Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/09/2022)

Art Underground në stacionet e metrosë duket të jetë i ri muze e njerëzve. Ata janë duke u bërë i ri duhet-shih destinacionet për artit dhe dizajnit entuziastë. Kush do të kishte menduar? Disa prej hapësirave publike më frymëzuese, duke përfshirë artin dhe dizajnin në shkallë të gjerë mund të gjenden në shumë qytete’ stacionet e metrosë. për më tepër, Art Underground është duke sjellë më shumë se një spërkatje të ngjyrës në metro.

Subway Stacione janë duke parë një rritje në Kostoja e këtij dhe turizëm. prandaj, si rezultat, ata janë duke parë një rritje të ndjenjës së komunitetit.

Art në transportin gjithashtu mund të çojë në një rënie në shumë mënyra të tjera, të tilla si: emisionet e gazit, vandalizëm, dhe udhëtarëve mërzinë! E përfitimet duket se janë të pafundme! Kjo është arsyeja pse ne jemi të ngazëllyer të ndajmë zgjedhjet tona më të mira Art Underground – stacionet e metrosë interesante.

 

Quality Transportation = cilësinë e jetës

Sipas një studim të bërë nga Instituti për Zhvillimin Urban Francës. Parisians shpenzuar mesatarisht 23 ditë në vit në transportin. Dhe kjo nuk është një përjashtim. Njerëzit në të gjithë përdorimin botërore Transporti publik të udhëtojnë për të punuar.

A e dini: that studies have shown that the quality of transportation directly affects the quality of the lives of transit users? E Përvoja e udhëtimit nga tranzitit duhet të jetë një tërheqje në vetvete. "Arti publik mund të nxjerr identitetin e një hapësirë, ndihmojnë të kuptuarit e historikut ose rëndësia kulturore e një lagjeje dhe banorët e saj. "

Projektet nëntokësore Art mund të gjenden në të gjithë botën. nga skulptura, mozaik, dhe piktura. Të sipërmarrjeve të mëdha si instalimeve, gravura, dhe reliefs. Këtu janë disa nga zgjedh tonë.

 

subway hallway

 

Art Underground – stacionet e metrosë interesante: Stokholm, Suedi

Ajo nuk do të jetë një surprizë për disa prej jush se Suedia ishte i pari në listën tonë për të shqyrtuar Underground Art. Nëse ju shikoni nën kryeqytetin suedez, ju do të gjeni një web ndërlikuar të linjave të trenave nëntokësore.

Ka më shumë se 90 të 100 stacione në 110 km Sistemi tunel. Ata janë nganjëherë referuar si "art më të gjatë në botë galeri". Ata kanë qenë zbukuruar me piktura, instalimet, mozaik, dhe skulptura nga 150 artistët që nga viti 1950.

 

underground art in sweden

 

Këtu janë disa imazhe të mahnitshme Artit Underground

 

Underground Art - Fascinating subway stations

mesmerizing subway station

bellow ground interior design

 

Ndjenja frymëzoi për të shqyrtuar këto pjesë të mahnitshme Underground Art? Ruaj një tren mund të merrni ju atje! Rezervoni një biletë treni në minuta me asnjë tarifë fshehur!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funderground-art-subway-stations%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)