Koha e leximit: 6 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 02/06/2020)

Me rrymë Shpërthimi i koronavirusi hedhur planet e udhëtimit të gjithëve në rrëmujë, ajo mund të jetë e vështirë të dini se ju duhet mbajtur pushimet tuaja gjatë koronavirusi ose jo. Ndërsa ne nuk mund të bëjë atë vendim për ju, nëse ju do të zgjidhni për të vazhduar në është e rëndësishme për t'u siguruar që ju jeni duke marrë hapa për të mbrojtur shëndetin tuaj. Për këtë qëllim, këtu janë 7 këshilla udhëtimi për të ndihmuar ju të qëndroni të shëndetshëm, ndërsa udhëtime.

 

Qëndrojnë të shëndetshme Ndërsa Udhëtim Numri 1: Laj duart

Kjo mund të duket e qartë, por larë duart tuaja është një nga mënyrat më të mira për të mbajtur veten të shëndetshëm. Përse? Sipas Shërbimi Shëndetësor Kombëtar, “Larë duart tuaja si duhet largon papastërtitë, viruset, dhe bakteret për të ndaluar ata përhapet në njerëz dhe objekte të tjera, e cila mund të përhapet sëmundje të tilla si helmimit me ushqim, gripit ose diarre. Kjo mund të ndihmojë të ndaluar njerëzit nga picking up infeksionet dhe përhapjen e tyre për të tjerët”.

Ta themi thjesht, larja e duarve merr shpëtoj të gjithë gook të keni grumbulluar gjatë gjithë ditës. Kjo është me vend sidomos për udhëtarët. vende turistike janë plot me një luzmë e njerëzve nga e gjithë bota. Në qoftë se një mijë njerëz në ditë duke prekur një doorknob vetme, dhe vetëm një nuk i ka larë duart, mendoj se si pista ajo duhet të jetë!

Nëse ju jeni në një zonë pa ujë të mjaftueshëm të rrjedhshëm apo sapun, ju do të duhet të sigurohemi që ju keni blerë dhe përdorur Sanitizer dorë rregullisht. Ndërsa kjo mund të thatë duart tuaja nëse përdoret shumë shpesh, ka edhe versione të sanitizer dore që përfshijnë komponentë hidratues kështu që ju mund të keni duar të pastra dhe lëkurë të butë.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Lani duart me sapun

 

Sleep Mjaft

Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se nuk fjetur mjaft negativisht ndikon në sistemin imunitar. Ndërsa me pushime kjo mund të duket si një ide e mirë për të marrë deri në plas e agimit dhe të drejtuar rreth deri në mes të natës. megjithatë, e vërteta është se duke marrë të mjaftueshme gjumë është shumë më me ndikim se sa ju do të mendoni. Natën, trupi ynë merr kohë për rinovimin dhe madje shëruar. Më pak kohë që ju kaloni në mjete të dremitësh pak kohë ju do të jetë në gjendje të kujdeset për veten.

Në fakt, studimet kanë treguar edhe se ata që nuk bëjnë mjaft gjumë mund të vuajnë efekte afatgjata negative të tilla si tensioni i lartë i gjakut dhe humbjen e kujtesës. Këto efekte mund të shtohen vetëm gjatë udhëtimit, kështu që bëni një nder vetes dhe të sigurohemi që ju goditi hay për një minimum prej shtatë orë në natë.

Ndërsa mund të jetë e vështirë të futni zzz-in tuaj nëse lëvizni disa zonat kohore dhe po vuajnë nga lagështia jetësore, ju mund të përdorni disa metoda të ndryshme për të ndihmuar trupin tuaj të relaksoheni dhe të drift off për të fjetur. Këto përfshijnë një dush të ngrohtë ose dush, Lavender-aromatike llak, përsiatje, dhe madje edhe një filxhan të ngrohtë çaj. Shkurtimisht, duke marrë mjaft e gjumit është e domosdoshme për të ndihmuar ju të qëndrojnë të shëndetshme gjatë udhëtimit.

Biletat e Marsejës në Lyon

Biletat e Parisit në Lyon

Lyon për Trenat Paris

Lyon për Trenat Avignon

 

Sleep mjaftueshme për të qëndruar të shëndetshëm, ndërsa Udhëtim

 

Qëndrojnë të shëndetshme Ndërsa Udhëtim And Shmangni rubinet uji

Në qoftë se ju jeni të drejtohet diku mjaft i panjohur, ajo duhet të jetë e qartë se ju do të duhet për të shmangur ujë çezme. Përse? Sepse mikrobet brenda ujit lokal janë rajoni specifik, dhe / ose baktereve të zorrëve nuk janë aspak të përgatitur për të trajtuar ato. Mijëra njerëz në vit sëmuren të ujit të pijshëm lokale, me efekte të tilla si të vjella dhe diarre shumë i zakonshëm. Si një tip, rrinë të shishe me ujë sa herë që ju jeni shumë jashtë zonës tuaj rehati. Kjo vlen dyshe për vende me praktikat e higjienës paqarta. Vende të tjera më pak të zhvilluara mund të përdorni ujë të pijshëm nga i njëjti burim si vende shërbimit tualet. po, kjo është një gjë e!

Gjithashtu, sigurohuni që ju të sherbet si duhet. temperaturat e nxehta dhe aktiviteti i zellshëm janë një biletë të shpejtë në një spital pa pirë ujë të mjaftueshëm.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Pini shumë për të qëndruar të shëndetshëm ndërsa udhëtonte

 

Get Shots juaj

Në varësi se ku ju jeni duke shkuar, ju mund të kenë nevojë për të marrë të shtëna të specializuar në një klinikë të udhëtimit ose qendra të tjera të kujdesit shëndetësor. Kjo është veçanërisht e vërtetë për disa vende më pak të zhvilluara, e cila ende sëmundje sportive të tilla si malaria dhe ethet e verdha. Para se kreu jashtë në udhëtimin tuaj, kontrolloni Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) Faqja e internetit. Këtu ju mund të gjeni kërkesat specifike për vendin në të cilin ju jeni të udhëtojnë. Nëse ju nuk jeni nga Shtetet e Bashkuara, ju gjithashtu mund të shikoni faqen tuaj lokale, si NHS, për kërkesat tuaja për të udhëtuar të shëndetshme.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

femrat kollitjes

 

Qëndrojnë të shëndetshme: Mos e prekni fytyrën tuaj

Siç e kemi folur tashmë për larjen e duarve, tani është koha për të folur për fytyrën tuaj. Shpesh ju do të shihni njerëz duke pushuar kokën e tyre në duart e tyre, kruarje një kruarje, ose përndryshe prekur fytyrat e tyre. Është një zakon të vështirë për të thyer, por mbani duart tuaja larg nga fytyra juaj, nëse ju jeni duke u përpjekur për të qëndruar të shëndetshëm, ndërsa udhëtojnë.

Është e sens të përbashkët, si duart tuaja prekni kaq shumë gjëra gjatë gjithë ditës. Ne nje tren apo aeroplan, ju do të keni në tryezë tabaka, seatbelt. dhe të tjera fusha të ndryshme të zakonshme hapësirë ​​që ju jeni të prekur. Nëse ju jeni i larë duart tuaja çdo herë që ju prekni diçka (ose ndodh që të jetë i veshur doreza), Kjo është një ide më të mirë për të mbajtur duart tuaja off fytyrën tuaj në çdo kohë.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

 

Ha mirë

Ajo ka kuptim që ju jeni duke shkuar për të ngrënë mirë, ndërsa në pushime, e drejtë? Pas te gjithave, ajo që është Spanjë, pa çokollatë dhe Churros, dhe ajo që është Francën pa një baguette? Kjo nuk është ajo që ne do të thotë, megjithatë.

Ushqim i shijshem është e gjitha mirë dhe të mirë, por ju duhet të bëni të sigurtë që ju jeni ushqim të shëndetshëm, si dhe. Ndiqni piramidën e ushqimit dhe të kaloni nga ato goodies thellë skuqur për disa zarzavate çdo herë në një kohë. Nëse keni hapësirë ​​për të, sjellë vitamina së bashku me ju për të mbajtur veten të pajisur deri. Sigurohuni që të sjellë vitaminës C, probiotics, dhe të tjera të lehtë-to-konsumojnë vitamina.

Kjo është më me vend të alkoolit të pijshëm gjatë udhëtimit, si dhe. Është e njohur se pirja e tepërt e alkoolit mund të çojë në një sistem imunitar ulur (dhe disa hangovers lig). Nëse jeni duke u përpjekur për të shmangur marrjen e sëmurë, sigurohuni që ju të mbani konsumin e alkoolit në minimum. Pas te gjithave, i cili dëshiron të vizitojë Mona Lisa me një të ftohtë të përbashkët?

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Ha mirë dhe të shëndetshme

 

E fundit qëndrojnë të shëndetshme Tip: Clean Area juaj

Kjo mund të jetë një sherr, por është me vlerë duke sjellë disa fshin dezinfektimin së bashku me ju kur ju e udhëtimit. Përse? Për të pastruar të gjitha ato tavolina tabaka dhe ndenjëset e kemi përmendur tashmë. fshin Clorox mund të blihen në sasi të mëdha dhe të vënë në qese Ziplock. Ju pastaj mund të sjellë me vete në kryer tuaj në.

Sigurohuni për të fshirë armrests, xhep seatback (në qoftë se ju keni një të tillë), dhe madje edhe shtrëngoj seatbelt me ​​dezinfektues tuaj për të ndihmuar të siguruar që qëndron zonën tuaj sa më të pastër të jetë e mundur.

Mynih për Trenat Cyrih

Berlin për Trenat Cyrih

Basel për Trenat Cyrih

Vjenë për Trenat Cyrih

 

Clean Area juaj

 

Njerëzit sëmuren, ndërsa udhëtonte më shpesh se sa pothuajse çdo gjë tjetër. Mos të jetë si gjithë të tjerët. Kujdesuni për veten dhe përdorimin Save A Train!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “7 Mënyra për të qëndruar të shëndetshëm, ndërsa Udhëtim” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fstay-healthy-while-traveling%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)