Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 08/09/2023)

Të udhëtosh nëpër botë është një ëndërr që shpesh duket e pakapshme, sidomos kur ju jeni në një buxhet të shtrënguar. Por çfarë nëse do t'ju thoshim se ka një mënyrë për të eksploruar destinacionet ekzotike, zhyt veten në kulturën lokale, dhe krijoni kujtime të paharrueshme pa e zbrazur llogarinë tuaj bankare? Hyni në botën e udhëtimeve të përballueshme përmes programeve vullnetare në mbarë botën. Ky udhëzues gjithëpërfshirës do të gërmojë më thellë se si vullnetarizmi mund të jetë bileta juaj për aventura emocionuese me një buxhet të vogël.

 

Ngritja e Udhëtimit Vullnetar

Gjatë dekadës së kaluar, ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të të rinjve dhe udhëtarët të ndërgjegjshëm për buxhetin të cilët kanë shfrytëzuar fuqinë e vullnetarizmit për të ushqyer epshet e tyre. Ajo që dikur ishte një sekret i mirëmbajtur mes udhëtarëve me përvojë, tani është bërë një trend global, falë internetit dhe platformave të dedikuara që lidhin vullnetarët me hostet në mbarë botën.

Pasi të keni zgjedhur platformën e duhur, është koha për të krijuar profilin tuaj, theksoni aftësitë dhe interesat tuaja, dhe filloni të lidheni me hostet e mundshëm. mbaj mend, durimi është çelësi, sidomos kur bëhet fjalë për sigurimin e pozicioneve të lakmuara në projekte popullore. Ne kemi ngushtuar disa nga zgjedhjet kryesore të programeve vullnetare në mbarë botën për ju:

 

1. Vend pune

Workaway është një platformë unike globale që lidh udhëtarët me hostët në mbarë botën. U mundëson udhëtarëve, i njohur si “Punonjësit” për të shkëmbyer aftësitë dhe entuziazmin e tyre për akomodim dhe përvoja autentike kulturore. Workaway ofron mundësi të ndryshme, nga bujqësia dhe mësimdhënia deri te asistimi në bujtina apo kontributi në projekte artistike. Operacioni në mbi 170 vendet, ajo përfshin vende të ndryshme, nga qytetet në fshatrat e largëta.

Për t'u bërë vullnetar, ju duhet të regjistroheni (kushton rreth $20 në vit), plotësoni një profil, gjeni një projekt të përshtatshëm, dhe të pëlqehet nga hosti. Një profil në Workaway është diçka ndërmjet një faqeje në media sociale dhe një rezyme. Nga njëra anë, ju duhet të paraqiteni si një personalitet i këndshëm dhe interesant (disa mikpritës ftojnë vullnetarë jo aq për punën, por për argëtimin dhe shkëmbimin kulturor). Ne anen tjeter, duhet të rendisni qartë se çfarë jeni të mirë: duke u kujdesur për fëmijët, mësimi i gjuhës, gatimi, kopshtari, kujdesi i kafshëve, ndërtimi, riparime në shtëpi, dhe kështu me radhë. Nëse zgjedhja është midis një profesionisti dhe një amatori, pritësi do të preferojë profesionistin, pa marrë parasysh se sa interesant dhe karizmatik mund të jetë amatori - sigurohuni që të theksoni aftësitë tuaja profesionale. Është edhe më mirë nëse është diçka praktike.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

 

2. HelpStay

HelpStay është një platformë e ngjashme me Workaway, projektuar për udhëtarët që kërkojnë shkëmbim kulturor dhe përvoja udhëtimi të përballueshme. Ajo lidh udhëtarët në fund 100 vende për programe vullnetare në mbarë botën. Shumica e mundësive vullnetare janë falas. Disa mund të kërkojnë një donacion të vogël. Pothuajse të gjithë ofrojnë akomodim dhe ushqim falas. Ju mund të pyesni për detajet nga mikpritësit.

Në HelpStay, udhëtarët mund të gjejnë një gamë të gjerë mundësish, të tilla si vullnetarizmi në fermat organike, duke ndihmuar me projekte eko dhe shërbime në komunitet, ose duke u bërë ndihmës për ndonjë lloj projekti të OJQ-ve. Me artikullin tonë të mëparshëm, ju mund të mësoni se si të arrini në çdo destinacion në Evropë për projektin tuaj të ardhshëm vullnetar lehtësisht.

Trenat nga Vjena në Budapest

Trenat nga Praga në Budapest

Trenat nga Mynihu në Budapest

Trenat nga Graz në Budapest

 

Ecological Volunteering

 

3. Festivali Vullnetar me Stoke Travel

Festivali Vullnetar me Stoke Travel është një mënyrë emocionuese dhe unike për të përjetuar disa nga më të njohurat në botë festivale muzikore dhe kulturore duke marrë pjesë aktive në organizimin e tyre. Stoke Travel, një kompani e njohur turistike, ofron mundësi që udhëtarët të bëhen vullnetarë të festivalit në ngjarje të ndryshme.

Si vullnetar në festival me Stoke Travel, ju zakonisht merrni akses falas ose me zbritje të madhe në festival, duke përfshirë kampingun ose akomodimin. Në këmbim të ndihmës suaj, mund të përfshiheni në detyra si ngritja dhe çmontimi i infrastrukturës së festivalit, duke ndihmuar me logjistikën e ngjarjeve, apo edhe promovimin e shërbimeve të Stoke Travel për vizitorët e tjerë. Numri i festivaleve mund të ndryshojë nga viti në vit, megjithatë, shumë prej tyre janë më të njohurit në Evropë. Për shembull, Oktoberfest në Mynih, La Tomatina në Bunol, Vrapimi i demave në Pamplona, Spanja, dhe kështu me radhë.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

4. Korpusi Evropian i Solidaritetit

Korpusi Evropian i Solidaritetit është më serioz se programet e tjera vullnetare në mbarë botën. ESC ofron mundësi për njerëzit e moshës 18-30 të angazhohen në aktivitete vullnetare dhe solidariteti, mbështetur nga Bashkimi Evropian. Nisur në 2018, ESC ofron një platformë për të rinjtë evropianë për të kontribuar në shoqëri, fitojnë përvoja të vlefshme, zhvillojnë aftësitë, dhe të nxisë ndjenjën e qytetarisë evropiane. Kohëzgjatja mesatare e programit është 6-12 muaj. Programi mbulon pothuajse të gjitha shpenzimet, duke përfshirë vizat, sigurim, dhe 90% të kostove të biletës. Përveç akomodimit dhe ushqimit, vullnetarët marrin edhe para xhepi.

Vetëm organizatat e akredituara nisin projektet. Vullnetarët pajisen me një “vendin e punës.” Atyre u kërkohet të punojnë afërsisht 30 orë në javë. Ai kontribuon në zhvillimin personal dhe profesional të pjesëmarrësve, ndërsa adreson sfidat shoqërore përmes veprimeve vullnetare dhe solidare.. Nisma është pjesë e përpjekjeve më të gjera të Bashkimit Evropian për të mbështetur angazhimin e të rinjve dhe kohezionin social.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Volunteering - Passion Led Us Here

 

5. Vullnetarët e OKB-së

Nëse dëshironi të zgjeroni përvojat tuaja vullnetare ose nuk kualifikoheni më për një program ESC, e cila ka një limit pjesëmarrjeje një herë, ju mund të konsideroni të bëheni një vullnetar i OKB-së. Vullnetarët e OKB-së (Vullnetarët e Kombeve të Bashkuara) është një program dhe iniciativë e krijuar nga Kombet e Bashkuara për të promovuar vullnetarizmin dhe për t'u ofruar individëve mundësi për të kontribuar në aftësitë e tyre, ekspertizë, dhe kohë për të mbështetur iniciativa të ndryshme të Kombeve të Bashkuara dhe projekte zhvillimore në mbarë botën. Vullnetarët e OKB-së luajnë një rol vendimtar në avancimin e misionit të paqes të organizatës, zhvillim, dhe ndihma humanitare. Celës aspektet e vullnetarëve të OKB-së përfshijnë:

Detyra të ndryshme: Vullnetarët e OKB-së janë të përfshirë në një gamë të gjerë detyrash. Ai përfshin operacionet paqeruajtëse, përpjekjet për lehtësimin e fatkeqësive, projektet e zhvillimit të komunitetit, iniciativat e kujdesit shëndetësor, programet arsimore, dhe me shume.

Profesionistë të aftë: Vullnetarët e OKB-së janë zakonisht profesionistë me përvojë nga fusha të ndryshme si shëndetësia, arsim, inxhinieri, TI, bujqësia, dhe punë sociale. Ata ofrojnë ekspertizën e tyre për të ndihmuar në adresimin e sfidave globale.

Prania globale: Vullnetarët e OKB-së punojnë në shumë vende, si në zonat e konfliktit dhe pas konfliktit dhe në kontekstet e zhvillimit. Ato kontribuojnë në ndërtimin e komuniteteve elastike dhe nxitjen e zhvillimit të qëndrueshëm.

Shumëkombëshe dhe Gjithëpërfshirëse: Vullnetarët e OKB-së vijnë nga prejardhje dhe kombësi të ndryshme. Ata krijojnë një rrjet të pasur dhe gjithëpërfshirës individësh të angazhuar për të bërë një ndikim pozitiv përmes programeve vullnetare në mbarë botën.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

UN Volunteer Programs Worldwide

përfundim

Përfundimi i udhëtimit tonë, ne shpresojmë t'ju frymëzojmë për të nisur një aventurë të përballueshme përmes programeve vullnetare në mbarë botën. mbaj mend, bota e madhe ka mrekulli. Me vendosmëri dhe mendësi të duhur, eksploroni pa thyer bankën. Nëse zgjidhni të mësoni anglisht në Tajlandë, ruaj jetën e egër në Kosta Rika, ose të ndihmojë refugjatët në Greqi, ju pret një mundësi vullnetare. Kështu që, paketë çanta tuaj, hape zemren, dhe nisni një udhëtim që jo vetëm do të ndryshojë jetën tuaj, por edhe do ta bëjë botën një vend më të mirë, një përvojë vullnetare në një kohë.

 

Një udhëtim i shkëlqyer me tren fillon me gjetjen e biletave më të mira në rrugën më të bukur dhe më të rehatshme të trenit. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren dhe të gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Si të përgatiteni për një udhëtim me tren" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fplatforms-to-explore-volunteer-programs%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)