(Последно освежено на: 20/03/2020)

Еко пријателски патување е во првите редови на нашите умови како што се влегува во новата деценија. Со активистите за животна средина, како што се Роберт Свон и Грета Thunberg, на порака во светот се испорачани со кристално јасност. Ние се работи надвор од времето да се направат трајни влијание врз планетата и зачувување на нејзиниот скапоцен ресурси.

Промена започнува денес и со нас, одлуките што ги направи со кои се промовира одговорен туризам. Како ние стануваме повеќе свесни за нашите ефекти врз животната средина и одржливото патување иницијативи, ние се уште имаат тенденција да се мисли на еко пријателски патување во премногу широка смисла. одговорно да патуваат повеќе не е нешто ние може да избере да се причестуваат во тука и таму. Тоа е нешто што треба да се комплексно вткаена во нашиот секојдневен живот,, станува втора природа.

Овој позитивен тренд е што прогресивно бранови во текот на глобалната туристичка индустрија. Патување претпријатија се за воведување на Моќта на соларната, системи за рециклирање вода се применат за да се намали потрошувачката и пластични станува жалење употреба на минатото. Постои длабока глобалното движење во пораст и оној што, со надеж и определување, ќе се одгласува позитивно на идните генерации на ненаситна патници. Тука се нашите врвни совети за тоа како да се патува Еко Пријателски:

 

The Bygone Grace Of Train Travel

Многу патници ја одбрале да се намали присуството на јаглерод од страна на летање или помалку од кроење авион патување целосно, претежно во одговор на шведскиот buzzword летови Срам (лет срам). Тоа не е никаква тајна дека воздушниот сообраќај сега е еден од најбрзо растечките соработници на климатските промени. Иако летање секогаш ќе биде клучен играч во тоа како ние да изберат да патуваат, ние треба да се потсети дека и други форми на патување понуда сензационални еко празници.

воз патуваат има носталгични минатото благодат амбиент и е моќен еко пријателски патување иницијатива. Тој нуди широк спектар на бенефиции, вклучувајќи повеќе простор за нозете, јадење во вагон-ресторан додека ужива во прекрасната глетка, патуваат со деца е далеку полесно и за оние кои сакаат да останат поврзани, таму не е во режим на лет. Воз патуваат споредува недвосмислено да одговорно да патуваат.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Train Travel Eco Friendly

 

Бидете Еко Пријателски, Оставете само траги

Секаде каде што можеме патување, ние треба да ја напушти само траги. Еко патници, ние веќе знаете ова. Сепак, со овие трендови ни врши притисок да се направи повеќе, можеме да ги преземе овој чекор понатаму. Најпозитивен нешто да се види е патници здружуваат и оставајќи дестинација подобро отколку ние го најде. Тоа не чини ништо да ги собереш неколку парчиња ѓубре, кои ги гледаме на плажа или во шума. Згора на тоа, отстранување на тоа правилно значи дека не слета во океанот.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Јадат и пијат Локалните

Поддршка на локалните не е само еко пријателски патување иницијативата, но тоа е, исто така, придонес на заедницата обогатување. Купување на локално ниво значи дека никој немаше за транспорт на тие стоки. дури и повеќе, локалните бизниси имаат можност да напредува. Тоа е намалување на емисијата на јаглерод и победа локалната заедница.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

Eat And Drink Local

 

Бидете дел од еко пријателски разговор

А трендот станува тренд, бидејќи тоа е дел од глобалната конверзација. Како еко патник посветени на еко пријателски патување принципи, ние треба да се вклучат и да биде дел од тој наративен. Нашите гласови имаат моќ. Како да комуницираме со другите патници и како што патуваат до уникатен делови на светот. Ние треба да се шири пораката. Водиме едни со други со пример и како ние се направат овие потребните промени во нашите животи и како можеме да придонесе за одржлив туризам, ние ги инспирира другите да го сторат истото.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

Travel Eco Friendly

 

Користете јавен превоз или Walk

Иако тоа може да изгледа на прв непривлечни и истражување треба да се направи во врска со безбедноста на јавен превоз и дестинации, масовниот транзит е еко пријателски начин да патуваат низ. Таа користи драстично намалена количина на гориво по патник во споредба со автомобил.

Дестинација повикува на патникот да се потопи во сето она што го има да понуди. Таму е навистина нема подобар начин за интеракција со луѓе, доживее својата култура и да уживаат во околината. Преземање на јавниот превоз не само тоа и одење е уште подобра алтернатива.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

Use Public Transportation Or Walk to be eco friendly

 

Пак светлина и еко Пријателски

Тоа е голема заблуда дека пакување светлина е незначителен. Пакување светлина несомнено е еко пријателски принцип патување можеме да сите лесно се усвојат и да го има огромно влијание. Посветлата ние пакет, полесни начини нашите на транспорт ќе ги земат и ова се преведува со помала потрошувачка на гориво.

Друг начин да се играат својата улога во одржливото патување е да се погледнеме во комплет за патување. Еко пријателски комплет за патување ќе се состои веројатно од бамбус четка за заби, барови шампон и сапун барови наместо туш гелови. Минијатурни шампони и балсами и повторно употребливи истури доказ tumblers. Aluminium water bottles are vital as well as a metal straw.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

Pack Light for Eco Friendly Travel

 

волонтерски

Најголемите туристички трендови за 2020 укажуваат на тоа дека искуствено патување е нов начин на патување. Се движи над, it is classics. Ова го прави простор за искуства кои покажат култура, активности и уникатен увид во дестинации.

  1. Изберете добавувачи Посветени одржливото патување.
  2. Размислете за дестинација во Потреба за туризам.

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Хали два воза Бриж

Гент во Бриж возови

Volunteer in the forest

 

Ако ние се грижиме за животната средина и ние го сакаме уметноста на патувањето, ние ќе се зачува, заштити и да се направи нашите туристички значи нешто за поголема колективно добро на планетата и еко туризам. Започнете со резервација на патување со воз Зачувај воз, денес!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Како да патуваат Еко Пријателски Во 2020?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url = https://www.saveatrain.com/blog/travel-eco-friendly/ </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.