Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 08/09/2023)

Патувањето низ светот е сон кој често изгледа неостварлив, особено кога сте со помал буџет. Но, што ако ви кажеме дека постои начин да ги истражите егзотичните дестинации, потопете се во локалната култура, и создадете незаборавни спомени без да ја потрошите вашата банкарска сметка? Влезете во светот на патувањето по пристапни цени преку волонтерски програми ширум светот. Овој сеопфатен водич ќе навлезе подлабоко во тоа како волонтерството може да биде ваш билет за возбудливи авантури со мал буџет.

 

Подемот на волонтерското патување

Во текот на изминатата деценија, има значителен пораст на бројот на млади и буџетски свесни патници кои ја искористија моќта на волонтерството за да ја поттикнат нивната лута желба. Она што некогаш беше добро чувана тајна меѓу искусни патници, сега стана светски тренд, благодарение на интернетот и посветените платформи кои ги поврзуваат волонтерите со домаќините ширум светот.

Откако ќе ја изберете вистинската платформа, време е да го креирате вашиот профил, истакнете ги вашите вештини и интереси, и започнете да се поврзувате со потенцијалните домаќини. Запомнете, трпението е клучно, особено кога станува збор за обезбедување на посакувани позиции во популарните проекти. За вас ги намаливме некои од најдобрите избори на волонтерски програми ширум светот:

 

1. Работно место

Workaway е единствена глобална платформа која ги поврзува патниците со домаќините ширум светот. Тоа им овозможува на патниците, познат како “Работнички” да ги разменат своите вештини и ентузијазам за сместување и автентични културни искуства. Workaway нуди различни можности, од земјоделство и настава до помагање во хостели или придонес во уметнички проекти. Операција во над 170 земји, се протега на различни локации, од градовите до оддалечените села.

Да станете волонтер, треба да се регистрирате (чини околу $20 годишно), пополнете профил, најдете соодветен проект, и да му се допадне на домаќинот. Профилот на Workaway е нешто помеѓу страницата на социјалните мрежи и биографијата. Од една страна, треба да се претставите како пријатна и интересна личност (некои домаќини покануваат волонтери не толку за работата, туку за забава и културна размена). Од друга страна, треба јасно да наведете во што сте добри: грижата за децата, настава по јазик, готвење, градинарството, нега на животните, градба, поправки во домот, и така натаму. Ако изборот е помеѓу професионалец и аматер, домаќинот ќе го претпочита професионалецот, колку и да е интересен и харизматичен аматерот – задолжително нагласете ги вашите професионални вештини. Уште подобро е ако е нешто практично.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

2. HelpStay

HelpStay е платформа слична на Workaway, дизајниран за патници кои бараат културна размена и прифатливи искуства за патување. Ги поврзува патниците во повеќе 100 земји за волонтерски програми ширум светот. Повеќето можности за волонтери се бесплатни. Некои можеби ќе бараат мала донација. Речиси сите нудат бесплатно сместување и оброци. Можете да се распрашате за детали од домаќините.

На HelpStay, патниците можат да најдат широк спектар на можности, како што е волонтерството на органски фарми, помагање во еко проекти и општествено корисна работа, или да станете помошник за некој вид на НВО проект. Со нашата претходна статија, можете да научите како да стигнат до која било дестинација во Европа лесно за вашиот иден волонтерски проект.

Возови од Виена до Будимпешта

Возови од Прага до Будимпешта

Возови од Минхен до Будимпешта

Возови од Грац до Будимпешта

 

Ecological Volunteering

 

3. Волонтирање на фестивалот со Стоук Травел

Фестивалот волонтерство со Стоук Травел е возбудлив и уникатен начин да се доживее некои од најпознатите во светот музички и културни фестивали додека активно учествуваат во нивната организација. Стоук патување, позната туристичка компанија, нуди можности за патниците да станат фестивалски волонтери на различни настани.

Како фестивалски волонтер со Стоук Травел, вие обично добивате бесплатен или многу намален пристап до фестивалот, вклучувајќи кампување или сместување. Во замена за вашата помош, можеби ќе бидете вклучени во задачи како што се поставување и демонтирање на фестивалската инфраструктура, помагање со логистика на настани, или дури и промовирање на услугите на Стоук Травел на други посетители. Бројот на фестивали може да се менува од година во година, сепак, многу од нив се најпопуларни во Европа. На пример, Октоберфест во Минхен, Ла Томатина во Бунол, Трчање на биковите во Памплона, Шпанија, и така натаму.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

4. Европски корпус на солидарност

Европскиот корпус за солидарност е посериозен од другите волонтерски програми ширум светот. ESC нуди можности за луѓе на возраст 18-30 да се вклучат во волонтерски и солидарни активности, поддржани од Европската Унија. Лансиран во 2018, ЕСС нуди платформа за младите Европејци да придонесат во општеството, стекнете вредни искуства, развиваат вештини, и негуваат чувство за европско граѓанство. Просечната должина на програмата е 6-12 месеци. Програмата ги покрива речиси сите трошоци, вклучувајќи ги и визите, осигурување, и 90% од трошоците за билети. Покрај сместувањето и оброците, волонтерите добиваат и џепарлак.

Само акредитирани организации ги започнуваат проектите. На волонтерите им се обезбедува а “работното место.” Од нив се бара да работат приближно 30 часови неделно. Тоа придонесува за личниот и професионалниот развој на учесниците додека се справува со општествените предизвици преку доброволни и солидарни акции. Иницијативата е дел од пошироките напори на Европската унија за поддршка на младинскиот ангажман и социјалната кохезија.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Volunteering - Passion Led Us Here

 

5. Волонтери на ОН

Ако сакате да ги проширите вашите волонтерски искуства или повеќе не се квалификувате за ESC програма, кој има ограничување за еднократно учество, може да размислите да станете волонтер на ОН. Волонтери на ОН (Волонтери на Обединетите нации) е програма и иницијатива основана од Обединетите нации за промовирање на волонтерството и обезбедување можности на поединците да придонесат за своите вештини, експертиза, и време за поддршка на различни иницијативи и развојни проекти на Обединетите нации ширум светот. Волонтерите на ОН играат клучна улога во унапредувањето на мировната мисија на организацијата, развој, и хуманитарна помош. Клуч аспекти на волонтерите на ОН вклучуваат:

Разновидни задачи: Волонтерите на ОН се вклучени во широк спектар на задачи. Тоа вклучува мировни операции, напори за помош при катастрофи, проекти за развој на заедницата, здравствени иницијативи, образовни програми, и повеќе.

Вешти професионалци: Волонтерите на ОН обично се искусни професионалци од различни области како што е здравството, образование, инженеринг, ИТ, земјоделството, и социјална работа. Тие ја нудат својата експертиза за да помогнат во справувањето со глобалните предизвици.

Глобално присуство: Волонтерите на ОН работат во многу земји, и во конфликтни и постконфликтни зони и во развојни контексти. Тие придонесуваат за градење отпорни заедници и поттикнување на одржлив развој.

Мултинационална и инклузивна: Волонтерите на ОН доаѓаат од различни потекла и националности. Тие создаваат богата и инклузивна мрежа на поединци посветени на позитивно влијание преку волонтерски програми ширум светот.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

UN Volunteer Programs Worldwide

заклучок

Завршување на нашето патување, се надеваме дека ќе ве инспирираме да се впуштите во прифатлива авантура преку волонтерски програми ширум светот. Запомнете, огромниот свет има чуда. Со одлучност и правилен начин на размислување, истражуваат без да се скрши банката. Без разлика дали ќе изберете да предавате англиски јазик во Тајланд, зачувување на дивиот свет во Костарика, или да им помогне на бегалците во Грција, ве чека волонтерска можност. Значи, спакуваат куферите, отвори го твоето срце, и тргнете на патување кое не само што ќе ви го промени животот туку и ќе го направи светот подобро место, едно волонтерско искуство во исто време.

 

Одличното патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Како да се подготвите за патување со воз“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fplatforms-to-explore-volunteer-programs%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl да / FR / или де и на повеќе јазици.