Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 29/04/2022)

овие 10 необични атракции ширум светот ќе ве воодушеват. Црква со висока потпетица во облик на Пепелашка, бајковити ридови, висечки мостови, и посебен тунел во Англија – се само неколку од извонредните и малку чудните, атракции што треба да ги посетите ширум светот.

 

1. Невообичаени атракции низ целиот свет: Балконот на Јулија

Има многу малку луѓе кои не знаат дека приказната за Ромео и Јулија се случила во Верона. Згора на тоа, многу малку луѓе не се запознаени со романтичната сцена на балконот. Една од најуникатните атракции за посета во Верона е балконот на Јулија. Балконот е дел од куќа, каде во 13 век живеело семејство Капело. Сепак, познатиот балкон беше додаден само на куќата во 20-от век.

во прилог, балконот стана една од најпознатите атракции во Европа. Додека балконот немаше вистинска улога во поставувањето на приказната за Ромео и Јулија, секоја година привлекува стотици посетители. Вљубен, скршено срце, сонувачи и шекспирови ентузијасти, дојдете да ги оставите своите белешки на љубовта, желби, и графити на ѕидот под балконот на Џулиета.

Римини до Верона со воз

Рим до Верона со воз

Фиренца до Верона со воз

Венеција до Верона со воз

 

Unusual Attractions Worldwide: Juliet’s Balcony

 

2. Самовила Глен, Остров Скај

Во облик на конус, свилени зелени ридови, опкружен со езерца и водопади, Fairy Glen е едно од најнеобичните места за посета на Островот Скај. Иако не е познато потеклото на уникатното име, Пејзажот на Fairy Glen има посебен шарм.

Најдоброто место за прекрасен поглед на Фајри Глен е од замокот Овен. Ова место не е вистински замок, туку карпеста формација која наликува на замок од далечина. Самовилата Глен е прилично мала; затоа,, најдобро е да го комбинирате заедно со посета на Килт Рок, Старецот од Стор, и базените за самовили.

 

Fairy Glen, Isle of Skye

 

3. Електрични Лејдиленд Амстердам

Првиот музеј на флуоресцентна уметност во светот, на електрична атракција Лејдиленд во Амстердам е еден од 10 необични атракции во Европа. Дури и ако не сте љубител на музеи, овој флуоресцентен музеј е одлично искуство за деца и возрасни. Во прилог на извонредната колекција на флуоресцентни минерали, Лејдиленд претставува неверојатни флуоресцентни уметнички дела од 1950-тите. Згора на тоа, посетителите добиваат бесценета шанса да учествуваат во создавањето на сопствено уметничко дело, во разнобојно осветлување.

Оваа неверојатна атракција се наоѓа во срцето на областа Јордаан во Амстердам, каде што темниот подрум осветлува во шарени светла. Именуван по албумот на Џими Хендрикс Electric Ladyland, оваа кул атракција е за психоделична уметност и музика од 70-тите. Несомнено, Electric Ladyland Museum во Амстердам е една од највозбудливите атракции во светот.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

4. Тунелот Буде, Корнвел Англија

Изгледа како обичен пластичен тунел на паркинг во супермаркет во Корнвол, Буде тунелот е прилично извонреден. Оваа необична атракција е една од врвните 10 атракции во Англија благодарение на илјадниците LED светла кои светат во повеќебојни.

Се наоѓа во заспаниот град Буде, на 70 m тунелот е магичен кога е осветлен. Најдобро време за доаѓање е вечерта, за доживување на крајната светлина. Додека тунелот Буде изгледа обичен дење, ноќе станува светско чудо, привлекување посетители од цела Британија. Крајна линија, тунелот Буде може да биде а забавна станица на вашето патување низ Европа, каде вистинското чудо на технологијата ги осветлува очите и срцата и на младите и на старите.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

 

5. Невообичаени атракции низ целиот свет: Spreepark Германија

Берлин забавен парк познава подобри времиња, особено на својот врв во 1969. Spreepark се користи за привлекување 1.5 милиони посетители, да се вози на него 40 кабини 45-метарски панорамско тркало. Speerpark беше најпопуларната атракција во Источна Германија до повторното обединување во 1991.

На својот врв, посетителите можеа да возат луд ролеркостер, Возење со вода во Гранд Кањон, и џиновски ротирачки чаши. Додека паркот ја изгуби својата популарност поради намалувањата, и напуштање, Spreepark остана забавно место за посета во Берлин. Згора на тоа, напуштениот забавен парк стана една од најнеобичните атракции во Европа, достапни и отворени за љубопитни посетители.

Франкфурт до Берлин со воз

Лајпциг до Берлин со воз

Хановер до Берлин со воз

Хамбург до Берлин со воз

 

Unusual Attraction In Germany: Spreepark

 

6. Темза Таун Кина

Недалеку од Шангај, од облакодери и антички храмови, ќе најдете уште еден архитектонски шарм во ликот на англиски град. Улички со калдрма, црква, средновековен градски плоштад, и знак за добредојде во градот Темза.

Темза Таун беше дел од големиот план за создавање меѓународни предградија, но планот никогаш не се оствари. Значи, денес посетителите на Шангај можат да се восхитуваат на некои од најспектакуларните облакодери во светот и застанете да талкате низ мало парче Лондон во Кина.

 

Thames Town In China

 

7. Каминито Дел Реј Малага

Суспендирани 100 метри до ѕидовите на клисурата, Каминито дел Реј е едно од најневеројатните места за посета во Шпанија. 2.9 км пешачки мост, 4.8 km пристапна патека, на 7.7 Камино долго км порано беше сервисна патека до брана. Сепак, денес е една од највозбудливите туристички атракции во Малага.

Една од причините зошто Каминито привлекува многу патници е нејзината локација. Поставен покрај клисурата Лос Гаитанес, извонреден кањон од варовник и доломит. Затоа, и покрај тесните и висечки мостови, необичната атракција Каминито дел Реј е едно од местата што мора да се посетат во Андалусија, особено за љубителите на адреналин.

 

Caminito Del Rey Malaga Hiking

 

8. Црквата џиновска стаклена папучи Тајван

Отворен во 2016, стаклото со висока потпетица Свадба црквата го држи Гинисовиот рекорд за најголема структура во облик на чевли со високи потпетици во светот. Џиновската стаклена влечка е познато место за свадби, но нема религиозна функција. Сепак, некои може да кажат дека џиновската стаклена висока потпетица изгледа како чевелот на Пепелашка.

Црквата со високи потпетици во Тајван е 17.76 метри во висина и е составен од повеќе од 300 затемнети сини стакла, оставајќи ефект што го одзема здивот на своите гледачи. Оваа необична атракција се наоѓа во паркот Ocean View во населбата Будаи во Тајван.

 

The Giant Glass Slipper Church In Taiwan

 

9. Невообичаени атракции низ целиот свет: Битка кај Портокал Италија

Се одржува карневалот на Ивреа 3 дена пред дебел вторник. Овој уникатен празник ги носи луѓето до посебното “војна” улиците во Ивреа, фрлајќи портокали еден на друг. И покрај тоа што звучи како забавна борба за храна, битката на портокал може да стане доста насилна, а многу учесници заминуваат со модринки и повредени.

Насилната атракција е создадена како резултат на понасилен настан. Се вели дека еднаш одамна една млада дама била обезглавена од злобна маркиза. Иако не е јасно дали има вистина во оваа приказна, сепак стотици луѓе присуствуваат на портокаловиот карневал секоја година. Така, што ја прави една од најнеобичните атракции во Италија.

Милан до Рим со воз

Фиренца до Рим со воз

Пиза до Рим со воз

Неапол до Рим со воз

Тест

 

An Unusual Attraction In Italy The Battle of Orange

 

10. Превртена куќа Фенгџинг Антички град

Оваа необична атракција е уникатна глетка во античкиот град Фенгџинг. Познатиот стар град во Кина е познат по своите канали, и бидејќи 2014 познат е по тоа што е дом на куќата наопаку. При влегувањето во куќата посетителите можат да најдат мебел и предмети за домаќинството, слично на куќата наопаку во Полска.

По влегувањето во куќата, ќе најдеш се наопаку, така што не е само на надворешноста. Додека нема што да се прави во оваа атракција, човек не може да биде воодушевен и заинтригиран од овој необичен архитектонски дизајн.

 

Upside Down House Fengjing Ancient Town

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие 10 необични атракции низ светот.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 невообичаени атракции ширум светот“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Funusual-attractions-worldwide%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.