Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/03/2023)

Pranvera është koha më e mirë për të udhëtuar në Evropë por edhe sezoni i festave bankare. Nëse planifikoni të udhëtoni në Evropë midis prillit dhe gushtit, duhet të jeni të vetëdijshëm për festat bankare. Ndërsa festat bankare janë ditë festash dhe festash, këto janë gjithashtu ditë kur evropianët marrin pushim për të udhëtuar. kështu, kjo mund të ndikojë në ditët e punës së bizneseve vendase, faqet zyrtare, dhe transportin publik.

prandaj, ju duhet të hulumtoni paraprakisht destinacionin tuaj të pushimeve. Kjo vlen veçanërisht për pushimet gjatë muajve që fillojnë nga prilli, në kohën e Pashkëve, deri në gusht. Lexoni me kujdes gjërat thelbësore të gjithçkaje që duhet të dini për të udhëtuar në Evropë gjatë pushimeve bankare.

Udhëtimi me tren gjatë pushimeve bankare

Trenat qarkullojnë si zakonisht gjatë pushimeve bankare në Evropë. Megjithatë, meqenëse pushimet bankare janë pushime në Evropë, vendasit shfrytëzojnë mundësinë për të udhëtuar gjatë pushimeve bankare. Kështu që, nëse datat e udhëtimit tuaj bien në festat bankare, është më mirë të shmangni udhëtimet më pas 10 AM përmes 6 PM. për më tepër, gjatë orëve të përmendura, mund të ketë mungesë të biletave të trenit, kështu që është më mirë të blini biletën tuaj të trenit paraprakisht.

megjithatë, festat bankare janë kur zhvillohen festivalet më të rëndësishme në Evropë. për shembull, gjatë pushimeve bankare të gushtit, shumëngjyrësh Karnaval në Notting Hill në Londër, dhe festivali Gone Wild në Devon, janë 2 nga festivalet më të mira të festave bankare në MB.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Travelers Couple Admire View of Mountain Lake

Pushimet kryesore bankare në Evropë

Dita e Mbretit në Holandë, prill 27

fillimisht Dita e mbretit ishte në kujtim të ditëlindjes së pestë të Princeshës Wilhelmina 1885. Që atëherë, Holandezët mbushin rrugët, sidomos në Amsterdam, lyerja e kanaleve me ngjyrat e portokallisë, Ngjyra zyrtare e Ditës së Mbretit. Kështu që, para se të shkoni në Amsterdam, prenotoni biletat e trenit, dhe biletat e anijes, për të shfrytëzuar sa më mirë kohën tuaj.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Dita e Bastiljes në Francë, korrik 14

Festa më e rëndësishme kombëtare në Francë, Bastille Ditë, ka qenë një arsye për të dalë në rrugët e Parisit që nga ajo kohë 1789. Udhëtarë nga e gjithë Franca dhe më gjerë udhëtojnë në Paris për të admiruar dritat e Kullës Eiffel në Ditën e Bastiljes. Planet për këtë ditë fillojnë disa muaj më parë. Nëse mendoni se Parisi është i mbipopulluar në ditën e Shën Valentinit ose Krishtlindjet, atëherë Dita e Bastiljes është në një nivel krejt tjetër.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Dita Kombëtare e Belgjikës, korrik 21

Dita e Pavarësisë së Belgjikës është një festë bankare, një nga 10 në vend. Ndërsa vendasit festojnë në të gjithë vendin, ju mund të prisni festën më emocionuese në Bruksel, ku procesionet ushtarake, një mbikalim belg, dhe ndodhin fishekzjarrë. kështu, nëse jeni të vendosur të udhëtoni në Belgjikë në korrik, 21 është një datë për t'u mbajtur mend dhe për të rezervuar biletat e trenit për në Bruksel shumë më parë.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Amsterdam Open Boat Tours

Pushimet Verore në Evropë

Korrik-Gusht është periudha më e ngarkuar e sezonit të udhëtimit në Evropë. Meqenëse shkolla është jashtë, shumica e njerëzve preferojnë duke udhëtuar në Evropë me fëmijët gjatë pushimeve verore. Kështu që, Evropa bëhet shumë e mbipopulluar, dhe kjo përkundër faktit se edhe evropianët e marrin këtë kohë për të udhëtuar. Kjo e fundit mund të funksionojë për përfitimin tuaj. Një nga mënyrat më të mira për të përjetuar Evropën është si vendas, që do të thotë se ju mund të përdorni mundësinë për të udhëtuar në mënyrë krijuese. Për të sqaruar më tej, një nga më të mënyra krijuese për të udhëtuar është duke shkëmbyer shtëpitë me një familje evropiane që udhëton jashtë vendit, dhe kjo funksionon edhe nëse jeni nga dhe jashtë Evropës. Megjithatë, kjo kërkon planifikim përpara dhe kërkimin tuaj për të gjetur shtëpinë tuaj larg shtëpisë.

 

Destinacionet më të mira për pushime bankare

Shumica e njerëzve udhëtojnë në kryeqytetet evropiane ose destinacionet bregdetare. Megjithatë, Evropa ka shumë vende të bukura dhe të veçanta në rrugën e rrahur. Kështu që, destinacionet më të mira të pushimeve bankare janë xhevahiret e fshehura të Evropës që mund t'i vizitoni në një udhëtim të gjatë ose të shkurtër me tren. Për shembull, Dfshatrat utch, Kështjella mesjetare në Gjermani, dhe luginat e harlisura franceze janë disa vende ku mund të largoheni nga turmat.

Destinacione të tjera të shkëlqyera për pushime bankare janë Parqet kombëtare të Alpeve. Ndryshe nga parqet kombëtare në SHBA apo Azi, ju mund të arrini në çdo park kombëtar me tren. Nëse ju vendosni për zvicerane, frëngjisht, ose Alpet italiane, mos harroni se gjatë pushimeve bankare vendasit gjithashtu udhëtojnë përreth. Kështu që, planifikoni udhëtimin tuaj me tren paraprakisht.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

 

Këshilla thelbësore për planifikimin e udhëtimit tuaj të parë për pushime bankare

Siç u përmend më parë, planifikimi përpara mund t'ju çojë në vende të shkëlqyera në Evropë. Kështu që, gjëja e parë e parë është të uleni dhe të bëni një plan udhëtimi, duke përfshirë të gjitha vendet që dëshironi të vizitoni dhe bëni. në radhë të dytë, të bëjë një lista para nisjes për të gjitha gjërat thelbësore të udhëtimit që përmbledh gjithçka që duhet të bëni përpara se të udhëtoni. Kjo mund të përfshijë rezervimin e biletave të trenit dhe zgjedhjen e llojit të akomodimit.

Pas përfundimit të këtyre dy hapave të rëndësishëm, hapi tjetër në planifikimin e udhëtimit tuaj të parë për pushimet bankare është të kontrolloni nëse ka orë pune të veçanta për pushimet bankare për vendet kryesore. Ndërkohë që ka gjasa të vogla të mbyllen disa vende, shumica e monumenteve janë të hapura si zakonisht ose do të funksionojnë si të dielave. Ky informacion do t'ju ndihmojë të planifikoni itinerarin tuaj të udhëtimit.

Në përfundim, festat bankare janë festa kombëtare në Evropë. Ndërsa transporti publik, si trenat, funksionon si zakonisht në shumicën e vendeve, trenat janë shumë të zënë pasi evropianët gjithashtu marrin kohë për të udhëtuar. prandaj, planifikimi përpara është mënyra më e mirë për t'u siguruar që të keni një festë fantastike bankare evropiane.

 

Një udhëtim i jashtëzakonshëm me tren fillon me gjetjen e biletave më të mira të trenit në rrugën më të mrekullueshme dhe komode të trenit. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren dhe të gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Udhëtimi në Evropë gjatë pushimeve bankare" në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/udhëtim-në-evropë-gjatë-bank-festave/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)