Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 25/01/2021)

Без оглед на должината на патувањето - било да е тоа викенд плажа одмор или тринеделно патување по Хималаите - ќе треба да спакувате торба од која било големина, и ќе сакате да знаете како да се организирате, во овој блог ќе се фокусираме на вашиот рачен багаж. Има многу да се земат предвид при одредувањето на тоа што за да се донесе: видот и должината на патувањето, вашиот итинерар, времето, големината на вашиот багаж, и ограничувањата наметнати од вашата тежина начин на транспорт. И со толку многу фактори се во игра, тоа е лесно да се overpack или под пакет, особено ако се чекаше до последен момент. Избегнувајте overpacking, копа низ вашиот кеси и други непријатности кога се качи вашиот воз со овие 10 совети за тоа како да се организира вашиот рачен багаж.

 

Како да се организира вашиот рачен багаж Совет 1: Чувајте ги вашите патни документи Одделни

Ова е една од најважните работи кои треба да се разгледа кога ќе се одлучат како да се организира вашиот рачен багаж. Чувајте ги вашите документи за патување одвојат. Не само што е овој пригоден нешто да се направи, но, исто така, безбедно нешто да се направи. Ставете ги во малку торба која е лесно да се отстранат од вашиот рачен багаж. На тој начин, вие не мора да се копа, секогаш кога треба вашиот пасош, билети или пари.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

Како да се организира своите рачниот багаж и патни исправи

 

Организирање на вашиот рачен багаж Совет 2: Направете список Пакување

Пасош? Проверете. четка за заби? Проверете. сончање? За мир на ум дека ќе имаме најважен опфатени, направи си список за патувања неколку дена пред да започне возбудата од патувањето!

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Листа на Како да се организира вашиот рачен багаж

 

Организирање на вашиот рачен багаж Совет 3: Избегнувајте Дамки

Нема ништо повеќе од досадни преземање на толку многу време да се избере облека што ви се случува да се земе само да се најде дури и не може да ги користат! Никогаш не имаат овој проблем повторно. Прво секогаш треба да бидете сигурни дека вашата светло обоени облека се спакувани внатре кон надвор, и второ,, се одржи на хотелот за еднократна употреба капи за туширање и да ги користат за покривање на база на чевлите.

Келн на Мајнц возови

Франкфурт на Мајнц возови

Берлин да Мајнц возови

Брисел да Мајнц возови

Избегнувајте Облека со Дамки

 

Совет 4: Ролна и вакуум пакет

Да се ​​зачува простор и да престане туткање, се тркалаат вашата облека наместо виткање, потоа ставете ги во вакуум кеси компресија. За да ги користите овие кеси, стави вашата облека во, запечати торба, а потоа стискаш на воздухот. Ова ќе ве остави со многу повеќе простор во вашиот куфер и ќе се спречи набори.

Цирих Chur возови

Женева за Chur возови

Милан да Tirano возови

Бергамо да Tirano возови

Ролна и вакуум пакет

 

Совет 5: Соба за безбедност

Заклучете ги куферите и да ги чуваат заклучен. Земете ги со вас, кога ќе го користите тоалетот. Ако тоа не е можно и се патува сам, донесат сите вредни предмети со вас. Никогаш не го оставајте камери, пари, електроника или патни документи ранлив.

Чувајте ги вашите простор заклучени додека спиете, ако е можно. Не потпирај се на странци. Дури и добро облечен странец може да испаднат да биде крадец. Ако сте легнати во преграда со патници што не го знаете, да бидат сигурни дека да се спие на врвот на вашите пари појас, така што ќе забележите ако некој се обиде да го земе од вас.
Организирање на вашиот рачен багаж во Безбедност

Совет 6: Користете Пакување коцки

” Таму не е многу, што го прави да се чувствувам како организирана човечки колку што ги дели моите предмети во колор-кодирани коцки. Тоа е толку прекрасно да се знае точно каде што ви донесе е веднаш штом ќе ја отпакувате вашиот куфер. Плус, можете многу лесно да се движите вашиот пакување коцки во фиоките на вашиот хотел салон и веднаш да се направи распакување и подготвени да одиме.” - Richelle Szypulski, Виш соработник уредник

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

Организирање на вашиот рачен багаж во Пакување коцки

Совет 7: Големина ограничувања за рачен багаж

Слично на авиони, многу возови имаат ограничувања на износот и големината на кеси што ви е дозволено да носат на. Генерално, ќе бидете во можност да го носат на сите вашиот багаж, но вашиот воз превозникот може да бара да се провери вашиот вишок на багаж во случај ја надминува носат на ограничувања на големината и тежината. За повеќето возови, можете да го носат на две торби на одборот на воз, додека секоја торба не надминува 50 Д-Р или е поголем од 28 X 22 X 14 инчи. Мали и лични предмети, како што се медицински помагала и лекови, перници, ќебиња, ладилници, и чанти или торби помалку од 12 X 12 X 12 инчи нема да се смета кон носење на багажот граница.

 

Совет 8: Gadgets, во рачниот багаж

Како ви се обично се организираат сите на вашата електроника, кабли, оние сложените битови кои ќе се возрасти да се копа на безбедност? да ги сместите во како и остатокот од нас? Па, Ако сакате да се организира вашиот рачен багаж потоа се добие складиште на ziplock кеси. телефон полнач, полнач за камера, адаптери, слушалки - преземе дополнителни пластични кеси (истите ќе се користи за багаж течности страна) и да ги користат за складирање на електрични елементи, работи за домот на патување (куќа клучеви, билет за паркирање, и клучевите од колата), лекови и други лабава додатоци.

Венеција во Болоња возови

Фиренца во Болоња возови

Рим во Болоња возови

Милан за Болоња возови

Gadgets, во рачниот багаж

 

Совет 9: Како да се спакувам Книги. Немој!

Без разлика дали тоа е дека еротика романса роман, возбудливоста sci-fi, или куче шпанско туристички водич, преземете пред патувањето. Дури и ако дома ви се хартија сусам умрам вид, спаси простор и тежина за вашиот рачен багаж и не смета на WiFi да скокнете назад во приказната од совршено позициониран вашиот плажа стол, едноставно бидете сигурни дека тоа е отпорен на вода покриен уред.

Берлин до Росток возови

Хамбург во Росток возови

Шверин во Росток возови

Wismar во Росток возови

поттикне

 

Совет 10: Леј Тоа Сите Окт

Јас сум супер неуредна. Јас го признаат. и неорганизиран! Но, она што ми помага да се добие мојата глава право, дури и кога спакуваат во последен момент, е јас се земе време да се постават сè што се пред било ставка оди во мојата торба. Групирањето работи заедно на креветот и ми помага да се види брзо што предмети не се повлече од нивната тежина. А пар на панталони, кои може да се носи само со еден топ, или со која се бара чевли јас веќе не планира да се спакувам? Назад во фиока, ти оди! Гледајќи сè јасно пред да почнам, исто така, ми помага да ги собере работите во мојата торба во логичен начин. за мене, тоа значи почнувајќи со bulkiest ми ставки, потоа одбирање лесни предмети да навивам во празнините околу нив да се формира здрав база слој за да се изгради од.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

фармерки, чевли, види повеќе

 

Дали овие совети помогна да дознаам како да се организира вашиот рачен багаж? Ние би сакале да знаете! Резервира билет за воз низ Зачувај воз и предвремени зема од вашиот рачен багаж по користење на овие совети!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Совети Како да се организира своите рачен багаж” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-organize-hand-luggage%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.