbë në qytet

Një libër udhëzues është një burim i shkëlqyer frymëzimi për një udhëtim në Evropë, dhe për të pasur një plan të përgjithshëm të udhëtimit. Megjithatë, qëndrimi te libri juaj udhëzues është një nga gabimet më të mëdha të udhëtimit për të shmangur në Evropë. Do të thotë që ju do të vizitoni të njëjtat vende si miliona turistë të tjerë, dhe si një turist.

Zbulimi i qytetit në një turne falas në këmbë është mënyra më e mirë për të shijuar qytetet më përrallore në Evropë. Një udhëzues lokal që flet anglisht do t'ju sjellë nëpër qytet. Përveç kësaj për të treguar faqet e njohura dhe të famshme, udhëzuesi i turneut në këmbë për në qytet do t'ju tregojë sekretet më të ruajtura të qytetit dhe do t'ju japë shumë rekomandime dhe këshilla për qytetin. Kjo perfshin rekomandimet e ushqimit, marrëveshje të shkëlqyera, njolla të fshehura, dhe më e rëndësishmja se si të qëndrojmë të sigurt.

Amsterdam në Londër Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Londër

Çmimet e trenave nga Berlini në Londër

Çmimet e trenave nga Brukseli në Londër

 

 

9. Gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë: Jo Paketimi Për Evropë

Me diell, me shi, i ftohtë, ose i lagësht, një nga gjërat më të veçanta në lidhje me Evropën është se ju mund t'i përjetoni të gjitha 4 stinët në një ditë. Kështu që, mos paketimi posaçërisht për motin e Evropës është një gabim udhëtimi për tu shmangur me çdo kusht.

Bluza, xhaketë shiu dhe ere, këpucët e rehatshme janë thjesht të domosdoshme për të paketuar për udhëtimin tuaj në Evropë. Bestshtë më mirë të paketoni dhe të vishni shtresa, në këtë mënyrë do të jeni rehat në çdo mot, dhe nuk mbart një tërësi gardërobë.

Çmimet e trenave nga Mynihu në Cyrih

Çmimet e trenit nga Berlini në Cyrih

Çmimet e Trenit Bazel në Cyrih

Çmimet e Trenit nga Vjena në Cyrih

 

eiffel tower black and white

 

10. Mbajtja e parave tuaja në një vend

Qytetet evropiane njihen për mahnitje, por edhe për xhep xhep, kurthe turistike, dhe skema të ndryshme për të mashtruar turistët. Zhytja buxheti juaj i udhëtimit ndërmjet udhëtimi juaj ditor çantë, i sigurt, dhe një kartë krediti është mënyra më e mirë për të udhëtuar në mënyrë të sigurt dhe për të shijuar.

Bestshtë më mirë të qëndroni në anën e sigurt dhe të shmangni mbajtjen e parave të gatshme dhe kartën tuaj të kreditit në një vend. Kështu që, duke pasur përkatësinë tuaj të çmuar mbi ju në çdo kohë dhe vend, është një gabim udhëtimi që duhet të shmangni në Evropë.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is not to take a Canal trip

 

përfundim

Për të përfunduar, ka shumë vende të mrekullueshme për të zbuluar në Evropë. Ju mund të kaloni një fundjavë të mahnitshme ose të planifikoni një udhëtim të gjatë në Euro, mundësitë janë të pafundme. por, kur jeni duke udhëtuar në një vend të huaj, rregullat e lojës ndryshojnë nga qyteti në qytet. E vetmja gjë që mbetet e njëjtë është gabimet që turistët bëjnë çdo udhëtim të vetëm. tonë 10 gabimet e udhëtimit për të shmangur në Evropë, do t'ju mbajë të sigurt dhe do ta bëjë udhëtimin tuaj me të vërtetë unik.

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në Evropën e zgjedhjes suaj me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 gabime të udhëtimit që duhet të shmangni"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/travel-mistakes-avoid-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)