Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 10/09/2021)

Pse janë çmimet udhëtim UK Trajnimi aq e lartë?

Çmimet e udhëtimit me tren në Mbretërinë e Bashkuar janë rritur shumë. Evropa është konsideruar të kenë udhëtimet më të mira të trajnuar në botë. miqësore me mjedisin Udhëtimet e trenave në Evropë përmbajnë peizazh i bukur. pasagjerët e trenit të hyrë kudo nga fshatrat e largëta në qytete të mëdha. Në Europë, udhëtimet e trenit kanë çmime konkuruese, kursyer udhëtarëve dy kohë dhe të holla. Në Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë, udhëtimet me tren janë shumë të shtrenjta.

 

 

Uk çmimet tren krahasoni tabelën

 

Commuters në Mbretërinë e Bashkuar

Çmimi i Commuting në Britani të Madhe është rritur me një mesatare prej £ 700 në të fundit 7 vjet sipas një analize nga puna. Udhëtimi që është më i prekur është tren nga Birmingham në Londra. Commuters që përdorin këtë tren tani duhet të paguajnë trenit çmimet udhëtim të £ 10.567 për një biletë sezon. E Rritja e çmimeve në fillim të 2018 ka në disa raste ka shtuar një shtesë £ 100 për disa bileta sezonit tashmë të shtrenjta.

Amsterdam për Trenat Londër

Cologne për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Luksemburgu për Trenat Londër

 

Krahasuar çmimet tren në Mbretërinë e Bashkuar në Evropë

Pasagjerët që udhëtojnë në Gjermani mund të blejnë një BahnCard100, i cili mbulon të gjitha Gjermania për £ 3795.

Pasagjerët që udhëtojnë në mes të Manchester dhe Liverpool pagë £ 3,152 dhe nuk mund të përdorni këtë biletë për të udhëtuar diku tjetër në Britani të Madhe.

Franca, Udhëtime vjetore për paris Train Çmimet udhëtim mund të jetë aq i ulët sa £ 750 dhe në Itali pasagjerët që udhëtojnë në mes Velletri dhe Romës paguani vetëm £ 442.

Çmimet Trajnimi Mbretëria e Bashkuar janë kaq të larta, që një biletë vjetore për të udhëtuar në Londër Waterloo nga 20 milje jashtë kostot e Londrës 3,248.

Kompanitë tren që themeloi rritjet më të larta të çmimeve në 2018 ishin Veriore (4.7%), TransPennine Express (4.6%), CrossCountry (4.1%), Merseyrail (3.6%), dhe Trenat Virgin (3.1%).

Një studim nga VoucherCloud tregon se pasagjerë në trena në Mbretërinë e Bashkuar të paguajë një i madh 50 denarë për milje udhëtoi. Krahasoni këtë me pjesën tjetër të BE-së, ku kostoja për milje është 19 denarë.

London për Trenat Frankfurt

Paris për Trenat Londër

London për Trenat Cologne

London për Trenat Amsterdam

 

Këshilla për të kursyer para në trenat në Mbretërinë e Bashkuar

  1. Ecni ose Cycle

Për shkak se çmimet e trenit shkojnë sipas linja të ndryshme. Kjo mund të jetë se ka një linjë që është një çmim më të mirë për ju, por nuk të drejtuar përmes lokal tuaj stacion treni. Në këtë rast, ju mund të ecin apo cikël 10-15 minuta për të shkuar në një stacion me një çmim më të mirë, e njëjta gjë është e vërtetë për të gjetur një stacion për udhëtimin tuaj të kthimit.

 

  1. Ndani udhëtimin tuaj

Për shkak të rrugës së drejtë tren çmimet udhëtim janë aktualisht i llogaritur në trena në Mbretërinë e Bashkuar, ai në fakt mund të jetë më e lirë për të blerë dy ose tre bileta për të marrë në tuaj destinacion se sa të blesh një biletë të drejtpërdrejtë. Nëse jeni të udhëtojnë nga Liverpool për në Londër për shembull, është më lirë për ju të blini një biletë nga Liverpool për Crewe dhe më pas Crewe për në Londër, se sa të blesh një biletë të drejtpërdrejtë Liverpool-London. Për më shumë informacion mbi ndarjen kontrolloni tuaj udhëtim jashtë calculators ndarë.

 

3) Regjistrohu me shitësit e biletave

Kur ju regjistroheni me një shitës me pakicë të biletave ju mund të jenë të ligjshëm për përfitimet si 25% off udhëtimin tuaj të ardhshëm ose një pije të lirë të nxehtë.

 

Ruaj të holla në trena Everywhere

A jeni duke planifikuar një udhëtim tren në Evropë? Pse të mos marrë 3 minuta dhe gjeni biletat më të lira në tren SaveATrain. Plotësoni në datën dhe kohën që ju do të donte për të udhëtuar, dhe ne do t'ju ofrojë çmimin më të mirë për udhëtimin tuaj, që ju mund të paguani për në mënyra të shumta.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fuk-train-ride-prices-vs-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)