Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/06/2021)

Shumëngjyrësh, ekzotike, dhe të jashtëzakonshëm në tiparet dhe vendin e habitatit, do t’i gjesh këto 12 kafshët kafshët më unike për të parë në Evropë. që banojnë në oqeanet më të thella, Alpet më të larta, ose duke pushuar në pyje të gjelbërta evropiane, sigurohuni që të jeni në vëzhgim të këtyre kafshëve të egra të mahnitshme në arratisjen tuaj të ardhshme në Evropë.

 

1. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Rrëqebulli Evropian

Duke banuar në Zvicër, Franca, Italia, dhe Republika Çeke, Rrëqebulli Evropian është një mace e egër unike. Rrëqebulli ka një bisht të shkurtër, lesh kafe me njolla, kaq e lehtë për t’u dalluar në pyllin me dëborë të dimrit.

Ju do ta gjeni këtë mace të egër një racë magjepsëse të një mace shtëpiake, dhe cheetah me njolla të egra.

Ku mund ta shoh Rrëqebullin Evropian në Evropë?

E Forest bavarez është një vend i mahnitshëm për të dalluar Rrëqebujt dhe pasardhësit e tyre.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

European Lynx in the snow is a Unique Animals To See

 

2. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Puffin

Ju mund t'i dalloni këto krijesa të bukura më së miri nga mesi i Prillit nga shkëmbinjtë bregdetarë. Për shembull, Ishulli Skomer në Uellsin Perëndimor është një destinacion i mrekullueshëm për jetën e egër dhe fotografinë me Puffin. veç, bregu i Bretanjës është një tjetër vend i mahnitshëm për të admiruar zogun detar të Atlantikut.

Puffins arrijnë deri në 30 cm në gjatësi dhe 20 cm në lartësi. për më tepër, me sqep portokalli dhe rrathë në sy, do të zbuloni se ata janë shumë të lehtë për të dalluar këto zogj deti të bukur në shkëmbinjtë buzë oqeanit. me 90% të të gjithë popullsisë globale në Evropë, ju mund të admironi koloni të tëra nga brigjet e Evropës për pjesën më të madhe të vitit.

Ku mund t'i shoh puffins në Evropë?

Bregu i Bretanjës në Francë dhe ishulli Skomer janë vende të shkëlqyera ku mund të shihni Puffin.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Puffin is a Unique Animals To See In Europe

 

3. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Saiga

Saiga është një antilopë unike, për fat të keq, e rrezikuar në ditët e sotme. Saiga është një nga 12 kafshët më unike që mund të shihni në Evropë. Me hundën e saj të pazakontë, kjo kafshë unike mund të përshtatet lehtësisht me klimat e ftohta dhe të nxehta, pasi që forma e hundës i shërben këtij qëllimi.

prandaj, Saiga nuk ka një shtëpi të caktuar dhe mund të migrojë deri në 1000 km ndërmjet verës dhe dimrit. për më tepër, ai mund të ecë me dhjetëra km në ditë dhe është kryesisht aktiv gjatë ditës. Një fakt interesant për Saigën është se përveç bimëve dhe barit, ha bimë helmuese për kafshët e tjera.

Ku mund ta shoh Saigën në Evropë?

Ju mund ta dalloni Saigën në malet e bukura Karpate dhe në pyjet.

 

Saiga is the wild in Europe

 

4. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Pisha Marten

Nëse ju ndodh të ecni nëpër pyjet dhe pyjet evropiane, ka shumë të ngjarë të takoni Marten e Pishave. Pisha Martens jetojnë në vrima pemësh dhe janë alpinistë mjaft të mirë, kështu që sigurohuni që të shikoni lart nëse doni ta dalloni këtë krijesë të veçantë.

Pisha Martens janë në ngjyrë kafe-gështenjë, me një bibë të verdhë të çelët rreth qafës. Prandaj edhe në pyjet, do të jetë e vështirë të humbasësh këtë kafshë magjepsëse në një degë peme, me atë bibë të verdhë.

Ku mund t’i shoh lisat e pishave?

Malësia në Skoci dhe Irlandë, janë vendet më të mira për të parë Pisha Marten.

 

The Pine Marten is among the Unique Animals To See In Europe

 

5. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Lizard Green Green

Në 40 cm në madhësi, do të jetë vërtet e vështirë të humbasësh hardhucën e gjelbër evropiane. Kjo hardhucë ​​unike ka një kurriz të gjelbër të ndritshëm dhe bark të verdhë. interesant, gjatë sezonit të çiftëzimit, meshkujt ndryshojnë në ngjyrë në blu të ndritshme.

Green Lizard jeton në një lartësi të madhe prej 2000 metra, kështu që, ndërsa ngjitesh në malet austriake, sigurohuni që të shikoni përreth. Nëse po udhëtoni nga vjeshta në dimër, atëherë me siguri do t'i dalloni këto hardhuca në shpella dhe vende të thata për fshehje. Megjithatë, ne verë, duke filluar nga Marsi, këto bukuri do të ngrohen në diell.

Ku mund ta shoh hardhucën jeshile?

Ju mund ta dalloni këtë hardhucë ​​të gjelbër në diell mbi shkëmbinj, nëpër Evropë, Austria, Gjermania, deri në Rumani, dhe Turqia.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

the gorgeous European Green Lizard

 

6. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Flamingo rozë

Flamingot e bukura rozë banojnë në një nga rezervatet më të mira natyrore të botës së egër në Europë. Flamingot rozë jetojnë me kuaj të egër të mahnitshëm në rezervatin e Camargue në Francë. Flamingoja rozë është bërë simboli i Camargue, në ngjyrat e saj të gjalla rozë.

Në laguna, moçalishte, ose duke fluturuar lart, duke treguar bukurinë e tyre, flamingoja rozë është një pamje mjaft e mrekullueshme. Ndërsa ecni nëpër 4 shtigje në Camargue, shpejt do ta kuptoni pse ky zog është një nga 12 kafshët më unike për të parë në Evropë.

Ku mund ta shoh Flamingon Rozë në Rezervatin e Camargue?

Camargue është një rezervat i madh natyror në Francë. Në mënyrë që të shohim këtë zog unik, drejtohuni te Parku Ornitologjik.

Lyon për në Toulouse Me Një Tren

Parisi në Tuluzë me një tren

Bukur në Tuluzë me një tren

Bordo në Tuluzë me një tren

 

Flying Pink Flamingo

 

7. Balenat në Irlandë

Nëse rastësisht po lundroni në Jug të Irlandës, diku në distancë, një kokë e butë mund të dalë nga nën ujë. Ky mund të jetë balena e kurrizit, balena madhështore dhe e madhe që jeton në oqeanin përreth Irlandës.

Pavarësisht nga madhësia e tyre mbresëlënëse dhe frikësuese, 12-16 metra, ato janë të padëmshme dhe të buta. Këto balena të bukura arrijnë në fund të vjeshtës, duke kënduar këngët e tyre komplekse, që zgjat ndërmjet 10-20 minuta.

Ku mund ta shoh balenën kurrizore?

Skoci, Irlandë, Anglia është e shkëlqyeshme për shikimin e balenave.

 

 

8. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Ujqërit

Tërheqëse dhe e frikshme, ujqërit janë një nga kafshët e rrezikuara në Evropë. Këto kafshë unike përshtaten lehtësisht me çdo habitat, në ngjyrat e tyre maskuese, dhe të mëdha në madhësi. Ka shumë raca ujqish, por ujku mesatar mund të arrijë deri në 70 kg.

Ujqërit jetojnë në pyje, në pako, dhe konsiderohen kafshë shumë të mbrojtura në Evropë. Ka qendra konservimi dhe rezerva për të mbrojtur ujqërit dhe për t'u siguruar atyre kushtet më të mira në mënyrë që ata të mos zhduken plotësisht.

Ku mund t'i shoh ujqërit në Evropë?

Rajoni Liguria në Itali, pylli bavarez, dhe Polonia janë ujqërit’ habitati i preferuar.

 

Special Wolves Animals To See In Europe

 

9. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Delfinët

Spërkatje dhe këndim në ujërat e vijës bregdetare të Italisë, delfinët bukuroshe janë një pamje e mrekullueshme. Ndërsa të gjithë ndoshta i kanë parë delfinët në fotografi, parqe uji, ose kopshtet zoologjike në Evropë, asgjë nuk krahasohet me lundrimin dhe admirimin e këtyre krijesave bukuroshe.

Koha më e mirë për të parë delfinët është në verë kur është më ngrohtë, dhe ju mund të shkoni në një turne me varkë duke parë delfinët.

Ku mund t’i shoh delfinët në Itali?

E brigjet e bukura të Cinque Terre dhe deti Ligurian janë vendi i përsosur për të parë delfinët e egër Në Itali.

La Spezia në Riomaggiore me një tren

Firence në Riomaggiore me një tren

Modena në Riomaggiore Me Një Tren

Livorno në Riomaggiore me një tren

 

Dolphins in Italy jumping over water

 

10. Peshkaqenë që basking

Kur shumica e njerëzve e dëgjojnë “peshkaqen” reagimi më i natyrshëm është mprehtësia dhe frika. Megjithatë, peshkaqeni i fuqishëm Basking mund të jetë në përmasa të mëdha dhe frikësuese, por ky peshkaqen ha vetëm plankton.

prandaj, ju mund të ndiheni plotësisht të sigurt rreth këtyre 12 tonet dhe 12 metra peshk. Peshkaqeni Basking është peshkaqeni i dytë më i madh në Mbretërinë e Bashkuar, dhe më e mira që shihet nga shkëmbinjtë në verë. Kështu që, nëse shihni një fin të madh trekëndësh dhe trup gri, atëherë përshëndetni dhe përgatitni kamerën tuaj për një pamje të shpejtë të Peshkaqenit të Basking.

Ku mund ta shoh Basking Sharks Inn UK?

jashtë brigjeve të Cornwell, Ishulli i Burrave, dhe shumë brigjeve të Anglisë Perëndimore, ju mund të shihni peshkaqenët që banojnë në habitatin e tyre natyror.

 

Basking Sharks looks similar to whales

 

11. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Wolverine

Rrëmujë, Rrëmujë, është nofka e ujkut në latinisht, përkthyer në Gluten. Ky emër i pazakontë i përshtatet anëtarit më të madh në familjen Mustelidae – në mënyrë të përkryer pasi ata kanë një oreks të madh të pazakontë.

Per kete arsye, ujqërit mund të udhëtojnë shumë në kërkim të ushqimit, dhe tani mund të gjenden në të gjithë Evropën.

Ku mund t'i shoh Wolverines?

përgjithësisht, përqendrohet popullata e ujqërve në Rusi, Taiga, dhe Azia. për më tepër, ju gjithashtu mund të shihni ujqërit në parku i botës së egër të malësisë në MB.

 

Wolverine is a Rare and part of the Unique Animals To See In Europe

 

12. Kafshë unike për tu parë në Evropë: Albine Ibex

Lart lart në 4000 metra, midis majave të maleve me dëborë, në shkëmbinjtë shkëmbor, ju do të gjeni Alpine Ibex. Me brirë që mund të rriten deri në 140 cm, kjo dhi mali është një nga kafshët më mbresëlënëse dhe unike në Evropë.

Së pari, duke banuar në Alpet Evropiane, Ibeksi Alpin, nuk është aq e lehtë për t'u dalluar në krahasim me Peshkaqenë Basking dhe hardhucat jeshile. përveç, thundrat e tyre e bëjnë më të lehtë për Ibex të ngjitet lart dhe t'u shpëtojë grabitqarëve në Alpet shkëmbore.

Ku mund ta shoh lisin alpin?

Alpet Italiane dhe Alpet zvicerane keni disa pikëpamje të mahnitshme për shikimin e kafshëve të egra dhe Alpine Ibex.

Cyrihu në Wengen Me Një Tren

Gjenevë në Wengen me një tren

Bern në Wengen me një tren

Bazeli në Wengen me një tren

 

Mountain Alpine Ibex

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur të ndihmojmë në planifikimin e një udhëtimi në vendet më të mira për shikimin e botës së egër. Një udhëtim me tren nëpër Evropë është ideal për të udhëtuar në habitatet natyrore të këtyre kafshëve unike në Evropë.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "12 kafshët më unike për t'u parë në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funique-animals-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)