(Последно освежено на: 24/03/2020)

Со стотици историски атракции и голема погледи кои се движат од сонцето бакна крајбрежја на пештера планините, Европа навистина има сето тоа. Тоа е совршена дестинација за патување, како што тоа е можно да се направи на вашиот пат од една во друга држава во прашање на часови. Тоа е исто така еден од најбезбедните области во светот да се патува. И покрај веста дека ЕУ неодамна успеа да се намали опасните нивоа на возење, просечната стапка на смртност се уште е најниска е кога и да е (1 во 49 милиони).

Вреди да се напомене дека постојат одредени политики и ограничувања во место во однос на изнајмување на автомобили и дека секоја земја има свој сет на уникатни закони. Што е тоа совршено прифатливи во една земја (возење без ограничување на брзината на автопати во Германија, на пример) не може да биде и на друг, па вреди да се разберат правилата на патот како да се направи на вашиот пат низ континентот.

Со ова на ум, ние сме подготвени некои практични совети како да ви помогне да остане безбедно и во рамки на законот за време на следниот Европски патување:

 

1) Осигура вашето возило

Тоа е императив дека имате осигурување и дефект покритие за време на возењето во Европа. Ако земате свој возило, ќе треба да го контактирате вашиот друштво за осигурување да се организира овој. Осигурување обично е забравена на вашиот договор кога ќе се вработи еден автомобил, што го прави работите малку полесно.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

summer mountain driving

 

2) Донесе Резервни очила и контактни леќи

Дали сте знаеле дека ако треба да носат леќи рецепт за време на возењето на автомобил за изнајмување низ Шпанија, ти си потребни за извршување на втор пар со вас во сите времиња? Други земји се помалку строги во врска со овој, но тоа е добра пракса да се спроведе втор пар на облека со очите со вас во сите времиња, да се обезбеди да се свесни за сите опасности за време на патувањето треба вашата примарна носат око пауза или изгубат.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

driving in the snow

 

3) Очигледно Избегнувајте пиење и возење

Иако ова може да изгледа како очигледно изјава, може да не бидат свесни дека некои земји имаат лимит на нулта толеранција за возачите пијат. Ова значи дека возачите не им е дозволено да имаат било каков алкохол во крвта она. Европската комисија нуди совети за стандард граница на алкохол во крвта за секоја земја. во Кипар, тоа е дури и спротивно на законот да пијат газирани пијалоци додека возите. Ова може да изгледа строга, но тоа е важно да се почитуваат законите на земјата ќе ја посетите за да се избегне било какви неочекувани казни.

Џенова Милан возови

Рим во Милано возови

Болоња во Милан возови

Фиренца Милан возови

 

4) Се вози на лево или десно

Освен за Обединетото Кралство, Ирска, и Малта, сите европски земји возат на десната страна на патот. За жителите на Велика Британија, ова може да се направи маневри како преговарачки заобиколен во правец на стрелките на часовникот доста слабо, па тоа е вреди да одвоите време да се прилагоди. Возачите треба да секогаш се држи до право и да не престојуваат во центарот ленти на автопати со кои се соочуваат. кога претекнување, секогаш се сеќавам да се провери вашиот ретровизорот, исто така,.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

sleeping inside a car

 

5) Четка на вашиот сообраќајни знаци

Разбирање на Европската сообраќајни знаци ќе ви помогне да стигнете до вашата дестинација безбедно и ќе ви помогне за да се избегне кршење на законот. повеќето европски дестинации користат стандардни знаци што е логички само објаснување, но можни се мали разлики во бојата на фонтот или имаат тенденција да се збуни. Пред да се одлучите за патување, можеби ќе сакате да се запознаете со суптилни разлики во сообраќајни знаци низ Европа. Во најмала рака, тоа може да помогне да се спречи конфузија, а најмногу, тоа би можело да го спаси својот живот.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

6) Разбирање Како патарина Колекции работа

Различни земји имаат различни стапки и методи на наплата на патарина патарина. Во Франција, на пример, се уште е прифатливо да се плати со пари на портите на патарина. Други региони ќе бара од вас да се прикаже налепница на вашиот автомобил за да се потенцира дека ќе се плаќа за користење на одделни патишта. Запознавање на себе си со тоа како патарини работат во секоја од вашите наменети дестинации ќе ви помогне за да се избегне било какви казни.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

7) Земе возот, наместо на возење

Па, ако навистина сакате да уживате во патувањето, ја напушти расправаме на возење, и само со воз во Европа, сите во овој континент се користи возот, и за разлика од другите места во светот, тоа е многу лесно да се купат билети за воз онлајн со сајтови како Зачувај воз, и можеш да патуваат и да видиме природата без да се грижиш премногу.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Подготвени да уживаат во Европа? времето кое ке го одберете возење или со воз, се сеќавам ни на Зачувај воз!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Работи што треба да знаете кога се вози во Европа” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url =https://www.saveatrain.com/blog/things-to-know-when-driving-in-europe/ - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.