Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 12/03/2022)

Kushdo që ka parë ndonjëherë një film për ngjitjen malore e di se arritja në majën e malit Everest nuk është detyrë e lehtë.. Arritja në kampin bazë të Everestit nuk është as piknik, por është një qëllim shumë më i arritshëm për shumicën e njerëzve. Ka shumë mënyra të ndryshme për ta bërë atë, dhe gjithçka varet nga ajo që po kërkoni në një përvojë. Ju mund të ecni, fluturoni ose merrni një autobus, dhe ka rrugë të ndryshme që mund të ndiqni gjithashtu. Sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të zgjidhni opsionin që është i duhuri për ju. Këtu janë 3 Mënyrat më të mira për të bërë kampin bazë të Everestit.

 

1) Trekking në kampin bazë të Everestit

Kjo është mënyra më e popullarizuar për të bërë kampin bazë të Everestit, dhe gjithashtu më e lira. Është e mundur ta bëni si një udhëtim të organizuar ose vetë. Nëse jeni duke kërkuar për opsionin më pak të shtrenjtë, Nepali është vendi ku do të dëshironi të shkoni. E keqja është se nuk ka rrugë përtej Namçe Pazarit dhe Luklës – kështu që nëse do të ndodhte diçka dhe nuk mund të vazhdoni, atëherë do të keni një shëtitje shumë të gjatë në Pokhara!

Zakonisht merr rreth 10 ditë për shëtitje në bazën e malit Everest nga Lukla. Itinerari ndjek lumin Dudh Kosi dhe kalon nëpër fshatrat Phakding, Namçe Pazari, Tengboche, Pheriche, dhe Lobuche. Ngjitja përfundimtare në kampin bazë është një sfidë, por pamjet ia vlejnë!

Lartësia e kampit bazë të Everestit është 17,598 këmbët (5,364 metra). Trekking në kampin bazë të Everestit është një përvojë sfiduese, por shpërblyese, dhe pamjet e malit Everest janë absolutisht mahnitëse. Sigurohuni që të bëni shumë fotografi!

Amsterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

Trekking To Everest Base Camp

 

2) hiking

Mënyra më e njohur për të arritur në kampin bazë të Everestit është shëtitja. Është një mënyrë e shkëlqyer për të parë fshatin dhe për të ushtruar në të njëjtën kohë. Rritja zgjat rreth dy javë, dhe ka shumë rrugë të ndryshme nga të cilat mund të zgjidhni. Sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të zgjidhni rrugën që është e duhura për ju!

Sigurohuni që të stërviteni përpara se të shkoni. Mos hani vetëm një ton ushqim të padëshiruar dhe shfaquni duke pritur të jeni gati për këtë rritje. Ndërtimi i muskujve pa shtuar shumë yndyrë trupore është i rëndësishëm nëse doni të arrini deri në kampin bazë!

Paketoni dritë, por mos u paketoni shumë të lehta. Keni nevojë për furnizime të mjaftueshme për dy javë udhëtim – duke përfshirë rroba shtesë, furnizime mjekësore, dhe çdo gjë tjetër që mund t'ju nevojitet – kështu që mos u përpiqni të kurseni peshë duke prerë furçën e dhëmbëve ose duke anashkaluar një mushama. Mos harroni se ju duhet të mbani gjithçka vetë.

Rrit veten! Ecja nga agimi deri në muzg çdo ditë do t'ju lodhë shpejt, veçanërisht pasi nuk ka tokë të sheshtë – çdo hap do të jetë ose përpjetë ose tatëpjetë. Ndani atë në segmente më të vogla dhe bëni pushime të shpeshta.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

3) Turne me helikopter në kampin bazë të Everestit

Kjo është mënyra më e shpejtë për të bërë kampin bazë të Everestit, por edhe më e shtrenjta. Ka plot kompani që ofrojnë a Turne me helikopter në kampin bazë të Everestit dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të parë malin Everest dhe zonat përreth. Nëse po përpiqeni të vendosni midis këtij opsioni dhe ecjes, mendoni se sa kohë keni – nëse doni të shpenzoni 20 ditë duke ecur nëpër fshat, atëherë me çdo kusht vishni çizmet tuaja dhe filloni të ecni!

Fluturimi është padyshim mënyra më e shpejtë për të arritur në kampin bazë të Everestit, por nuk është gjithmonë më e lira apo më e përshtatshme. Në varësi të mënyrës se si e bëni këtë, fluturimi mund të jetë një propozim i shtrenjtë që kërkon shumë planifikim paraprak – dhe disa pas-planifikim gjithashtu nëse dëshironi të kaloni më shumë kohë në kampin bazë në vend që të kaloni zinxhir gjatë kthimit nga Katmandu. Sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të zgjidhni opsionin që funksionon më mirë për ju!

Sigurohuni që t'i keni të gjitha vizat dhe lejet tuaja të renditura përpara se të largoheni – shumë fluturime për në Tibet nuk do të hipin as pasagjerë pa ato dokumente në dorë. Planifikoni përpara, shumë; fluturimet gjatë sezoni i pikut (mars-maj) do të jetë më e shtrenjtë se fluturimet gjatë sezonit jashtë pikut.

 

Lugina Khumbu

Lugina Khumbu ndodhet në pjesën verilindore të Nepalit dhe është shtëpia e kampit bazë të Everestit me famë botërore.. Lugina është gjithashtu shtëpia e shumë të tjera të njohura hiking, duke përfshirë qarkun e Annapurna-s.

E Khumbu rajoni është një zonë e bukur me male të larta dhe lugina të pacenuara. Nuk është çudi që është i tillë destinacion popullor për alpinistët dhe udhëtarët!

Ka shumë fshatra të ndryshëm në Luginën Khumbu, dhe secila ka karakterin dhe kulturën e vet unike. Disa nga fshatrat më të njohur përfshijnë Namçe Pazarin, Tengboche, Pheriche, dhe Lobuche.

 

AMS

Shumë alpinistë përjetojnë probleme në lartësi të mëdha, prandaj sigurohuni që të merrni masa paraprake nëse keni ndonjë simptomë të Sëmundjes akute malore (AMS).

Sëmundja akute e maleve (AMS) është një problem që mund të prekë alpinistët dhe udhëtarët në lartësi të mëdha. Mund të shkaktojë një sërë simptomash, nga dhimbjet e lehta të kokës deri te edema pulmonare kërcënuese për jetën. Sigurohuni që jeni të vetëdijshëm për simptomat e AMS, dhe merrni masa paraprake nëse filloni të përjetoni ndonjë prej tyre. Pini shumë lëngje, ha mirë, dhe mos e shtyni veten shumë. Nëse keni ndonjë dyshim për shëndetin tuaj, është gjithmonë më mirë të gaboni me kujdes dhe të shkoni përsëri në një lartësi më të ulët.

Kampi bazë i Everestit është një përvojë një herë në jetë, por sigurohuni që është zgjedhja e duhur për ju! Ecja gjatë gjithë rrugës nga Katmandu mund të jetë e frikshme, veçanërisht pasi disa njerëz nuk ndihen mjaft të barabartë në atë lartësi. Nëse nuk ndiheni mirë ose jeni të shqetësuar për ecjen në një terren kaq sfidues, ka shumë mënyra të tjera për të parë kampin bazë të Everestit.

Ngjitja në kampin bazë të malit Everest nuk është një detyrë e lehtë. Duhen muaj trajnime, dhe udhëtimi në mal nuk bëhet më i lehtë – mund të bëhet edhe më e vështirë! Nëse jeni të vendosur të arrini kampin bazë të Everestit, sigurohuni që të bëni kërkimin tuaj dhe të zgjidhni opsionin që është i duhuri për ju!

Kampi bazë i Everestit mund të jetë një proces i vështirë dhe sfidues, por ia vlen udhëtimi për të arritur. Ka shumë rrugë të ndryshme që mund të ndiqni, si dhe mënyra transporti që do t'ju ndihmojnë të arrini atje më shpejt dhe me më pak vështirësi, në varësi të nevojave tuaja. Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë informues për ata që nuk kanë provuar kurrë kampin bazë të Everestit më parë ose nuk dinë se ku të fillojnë!

Nantes për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

Hiking to Kathmandu

 

këtu në Ruaj një tren, ne jemi të lumtur të ndajmë me ju 3 Mënyrat më të mira për të bërë kampin bazë të Everestit.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "3 Mënyrat më të mira për të bërë kampin bazë të Everestit" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fways-do-everest-base-camp%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)