Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/01/2021)

Evropa frymëzon artistët dhe filmave nga e gjithë bota, kështu që nuk është çudi që ajo tërheq kineastë njësoj! Zbuloni 5 Famous Film Places në Evropë dhe libri pushimet tuaja dhe aktivitetet për të zhyt veten në filmat tuaj të preferuar për një pushim të përsosur me evropiane Destinacionet më të mira.

 

1. Famous Film Places në Evropë: Notting Hill, Londra, Britani e Madhe

Mos harroni Hugh Grantet sy blu në film Notting Hill? Zbuloni Notting Hill, një nga më të Londrës vende të bukura dhe në shtëpi për të më quintessentially britanike rom-com. Çdo shikimin e këtij filmi nuk mund të ndihmojnë, por të bëjnë të ndjehen pak më mirë ... Pjesa më e mirë në lidhje me Notting Hill është se shumica e saj ishte filmuar në qendër të Londrës! Kjo do të thotë që ju mund të vizitoni shumë nga portreti vende të treguar në film!

Në hapjen skena, Karakteri Hugh Grantet, William Thacker ecën nëpër Market Road Portobello. Ky treg famë botërore nuk është vetëm vizita vlerë, sepse ajo është një nga më të portreti vende filmimin Notting Hill, por për shkak se tregu vetë është thjesht e bukur dhe e mbushur me antike quirky vetëm duke pritur për t'u zbuluar.

Tjetra, ne ju rekomandojmë që të shkojnë mbi të Wills Bookshop, 142 Rruga Portobello. E bukur pak librari në pronësi të Do në filma është e vendosur në 142 Rruga Portobello. Në kohën e filmuar, ajo ishte një dyqan antike. Sot, adresa është shtëpi për një këpucëve dyqan. Është thënë se një afër librari me emrin e Travel Bookshop bazuar në 13-15 Blenheim Close ishte frymëzim për dyqan filma.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

Famous Film Places In Europe Notting Hill, London, UK

 

2. Harry Potter, Alnwick Kalaja, Britani e Madhe

Kjo portreti 1,000 vjeçar Kalaja mesjetare është një e preferuar e industrisë së filmit, cila është arsyeja pse ne nuk mund të lënë atë jashtë tonë 5 Famous Film Places Lista Evropë. Ai është më i famshëm si vendin për Hogwarts në Harry Potter. Alnwick Kalaja është jo vetëm një nga më të mëdha të banuara kështjella në Angli dhe 1,000 vjeç, por është edhe diçka e një yll filmi në të drejtën e vet!

Kjo kala piktoresk është një nga më të portreti në Britani, duke bërë paraqitjet në njohura filma dhe shfaqje televizive të tilla si Elizabeta, Robin Hood: Princi i Hajdutë, e Downton Abbey Krishtlindje të veçanta, dhe e saj më të famshme rolin Vdekjes Shkollës së Magji dhe Wizardry në dy Harry Potter filmat.

Ajo ishte në kështjellën arsye se kishte Herri e tij të parë Quidditch mësimi (Kalaja tani pret trajnimi doreza e fshesës gjatë muajve të verës) dhe vendin ku Weasleys fluturues aksident Ford Anglia zbarkoi në ditën e parë të shkollës.

Përveç saj forays në ekranet e mëdha dhe të vogla, kalaja madhështore gjithashtu ka një kohë të gjatë dhe histori të pasur. Ajo ishte ngritur rreth 1096 dhe është e vendosur në anglisht qarkut të Northumberland. Sot ajo është shtëpi për Duka i Northumberland dhe familjes së tij dhe është kalaja dytë më e madhe e banuar në Angli pas Windsor Castle.

 

 

3. Famous Film Places në Evropë: Hamleti, Dunnottar Kalaja, Skoci

Sa më shumë si kështjella të shkojnë, është e vështirë të imagjinohet një vend më të largët dhe dramatike se Dunnottar. Ndoshta me më të padepërtueshëm pozitën e të gjitha Skocez kështjella, kjo qëndron në krye të saj shkëmb gadishullit në rrugë të Aberdeen, mbrojti në të gjitha anët nga forcat e natyrës. Kjo është sigurisht gjithashtu i njohur për frymëzues shtëpinë e familjes Princess Meridas në Disney Pixars Brave dhe dyfishuar për Elsinore në Franco Zeffirellis Hamleti!

Vendndodhja e saj renditet si një nga më dramatike kudo dhe ju merrni shans për festën tuaj të syve për disa nga më të dallueshëm brigje në Skoci. Wind përfshiu grassland, zhytje shkëmbinjtë, dhe valët dajak gjitha vijnë së bashku në një sfond shumë romantike.

Dunnottar gjithashtu ofron një pasqyrë në mbrojtjen e kështjellës dhe ka një dozë të mirë të legjendave dhe mistere. Whigs Vault do të bëjë që flokët tuaj të qëndrojë në fund si do të kishës (tani në rrënojat) torched nga William Wallace.

Edhe pse Dunnottar është në rritje në popullaritet, kjo nuk është një prej kështjellave zhurmshme skocez. Plus, madhësia e saj do të thotë që ju lehtë mund të merrni larg nga turmat e njerëzve, dhe të gëzojnë të saj të veçantë vend pothuajse në tuaj. Ajo është gjithashtu një off përsosur ndalesë në Bregdetit Route Angus, një të vërtetë skenik Skocez udhëtim të rrugëve.

Dunnottar Castle, Scotland

 

4. Fillestar, Parisi, Franca

Kur ju mendoni se e Parisit, Franca, ju automatikisht mendoj se e Eiffel Tower. Dhe pse nuk do të ju? Ajo është e bukur, dhe kjo është e mrekullueshme, por ne kemi parë të gjithë atë një mijë herë në të gjitha kartolina, postera, mallra dhe lajme fotografi që ishim fëmijë. Por ka diçka të vërtetë e ftohtë në këmbë vetëm një gurë hedhin nga Eiffel: Fillestar urë.

Një gjykatës në Pont është një urë kalimi i Lumit Seine në Paris. E ndërtuar mbi njëqind vjet më parë dhe me besnikëri shërben si një pikë kalimi lumë për vendasit, por në 2010 ajo u bë një e vërtetë e filmit star. Kjo është kur Christopher Nolan arriti me ekuipazhi i tij, duke përfshirë Leonardo Dicaprio, Ellen Page, dhe Joseph Gordon Levitt.

Në 2010 diçka magjike ndodh në këtë urë. Në hapjen skena, Ellen Faqet karakter Ariadne mëson se si për të ndërtuar ëndrrat.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

Inception Paris, France

 

5. Famous Film Places në Evropë: Jeta eshte e bukur, Arezzo, Italia

Ky film ende sjell një lot të syrit tim kur unë të mendoj edhe për atë. Unë pashë këtë e famshme të filmit në shkollë, shumë vite më parë, dhe ajo kurrë nuk e ka lënë kujtesa ime. Kjo është arsyeja pse unë kam shkuar personalisht për të parë këtë vend i njohur Film veten! Roberto Benigni 1997 fitues Oscar Jeta eshte e bukur (Jeta eshte e bukur) është një kryevepër! E vendosur në luftën e dytë botërore, ai tregon historinë e një Hebre italiane njeri i quajtur Guido Orefice. Ai takohet dhe bie në dashuri me bukur Dora dhe ata kanë një djalë, Joshua, së bashku.

Historia është për familjen guidos dhe se si jeta e tyre të hedhur poshtë me kokë, kur ata janë marrë në një kamp përqendrimi. Përderisa nuk, në mënyrë që të ftuarit birit të tij, nga tmerret e tij rrethinat, Guido weaves një histori të përpunuar. Koha e tyre në kamp është thjesht një lojë. Filmuar në disa grupe e koleksionit të fillimit të filmit, megjithatë, është e bukur të qytetit Toskan e Arezzo.

Florence për Trenat Arezzo

Perugia për Trenat Arezzo

Biletat e Bolonjës në Arezzo

Siena për Trenat Arezzo

Famous Film Spots in Europe La Vita e bella, Arezzo, Italy

 

Ju janë ose duke u përgatitur për të shkarkuar një nga këto filma për të parë ose si pasojë planifikimin e udhëtimit tuaj tashmë, nuk jeni ju? Pse të mos bëjmë dy! me kokë mbi të Ruaj një tren dhe të rezervoni një biletë në minuta me një nga 5 Famous Film Places në Evropë!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Famous Film Places në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffamous-film-spots-europe%2F%3Flang%3Dsq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)