Okuma zamanı: 6 dakika
(Son olarak Güncelleme: 12/03/2022)

Dağcılıkla ilgili bir film izlemiş olan herkes, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşmanın kolay bir iş olmadığını bilir.. Everest Ana Kampına ulaşmak da piknik değil, ama çoğu insan için çok daha ulaşılabilir bir hedef. Bunu yapmanın birçok farklı yolu var, ve hepsi bir deneyimde ne aradığınıza bağlı. Yürüyüş yapabilirsin, uçmak veya otobüse binmek, ve izleyebileceğiniz farklı yollar da var. Araştırmanızı yaptığınızdan ve sizin için doğru olan seçeneği seçtiğinizden emin olun.. Burada 3 Everest Ana Kampı Yapmanın En İyi Yolları.

 

1) Everest Ana Kampına Yürüyüş

Everest Ana Kampı yapmanın en popüler yolu budur, hem de en ucuzu. Bunu organize bir gezi olarak veya kendi başınıza yapmak mümkündür.. En ucuz seçeneği arıyorsanız, Nepal, gitmek isteyeceğiniz yer. Dezavantajı, Namche Bazaar ve Lukla'nın ötesinde yol olmamasıdır. – yani bir şey olursa ve devam edemezsen, sonra Pokhara'ya çok uzun bir yürüyüş yapacaksınız.!

Genellikle etrafında alır 10 günler Everest Dağı'nın tabanına yürüyüş Lukla'dan. Güzergah Dudh Kosi Nehri'ni takip ediyor ve Phakding köylerinden geçiyor., Namche Çarşısı, Tengboche, fıçı, ve Lobuche. Ana Kampa son çıkış zorlu bir tırmanış, ama manzara buna değer!

Everest Ana Kampı'nın yüksekliği 17,598 ayaklar (5,364 metre). Everest Ana Kampına yürüyüş yapmak zorlu ama ödüllendirici bir deneyimdir, ve Everest Dağı'nın manzarası kesinlikle çok etkileyici. Bol bol fotoğraf çekmeye özen gösterin!

Amsterdam Londra trenleri

Paris Londra trenleri

Berlin Londra trenleri

Londra Trains Brüksel

Trekking To Everest Base Camp

 

2) Yürüyüş

Everest Ana Kampına ulaşmanın en popüler yolu yürüyüş yapmaktır.. Kırsal bölgeyi görmenin ve aynı zamanda biraz egzersiz yapmanın harika bir yolu. Yürüyüş yaklaşık iki hafta sürer, ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı rota var. Araştırmanızı yaptığınızdan ve sizin için doğru olan rotayı seçtiğinizden emin olun.!

Gitmeden önce antrenman yaptığınızdan emin olun.. Sadece bir ton abur cubur yemeyin ve bu yürüyüşe hazır olmayı umarak görünün.. Ana kampa kadar gitmek istiyorsanız, çok fazla vücut yağı eklemeden kas inşa etmek önemlidir.!

Işık paketi, ama çok hafif paketlemeyin. İki haftalık seyahat için yeterli malzemeye ihtiyacınız var – ekstra kıyafetler dahil, tıbbi malzemeler, ve ihtiyacınız olabilecek başka bir şey – bu yüzden diş fırçanızı keserek veya yağmurluk atlayarak kilo vermeye çalışmayın.. Her şeyi kendin taşıman gerektiğini unutma.

kendini hızlandır! Her gün şafaktan alacakaranlığa kadar yürüyüş yapmak sizi çabucak yıpratacak, özellikle düz arazi olmadığı için – her adım ya yokuş yukarı ya da yokuş aşağı olacak. Daha küçük parçalara bölün ve sık sık ara verin.

Amsterdam Trains Brüksel

Londra Amsterdam trenleri

Amsterdam Trains için Berlin

Paris Amsterdam trenleri

 

 

3) Everest Ana Kampına Helikopter Turu

Everest Ana Kampı yapmanın en hızlı yolu bu, ama aynı zamanda en pahalısı. sunan çok sayıda şirket var. Everest Ana Kampına helikopter turu ve Everest Dağı'nı ve çevresini görmenin harika bir yolu. Bu seçenek ile yürüyüş arasında karar vermeye çalışıyorsanız, ne kadar zamanın olduğunu düşün – harcamak istersen 20 kırsalda dolaşan günler sonra elbette botlarını giy ve yürümeye başla!

Uçmak, Everest Ana Kampına ulaşmanın kesinlikle en hızlı yolu, ama her zaman en ucuzu veya en uygunu değildir. Nasıl gittiğine bağlı, uçmak, çok fazla önceden planlama gerektiren pahalı bir teklif olabilir – ve Katmandu'dan dönüş yolunda hızla ilerlemek yerine ana kampta daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, bazı sonradan planlama da yapabilirsiniz.. Araştırmanızı yaptığınızdan ve sizin için en uygun seçeneği seçtiğinizden emin olun.!

Ayrılmadan önce tüm vize ve izinlerinizin hazır olduğundan emin olun. – Tibet'e bağlı birçok uçuş, elinde bu belgeler olmadan yolculara bile binmiyor. Önceden planlamak, çok; sırasında uçuşlar en yoğun sezon (Mart Mayıs) yoğun olmayan sezonda uçuşlardan daha pahalı olacak.

 

Khumbu Vadisi

Khumbu Vadisi, Nepal'in kuzeydoğu kesiminde yer alır ve dünyaca ünlü Everest Ana Kampına ev sahipliği yapar.. Vadi aynı zamanda diğer birçok popüler yürüyüş parkurları, Annapurna Pisti dahil.

, Unutma bölge, yükselen dağları ve bozulmamış vadileri olan güzel bir bölgedir.. Böyle bir şey olması şaşırtıcı değil popüler bir hedef yürüyüşçüler ve yürüyüşçüler için!

Khumbu Vadisi'nde birçok farklı köy var., ve her birinin kendine özgü karakteri ve kültürü vardır. En popüler köylerden bazıları Namche Bazaar'dır., Tengboche, fıçı, ve Lobuche.

 

AMS

Birçok yürüyüşçü yüksek irtifalarda sorun yaşar, Bu nedenle, herhangi bir Akut Dağ Hastalığı semptomunuz varsa önlem aldığınızdan emin olun. (AMS).

Akut Dağ Hastalığı (AMS) yüksek irtifalarda yürüyüşçüleri ve yürüyüşçüleri etkileyebilecek bir problemdir.. Bir dizi semptoma neden olabilir, hafif baş ağrılarından hayatı tehdit eden akciğer ödemine kadar. AMS semptomlarının farkında olduğunuzdan emin olun., ve bunlardan herhangi birini yaşamaya başlarsanız önlem alın. Bol sıvı tüketin, iyi ye, ve kendini çok zorlama. Sağlığınızla ilgili herhangi bir şüpheniz varsa, dikkatli olmak ve daha düşük bir irtifaya geri dönmek her zaman en iyisidir.

Everest Ana Kampı, hayatta bir kez yaşanabilecek bir deneyimdir, ama senin için doğru seçim olduğundan emin ol! Katmandu'dan tüm yolu yürümek göz korkutucu olabilir, özellikle bazı insanlar bu yükseklikte pek de eşit hissetmediği için. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya bu tür zorlu arazilerde yürüyüş yapmaktan endişe ediyorsanız, Everest Ana Kampını görmenin başka birçok yolu var.

Everest Dağı ana kampına tırmanmak kolay bir iş değil. Aylarca eğitim gerektirir, ve dağa yolculuk hiç de kolaylaşmıyor – daha da zorlaşabilir! Everest Ana Kampına ulaşmaya kararlıysanız, araştırmanızı yaptığınızdan ve sizin için doğru olan seçeneği seçtiğinizden emin olun.!

Everest Ana Kampı zor ve zorlu bir süreç olabilir, ama ulaşmak için yolculuğa değer. Gidebileceğiniz birçok farklı rota ve sizi oraya daha hızlı ve daha az zorlukla götürmenize yardımcı olacak ulaşım yöntemleri var., ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlı. Umarız bu yazı, daha önce Everest Üssü kampına hiç girmemiş veya nereden başlayacağını bilemeyenler için bilgilendirici olmuştur.!

Bordo Trains Nantes

Paris Bordo trenleri

Bordo Trains Lyon

Bordo Trains için Marsilya

 

Hiking to Kathmandu

 

Bunun sonucunda Bir Tren Kaydet, sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz 3 Everest Ana Kampı Yapmanın En İyi Yolları.

 

 

“Everest Ana Kampı Yapmanın En İyi 3 Yolu” adlı blog yazımızı sitenize gömmek ister misiniz?? Ya bizim fotoğraf ve metin almak ve bu blog yazısı için bir bağlantı ile bize kredi verebilir. Veya buraya tıklayın: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftr%2Fways-do-everest-base-camp%2F - (Göm Kodunu görmek için biraz aşağı kaydırın)