(Последно освежено на: 30/10/2019)

Подземни уметност во метро станици се чини да биде новиот музеј на луѓето. Тие стануваат новата мора да се види дестинации за уметност и дизајн ентузијасти. Кој би помислил? Некои од најинспиративните јавни простори, incorporating large-scale art and design can be found in many citiesmetro stations. Згора на тоа, Подземни уметност носи се повеќе од една поздравниот на боја на метрото.

Метро станици се види пораст во ridership и туризмот. Затоа, како резултат, тие се види пораст во смисла на заедницата.

Уметност во транспортот, исто така може да доведе до намалување на многу други начини, како: емисиите на стакленички гасови, вандализам, и патнички здодевност! Придобивките чини дека се бескрајни! Која е причината зошто ние сме возбудени за да ги споделиме нашите најдобри зема од подземни уметност – Фасцинантен метро станици.

 

Квалитет Транспорт = квалитетот на животот

Според една студија направена од страна на Институтот за урбанизам на Франција. Парижаните трошат во просек 23 дена во годината за превоз. И ова не е исклучок. Луѓето од целиот употреба светот јавен превоз се менуваат на работа.

Дали знаеше:  that studies have shown that the quality of transportation directly affects the quality of the lives of transit users? на искуство на патување од транзит треба да биде атракција во себе. "Јавна уметност може да се извлече на идентитетот на простор, aid the understanding of the historical or cultural significance of a neighborhood and its residents.

Подземни проекти уметност може да се најде целиот свет. од скулптури, мозаици, слики. На поголеми вложувања како инсталации, гравури, и релјефи. Еве некои од нашата зема.

 

Subway escalators

 

подземни уметност – Фасцинантен метро станици: Стокхолм, Шведска

Тоа нема да биде изненадување за некои од вас дека Шведска е прв на оваа листа да се истражуваат Подземни уметност. Ако се погледне под шведскиот главен град, ќе најдете една сложена мрежа на подземни железнички сообраќај.

Постојат повеќе од 90 од 100 станици на 110 километри систем Доводниот тунел. Тие понекогаш се нарекува "најдолгата уметност во светот Галерија". Тие се украсени со слики, инсталации, мозаици, и скулптури од 150 уметници од 1950.

 

underground art in sweden

 

Еве некои слики од неверојатни Подземни уметност

 

Underground Art - Fascinating subway stations

mesmerizing subway station

bellow ground interior design

 

Чувство инспирирани да се истражуваат овие прекрасни парчиња уметност Подземни? Зачувај воз може да ви одам таму! Резервира билет за воз во минути, без скриени трошоци!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/underground-art-subway-stations/– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / де / или тоа и на повеќе јазици.