Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 13/05/2022)

Udhëtimi është një mënyrë fantastike për të zbuluar kulturat, vende, dhe njerëzit. Kur udhëtojmë, mësojmë aq shumë sa ndonjëherë duket e pamundur të kujtojmë të gjitha vendet dhe gjërat e mrekullueshme që kemi bërë. Megjithatë, këto 10 mënyrat për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit do t'i bëjnë kujtimet tuaja të jetojnë përgjithmonë, ne zemren tende, dhe në shtëpi. Nga scrapbooking në mediat sociale, ekziston një mënyrë e mahnitshme për çdo udhëtar për të rijetuar momentet sa herë që dëshironi.

 

1. Mënyrat për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit: Ditari i Udhëtimit

Duke shkruar anekdota të vogla nga ju udhëtim nëpër Itali, ose kopsht birre në Pragë, duke kujtuar mënyrën se si shkëlqeu dielli atë ditë, ose shija e birrës sepse janë gjërat e vogla që e bëjnë udhëtimin të paharrueshëm. Mbajtja e një ditari udhëtimi është një mënyrë e shkëlqyer për të dokumentuar kujtimet tuaja të udhëtimit.

Shkrimi i përditshëm në ditarin e udhëtimit, apo momente të veçanta, varet gjithçka nga ju. Disave u pëlqen të shkruajnë një përmbledhje të momenteve kryesore të ditës, në fund të ditës, ndërsa të tjerët mbajnë me vete një fletore të vogël, të jetë në gjendje të dokumentojë gjithçka kur ndodh nëse ka një tendencë për të harruar emrat e vendeve, dhe njerëzit, ngjarjet. Sa e mrekullueshme është të lëvizësh nëpër ditarin e udhëtimit në shtëpi, apo edhe në një pikë tjetër të udhëtimit tuaj, dhe mbani mend njerëzit e mrekullueshëm që keni takuar, dhe vendet e vizituara, dhe vërtet shikoni sa larg keni udhëtuar.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

Document Your Travel Memories In A Travel Journal

 

2. Krijo një libër me skrap udhëtimi

Përzierja e fotografive, kartat, hartat, ose kartolina në një fletore është një mënyrë argëtuese për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit. për më tepër, nëse jeni një person krijues, atëherë me shumë mundësi do të krijoni një libër të mrekullueshëm. Në mënyrë të ngjashme, e vende të paharrueshme vizitat pasurojnë jetën tonë dhe shtojnë shtresa në identitetin tonë si njerëz, dhe udhëtarët, dhe po ashtu edhe shtresat që shtoni në librin e shënimeve. Shtresat e ngjitësve, copa letre, fotot, dhe kujtimet e shkruara, do t'i shtohet personit që jeni, dhe botën tuaj të brendshme.

veç, librat e shënimeve janë një mënyrë fantastike për të ndarë udhëtimet tuaja me miqtë dhe familjen. Historitë nga udhëtimet tuaja marrin jetë në një fletore, dritaret drejt pamjeve, kulturës, komunitetet, dhe momente, vish një jetë plot ngjyra, dhe mund ta bëjë një aventurë një fletore, mister, dhe një libër magjepsës për të sjellë vendet te njerëzit që nuk kanë udhëtuar atje.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

A Travel Scrap Book

 

3. Dizajnoni albumin tuaj fotografik

Shkrimi mund të jetë sfidues për disa njerëz; gjetja e fjalëve të duhura, ose aftësia për të ndaluar gjatë udhëtimit për të shkruar. Megjithatë, bërja e fotografive është e lehtë, i shpejtë, dhe argëtuese për të bërë kur udhëtoni. prandaj, një album fotografik është një mënyrë e mrekullueshme për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit.

Me një klikim ju kap bukurinë e një plazhi në Irlandë apo Toskanë në perëndim të diellit. Pastaj, ju mund të zgjidhni fotot më të veçanta, dhe mblidhini ato në një album dixhital, me shënime të vogla, datat, dhe kujtime të vogla për t'ju ndihmuar të ndani historinë e udhëtimit tuaj. për më tepër, një album fotografik nuk zë shumë hapësirë ​​për ruajtje, dhe mund ta vendosni në tavolinë kafeje, ose krijoni një raft unik për të gjitha albumet tuaja fotografike të udhëtimit.

Amsterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Design Your Photo Album

 

4. Mënyrat për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit: Ilustrime

Ulur në kopshtet e Versajës ose duke shijuar Pamje nga Bregu i Amalfit - 2 nga vendet më të pazakonta në Evropë, ju merrni një dëshirë të papritur për të kapur pamjen e bukur. Kështu që, ne momente si keto, mund të nxirrni një fletore xhepi dhe të filloni të largoni momentet dhe vendet përpara jush.

Ndërkohë që gërvishtja tingëllon si një mënyrë shumë kreative për të dokumentuar kujtimet tuaja të udhëtimit, nuk kërkon domosdoshmërisht të kesh talent për pikturë apo ilustrim. për më tepër, ilustrimet tuaja nuk duhet të jenë në të njëjtin nivel me Monet. Meqenëse gjëja më e rëndësishme për ilustrimin e kujtimeve të udhëtimit është se ato janë personale, dhe keni një raft plot me udhëtimet tuaja që ilustrojnë për të kujtuar udhëtimet e mahnitshme nëpër Evropë.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Document Your Travel Memories In Illustrations

 

5. Mblidhni dhe shfaqni kartolina

I varni në frigorifer, bëni një kolazh për dhomën e ndenjes, ose mur frymëzimi, kartolinat janë suvenire të mrekullueshme. veç, kartolinat janë një nga mënyrat kryesore për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit, janë të lehta për t'u marrë, dhe kërkon zero përpjekje nga ana juaj. Shitet në çdo dyqan dhuratash, dhe tregu rrugor, kartolinat janë një suvenir popullor, për të kujtuar udhëtimin.

Nantes për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

Collect And Display Postcards

 

6. Mënyrat për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit: Vlogging

Mbajtja e një blogu video, ose me fjalë të tjera, vlogging është një mënyrë e mrekullueshme për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit, të zgjasë një jetë. Merr një aparat fotografik, ose një telefon me një kamerë të nivelit të lartë, dhe krijoni një llogari në YouTube për të ngarkuar videot tuaja të udhëtimit, dhe aventurat tuaja do të jetojnë përgjithmonë. Vlogging ju lejon të zgjidhni kornizat më të mira, tregoni historitë, dhe dokumentoni momentet – nga këndvështrimi juaj.

për më tepër, vlogging është një mënyrë fantastike për të ndarë vendet me botën. Së pari, vlogging është personale dhe nuk mbart një axhendë të fshehur marketingu. në radhë të dytë, vlogging u tregon njerëzve faktet dhe anekdotat më pak të njohura pas vendeve të njohura në mbarë botën. Kështu që, vlogging është një mjet i shkëlqyer ekologjik, duke ju lejuar të ndani historitë e një kulture të caktuar, pa pagese, dhe axhendën, me një botë udhëtarësh.

 

 

7. Blogimi

Një formë tjetër e vlogimit dhe forma dixhitale e një ditari udhëtimi është blogimi. Numri i blogjeve të drejtpërdrejta sot është i jashtëzakonshëm, kështu që mund të gjeni shumë shembuj të blogjeve të udhëtimit në internet nëse nuk jeni të sigurt si të filloni blogun tuaj të udhëtimit. Me pak fjalë, ju lehtë mund të filloni blogun tuaj në WordPress, ngarkoni foto udhëtimi, itineraret, mendimet, dhe me shume.

Dallimi kryesor midis blogimit dhe një ditari udhëtimi është se një blog është një medium në internet, dhe të disponueshme për të gjithë botën në ueb. Mendimet tuaja personale mund të bëhen virale, dhe ka shumë ndjekës, që do të duan të lexojnë dhe të frymëzohen nga kujtimet tuaja të udhëtimit.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

Working On Your Laptop On A train

 

8. Mënyrat për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit: Instagram

Media më e fuqishme në botën moderne është media sociale, dhe nëse të jemi më të saktë, Instagram. Sot, ju mund të ngarkoni çdo informacion që dëshironi për çdo vend në botë, në Instagram. për më tepër, blogerët e udhëtimeve dhe influencuesit e udhëtimeve’ mënyra më e mirë për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit është përmes ngarkimit të historive, bobinat, dhe postimet në Instagram.

Prandaj, krijoni vetes një faqe shumëngjyrëshe dhe argëtuese në Instagram, për të dokumentuar udhëtimet tuaja, dhe kujtime të çmuara. Vetëm imagjinoni sa bukur do të jetë të shikoni nëpër faqen shumëngjyrëshe, duke parë të gjitha videot e shkurtra, dhe fotot që kishit marrë gjatë udhëtimit tuaj, në muajt, dhe madje edhe vitet në vijim pas udhëtimeve tuaja.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Document Your Travel Memories On Instagram

 

9. Krijo një kuti kujtimesh

Hartat, kartolina, dhe biletat e muzeut janë vetëm disa nga gjërat që disa prej nesh pëlqejnë t'i mbajnë nga udhëtimet tona të shumta nëpër botë. Është e mahnitshme se si një copë e vogël letre ose kartë mund t'ju kthejë milje larg, për një kulturë tjetër, herë, dhe momente. Kështu që, në vend që të humbisni të gjitha këto kujtime të bukura në çantën e shpinës, ose portofolin, krijimi i një kutie kujtimesh është një mënyrë përrallore për të dokumentuar të gjitha këto kujtime udhëtimi, dhe ruajini ato nga dëmtimi.

për shembull, mund të marrësh një kuti këpucësh të vjetër, dekorojeni, vendosni të gjitha kujtimet tuaja të udhëtimit brenda, pastaj shfaqini ato në një raft. Një ide tjetër për një kuti kujtimesh është krijimi i një kutie nga druri i ricikluar, kështu që është edhe ekologjik dhe krijues. Sido që të jetë, një kuti kujtimesh është një nga 10 mënyra të veçanta për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Memories Box

 

10. Aplikacioni i Udhëtimit të Gjurmimit

Një udhëtim holandez fillimin Polarsteps është një shembull se si mund të dokumentoni kujtimet e udhëtimit në botën me ritme të shpejta teknologjike ku jetojmë. Aplikacioni Polarsteps ju lejon të gjurmoni hapat tuaj, mendimet, idetë, vendet e vizituara, dhe shumë më tepër nga komoditeti i telefonit tuaj, me një klikim të vetëm. Një rezultat mahnitës i ndjekjes së udhëtimit tuaj është një album fotografik mahnitës i udhëtimit, në fund, projektuar dhe bërë nga ju, nga momentet tuaja të preferuara.

Për të përfunduar, mënyra të ndryshme për të dokumentuar kujtimet tuaja të udhëtimit, nga hapi i parë është i pafund. Nga aplikacionet te revistat e vjetra dhe të mira të udhëtimit, ju mund të zgjidhni ndonjë nga këto 10 mënyrat e përmendura më sipër, për të dokumentuar, ndajnë, dhe rijetoni udhëtimet tuaja të mahnitshme rreth globit.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Ne në Ruaj një tren me kënaqësi do t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm nëpër Evropë, ku mund të krijoni kujtime gjatë gjithë jetës.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 mënyra për të dokumentuar kujtimet e udhëtimit”Në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fways-document-travel-memories%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)