Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 08/01/2021)

Shpërthimi Coronavirus ka qenë një shkak i madh i shqetësimit për njerëzit në mbarë botën, por ndoshta një nga çështjet më të mëdha është që udhëtarët të cilat përballet. Për shkak se planet e udhëtimit janë të vështira për t'u ndryshuar dhe biletat shpesh janë rezervuar tashmë, ajo mund të bëjë më shumë kuptim për ju që të vazhdoni me planet tuaja në vend të anulimit. Nëse ju vendosni për të bërë këtë, të përfitojnë nga këto këshilla për t'u siguruar që ju të udhëtoni në mënyrë të sigurtë gjatë shpërthimit koronavirusi dhe për të marrë të gjithë Corona Përditësimet më të fundit.

  • Transportit hekurudhor është Eco-Friendly dhe më të sigurta Way To Travel. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save një tren, Cheapest Train Biletat interneti në botë.

 

Çfarë është Coronavirus?

i parë, çfarë saktësisht është Coronavirus? Kjo është një tendosje të virusit që përfshin sëmundje të tilla të frymëmarrjes si frymëmarrjes Sindromi Lindjes së Mesme (MERS) dhe Ashpër Akut i Frymëmarrjes Sindromi (SARS). Romani i këtij viti Coronavirus quhet COVID-19 dhe besohet se ka origjinën në provincën Hubei të Kina kontinentale, në qytetin e Wuhan. Kjo është një sëmundje shumë ngjitëse me simptoma të ftohtë-si, duke përfshirë ethe, dhimbje të fytit, kollë, dhe një rrufë. Që nga ajo për herë të parë erdhi për njohjen në janar, sëmundja është përhapur në të gjithë pjesën më të madhe të Azisë dhe pjesës tjetër të botës, Vendet që ndikojnë në të tilla si Japonia, Korea e jugut, Italia, Shtetet e Bashkuara, dhe Iran. Kjo ka rezultuar në kufizimeve të udhëtimit ose advisories udhëtimit në shumë vende, edhe pse shumë të tjerë janë ende të qëndrueshme për të udhëtuar.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Si për të udhëtuar Safely gjatë koronavirusi Outbreak?

Ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka paralajmëruar kundër udhëtimit jo të domosdoshme në ato vendet e prekura më shumë, pjesa më e madhe e botës është duke parë e kufizuar, nëse ndonjë rast. E Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar COVID-19 a Emergency Shëndetit Publik i International shqetësim më tepër se një epidemi, që do të thotë se ju mund të mbani në me ato planet e udhëtimit, nëse ju jeni të kujdesshëm. Vetëm të kenë kujdes të shtuar për të ruajtur shëndetin tuaj duke përdorur këto këshilla:

Marseilles për Trenat Lyon

Paris për Trenat Lyon

Lyon për Trenat Paris

Lyon për Trenat Avignon

 

 

majë 1: Merrni të gjitha Vaksinat juaj

Derisa kjo mund të duket e qartë,, është e rëndësishme për të siguruar që ju keni marrë të gjitha vaksinat e tuaja para fillimit të udhëtimit tuaj. Në mënyrë për të gjetur se çfarë të shtëna që ju do të duhet para se të shkoni, shikoni faqen e internetit CDC-së për informacion shëndetësor. Të siguroheni që ju jeni të mbrojtur nga sa më shumë sëmundje të parandalueshme të jetë e mundur është çelësi për të mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

take Vaccines to travel safely during the coronavirus outbreak

 

majë 2: Sillni dezinfektimin fshin

Disa nga shpërthimet më të këqija janë parë në vende me kontakte të ngushta, të tilla si anije karantinuar lundrimit Diamond Princess në Japoni, e cila mbetet ankoruar vetëm jashtë e Tokios. Nëse ju jeni gjithashtu të udhëtojnë në mesin e shumë udhëtarëve të tjerë, të tilla si në një avion, Jetë i sigurt për të mbajtur të pastër tuaj zonë. Sillni dhe fshin antibacterial dhe të pastër zonën tuaj kur të mbërrini. Kjo përfshin gëlltit armrests tuaja, cupholders, tavolina tabaka, dhe çdo zonë që do të pushtoni.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

majë 3: Mbani duart tuaja të pastra Nëse ju doni të udhëtoni të sigurtë gjatë koronavirusi Outbreak

Ndërsa shumë njerëz janë duke u përpjekur për të shmangur virusit nëpërmjet maska ​​fytyrë, ne realitet, Mjekët kanë gjetur ata bëjnë shumë pak për të asgjë për të mbajtur të shëndetshëm. Në vend të kësaj, larja e duarve shpesh është gjetur të jetë më efektive në qëndruar të shëndetshëm. Nëse jeni të udhëtonte diku ku ju nuk do të shpesh të jetë në gjendje për të larë duart tuaja, sjellë Sanitizer dorë në vend dhe e përdorin atë shpesh.

Në këtë njëjtën mënyrë, mbani në duart tuaja off fytyrën tuaj, dhe larg nga goja dhe sytë. Këto janë zonat e larta të rrezikut për ju për të marrë një infeksion.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

wash your hands if you want to travel safely during the coronavirus outbreak

 

majë 4: Get Travel Insurance

Nëse ju jeni të SHBA-bazuar, shumë të kartave të kreditit ofrojnë ndërtuar në sigurimit të udhëtimit, edhe pse ju do të duhet të kontrolloni me lëshuesi kartën tuaj për të parë nëse shpërthimi i ri Coronavirus është e mbuluar. Për të gjithë të tjerët, megjithatë, ju do të duhet të sigurimit të blerjes të udhëtimit, nëse raste të konfirmuara të virusit të fillojë popping up dhe të përhapur në vendin tuaj të udhëtimit.

Ky tip shtrihet edhe në udhëtimet pakthyeshme, të tilla si bileta treni, hotele, dhe turne. Ndërsa kjo mund të kushtojë më shumë upfront për librin, fleksibiliteti për të pasur planet e rimbursueshme e udhëtimit mund të paguaj BIG në rast të anulimit.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

majë 5: Qëndro larg nga Turmat!

ekspertët e shëndetit kanë paralajmëruar se përhapet virusi nëpërmjet kontaktit të komunitetit, që do të thotë ju duhet të qëndrojnë larg nga vende të mbushur me njerëz sa më shumë të jetë e mundur. Kjo minimizon ekspozimin tuaj ndaj njerëzve të sëmurë. Sigurisht, Pika turistike nuk kanë tendencë për të tërhequr turmat, por ju duhet ende të jetë në gjendje të Vizita gjatë periudhave jashtë pikut Kur vizitorët janë të ulëta. Në vende të tilla si Paris, kjo mund të thotë duke vizituar Luvrit në hapjen e muzeut ose vetëm para afër në vend të mes të ditës, kur majat e trafikut turistik.

Sigurisht, ajo mund të jetë e pamundur për të shmangur turmave tërësisht, sidomos në festivale. Ndërsa shumë vende të Evropës ka anuluar në mënyrë aktive festivale të tilla si Carnivale Italisë dhe madje Expo Kongresi Botëror Mobile në Spanjë.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

soccer crowd

 

majë 6: Kujdesu për veten

Travel është ndezur, Ne të gjithë e dimë se. Megjithatë, me shpejtësi të lartë go natyra e udhëtimit nuk do të thotë që ju duhet për të drejtuar veten shprishur. Kjo mund të tingëllojë si tërheqës të zgjoheni në plas e agimit dhe kreu jashtë deri pas mesnate, por është e rëndësishme për t'u siguruar që ju të kujdeset për veten në mes të gjithë fun. Përse? Sepse gjumi i mjaftueshëm dhe një dietë të shëndetshme do të thotë trupi juaj mund të mbrojë veten kundër sëmundjeve. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për ata që janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve, të tilla si të moshuarit ose ata me sistemet imun të përbërë.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Travel Safely Gjatë koronavirusi Outbreak – Fundi

Ndërsa ka sigurisht një shqetësim për ata që kanë rezervuar udhëtimit gjatë kësaj kohe, ka mënyra për ju për të udhëtuar në mënyrë të sigurtë gjatë shpërthimit koronavirusi. E COVID-19 infektues, por shumë vende nuk janë prekur ende dhe janë ende të sigurt për të udhëtuar. Nëse planifikoni të vazhdoni me pushimet tuaja, Përdorni këto këshilla për të mbajtur veten të shëndetshëm. Sigurohuni që ju të fle mjaftueshëm dhe të ngrënë mirë, marrë të gjitha vaksinat tuaja kërkuara, pastruar zonat rreth jush me dezinfektues, dhe për të mbajtur planet tuaja të udhëtimit fleksibël. sigurim të udhëtimit Blej dhe për të shmangur të mbushur me njerëz fusha sa më shumë të jetë e mundur, dhe mbi të gjitha për të mbajtur të vetëdijshëm. Mbajeni veten të përgatitur me të vërtetë në rast se koronavirusi shpërthimeve në pop-up në vendin tuaj.

Mynih për Trenat Cyrih

Berlin për Trenat Cyrih

Basel për Trenat Cyrih

Vjenë për Trenat Cyrih

travel safely and use trains

 

Një nga mënyrat më të mira për të udhëtuar në mënyrë të sigurtë gjatë shpërthimit koronavirusi është nëpërmjet tren – gëzojnë komoditetin dhe sigurinë e udhëtimit me tren dhe përdorim Ruaj një tren!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Si për të udhëtuar Safely gjatë koronavirusi Outbreak?” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/travel-safely-coronavirus/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)