Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

Nëse ju jetoni në Evropë dhe ju keni marrë një fundjavë për të këmbimit (apo një të tërë javë!), them “po” për të vizituar qytetin e Vatikanit nëpërmjet hekurudhës dhe të gëzojë atë në shpejtësi më e madhe!

 

Planifikimi në Gjatë vizitës në Vatikan?

që nga 1929 Vatikani ka qenë një shtet i pavarur dhe i vogël në botë. ende, që kurrë zvogëluar lavdinë e tij, bukuri, dhe e saj të jashtëzakonshme frymëzues kulturor dhe historik rëndësi. Edhe pse që përfshin mbi vetëm 0.44 Kilometra katrorë, Vatikani mori shumë atraksione për të mbajtur turistët zënë: nga St. Bazilika Pjetrit në Kapelën Sistine (dhe çdo gjë tjetër në mes), ju do të duan çdo sekondë shpenzohen në Vatikan.

Sa i përket vizitës në Vatikan nëpërmjet hekurudhor shkon, ka një vend modern treni elektrik në dispozicion për të gjithë entuziastët e Vatikanit. Treni po lidh Qytetin e Vatikanit stacion hekurudhor me Papnor vila.

Këtu janë tërheqjet disa yll në Vatikan ju doni të vizitoni dhe të marrë maksimumin e përvojën tuaj Italy.

 

 

St. Bazilika Pjetrit është më e njohur kur vizitojnë Vatikanin

Madhështore St. Bazilika Pjetrit është e koleksionit të Vatikanit, e ndërtuar në atë që mendohet të jetë ku St. Vendi i varrimit të Pjetrit.

St. Bazilika Pjetrit është praktikisht shuma e punës së artistëve të famshëm '. Absolutisht frikë-goditës, arti në St. Peter’s Bazilika fillon para se të të hyrë në kishë. Ju së pari do të shihni statujën e Konstandinit Bernini së bashku me mbetjet e mozaikut Giotto-së mbi porta kryesore. Ata hiri portikun, dhe 185 milion Nef gjatë dhe 46m gjatë rritet në një kupolë 119 metra mbi! natyrisht, ka edhe Pieta famshme Mikelanxhelos që ju nuk do të besojnë sytë tuaj! Shih Chapel dekoruar të Sakramentit, BALDACCHINO madhështore bronzi Baroque Bernini-së, altari Papës dhe shumë më tepër.

Rimini për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Verona për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

Sistine Chapel

Spektakolare në të drejtën e vet, Sistine Chapel është një tjetër faqe ju do të merrni për të parë nëse ju po vizitojnë qytetin e Vatikanit përmes hekurudhës. Ndërtohet nga Papa Sixtus IV në 1473-84 dhe restauruar nga 1980 te 1994, Sistine Chapel mban afreske nga shumë artistë. A emra Michelangelo, Perugino, Pinturicchio, Botticelli, Rosselli, Ghirlandaio, dhe Signorelli do të thotë asgjë? mirë, ata ndihmuan bëjnë muret e Kapelën Sistine kulmin e pikturës Rilindjes. Michelangelo Gjykimi i fundit pikturuar brenda Chapel konsiderohet arritja më dramatike dhe më të rëndësishme të artit evropian.

Sistine Chapel është ku konklava për të zgjedhur një Papë është mbajtur. i përditshëm, qindra e turistët admirojnë atë, dhe - ju mund të jetë një për ta, shumë!

 

vizituar seeings Vatikani shikimi

Museo Pio Clementino duke vizituar Vatikanin

Një nga gjërat më të mira për një vizitë në Vatikan me hekurudhë është se ai ju lejon të shihni pothuajse të gjitha Pamjet thelbësore në Vatikan.

Muzeumet e Vatikanit shfaqin një shfaqje sistematike të rregullimit të krijuar nga Papët Klementi XIV dhe Pius VI nga 1769 te 1799. këto galeritë janë një thesar-trove e pjesëve të rëndësishme dhe duke theksuar vetëm disa është shumë e vështirë! Secili ka diçka të veçantë për të ofruar:

  • Sala një Croce Greca mban dekoruar kuqe sarkofagë porfir e vajzës së Konstandinit, Constantia, dhe nëna e tij
  • Sala delle Muse tregon Belvedere bust, një punë të parë të shekullit të-BC Michelangelo-admiruar nga Apollonius i Athinës
  • Gabinetto delle Maschere ka një dysheme të lavdishme mozaik e maska ​​teatrore nga Villa Adriana në Tivoli
  • Cortile del Belvedere mban Apollo Belvedere, një nga statujat më të famshme në Vatikan
  • Galleria delle Statuja karakteristika candelabras mirën e lashta – Barberini shandan – edhe nga Villa Adriana në Tivoli

Milani për Trenat Romës

Bologna për Trenat Romës

Siena për Trenat Romës

Lucca të Trenat Romës

 

Papnor Villa Barberini

Pope-së qëndrimit të verës, Papnor Villas – Barberini Gardens ka qenë i hapur për publikun që prej marsh 2014. Hyrja është lloj i vështirë për të gjetur si ajo nuk është e sinjalizuar. Kopshtet të këtij vendi madhështor kanë mbaruar 2000 vjeç, springing në tre nivele. Ata janë mahnitëse dhe të vendosur mirë jashtë, dhe niveli i fundit tregon vulat e papëve të ndryshme boxed në mbrojtjet.

 

Për të shijuar udhëtimin tuaj ndërsa vizitoni qytetin e Vatikanit përmes hekurudhës, Kërkoni origjinën tuaj dhe të vini Romën në Ruaj një tren website të rezervoni një biletë treni brenda disa minutave dhe të fillojnë të tronditje të Vatikanit më shpejt se sa ju do të pritet!

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fvisiting-vatican-rail%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)