Време на читање: 3 минути(Последно освежено на: 19/09/2020)

Возовите во Париз и Ница се поврзани со брз и ефикасен воз систем, така што посетата на двете провинции одеднаш никогаш не била бполесен. Овие две спротивставени региони привлекуваат илјадници посетители секоја година. Ница се наоѓа во срцето на зашеметување француската ривиера во јужниот дел на Франција. Париз е главен град и најголем град на Франција, се наоѓа на реката Сена, во северниот дел на Франција. Тоа е тешко да се избере помеѓу романтичен град на Париз и во крајбрежните убавина на Ница, но со туристички воз, вие не мора да се. За да бидете сигурни дека имате најспектакуларните патување, имаме неколку совети за патување со воз од Париз до Ница.

 

Изберете го вистинскиот воз за патувањето

Општо, сите возови во Франција се на време, удобно и разумни цени. Патување од Париз до Ница можете да се обратите директно на брзина воз како што возот ТГВ или, можеш побавно регионални возови, со можност да видите некои чудесната поврзување градови. Вие исто така може да се земе во текот на ноќта воз. на воз ТГВ истечува меѓу 8 до 10 пати на ден од станицата Париз Гаре ду Норд до станицата Ница Вил. Овој воз ќе стигне до Ница за околу пет часа. Најбрзата автобуска врска ќе ве однесе од Париз до Ница за дванаесет часа.

Лион Ница возови

Париз до Ница возови

Авињон во Ница возови

Марсеј во Ница возови

 

патување со воз од Париз до Ница со ТГВ и СНЦФ

 

Размислете да застанете на градовите на патот кон убаво

Може да патувате директно од Париз до Ница со воз или да застанете во прекрасните градови Марсеј и Лион, наместо тоа. Изборот е твој! ако имате некои слободно време, разгледа во посета на еден, или дури и две, од овие убави француски градови на вашиот начин на Ница од Париз. Марсеј е крајбрежен град со меѓународен атмосфера која нуди најмногу убава глетка. The train station has багаж гардероби па запирање исклучи тука за неколку часа не може да биде поудобно.

Цирих во Париз возови

Женева во Париз возови

Монпелје во Париз возови

Ница во Париз возови

 

Вашата последна станица е убаво кога се патува со воз од Париз до Ница

 

Исто така, ќе помине низ Лион на вашиот начин на Добар. Ова просперитетна и напнат градот е дефинитивно вреди да се истражува. Овој град е уште еден центар во Франција за уметност и историја и е признаен за неговата светска класа кујна.

 

Allow For Some Time At The Station When You Travel From Paris To Nice By Train

железнички станици во Париз се големи и може да бидат доста збунувачки ако не сте биле таму пред. Осигурајте се да ја пристигне на почетокот to find out which platform your train will leave from.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

железничка станица во Париз, кога ќе почнете да ви патување со воз од Париз до Ница

 

Исто така, ќе ви треба малку време за да го потврдите вашиот билет пред патувањето освен ако не сте го купиле на Зачувај воз. In case you bought your tickets at the old yellow machines ‘compostage de billets’ that are usually just before you reach the platform. If you have a ticket that you bought with Save A Train, самиот инспектор во возот ќе потврди и провери дали вашата етикета важи во возот.

 

Размислува за патување со воз од Париз до Ница? Оди до Зачувување на воз онлајн to check out all our ексклузивни цени и да почне планирање вашиот следен авантура! There are plenty of discounted fares available throughout different rail networks in France. you can also keep a lookout for the latest discounts by following our Фејсбук и Твитер pages too.

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/traveling-train-paris-nice/ - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/it_routes_sitemap.xml и можете да го промените / ја во / де / или француски и на повеќе јазици.