Време на читање: 6 минути(Последно освежено на: 02/06/2020)

Со сегашната појава на коронавирус фрлање планови за патување на секого во неред, тоа може да биде тешко да се знае ако треба задржи на вашиот одмор во текот на коронавирус или не. Иако не можеме да се направи таа одлука за вас, ако се решите да се продолжи, важно е да бидете сигурни дека сте преземање чекори за да се заштити вашето здравје. За таа цел,, тука се 7 патување совети да ви помогне да останат здрави додека патуваат.

 

Останете Здрава Додека патуваат во број 1: Измиј си ги рацете

Ова може да изгледа очигледно, но миење на рацете е една од најдобрите начини да се задржи здрава. Зошто? Во согласност со Националната здравствена служба, “Миење на рацете правилно ги отстранува нечистотиите, вируси, и бактерии за да ги запре ширење на други луѓе и предмети, кој може да се шири болести како што се труење со храна, грип или дијареа. Тоа може да помогне да се спречи луѓето од подигање на инфекции и ширење на нив на другите”.

Едноставно кажано, миење на рацете се ослободиме од сите gook ќе се акумулира во текот на денот. Ова е особено релевантни за патници. Туристички локалитети се полни со орди на луѓе од целиот свет. Ако илјада луѓе дневно се допираат еден кваката, и само еден не ги изми рацете, мислам колку валкани тоа мора да биде!

Ако сте во област без доволно вода или сапун, исто така ќе треба да бидете сигурни дека сте го купиле и се користи дезинфекциско средство редовно. Иако ова може да се исуши вашите раце надвор ако се користи многу често, исто така има и верзии на рака sanitizer кои вклучуваат навлажнувачки компоненти, така што може да има чисти раце и мека кожа.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Измијте си ги рацете со сапун

 

спијат доволно

Тоа одамна е познато дека не е доволно спиење негативно влијае на имунолошкиот систем. Додека се на одмор може да се чини како добра идеја да се нагоре во пукнатината на зората и се кандидира околу до средината на ноќта. Сепак, вистината е дека добива доволно спиење е многу повеќе влијателни отколку што се очекуваше. Ноќе, нашето тело е потребно време да се подмлади, па дури и се лекува. Колку помалку време да поминат во сон значи помалку време ќе бидат во можност да се грижи за себе.

Всушност, истражувања дури покажале дека оние кои не спијат доволно можат да страдаат долготрајни негативни ефекти, како што се висок крвен притисок и губење на меморијата. Овие ефекти може да биде зголемена само за време на патувањето, така себе си се направи корист и да бидете сигурни дека ќе го погоди сено за најмалку седум часа во една ноќ.

Иако можеби е тешко да влезете во вашиот зум ако сте преместени неколку временски зони и страдаат од џет-лаг, можете да го користите неколку различни методи за да им помогне на вашето тело се релаксираат и да лебдат отиде да спие. Тие вклучуваат топол туш или када, со мирис на лаванда спреј, медитација, па дури и топла шолја чај. Накратко, добива многу на спиење е императив да ви помогне да останат здрави, додека патуваат.

Билети за Марсеј до Лион за воз

Париз до Лион билети за воз

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

 

Спијат доволно за да бидете здрави додека патуваат

 

Останете Здрава при патувањето и Избегнувајте Вода за пиење

Ако се движиме некаде сосема непознати, тоа треба да биде очигледно дека ќе треба да се избегне вода од чешма. Зошто? Бидејќи микроби во локалната вода се специфични за регионот, и / или стомачните бактерии воопшто не се подготвени да се справи со нив. Илјадници луѓе годишно се разболуваат локалната вода за пиење, со ефекти како што се повраќање и дијареа многу честа. Како совет, стап да шишиња со вода кога сте далеку од вашата удобност зона. Ова оди во двојки за локации со површни хигиена. Други помалку развиените земји може да се користи за пиење вода од истиот извор како локации тоалет услуги. Да, тоа е нешто!

исто така,, бидете сигурни дека ќе се хидрат правилно. високи температури и напорни активности се брз воз во болница без доволно вода за пиење.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Пијте многу да се остане здрав додека патуваат

 

Земете ги вашите снимки

Во зависност од тоа каде сте ќе треба, можеби ќе треба да се специјализирани снимки на клиника патување или друг центар за здравствена заштита. Ова е особено точно за некои помалку развиените земји, која се 'уште спорт болести како маларија и жолта треска. Пред да одат на вашето патување, проверка на Центрите за контрола на болести и превенција (ЦДЦ) веб-страница. Овде можете да се запознаете со барањата специфични за земјата во која се патува. Ако не сте од САД, исто така можете да ја проверите Вашата локална, како што се на NHS, за вашите барања за здрава патување.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

жените кашлање

 

Останете Здрава: Не допирајте Твоето лице

Како што веќе разговаравме за миење на рацете, сега е време да се зборува за вашето лице. Често ќе видите луѓе одмара главата во рацете, почеша јадеж, или на друг начин ја допира нивните лица. Тоа е тешка навика да се скрши, но држете ги рацете подалеку од лицето ако сте се обидува да се остане здрав додека патуваат.

Тоа е здравиот разум, како вашите раце допре толку многу работи во текот на денот. На воз или авион, ќе треба маса лента, на појасот. и разни други заеднички простории области кои се допираат. Освен ако не сте миење на рацете секој пат кога ќе се допрат нешто (или да се случи да се носат ракавици), тоа е подобра идеја да ги задржи рацете од лицето на сите времиња.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

 

јадете добро

Логично е дека ви се случува да јадат добро, а на одмор, право? После се, она што е Шпанија без чоколадо и churros, и што е Франција без baguette? Ова не е она што ние подразбираме, сепак.

вкусна храна е добро и добро, Но, вие треба да бидете сигурни дека сте во здрава храна, како и. Следете пирамидата храна и да се префрлате од оние длабоко пржени добрите за некои зеленчук секој еднаш во некое време. Ако имате простор за тоа, донесе витамини заедно со вас да се чува себе си порибено. Бидете сигурни да се донесе витамин Ц, пробиотици, и други лесни-за-консумираат витамини.

Ова е повеќето релевантни за пиење алкохол за време на патувањето, како и. Тоа е добро познато дека пиењето премногу алкохол може да доведе до намален имунолошки систем (и некои зли мамурлаци). Ако се обидуваш да се избегне да се разболат, бидете сигурни дека ќе го задржи вашето консумирање алкохол на минимум. После се, who wants to visit the Mona Lisa with a common cold?

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Јадат добро и здраво

 

Последните остане здрав Совет: Чистење на вашиот Површина

Тоа може да биде кавга, Но, тоа е вреди да се носат некои дезинфекција брише заедно со вас кога патувате. Зошто? Да се ​​исчисти сите оние послужавник маси и столови што веќе споменавме. Clorox марамчиња може да се купат во најголемиот дел и го стави во ziplock кеси. Потоа може да ги донесе со вас на носење на.

Бидете сигурни дека за да ги избрише на потпирачите, потпирачот за грб џеб (ако имате еден), па дури и на појас тока со средство за дезинфекција за да помогне да се осигура дека вашата област останува како чиста како е можно.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

 

Чистење на вашиот Површина

 

Луѓето се разболуваат додека патуваат почесто од речиси сè друго. Не бидете како и секој друг. Грижете се за себе и за употреба Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “7 Начини да останат здрави додека патуваат” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fstay-healthy-while-traveling%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / tr / или es и на повеќе јазици на вашиот избор.