Време на читање: 5 минути(Последно освежено на: 24/10/2020)

Патувањето со воз е волшебно искуство кое нуди десетици награди. Возовите ве приближуваат до пејзажот: нема да видите стадо овци како пасат или дишат во аромата на поле со лалиња од средното седиште на „Ербас“. Возовите можат да ве одведат до периферијата и ве депонираме во центарот на градот за кратко време. Може да се истегнете и опуштите и да разговарате од а удобно растојание со сопатници кога возите со воз. Некои би рекле патувањето со воз е своја награда затоа што секогаш кога возиме воз, помагаме да се одржи виталната индустрија и живата традиција. Но, денес сме тука да разговараме за друг вид награда - оној што може да ви помогне направете повеќе возења со воз и видете уште поширока површина на светот или како да направите авантура со воз уште попрофитабилна за буџетот. Тие се вид на награди издадени од компании за кредитни картички за патувања. И нивното собирање може да биде паметна стратегија за финансирање на годишните одмори што сонувате да ги направите.

 

1. Како да направите возна авантура уште попријателска кон буџетот: Патничките кредитни картички се различни

Луѓето обично чуваат традиционални кредитни картички во нивните паричници од неколку причини. Понекогаш носиме кредитна картичка едноставно за да избегнеме да имаме многу пари во нашите џебови - практика што може да биде ризична, особено кога патуваме. Кредитните картички исто така ни помагаат да плаќаме за набавки што не можеме да си ги дозволиме да платиме одеднаш, било да се тоа неопходни работи или убави-за-има. Таа прва практика е совршено добар начин да се користи кредитен патување. Всушност, најдобриот начин да заработите награди од вашата патна кредитна картичка е да ја користите често, особено за големи набавки. Но, втората практика може да биде опасна кога користите патна кредитна картичка. Зошто? бидејќи, додека просечна каматна стапка наплатена од индустријата за кредитни картички како целина - и може да најдете многумина што наплаќаат помалку - е 14.52%, некои патни кредитни картички се наплатуваат нагоре од 25%. И многу од нив наплатуваат дебели годишни такси. Носењето висок биланс на патна кредитна картичка ќе ги зголеми вашите трошоци за камата за кратко време. Значи, првото правило за користење патна кредитна картичка е никогаш да не и се наплатува повеќе отколку што можете да си дозволите да се исплатите во еден циклус на наплата.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

2. Предности од користењето на кредитна картичка за патување

Компаниите за патнички кредитни картички се желни да имаат ваш бизнис. Тие се натпреваруваат со други компании за да го заработат. Нудењето уникатна и робусна програма за награди е главниот начин на кој тие се разликуваат на пазарот и привлекуваат клиенти.

Поволностите ја опфаќаат опсегот. Некои компании ве наградуваат со чести милји за минување. Да речеме дека сте њујорчанец и планирате обиколка на Бордо, првиот дел од вашето патување е веројатно лет до Париз - што е веројатно најголемиот единствен трошок за вашето патување. (Освен ако не дегустирате многу ретки гроздобери!) Честите милји со летање што ги заработувате можат да го купат тој авионски билет за вас. Некои компании за патнички кредитни картички вклучуваат годишни придружни билети како дел од нивната структура за награди, за да можеш да донесеш пријател во авантура. Други компании нудат награди што можат да го направат вашиот лет попријатен, од првокласни надградби до ексклузивен пристап до салони за авиокомпании на аеродромите ширум светот. Попустите во хотелите и рестораните исто така влегуваат во структурата на наградите на некои патни кредитни картички.

Цени на возот од Париз до Марсеј

Цените на возот до Марсеј до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Марсеј до Клермон Феран

 

 

3. Како да направите возна авантура уште попријателска кон буџетот: Наш избор на поволности

Најфлексибилната поволност што можете да ја заработите е враќање на готовина за набавките. на најдобри патни кредитни картички плати 2% назад на сите ваши набавки. Некои го зголемуваат процентот на враќање на парите на колку што е 6% во избрани категории, вклучувајќи авионски билети, јадење, и купувања во хотели. Ако ја користите вашата патна кредитна картичка рутински - дури и за да плаќате за секојдневни работи како намирници и бензин - паричните награди можат брзо да се додадат и да се користат за да се надоместат сите патни трошоци што ви се допаѓаат, вклучувајќи ја и следната картичка за воз. Но, уште еднаш, има смисла да ја користите вашата патна кредитна картичка на овој начин ако сте подготвени да го исплаќате салдото секој месец.

Цените на возот од Базел до Интерлакен

Цените на возот од Geneенева до Зермат

Цени на возот од Берн до Зермат

Цени на возот од Луцерн до Зермат

 

4. Совети за избор на кредитна картичка за патување

Патничките кредитни картички често користат некаков систем на поени за да ги пресметаат наградите што ги заработувате и овие системи имаат тенденција да бидат комплицирани. во прилог, некои картички наметнуваат минимално барање за купување пред воопшто да заработите поени. на пример, можеби ќе треба да направите А. $1000 или повеќе при набавки во период од три месеци пред да започнете да заработувате поени. Ставањето авионски билет на вашата кредитна картичка за патување е лесен начин да го исполните минимумот. Но, исто така можете да го исполните со користење на вашата картичка неколку месеци за да платите за секојдневните трошоци. Само не заборавајте да водите сметка за вашите набавки за да бидете сигурни дека секој месец сте на пат да ја постигнете целта за трошење.

Вашата најдобра опција е да ја споредите секоја од картичките што ги сметате за јаболка со јаболка. Можеби сакате да креирате табеларни пресметки за оваа намена за да бидете сигурни дека ги снимате сите карактеристики на секоја картичка и правите правична споредба. Вклучете ги априлските интереси за интерес, минимални барања за купување, процент на поврат на пари, и годишни надоместоци, вашата картичка ги наплатува во вашата пресметка.

Цени на возот од Виена до Будимпешта

Цените на возот од Прага до Будимпешта

Цени на возот од Минхен до Будимпешта

Цени на возот од Грац до Будимпешта

 

Train Adventure Even More Budget Friendly

 

5. Како да направите возна авантура уште попријателска кон буџетот: Една последна препорака

Талкањето може да биде непомирлив порив. Како експерти за патувања, ве повикуваме да користите кредит одговорно. исто така,, ве замолуваме да ја земете предвид вашата одговорност кон планетата. Правење избори за патувања кои имаат мало влијание врз животната средина, како патување со воз наместо со автомобил, да ја истражувате следната дестинација, е еден начин да патувате додека сте верни на принципите на одржливост.

Цени на возот од Офенбург до Фрајбург

Цени на возот од Штутгарт до Фрајбург

Цените на возот од Лајпциг до Фрајбург

Цените на возот од Нирнберг до Фрајбург

 

овде, во Зачувај воз, we will be happy to help you plan your vacation in Europe by train.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „Како да направите возна авантура уште попријателска за буџетот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url =Https://www.saveatrain.com/blog/train-adventure-budget-friendly/ </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.