Време на читање: 5 минути(Последно освежено на: 03/01/2020)

градот Луксембург е еден магичен комбинација на антички и модерни заедно со локалните и глобалните, едноставност и луксузни. Тоа е безбедно да се каже дека со сите овие опции еклектичен, нема шанси што би се досадуваат. Тоа е зошто тоа беше тешко за нас да се именува само Врв 5 нешта да се направи една кратка посета на Луксембург. но,, ние ќе го даде зелено светло!

 

1. историја, уметност & култура

Оваа прекрасна градот нуди интригантна мешавина на историјата, култура, уметноста и природните пејзажи. Со голем број на канцеларии и одделенија на Европската унија се одржа во градот Луксембург,, постои вистинска мултикултурна перспектива во овој град.

Со своите многубројни изложби и музеи, замоци и утврдувања, Луксембург е комбинација на неверојатна разновидност интересни културни места. Културата и уметноста на Луксембург се вистински одраз на нејзиното население, разновидна и мултикултурна. Луксембург, може да биде гордост на својата светска единствени културни активности различни од уметност и традиции на емисии и фестивали. Со цел да се направи тоа полесно за вас да се најде уметноста и културата во Луксембург, Луксембург за туризам создадоа Луксембург картичка: слободен пристап до повеќе од 60 културни места во Луксембург и регион Голема.

Како дел од Топ 5 нешта да се направи една кратка посета на Луксембург, вие дефинитивно треба да ја посетите LМузеј на град etzebuerg. Музејот е сместен во четири историски градби. Постојаната поставка "во Луксембург приказна" илустрира повеќе од илјада години историја на главниот град на Големото Војводство. До многу оригинални предмети, На изложбата се претставени на развојот на градот со помош на серија на урбани модели. Привремени изложби се одржуваат редовно на две други нивоа на музејот. Бидете сигурни да се провери од она што се кога ќе ја посетите!

Антверпен на Луксембург возови

Брисел со Луксембург возови

Мец во Луксембург возови

Париз во Луксембург возови

 

2. Бок казамати - казамати du Бок

посета на ѕидот кога ќе се направи една кратка посета на Луксембург

Казамати du Бок се доста лесно достапен под поранешниот замок, Montee де Клаусен. На Бок казамати е 17 километар долг тунел, првично оформена од карпа од Шпански меѓу 1737 и 1746. На казамати се познати по својата историска важност во Луксембург, да се засолниште за повеќе од 35,000 локалните жители и илјадници војници за време на Првата светска војна и Втората светска војна. Се состои од атмосферски премини и импресивен рок скалила, историски тунел на казамати е Светско наследство на УНЕСКО. Наплаќаат оние мобилни телефони и пакет кој торба. Ова е мора да се види на вашиот врв 5 нешта да се направи една кратка посета на Луксембург!

Келн на Луксембург возови

Франкфурт на Луксембург возови

Амстердам во Луксембург возови

Ротердам на Луксембург возови

 

3. Верското наследство во Луксембург

Quirinus капела е мора на кратка посета на Луксембург

Оние кои се заинтересирани во религиозно наследство мора да ја посетите Quirinus капела. Готик аџилак капела подигната во 1355 и делумно издлабил во карпа. На својата интернет страница, таму првично беше незнабожечки храм кои Римјаните подоцна се поклонуваа како ранохристијанска светилиште. Извор од карпа извира овде. Луѓето се припишува благотворно лекување моќ на своите води во случај на очни заболувања.

Од 11-ти век, сајтот е посветен на Св Quirin и од почетокот на 13, услуги се одржаа во две пештери на капелата.

Готски аџилак капелата била подигната во 1355, а на покривот и на мали Бел-кули беа додадени подоцна, на крајот на 19-от век.

Црква Свети Михаил е најстарата црква во Луксембург градот и беше уништен и реконструирана неколку пати во текот на изминатите векови. Црквата Сент Мишел, е еден од најстарите верски објекти во Луксембург. На зградата историја датира 1987 кога бројот на Луксембург подигната мала капела во неговиот замок основа. Сегашната црква е комбинација на романескна фасада со готски структурни елементи и барокна внатрешни декорации. Обрнете внимание на шилести лакови во наосот. Големи прозорци со обоено стакло. Голем број на верски скулптури. И огромниот Успение на Богородица сликарство монтирани врз жртвеникот барокна.

 

 

4. Grand Palais-Ducal на кратка посета на Луксембург

Ако архитектура е вашата работа, тогаш Grand Palais-Ducal треба да да биде дел од Топ 5 нешта да се направи една кратка посета на Луксембург. Како и оригиналот престој на Големиот војвода и кралското семејство, Гранд Ducal палата во градот Луксембург е спектакуларен парче архитектура, изградена во 16 век за време на фламански ренесансен. внатрешен дизајн на палатата се чини дека е една деликатна комбинација на различни стилови. А деликатна интеракција помеѓу романтична и средновековни-готски стил, и индустриски дизајни светлина од страна на германски индустриски дизајнер – Инго Маурер.

 

5. Чоколадо куќа во градот Луксембург,

Чоколадо куќа во Луксембург

Чоколадо куќа во Луксембург е позната по својата чоколадо се разбира. Но, и покрај слатка гризнувања и различни колачи, можете исто така да уживаат во своите солени пити и салати. Кога тераса е полн, секогаш можете да седат во внатрешноста на приземје или горе.

Чоколадо куќа се наоѓа во предниот дел на Гранд Ducal палатата. Па се земе вашето место и да уживате во Hotchocspoon. Ние сме сигурни дека ќе се направи Чоколадо куќа вашите омилени место. незаборавно, суперлатив искуство, по сите точки.

*Дополнителни Совет:

За дополнителна сума на забава, не пропуштајте лето во градот фестивал. Таа се одвива од крајот на јуни до почетокот на септември. Во текот на овој период може да се уживаат бесплатни концерти, пазари, изложби и спортски настани низ градот.

 

Се фати возот за користење на Луксембург SaveATrain! Најбрзиот и најлесниот место да книга вашиот авантури низ Европа.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftop-things-short-visit-luxembourg%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / tr да / го / или де и на повеќе јазици.