Време на читање: 6 минути(Последно освежено на: 26/09/2020)

Избувнувањето коронавирус е огромна причина за загриженост за луѓе од целиот свет, но можеби еден од најголемите проблеми со кои се соочува е дека патниците. Планови за патување, бидејќи е тешко да се промени и билети често веќе се резервирани, тоа може да се направи повеќе смисла за вас да продолжите со вашите планови, наместо откажување. Ако одберете да го стори тоа, ги искористат предностите на овие совети да бидете сигурни дека ќе патуваат безбедно за време на епидемија коронавирус и да добијат сите Корона најновите ажурирања.

 

Што е коронавирус?

прво, она што точно е коронавирус? Тоа е вид на вирус, кој се состои од таков респираторни болести како синдромот на Блискиот Исток Респираторни (Mers) и тешкиот акутен респираторен синдром (САРС). Оваа година е роман коронавирус се нарекува COVID-19 и се верува дека потекнува од провинцијата Хубеи на Кина, во градот Вухан. Тоа е високо заразна болест со симптоми слични на ладно, вклучувајќи треска, воспалено грло, кашлица, и течење на носот. Бидејќи за прв пат дојде до признавање во јануари, болеста се шири низ поголемиот дел од Азија и остатокот од светот, кои влијаат на земји како Јапонија, Јужна Кореа, Италија, Соединетите држави, и Иран. Тоа резултираше со ограничувањата за патување или патување вниманието на повеќе локации, иако многу повеќе се уште се одржливи за патување.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Како да патуваат безбедно за време на коронавирус појава?

Додека на Центрите за контрола на болести и превенција (ЦДЦ) предупреди nonessential патување во оние земји кои се многу погодени, голем дел од светот е гледањето ограничени, Ако ниту еден случај. на Светска здравствена организација ја смета за COVID-19 Јавно здравствена вонредна околност од меѓународно значење, а не од пандемија, што значи дека може да продолжи со овие планови за патување ако сте внимателни. Само ги преземат дополнителна заштита за да се задржи вашето здравје со помош на овие совети:

Марсеј во Лион возови

Париз до Лион возови

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

 

 

Совет 1: Ги добиете сите вашите Вакцините

Иако ова може да изгледа очигледно, тоа е важно да бидете сигурни дека имате сите ваши вакцини пред почетокот на патувањето. Со цел да се дознае што снимки ќе треба пред да одите, провери веб-страницата на ЦДЦ за здравствени информации. Изработка на сигурни дека сте заштитени од толку многу да се спречат болести можно е клучна за одржување на имунолошкиот систем силни.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

take Vaccines to travel safely during the coronavirus outbreak

 

Совет 2: Донесе дезинфекција брише

Некои од најлошите епидемии се забележани во локации со блиски контакти, како што се карантин Дијамант принцезата брод во Јапонија, кој останува закотвена во близина на Токио. Ако сте, исто така, патуваат меѓу многу други патници, како што се качат на авион, Бидете сигурни дека за да се задржи вашата област чисти. Донесе и антибактериски марамчиња и чистење на вашиот простор, кога ќе пристигнете. Ова ги вклучува бришење на вашиот лактите, држачи за чаши, послужавник маси и било која област кои ќе биде окупаторската.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Совет 3: Чувајте ги вашите раце чист Ако сакате да патуваат безбедно за време на коронавирус појава

Иако многу луѓе се обидуваат да се управува јасно на вирусот преку маска за лице, во реалноста, лекарите откриле тие прават малку за да ништо да се задржи здрава. наместо, миење на рацете често е резултат да биде најефикасен во престојуваат во здрава состојба. Ако патувате некаде каде што нема да биде во можност често да се мијат рацете, донесе рака sanitizer, наместо да и го користат често.

Во иста насока, задржи рацете од лицето, и далеку од устата и очите. Овие се на поголем ризик области за да се добие инфекција.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

wash your hands if you want to travel safely during the coronavirus outbreak

 

Совет 4: Земете Патничко осигурување

Ако сте со седиште во САД, голем број на кредитни картички нудат вграден во патничко осигурување, иако ќе треба да се консултирате со вашиот издавачот картичка за да се види дали новиот коронавирус појава е покриена. За сите останати, сепак, ќе треба да се купување патничко осигурување, ако потврдени случаи на вирусот започне никнуваат и се шири во вашата земја на патување.

Овој совет, исто така, се протега на неповратни патување, како што билети, хотели, и патувања. И покрај тоа може да чини повеќе однапред да книга, флексибилност на имајќи враќа планови за патување може да се исплати голема во случај на откажување.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Совет 5: Се држат настрана од Толпи!

Здравствените експерти предупредија дека вирусот се шири преку контакт заедница, што значи дека треба да се држат настрана од преполн места колку што е можно. Ова го минимизира својата изложеност на болни лица. Секако, туристички атракции имаат тенденција да се привлече народот, но се уште треба да биде во можност да посета за време на евтина тарифа периоди кога посетителите се ниски. Во места како што се Париз, ова може да значи во посета на Лувр во музејот отворање или само пред близина, наместо на средината на денот кога врвови туристички сообраќај.

Секако, тоа може да биде невозможно да се избегне толпата целосно, особено во фестивали. Иако голем дел од Европа проактивно откажана фестивали како што се Италија Carnivale, па дури и на саем Mobile World Congress во Шпанија.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

soccer crowd

 

Совет 6: Чувај се

Патување е бурните, ние сите знаеме дека. Сепак, со голема брзина движење природата на патување не значи дека треба да се води себеси парталав. Тоа може да звучи привлечно да се разбудам во пукнатината на зората и главата до полноќ, но тоа е важно да бидете сигурни дека ќе се грижи за себе среде сите на забавата. Зошто? Бидејќи доволно спиење и здрава исхрана значи дека вашето тело може да се брани од болести. Ова е особено важно за оние кои се повеќе подложни на болести, како што се старите или пак оние со составена имунолошки систем.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Патуваат безбедно за време на коронавирус појава – Крајна линија

Додека таму е, секако грижа за оние кои го резервира патување во текот на ова време, постојат начини за да патуваат безбедно за време на епидемија коронавирус. на COVID-19 заразни, но многу земји се уште не се погодени и се уште е безбедна за патување. Ако планирате да продолжите со вашиот одмор, ги користат овие совети како да се задржи здрава. Бидете сигурни дека ќе спијат доволно и добро да се храни, добијат сите потребни вакцини, чистење на површини околу вас со средство за дезинфекција, и да ја задржите вашите планови за патување флексибилен. Размислете за купување патничко осигурување и да се избегне мешаниците колку што е можно, и пред се задржи свесни. Чувајте се навистина подготвени во случај на коронавирус епидемии се појавуваат во вашата земја.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

travel safely and use trains

 

Еден од најдобрите начини да патуваат безбедно за време на појава на корона вирус е преку воз – уживаат во удобноста и безбедноста на патувањето со воз и употреба Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Како да патуваат безбедно за време на коронавирус појава?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url = https://www.saveatrain.com/blog/travel-safely-coronavirus/ </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / tr / или es и на повеќе јазици.