Koha e leximit: 5 minuta(Modifikimi I Fundit Më: 24/03/2020)

Me qindra e tërheqjet historike dhe pikëpamjet e madhe që shkojnë nga dielli puthi brigje të male shpella, Evropa me të vërtetë ka të gjitha. Ajo është destinacion i përsosur për një udhëtim rrugë, si është e mundur për të bërë rrugën tuaj nga një vend në një tjetër në një çështje e orëve. Ajo është gjithashtu një nga zonat më të sigurta në botë për të udhëtuar. Pavarësisht lajmit se BE-ja kohët e fundit të dështuar për të ulur nivelet e rrezikshme lëvizëse, norma mesatare e vdekjes është ende më e ulëta është qenë ndonjëherë (1 në 49 milion).

Vlen të përmendet se ka politikat dhe kufizime të caktuara në vend në lidhje me makina me qira dhe se çdo vend ka vendosur vet e ligjeve unike. Ajo që është krejtësisht e pranueshme në një vend (ngarje pa një limit shpejtësie në autostradë në Gjermani, për shembull) mund të mos jetë në një tjetër, kështu që paguan për të kuptuar rregullat e rrugës si ju bërë rrugën tuaj nëpërmjet kontinentit.

Me kete ne mendje, ne kemi përgatitur disa këshilla të dobishëm për t'ju ndihmuar të qëndrojnë të sigurt dhe brenda kufijve të ligjit gjatë udhëtimit tuaj të ardhshëm evropian të rrugëve:

 

1) Siguruar automjeteve juaj

Është e domosdoshme që ju keni sigurim dhe të mbuluar avari ndërsa ngarje në Evropë. Nëse jeni duke marrë automjetin tuaj, ju do të duhet të kontaktoni tuaj Kompania e sigurimeve për të rregulluar këtë. Insurance është mbylli zakonisht për në kontratën tuaj, kur ju të punësojë një makinë, e cila i bën gjërat pak më të lehtë.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

summer mountain driving

 

2) Sjellë gota këmbimi dhe lentet e kontaktit

A e dini se në qoftë se ju duhet të mbajnë lente recetë, ndërsa po ngiste një makinë me qira përmes Spanjës, ju jeni nevojshme për të kryer një palë e dytë me ju në çdo kohë? Vendet e tjera janë më pak strikte në lidhje me këtë, por është praktikë e mirë për të kryer një palë e dytë të veshin sy me ju në çdo kohë, për të siguruar që ju jeni të vetëdijshëm për të gjitha rreziqet gjatë udhëtimit tuaj duhet pushim juaj kryesor veshin sy ose të bëhen të humbur.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

driving in the snow

 

3) Natyrisht Shmangni Pirja e makinës

Derisa kjo mund të duket si një deklaratë e qartë, ju nuk mund të jenë të vetëdijshëm se disa vende kanë një kufi të tolerancës zero për shoferët pije. Kjo do të thotë se shoferët nuk janë të lejuar të ketë ndonjë alkool në çdo gjë e tyre të gjakut. Komisioni Evropian ofron këshilla mbi standarde Kufiri i alkoolit në gjak për secilin vend. në Qipro, ajo është edhe kundër ligjit për pi një pije e butë ndërsa ngarje. Kjo mund të duket e rreptë, por është e rëndësishme që të respektojnë ligjet e vendit ju vizitoni për të shmangur gjobat papritura.

Genoa për Trenat Milanit

Roma për Trenat Milanit

Bologna për Trenat Milanit

Florence për Trenat Milanit

 

4) Drive në të djathtë ose të majtë

Me përjashtim të Mbretërisë së Bashkuar, Irlandë, dhe Malta, të gjitha vendet evropiane me makinë në anën e djathtë të rrugës. Për banorët e Mbretërisë së Bashkuar, kjo mund të bëjë manovra si negociuar një unazë në një drejtim të akrepave të sahatit counter mjaft e ndërlikuar, kështu që është me vlerë duke marrë kohë për të rregulluar. Shoferët duhet gjithmonë rrinë në të djathtë dhe për të shmangur duke qëndruar në korsi qendër të autostradave që hasin. kur parakalim, gjithmonë mos harroni të kontrolloni Pasqyrë Pasme tuaj gjithashtu.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

sleeping inside a car

 

5) Të pastrohen deri në shenjat tuaja Road

Kuptimi shenjat rrugore evropiane do të ju ndihmojë të arrijnë destinacionin tuaj në mënyrë të sigurtë dhe do të ju ndihmojë për të shmangur shkeljen e ligjit. më destinacionet evropiane përdorni Signage standarde e cila është e arsyeshme vetë shpjegues, por dallime të vogla në font ose ngjyrë tendencë për të ngatërruar. Para se të hyn në një udhëtim, you might want to familiarize yourself with the dallime delikate në sinjalistikën rrugore të gjithë Evropën. Në fund të fundit, ajo mund të ndihmojë për të parandaluar konfuzionin, dhe në më, ajo mund të shpëtojë jetën tuaj.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

6) Kuptoni Si Toll Koleksionet Work

Vende të ndryshme kanë norma të ndryshme pagesave dhe metodat e mbledhjes së pagesave. Në Francë, për shembull, ajo është ende e pranueshme për të paguar me para në dorë në portat e pagesave. rajone të tjera do të kërkojë nga ju për të shfaqur një gjemb në makinën tuaj për të nxjerrë në pah që ju keni paguar për të përdorur rrugë të caktuara. Familjarizimin veten me si tarifave punojnë në secilin nga destinacionet tuaj të destinuara do të ju ndihmojë për të shmangur çdo dënime.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

7) Merrni tren në vend të makinës

E pra në qoftë se ju me të vërtetë duan të gëzojnë udhëtimin tuaj, lënë sherr i lëvizëse, dhe vetëm të marrë tren në Evropë, të gjithë në këtë kontinent të përdorin trenin, dhe ndryshe nga vende të tjera në botë, ajo është shumë e lehtë për të blerë bileta treni në internet me faqet si Save A Train, dhe që ju të merrni për të udhëtuar dhe për të parë natyrën pa u brengosur shumë.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Gati për të shijuar Europën? moti ju zgjidhni makinës ose të marrë tren, na kujtohet në Save A Train!

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Gjërat të dini kur ngarje në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fthings-to-know-when-driving-in-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)