Koha e leximit: 9 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/12/2021)

Bota është një vend i bukur, por udhëtarët për herë të parë mund të bien në kurthe turistike dhe të bëhen viktima të mashtrimeve të mëdha të udhëtimit. Këto janë 12 mashtrimet kryesore të udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën; nga Evropa në Kinë, dhe kudo tjetër.

 

1. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Tarifa e tepërt e taksisë - Rrugëzhyrje

Trafik i rënduar, shoferi i taksisë duke ju treguar përrallat e qytetit, dhe pamjet e reja nga dritarja e bëjnë shumë të lehtë rënien në mashtrimin e udhëtimit të mbingarkesës së taksive.

Të kalosh me taksi duket si opsioni më i rehatshëm i udhëtimit si një turist, por mund të rezultojë të jetë një nga mashtrimet më të mëdha të udhëtimit në të gjithë botën. Si një turist nuk do të dini rrugën më të shpejtë dhe më të mirë nga aeroporti në hotel, ose nga një tërheqje në tjetrën, kështu që shoferët e taksive mund të festojnë në emrin tuaj dhe të kërkojnë një normë të egër ose t'ju marrin në një devijim të madh, për një udhëtim që nuk duhet të zgjasë më shumë se 15 min.

Si të shmangni mbingarkesën e taksisë?

Kërkoni paraprakisht për tarifën e pranuar të taksisë në tuajin destinacion udhëtimi. Për më tepër, sigurohuni që të keni një aplikacion të shkëlqyeshëm të hartave, që nuk kërkon Wi-Fi, kështu që ju mund të kontrolloni itinerarin në çdo kohë, dhe më e rëndësishmja, zgjidhni një kompani të besueshme taksi, ose udhëtoni me tren.

Bazel në Interlaken me një tren

Gjenevë në Zermatt me një tren

Bern në Zermatt me një tren

Luzern në Zermatt me një tren

 

2. Derdhja në rrobat tuaja - Truk pëllumbash

Nëse planifikoni të udhëtoni në Argjentinë, për shembull, duhet të jeni të vetëdijshëm për derdhjen e pëllumbave në mashtrimet e udhëtimit të rrobave tuaja. Ky lloj mashtrimi për udhëtime është shumë i njohur në Buenos Aires, kur një lokal miqësor vjen ju afrohet, duke dashur të ndihmoj pasi ka një derdhje në të gjithë rrobat tuaja.

Imagjinoni sikur po admironi qendrën e qytetit ose po kaloni një ditë të mrekullueshme në park, duke shikuar përreth, dhe papritmas një i huaj miqësor vjen te ti, duke ju bërë të ditur se ka një derdhje në të gjithë rrobat tuaja. Ju vendosni çantën në tokë, shikoni përreth me habi për derdhjen, dhe ndërkohë pasaporta, portofolin, dhe e gjithë prona jote e çmuar është zhdukur.

Si të shmangni derdhjen në mashtrim të udhëtimit në rroba?

Eksploroni si një vendas, jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj, dhe provoni t'i mbani sytë përpara.

Luzern në Lauterbrunnen me një tren

Geneve në Lauterbrunnen Me Një Tren

Lucerna në Interlaken Me Një Tren

Cyrihu në Interlaken me një tren

 

 

3. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Mashtrimi i Udhëtimit me ATM

Paraja e ben boten te rrotullohet, kështu që padyshim një nga mashtrimet më të mëdha të udhëtimit në botë përfshin para. Një nga mashtrimet më të mëdha të udhëtimit në të gjithë botën është mashtrimi me ATM kur një lexues i kartave të kreditit i lëvizshëm në thelb kopjon kredencialet tuaja dhe më pas i përdori ato për të pastruar të gjithë ekuilibrin tuaj.

Si të shmangni mashtrimin me ATM?

Nëse është absolutisht e nevojshme, tërheq para nga një bankë e madhe dhe e njohur ATM. Në bankat kryesore në Evropë, ka siguri, kështu që shanset për të pasur akses në lexuesit e kartave ATM janë afër zeros.

Mynih në Hallstatt me një tren

Innsbruck në Hallstatt Me Një Tren

Passau në Hallstatt me një tren

Rosenheim në Hallstatt me një tren

 

4. Përplasem dhe kap

Një nga mashtrimet klasike të udhëtimit në botë, përplasja dhe kapja janë të njohura në Transporti publik, dhe në monumentet. Ju ndodh që të jeni në tren, metro, ose duke pritur në sheshin e Pragës orën e famshme kur papritmas dikush përplaset rastësisht me ty.

Ndërsa mund të jetë një aksident, ka më shumë të ngjarë të jetë një goditje e planifikuar për xhep xhep. Mund të jetë një ndarje e sekondës, a “Më vjen keq”, dhe portofolin tuaj, shikoj, ose bizhuteritë janë zhdukur. Scam përplasje dhe marrje është një nga gjërat më të rëndësishme për të qenë i vetëdijshëm se kur udhëtojnë në Evropë.

Si të shmangni përplasjen dhe kapjen?

Lëreni pasuritë e çmuara në dhomën e hotelit, dhe përhap gjithçka që po merr me vete: portofolin në një xhep të brendshëm xhakete për shembull.

Lyon në Nice me një tren

Paris në Nice me një tren

Kanë për në Paris me një tren

Kanë për në Lyon me një tren

 

A Travel Scam Bump And Grab in a crowded space

 

5. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Tufa

Ngjashëm me përplasjen dhe kapjen, mashtrimi i tufës, është kur papritmas mbusheni nga një grup i të huajve, mire qe ju duken te huaj. Në fakt, keta te huaj e njohin mjaft mire njeri-tjetrin, dhe planifikoi bukur një takim të çuditshëm, ose tufë. Në këtë mënyrë duket krejtësisht i pafajshëm, ndërsa je i rrethuar dhe i xhepuar.

Kjo zakonisht ndodh në një vend të mbushur me njerëz, ku ky grup shkrihet me turmën dhe kaosin. Ata fillojnë të lëvizin përreth jush dhe në të vërtetë ju shpërqendrojnë ndërsa të tjerët kapin gjithçka. Mbajtja e parave tuaja në një vend është një nga ato 10 gabimet e udhëtimit që duhet të shmangni në Evropë.

Si të shmangni mashtrimin e tufave?

Thjesht rrini larg turmave, dhe ngjisni pallton tuaj, ose mbani një vështrim mbi gjërat tuaja, mundësisht, vendosni çdo çantë para jush.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Travel Scams To Avoid Worldwide: The Swarm in Milan, Italy

6. Lokali miqësor

I huaji i bukur dhe miqësor është një mashtrim i famshëm udhëtimesh në të gjithë botën. Nëse jeni duke ecur në Sheshin e Kuq apo Paris, gjithmonë do të ketë një lokal miqësor duke ofruar ndihmën e tyre për të arritur në Kullën Eiffel ose për t'ju treguar një kohë të mirë përreth qytetit.

për më tepër, ata do të jenë kaq të dobishëm në shfaqjen e të gjitha klubeve të shkëlqyera përreth, se ju do të mashtroni vetëm mëngjesin tjetër, zgjohem, dhe duke vërejtur paratë tuaja janë zhdukur të gjitha. kështu, një udhëtim solo për shembull, në të gjithë botën mund të jetë një shans i jashtëzakonshëm për të takuar vendas, por gjithashtu mund të kthehet në makthin tuaj më të keq.

Si të shmangni mashtrimin lokal miqësor të udhëtimit?

Takimi me vendasit në udhëtimet tuaja është i shkëlqyeshëm, dhe një nga përvojat më të mira. Megjithatë, ki kujdes se kujt i beson, dhe kaloni netë me të. Një aventurë në një vend të çuditshëm shpejt mund të shndërrohet në një katastrofë, kështu që jini të kujdesshëm.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

7. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Scam byzylyk

falas suvenire nga një vend i huaj tingëllojë e mahnitshme, por nuk ka vërtet gjëra të lira në botën në të cilën jetojmë. prandaj, mos bini për mashtrimet e byzylykëve falas që zakonisht përfshijnë një grua lokale që ju afrohet duke buzëqeshur, të vendosni një byzylyk në kyçin tuaj.

Buzëqeshje dhe miqësore, ata do t'ju ofrojnë rrathë ose gjerdanë autentikë për t'i marrë në shtëpi, ndërsa gjatë gjithë kohës dora tjetër e tyre po kërkon portofolin tuaj, dhe bizhuteri. Ofrimi i diçkaje të bukur dhe falas është një vëmendje e madhe dhe funksionon për shumë turistë të pafajshëm.

Si të shmangni mashtrimin me byzylyk?

Mos bini për suvenire falas, dhe vetëm mbaji sytë hapur, dhe me mirësi të refuzojë të pranojë ndonjë ofertë falas nga të huajt.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

8. Fëmija lypës

Veshur me rroba të mjera, i ndyrë, duke lypur para ose ushqim, fëmija lypës është një nga mashtrimet tronditëse të udhëtimit në botë. Nga Evropa në Kinë, ka fëmijë që qëndrojnë buzë rrugës, duke kënduar për një dollar në sheshet qendrore, ose duke trokitur në dritaren e taksisë.

Më shpesh këta fëmijë nuk janë aq të humbur sa duken, por u dërguan për të luajtur një rol. qartë, ka fëmijë që me të vërtetë kanë nevojë për ushqim dhe ndihmë.

Si të shmangni mashtrimin e fëmijëve lypës?

Kjo është e ndërlikuar sepse bota është plot me fëmijë të varfër që nuk kanë mundësi tjetër përveç të lypin. Megjithatë, ju mund të ofroni t'u blini atyre një vakt ose të ndihmoni në një mënyrë tjetër, sesa duke dhënë para. Kjo mënyrë, ju mund të kontrolloni reagimin e tyre, dhe nëse janë vërtet në nevojë ose menjëherë pas portofolit të turistit.

Luksemburgu në Colmar me një tren

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Luksemburg me një tren

Metz për në Luksemburg me një tren

 

9. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Tërheqja është e mbyllur

Ju kontrolluat paraprakisht orët e hapjes, por për habinë tuaj kur ju arrijnë në tempull ose një dyqan një vendas ju thotë se është i mbyllur. Pastaj, kur ta shohin zhgënjimin tënd, ato ofrojnë t'ju çojnë në një pikë referimi ose dyqan tjetër fantastik, madje më mirë se ai i mbyllur.

Vendasit mund të ofrojnë një aventurë të mahnitshme, por ata në fakt po ju shkulin, duke kërkuar një tarifë hyrëse të mbiçmuar, ose duke ju çuar pazar atje ku ata marrin një komision të majmë.

Si të shmangni këtë mashtrim udhëtimi?

Duke vizituar vende jashtë rruge eshte e mrekullueshme, thjesht sigurohuni që të kontrolloni rrethinën dhe nëse ka alternativa. veç, hulumtoni paraprakisht për atraksionet më të mira për të vizituar në Evropë. Nëse tërheqja është falas, atëherë nuk ka asnjë arsye për ta zëvendësuar atë me një të mbiçmuar, dhe e njëjta gjë për dyqanet me vlerësime të shkëlqyera.

Cyrihu në Lucern me një tren

Bern në Lucern me një tren

Gjenevë në Lucern me një tren

Konstanz në Lucern me një tren

 

Attraction Is Closed Travel Scam

10. Më lejoni të bëj fotografinë tuaj

Të udhëtosh vetëm mund të jetë e mrekullueshme, dhe në kohëra plot keqardhje nuk ka askush me ju që të bëjë fotografinë perfekte të mediave sociale. Big Ben ose Firenze në sfond, ju shikoni përreth dhe pastaj ata vijnë tek ju duke ofruar për të marrë një pamje të mahnitshme, nga një kënd i madh.

2 sekonda më vonë kamera juaj dhe të gjitha fotot e shkëlqyera janë zhdukur, sepse i huaji bukuroshe iku me ta. Kjo mund të ndodhë kudo në botë, për këdo, sepse cilat janë shanset që kjo të ndodhë? por po.

Si të shmangni këtë mashtrim udhëtimi?

Kërkoni për turistë të tjerë, mbase edhe udhëtarët solo, ose çiftet. Kjo është mënyra më e sigurt për të marrë një fotografi të përsosur dhe për të mbajtur kamerën, dhe në këmbim, ofrojnë për të marrë fotografinë e tyre.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Let Me Take Your Picture Travel Scams

11. Mashtrimet e udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Switcheroo

Mënyra më e mirë për të trajtuar paratë kur udhëtoni është të keni fatura të vogla me vete gjatë gjithë kohës. ndryshe, bëni kujdes me faturat e mëdha, kur paguani shoferët e taksive ose në restorantet lokale. Ju mund të jepni një faturë të madhe për një pagesë të vogël, por marrësit do të pretendojnë të heqin faturën e madhe dhe ta ndryshojnë atë për një faturë shumë më të vogël. Kjo mënyrë, ata shkëmbejnë turistin.

Arkëtarët, taksistë, ose kamerier, mund të jenë lojtarët në këtë mashtrim switcheroo. Ju do të jeni humbësi i madh këtu, nëse jo të kujdesshëm.

Si të shmangni mashtrimin switcheroo?

Vendosni shumën e faturës që po shpërndani, dhe e dini ndryshimin që duhet të merrni përsëri.

Lyon për në Toulouse Me Një Tren

Parisi në Tuluzë me një tren

Bukur në Tuluzë me një tren

Bordo në Tuluzë me një tren

 

12. Mashtrimet kryesore të udhëtimit për të shmangur në të gjithë botën: Studentë të etur të anglishtes

Ata flasin anglisht të thyer por ju luten që t’i mësoni. Studentët e etur anglezë janë duke pritur në kafene dhe bare, do të fillojë një bisedë miqësore me ju, dhe më pas ju kërkoni një mësim privat të anglishtes në dhomën tuaj të hotelit.

Njëherë në hotel, studenti i etur anglez mund të shndërrohet në një kapak nate, dhe ju zgjoheni me një portofol dhe pasaportë të vjedhur. E vërteta është e pamundur të përmirësosh një aftësi gjuhësore brenda ditës, dhe madje dikush dëshiron të praktikojë anglishten e tij, ky mësim nuk ka pse të ndodhë në dhomën e hotelit ose mbi alkoolin.

Në përfundim, udhëtimi i zgjuar është mënyra më e mirë për të udhëtuar këto ditë, kudo në botë. Arsyeja është se mashtrimet e udhëtimit bëhen gjithnjë e më të vështira për tu zbuluar. Kjo duke u thënë, kurrë nuk ka qenë më e lehtë të udhëtosh nëpër botë sesa sot.

Cyrihu në Wengen Me Një Tren

Gjenevë në Wengen me një tren

Bern në Wengen me një tren

Bazeli në Wengen me një tren

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni vendet tuaja argëtuese për të vizituar dhe të përfundoni udhëtimin tuaj të lumtur duke shmangur mashtrimet e udhëtimit.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "12 mashtrime kryesore për udhëtime për të shmangur në të gjithë botën"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Ftravel-scams-avoid-worldwide%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)