Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/01/2021)

Trenat e Parisit dhe Nice janë të lidhur me një sistem të shpejtë dhe efikas të trenave, kështu që vizita në të dy krahinat menjëherë nuk ka bnjë më të lehtë. Këto dy rajone të kundërta tërheqin mijëra vizitorë çdo vit. qëndron bukur në zemër të Rivierës franceze mahnitëse në jug të Francës. Parisi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Francës, vendosur në Seine lumit, në Francën veriore. Është e vështirë për të zgjedhur në mes të qytetit romantik të Parisit dhe bukurinë bregdetar të Nicës, por me të udhëtimit të trenit, ju nuk keni për të. Për të bërë të sigurt që ju keni udhëtim më spektakolare, ne kemi disa Këshilla për udhëtime me tren nga Parisi në Nisë.

 

Zgjidhni trenin e duhur për udhëtimin tuaj

përgjithësisht, Të gjithë trenat në Francë janë në kohë, të rehatshme dhe çmime të arsyeshme. Udhëtim nga Parisi për të Nicës ju mund të shkoni direkt në një tren i shpejtë shpejtësia të tilla si tren TGV ose, Ju mund trenat ngadalshme rajonale, me mundësinë për të parë disa qytete pabesueshëm lidhëse. Ju gjithashtu mund të marrë një tren brenda natës. E tren TGV shkon në mes 8 te 10 herë në ditë nga stacioni Paris Gare du Nord në stacionin Nice Ville. Ky tren do të arrijë në Nice në rreth pesë orë. Lidhja më e shpejtë me autobusin do t'ju marrë nga Parisi në Nice në dymbëdhjetë orë.

Lyon për Trenat Nicës

Paris për Trenat Nicës

Avignon për Trenat Nicës

Marseilles për Trenat Nicës

 

udhëtonte me tren nga Parisi të bukur nga TGV dhe SNCF

 

Konsideroni të Ndaloni Qytetet Në Rrugën e Bukur

Ju mund të udhëtoni direkt nga Parisi në Nice me tren ose të ndaleni në vend të kësaj në qytetet e mrekullueshme të Marsejës dhe Lyonit. Zgjedhja është e juaja! në qoftë se ju keni disa kohë e tepërt, e konsiderojnë duke vizituar një, apo edhe dy, nga këto qytete të bukura franceze në rrugën tuaj për të mirë nga Parisi. Marsejë është një qytet bregdetar me një vibe ndërkombëtar që ofron më peizazh i bukur. Stacioni i trenit ka dollapët valixhe kështu ndalimin off këtu për disa orë nuk mund të jetë më i përshtatshëm.

Zurich për Trenat Paris

Gjenevë për Trenat Paris

Montpellier për Trenat Paris

Nice to Trenat Paris

 

Ndalesa juaj e fundit është e bukur kur udhëtojnë me tren nga Parisi në Nisë

 

Ju gjithashtu do të kalojë nëpër Lion në rrugën tuaj për Nicës. Ky qytet i lulëzuar dhe i mprehtë është padyshim një vlerë eksploruar. Ky qytet është një tjetër qendër në Francë për artin dhe histori dhe është e njohur për kuzhinën e tij të klasit botëror.

 

Lejoni për disa kohë në stacion kur të udhëtoni nga Parisi në Nicë me tren

stacionet e trenit në Paris janë të mëdha dhe mund të jetë mjaft konfuze në qoftë se ju nuk keni qenë aty më parë. Sigurohuni që të mbërrijë në fillim për të gjetur se cila platformë treni yt do të largohet nga.

Dijon për Trenat Paris

Reims për Trenat e Parisit

Lille për Trenat Paris

Tours në Trenat e Parisit

 

Stacioni i trenit në Paris, kur ju filloni udhëtimin tuaj me tren nga Parisi në Nicë

 

Do t'ju duhet gjithashtu pak kohë për të vërtetuar biletën tuaj para udhëtimit tuaj nëse nuk e keni blerë në Save A Train. Në rast se keni blerë biletat tuaja në makinat e vjetra të verdha ‘compostage de billets’ që janë zakonisht pak para se të arrini platformën. Nëse keni një biletë që e keni blerë me Save A Train, vetë inspektori në tren do të vlerësojë dhe kontrollojë nëse etiketa juaj është e vlefshme në tren.

 

Të menduarit e udhëtimit me tren nga Parisi në Nicë? Shkoni në Ruaj Një tren në linjë për të kontrolluar nga të gjitha tonë fares ekskluzive dhe të fillojnë të planifikim aventurë tuaj të ardhshëm! Ka shumë të çmimet zbritur në dispozicion të gjithë rrjeteve të ndryshme hekurudhore në Francë. ju gjithashtu mund të mbani një vëzhgim për ulje të fundit duke ndjekur tonë Facebook dhe Cicëroj faqe gjithashtu.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftraveling-train-paris-nice%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)