Order A Train Ticket TANI

Biletat e lira të trenave të ICE dhe çmimet e rrugëve të udhëtimit

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet në lidhje me Gjermaninë Bileta të lira treni ICE dhe Çmimet e ICE të udhëtimit dhe përfitimet.

 

Temat: 1. ICE nga Highlights i Trenit
2. Rreth ICE Train 3. Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë të trenit të ICE
4. Sa kushtojnë biletat e ICE 5. Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë to merrni trenin ICE, dhe jo udhëtimi me aeroplan
6. Cilat janë ndryshimet midis Klasës Standarde dhe Klasës së Parë në ICE 7. A ekziston një pajtim në ICE
8. Sa kohë para se të mbërrinte treni ICE 9. Cilat janë oraret e trenave të ICE
10. Cilat stacione shërbehen nga ICE 11. FAQ Trenat ICE

 

ICE nga Highlights i Trenit

 • Treni më i shpejtë në Gjermani është treni ICE me një shpejtësi prej 300km / orë.
 • Tai treni kryesor ICE i sistemit hekurudhor gjerman lidh çdo qytet brenda Gjermanisë.
 • Nga të gjithë trenat që lëvizin në Sistemi hekurudhor gjerman, ICE i përket kategorisë A.
 • Trenat ICE janë krijuar për të konkurruar me aeroplanët për sa i përket komoditetit dhe kohës për në destinacion.
 • Rrugët ndërkombëtare të ICE përfshijnë Francën, Belgjika, Danimarkë, Austria, Holanda, dhe Zvicra.

 

Rreth ICE Train

Intercity-Express ose në emrin e saj të shkurtër ICE është një sistem i trenat me shpejtësi të lartë në pronësi të Deutsche Bahn, Ofruesi kombëtar i trenave në Gjermani. E Trena ICE janë të njohur për luksin, shpejtësi, dhe rehati pasi lidhin çdo qytet në Gjermani.

Me shpejtësi deri 300 km në orë, udhëtimi me një tren ICE është mënyra më e shpejtë për të udhëtuar midis qyteteve të largëta si Këln dhe Hamburg.

Itineraret e Udhëtimit nuk kufizohen vetëm në Gjermani. Treni lëviz në linjat ndërkombëtare për në Austri, Franca, Belgjika, Zvicra, Danimarkë, dhe Hollanda.

ICE Trains in a train station

Shkoni në Kurseni një faqe në internet ose përdorni këtë widget për të kërkuar trenat bileta për Ice Train

Ruani një Aplikacion iPhone Treni

Ruani një Aplikacion Android për Trenin

 

Ruaj një tren

origjinë

destinacion

Data e nisjes

Data e kthimit (fakultativ)

i rritur (26-59):

të rinjtë (0-25):

Senior (60+):


 

Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë të trenit të ICE

numër 1: Rezervoni biletat tuaja ICE paraprakisht sa të keni mundësi

Nëse dëshironi të merrni bileta të lira të ICE, sa më parë t’i blini ato, aq më të mëdha janë shanset tuaja për t'i marrë ato me çmim të ulët. Atje jane 3 llojet e tarifave të lira të ICE dhe të tre llojet e biletave janë në dispozicion në kohën fillestare të shitjes, por çmimet e kursimtarit, Kursyes çmimi, dhe Super sparpreis mund të mos jenë të disponueshëm pasi afrohet dita e nisjes. Ju mund të rezervoni biletat e kursimit të biletave sa më shpejt 6 muaj para nisjes.

numër 2: Porositni biletat tuaja të trenit ICE kur të jeni të sigurt për itinerarin tuaj

Të jesh i sigurt për udhëtimin dhe datën e nisjes do të të kursente para në tarifat e rimbursimit. Shkalla e rimbursimit dhe opsioni për kthimin e biletave të papërdorura të ICE varet nga lloji i biletës që blini. Gjithashtu, tarifa e rimbursimit është më e ulët për biletat e kursimtarit sesa për biletat e tarifave standarde. Vini re se DB nuk do t'ju kthente para në dorë kur të ktheni biletën tuaj. Rimbursimet e DB bëhen përmes kuponëve DB, të cilën mund ta përdorni për të paguar për çdo shërbim që ata ofrojnë. Ju gjithashtu mund të shisni tuajin Bileta treni ICE në internet në forume në internet nëse dëshironi të merrni paratë mbrapsht.

numër 3: Udhëtoni me tren ICE gjatë periudhave jashtë pikut

Biletat e ICE janë më të lira në periudhat jashtë pikut (e martë, mërkurave, enjteve, dhe të shtunave). Gjatë ditëve të pikut, biletat e lira shiten shumë shpejt, duke lënë vetëm biletat e Flexpreis. Për të udhëtuar në ditët e Peak, prenotoni paraprakisht për të marrë biletat e kursimit të biletave. Nëse nuk mund të merrni biletat e biletave të kursimit, sigurohuni që të udhëtoni midis mëngjesit të vonë dhe pasdites së hershme (për shkak të udhëtarëve të biznesit) pasi biletat e Flexpreis do të ishin më të lira atëherë. së fundi, shmangni udhëtimet më tej publike dhe pushimet shkollore pasi çmimet e biletave të ICE gjithashtu do të rriteshin.

numër 4: Bleni biletat tuaja të ICE në Save A Train

Ofertën më të mirë të biletave të trenit ICE në Evropë do ta gjeni në faqen tonë të internetit, Ruaj një tren. Kemi ofertat më të mëdha të biletave të trenave në Evropë dhe në botë. Me lidhjen tonë me shumë operatorë hekurudhorë dhe algoritmet e duhura, ne ju ofrojmë biletat më të lira të ICE që mund të gjeni. Gjithashtu, ne gjejmë alternativa të lira për trenat përveç ICE.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Arriving ICE Train

 

Sa kushtojnë biletat e ICE?

Mimi i një bilete ICE varet nga lloji i biletës dhe klasa e vendeve që dëshironi. përgjithësisht, hekurudhor gjerman është i famshëm për të çmime të ulëta të biletave të ICE. Ekzistojnë tre lloje të biletave për trenin ICE - bileta standarde ose Flexpreis, biletat e biletave të Supersaver ose Supersparpreis, dhe biletat e kursimtarit ose Sparpreis ICE. Biletat më të sigurta të biletave janë më të lira se biletat standarde, por biletat në dispozicion zvogëlohen ndërsa dita e nisjes afrohet më afër. CEmimet e biletave të ICE varet nga klasa që ju zgjidhni dhe këtu është një tabelë përmbledhëse e çmimeve mesatare për klasë:

Biletë me një drejtim Udhëtim
standard 17 € – 50 € 30 € – 120 €
prim 21 € – 70 € 58 € – 152 €
biznes 40 € – 87 € 80 € – 180 €

 

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

 

Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh trenin ICE, dhe jo udhëtimi me aeroplan?

1) Shmangni procedurat para konviktit. Nëse keni një fluturim nga 9 jam, jeni më mirë të jeni në aeroport të paktën nga 7 rrjedhimisht në kohën kur duhet të keni kaluar Procedurat e Para-Konviktit dhe kontrollet e sigurisë, do të jetë pothuajse koha që ju të hipni në aeroplan.

Me trenat ICE, mund të arrini në çdo kohë para nisjes për sa kohë që e futni në tren para se të lëvizni. Kjo është e mundur sepse nuk ka procedura para-konviktit ose kontrolle sigurie me kohë të gjatë. Thjesht tregohuni në stacion, lokalizoni trenin tuaj në tregues, dhe bordit!

Në kohën totale të udhëtimit, ICE fiton mbi aeroplanët në Gjermani ashtu si bën me çmim gjithashtu. Përveç kohës së humbur në procedurat e para-konviktit, aeroplanët humbin më shumë në përgjithësi Koha e udhetimit në lëvizje (nga aeroporti në vendndodhjen e saktë).

2) Tarifat e bagazhit. Mund të jeni i sigurt që do të paguani shtesë për valixhet nëse udhëtoni në aeroplan. Megjithatë, Nëse udhëtoni me ICE Trains duke paguar tarifat e bagazhit është një shpenzim shtesë që nuk do të bëni nëse blini bileta të lira treni ICE. Për të qartësuar, me çmime të lira të ICE, nuk do të duhet të paguani për çdo valixhe me të cilën udhëtoni. Kjo e bën ICE një mundësi më të lirë dhe më të mirë të udhëtimit.

3) Trenat janë më miqësorë ndaj mjedisit. E Treni ICE është gjithashtu më miqësore me mjedisin sesa aeroplanët, gjë që kontribuon në ndotjen e ajrit. Të udhëtosh me tren është 20 × më pak ndotës i emetimit të karbonit sesa të udhëtosh me ajër.

Berlin për Trenat Hamburg

Bremen për Trenat Hamburg

Hanover për Trenat Hamburg

Cologne për Trenat Hamburg

 

new ICE train come out of siemens factory

 

Cilat janë ndryshimet midis Klasës Standarde dhe Klasës së Parë në ICE?

Për dallim nga trenat e tjerë me bileta për ndarje të ndryshme (standarde, biznes, ekzekutiv, etj) si në Trenitalia, ICE e Gjermanisë është pak më ndryshe. Ekzistojnë dy klasa në çdo tren të ICE - klasa e parë dhe klasa e dytë. Dallimet kryesore midis të dy kategorive janë çmimi, fleksibilitet, dhe shërbimet e ofruara.

Për sa i përket biletave dhe ndarjeve të klasës në trenin ICE, çdo lloj bilete mund të jetë në klasin e parë. Kjo do të thotë se edhe bileta të lira treni ICE, çmimi i kursimit, dhe Super sparpreis mund të përballojnë vendet e klasit të parë. Megjithatë, çmimi ndryshon për të dy klasat, siç shihet më lart.

Biletat e klasës së parë ICE:

Klasa e parë e ICE përcakton standardin për luks, rehati, dhe shërbim i shkëlqyeshëm në sistemin hekurudhor gjerman. Projektuar për aeroplanët rivalë, Trenat ICE sigurojnë rehati për udhëtime në distanca të gjata. Për më tepër, ndarjet e klasit të parë përbëjnë rreth një të tretën e trenit dhe mund të jenë deri në tre ndarje në varësi të trenit ICE të marrë.

Vendet e ndarjes së klasit të parë janë më të mëdha dhe rregullohen ndryshe në a 2-1 aranzhim sesa a 2-2 në klasën e dytë. Dhe kjo liron më shumë hapësirë ​​në korridor për pasagjerët. për më tepër, vendet në klasën e parë të ICE janë gjithashtu të mbuluara me lëkurë artificiale dhe janë më të mëdha se ato të klasit të dytë. Ndërsa njerëzit e biznesit normalisht përdorin klasën e parë, ka tavolina të qëndrueshme për pasagjerët që duan të bëjnë disa punë gjatë rrugës.

Shërbimet shtesë që dallojnë klasën e parë nga klasa e dytë në trenat ICE përfshijnë falas, gazetat ditore, Wi-Fi të pakufizuar falas, dhe amplifikatorë specialë për të parandaluar ndërprerjet në pritjen e celularit. Pasagjerët e Klasit të Parë gjithashtu mund të porosisin vaktet e tyre nga vendet e tyre nëse nuk duan të shkojnë në restorantin në tren.

Një përfitim tjetër i kufizuar në udhëtarët e klasit të parë të ICE është rezervimin vend. Të gjitha biletat për klasin e parë, duke përfshirë bileta të lira të ICE, shijoni këtë përfitim. Ju nuk duhet të shqetësoheni për marrjen rastësisht të një vendi në dritare; ju mund të zgjidhni atë vend që dëshironi gjatë rezervimit dhe ta rezervoni atë.

Çmimet e Trenit Offenburg për në Freiburg

Stuttgart në Freiburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Leipzig në Freiburg

Nuremberg në Freiburg Çmimet e Trenit

 

 

Biletat e klasës së dytë ICE:

Ndarjet e Klasit të Dytë nuk janë aq larg nga Klasa e Parë në komoditet. veç, vendet në dhomën e klasit të dytë janë më të mira se vendet mesatare të linjave ajrore. Plus, ato janë ergonomike, ejani me një shtrëngues, dhe janë të mbuluara në pëlhurë të modeluar. Kjo bën që një udhëtim i rehatshëm në distanca të gjata.

Ka më shumë ndarje të klasit të dytë për trenin e ICE sesa ato të Klasit të Parë. Veçanërisht, rregullimi i ulëseve në klasën e dytë është pak më i ngushtë se ai i dhomës së klasit të parë. Ka katër vende për radhë (2-2 rregullimi i sediljeve), me secilën dy vend që ndan aftësinë e mesme.

Me tutje, udhëtarët në klasën e dytë kanë qasje në disa prej shërbimeve në klasën e parë, por me kufij. Merrni WI-FI për shembull. Në klasën e dytë, Wi-Fi nuk është i pakufizuar siç është për pasagjerët e klasit të parë. Pasagjerët e klasit të dytë gjithashtu nuk kanë qasje në gazetat ditore falas kështu që nëse dëshironi të merrni një gazetë në klasën e dytë, do të duhet të blini një.

Pasagjerët e klasit të dytë duhet të shkojnë në restorant nëse duan të porosisin ushqim. Ata nuk mund të porosisin nga vendet e tyre siç është në ndarjen e klasit të parë të ICE. Gjithashtu, Biletat e klasit të dytë të ICE si në çmimet Flexpreis ashtu edhe në kursimet nuk mbulojnë automatikisht rezervimet e vendeve. Nëse dëshironi të rezervoni një vend në klasën e dytë, do të duhet të paguani një shumë shtesë prej 6 €. Në mënyrë të ngjashme, të dy udhëtarët e klasit të parë dhe të klasit të dytë kanë një prizë elektrike në çdo vend.

Nuremberg për Trenat Bamberg

Frankfurt për Trenat Bamberg

Stuttgart për Trenat Bamberg

Dresden për Trenat Bamberg

 

A ka një pajtim të ICE-sëtion?

ICE ofron pasazhe hekurudhore në çmime të lira të trenit akull për udhëtime të pakufizuara në të gjithë Gjermaninë apo Evropën. Ekzistojnë tre tipe kalimesh hekurudhore:

Pass Passway German

Kalimi hekurudhor gjerman është për udhëtim të pakufizuar brenda Gjermanisë. Gjithashtu, është për udhëtarët që nuk jetojnë në Evropë, Turqia, dhe Rusia. Disa përfitime të Pass Rail German përfshijnë:

 • Mbajtësit e kalimit hekurudhor mund të vizitojnë vende të caktuara bonusi jashtë Gjermanisë (Salzburgu, Venediku, dhe Bruksel)
 • Bileta me tren ICE me zbritje për të gjithë nën 28 vjet
 • Udhëtim i pakufizuar në të gjithë Gjermaninë
 • Dy njerëz mund të kursejnë më shumë para duke përdorur Twin Pas kur udhëtojnë së bashku
 • Fleksibiliteti lejon mbajtësit e hekurudhës gjermane të kalojnë të udhëtojnë kudo në çdo kohë

Mbajtësit e pasaportës gjermane mund të zgjedhin 3 te 15 ditët e njëpasnjëshme të udhëtimit brenda një muaji kur blini një leje.

Eurail Pass

Kalimi Eurail lejon jo-evropianët që jetojnë jashtë Rusisë, Evropë, dhe Turqia për të udhëtuar të pakufizuar në Evropë. Disa përfitime përfshijnë:

 • Kuponë dhe zbritje për tërheqjet turistike.
 • Kategoritë e ndryshme për të zgjedhur - Të rriturit, Senior, dhe Rinia.
 • Udhëtim i pakufizuar përmes 31 vendet evropiane, përfshirë Turqinë.

Pass InterRail

InterRail kalon grante njerëz që jetojnë në Rusi, Turqia, ose udhëtimi i pakufizuar në Evropë nëpër Evropë. Rrëshqitjet e këtij kalimi përfshijnë:

 • Ulje në Bileta treni ICE si për të rinjtë ashtu edhe për njerëzit e moshuar.
 • Udhëtim i pakufizuar për në 33 vendet në Evropë
 • Udhëtime tren falas për mbajtësit e Pass që udhëtojnë me deri në dy fëmijë nën 11 vjet.
 • Periudha e udhëtimit për 3 ditë për 3 muaj për individ.

Passdo kalim është në dispozicion dhe duhet të aktivizohet brenda 11 muajt e blerjes.

Mynih për Trenat Salzburgut

Salzburg të Passau

Vjenë për Trenat Salzburgut

Salzburg për Trenat e Vjenës

 

Sa kohë para se të mbërrinte treni ICE?

Për tu siguruar që të arrini në kohë për të hipur në bord, qetësohu, dhe madje shfletoni dyqanet, ju këshillohet të mbërrini të paktën 30 minuta para kohës së nisjes.

 

Cilat janë oraret e trenave të ICE?

Orari i trenave nuk është i fiksuar, gjë që e vështirëson përgjigjen. Megjithatë, ju mund të aksesoni oraret e trenave ICE në kohë reale në faqen kryesore Save A Train. Futni origjinën dhe destinacionin tuaj dhe fitoni akses të menjëhershëm në të gjitha oraret e trenave të ICE. Treni më i hershëm i ICE largohet 6 jam, me trena që lëshojnë çdo 30 minuta për në destinacionet kryesore.

 

Cilat stacione shërbehen nga ICE?

Rrugët ndërkombëtare të ICE nisen nga disa stacione ndërkombëtare, në mesin e tyre janë Brukseli Midi Zuid (Stacioni South Midi i Brukselit në anglisht), Arnhem Qendrore, dhe Amsterdam Central, dhe shumë më tepër.

Për mbërritjen, Trena ICE mbërrijnë në 11 Stacione gjermane dhe një stacion zviceran. Gjithashtu, stacionet kryesore të mbërritjes përfshijnë Oberhausen, Duisburgu, Dyseldorfi, Cologne, Aeroporti i Frankfurtit (Aeroporti Kryesor i Frankfurtit), Manheim, Siegburg, dhe të tjerët.

Me tutje, Dusseldorf është një qytet i bukur i vendosur përgjatë Rinit me një histori dhe ndjenjë të pasur kulturore. Ka shumë atraksione të dukshme kulturore dhe historike për t'u parë dhe rrugët piktoreske për shëtitje dhe një zonë të shkëlqyer tregtare. Isshtë një vend i përsosur për një largim fundjava me miqtë ose familjen.

Nga Amsterdam Central (Centraal është në Hollandisht dhe do të thotë Stacioni Qendror), mund të mbërrini në Frankfurt, qyteti i njohur si kapitali financiar i Evropës. Cfare ka me shume, atje jane plazhe te bukura, Muzetë, dhe restorante për të vizituar.

Këlni është qendra e artit, arkitekturë, dhe histori të pasur. Me një tren ICE nga Amsterdam Centraal, mund të mbërrini në Këln për t'u zhytur në bukurinë që është në këtë qytet.

Me të vërtetë, ka kopshte botanike tepër të bukura, restorante me gamë të gjerë të kryeveprave të kuzhinës, kopshtet zoologjike, Muzetë, dhe pijet për të shijuar. Gjithashtu, nëse nuk jeni i sigurt se çfarë stacioni të zgjidhni, algoritmi ynë do t'ju ndihmojë të zgjidhni.

Frankfurt për Trenat Heidelberg

Stuttgart për Trenat Heidelberg

Nuremberg për Trenat Heidelberg

Bonn për Trenat Heidelberg

 

FAQ Trenat ICE

Shouldfarë duhet të sjell me vete në ICE?

Veç vetvetes? Sillni dokumentin tuaj të udhëtimit, një pasaportë e vlefshme, dhe sigurimi i udhëtimit nuk është i detyrueshëm, por ky dokument është i mirë për shëndetin tuaj.

Companyfarë ndërmarrje zotëron ICE?

Intercity-Express (AKULL) është në pronësi të ofruesit kombëtar të trenave në Gjermani, Deutsche Bahn, dhe DB është në pronësi të Qeverisë Federale Gjermane.

Ku mund të shkoj me ICE?

ICE kryesisht kalon nëpër të gjitha qytetet në Gjermani. Ka disa ndërkombëtarë ICE rrugët e udhëtimit në disa vende që kufizojnë Gjermaninë.

Cilat janë procedurat e konviktit për trenat ICE?

Nuk ka asnjë procedurë të zbukuruar për konvikt. Kur të mbërrini në stacion, kontrolloni tabelat e treguesve për të gjetur trenin tuaj. Për më tepër, atëherë mund të hipni në tren në çdo kohë para se të planifikohet të niset.

Çfarë shërbimesh ka në trenin ICE?

ICE Train ofron në ngrënie tranzit ku menuja përmban ushqime, ushqime të lehta, dhe pije të të gjitha llojeve. Për më tepër, ka porte karikimi pranë çdo vendi, pa pagesë WiFi (i pakufizuar në klasën e parë), dhe amplifikatorë për pritjen e pandërprerë të celularit (vetëm për Klasa e Parë).

FAQ më të kërkuara nga ICE – A duhet të rezervoj një vend përpara në ICE?

Ju nuk duhet të rezervoni një vend përpara, por mund të bëni një rezervim të sediljes nëse dëshironi. Nëse blini një biletë të klasit të parë, ju kualifikoheni automatikisht për një vend të rezervuar falas.

A ka internet WiFi brenda ICE?

po, ka. Në ndarjen e klasës së dytë, Interneti WI-FI është falas por jo i pakufizuar pasi është në Klasën e Parë.

Konstanz për Trenat Lindau

Memmingen për Trenat Lindau

Biberach për Trenat Lindau

Ulm për Trenat Lindau

 

DB ICE Train First class Seat type

 

më në fund, Nëse e keni arritur deri tani, ju e dini gjithçka që ju duhet të dini rreth trenave ICE dhe jeni gati për të blerë biletën tuaj të trenit ICE SaveATrain.com.

 

Ne kemi Biletat e Trenit për këta operatorë hekurudhor:

DSB Denmark

DSB daneze

Thalys railway

Thalys

eurostar logo

Eurostar

sncb belgium

SNCB Belgjikë

intercity trains

Trenat ndërqytetës

SJ Sweden Trains

SJ Suedi

NS International Cross border trains

Hollanda Ndërkombëtare e NS

OBB Austria logo

OBB Austri

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Lyria

France national SNCF Trains

SNCF Ouigo

NSB VY Norway

NSB kundër Norvegjisë

Switzerland Sbb railway

SBB Zvicër

CFL Luxembourg local trains

CFL Luksemburg

Thello Italy <> France cross border railway

Thello

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Gjermani

European night trains by city night line

Trenat Night

Germany Deutschebahn

Deutsche Bahn Gjermani

Czech Republic official Mav railway operator

Mav Czechek

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Trenitalia

logo e eurail

Eurail

 

A doni ta ngulitni këtë faqe në faqen tuaj? Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-ice%2F%0A%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed), Ose thjesht mund të lidheni direkt me këtë faqe.

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !