Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/04/2022)

këto 10 Atraksionet e pazakonta në mbarë botën do t'ju habisin. Kishë me takë të lartë në formë Hirusheje, kodra zanash, urat e varura, dhe një tunel special në Angli – janë vetëm disa nga të jashtëzakonshmet dhe pak të çuditshmet, atraksionet që duhet të vizitoni në mbarë botën.

 

1. Atraksione të pazakonta në mbarë botën: Ballkoni i Zhulietës

Ka shumë pak njerëz që nuk e dinë se historia e Romeos dhe Zhulietës ka ndodhur në Verona. për më tepër, shumë pak njerëz nuk e njohin skenën romantike të ballkonit. Një nga atraksionet më unike për t'u vizituar në Verona është ballkoni i Zhulietës. Ballkoni është pjesë e një shtëpie, ku një familje Cappello jetonte në shekullin e 13-të. Megjithatë, ballkoni i famshëm iu shtua vetëm shtëpisë në 20shekullit.

veç, ballkoni është bërë një nga atraksionet më të famshme në Evropë. Ndërsa ballkoni nuk kishte ndonjë rol real në vendosjen e historisë së Romeos dhe Zhuljetës, ai tërheq qindra vizitorë çdo vit. Ne dashuri, zemërthyer, ëndërrimtarët dhe entuziastët e Shekspirit, vijnë për të lënë shënimet e tyre të dashurisë, dëshirat, dhe mbishkrime në murin poshtë ballkonit të Zhulietës.

Rimini në Verona me një tren

Roma në Verona me një tren

Firence në Verona me një tren

Venecia në Verona me një tren

 

Unusual Attractions Worldwide: Juliet’s Balcony

 

2. Zana Glen, Ishulli i Skye

Në formë koni, kodra të mëndafshta të gjelbërta, i rrethuar nga pellgje dhe ujëvara, Fairy Glen është një nga vendet më të pazakonta për t'u vizituar në Isle of Sky. Ndërsa nuk dihet origjina e emrit unik, Peizazhi i Fairy Glen ka një bukuri të veçantë.

Vendi më i mirë për pamje të mrekullueshme të Fairy Glen është nga Kalaja Owen. Ky vend nuk është një kështjellë e vërtetë, por më tepër një formacion shkëmbor që i ngjan një kështjelle nga larg. Fairy Glen është mjaft e vogël; prandaj, është mirë ta kombinoni me një vizitë në Kilt Rock, Plaku i Storr, dhe Pishinat e Zanave.

 

Fairy Glen, Isle of Skye

 

3. Electric Ladyland Amsterdam

Muzeu i parë i artit fluoreshent në botë, e atraksion elektrike Ladyland në Amsterdam është një nga 10 atraksione të pazakonta në Evropë. Edhe nëse nuk jeni adhurues i muzeve, ky muze fluoreshent është një përvojë e shkëlqyer për fëmijët dhe të rriturit. Përveç një koleksioni të jashtëzakonshëm të mineraleve fluoreshente, Ladyland paraqet vepra arti të mahnitshme fluoreshente nga vitet 1950. për më tepër, vizitorët kanë një shans të çmuar për të marrë pjesë në krijimin e veprës së tyre të artit, në ndriçim shumëngjyrësh.

Ky atraksion mahnitës është në zemër të rrethit Jordaan në Amsterdam, ku një bodrum i errët ndriçon me drita shumëngjyrëshe. Emërtuar sipas albumit të Jimmy Hendrix Electric Ladyland, kjo tërheqje e mrekullueshme ka të bëjë me artin psikedelik dhe muzikën e viteve '70. Padyshim, Muzeu Electric Ladyland në Amsterdam është një nga atraksionet më emocionuese në botë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

4. Tuneli Bude, Cornwell Angli

Duket si një tunel i zakonshëm plastik në parkun e supermarketeve në Cornwall, Tuneli Bude është mjaft i jashtëzakonshëm. Kjo tërheqje e pazakontë është një nga më të mirat 10 atraksionet në Angli falë mijëra dritave LED që ndriçojnë shumëngjyrëshe.

E vendosur në qytetin e përgjumur Bude, e 70 tuneli m është magjik kur ndizet. Koha më e mirë për të ardhur është në mbrëmje, për përvojën e dritës përfundimtare. Ndërsa tuneli i Budës duket i thjeshtë gjatë ditës, natën bëhet një mrekulli botërore, duke tërhequr vizitorë nga e gjithë Britania. Baza e fundit, Tuneli Bude mund të jetë një ndalesë argëtuese në udhëtimin tuaj nëpër Evropë, ku një mrekulli e vërtetë e teknologjisë ndriçon sytë dhe zemrat e të rinjve dhe të moshuarve.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

 

5. Atraksione të pazakonta në mbarë botën: Spreepark Gjermani

e Berlinit Park dëfrimi ka njohur kohë më të mira, sidomos në kulmin e saj në 1969. Spreepark përdoret për të tërhequr 1.5 milion vizitorë, për të hipur mbi të 40 kabina Rrota Ferris 45 metra. Speerpark ishte atraksioni më i njohur në Gjermaninë Lindore deri në ribashkimin në 1991.

Në kulmin e saj, vizitorët mund të hipnin në një slitë të çmendur, Udhëtim me ujë në Grand Canyon, dhe gota gjigante rrotulluese. Ndërsa parku humbi popullaritetin e tij për shkak të shkurtimeve, dhe braktisje, Spreepark mbeti një vend argëtues për t'u vizituar në Berlin. për më tepër, parku argëtues i braktisur është bërë një nga atraksionet më të pazakonta në Evropë, të aksesueshme dhe të hapura për vizitorët kureshtarë.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Unusual Attraction In Germany: Spreepark

 

6. Thames Town Kinë

Jo shumë larg nga Shangai, nga rrokaqiejt dhe tempujt e lashtë, do të gjeni një tjetër bukuri arkitekturore në imazhin e një qyteti anglez. Rrugët me kalldrëm, nje kishe, sheshi i qytetit mesjetar, dhe një shenjë që ju mirëpret në Thames Town.

Thames Town ishte pjesë e një plani të madh për të krijuar periferi ndërkombëtare, por plani nuk u realizua kurrë. Kështu që, sot vizitorët në Shangai mund të admirojnë disa prej tyre rrokaqiejt më spektakolare në botë dhe ndaloni për të bredhur rreth një pjese të vogël të Londrës në Kinë.

 

Thames Town In China

 

7. Caminito Del Rey Malaga

I pezulluar 100 metra përballë mureve të një gryke, Caminito del Rey është një nga vendet më të mahnitshme të Spanjës për t'u vizituar. 2.9 km urë për këmbësorë, 4.8 km shteg aksesi, e 7.7 km i gjatë Camino dikur ishte një rrugë shërbimi për në një digë. Megjithatë, sot është një nga atraksionet turistike më emocionuese në Malaga.

Një nga arsyet që Caminito tërheq shumë udhëtarë është vendndodhja e tij. Vendosur përgjatë grykës së Los Gaitanes, një kanion i mrekullueshëm prej guri gëlqeror dhe dolomiti. prandaj, pavarësisht urave të ngushta dhe të varura, tërheqja e pazakontë Caminito del Rey është një nga vendet që duhet parë patjetër në Andalucia, sidomos për adhuruesit e adrenalinës.

 

Caminito Del Rey Malaga Hiking

 

8. Kisha e pantoflave gjigante prej xhami Tajvan

U hap në 2016, xhami me takë të lartë dasma Kisha mban rekordin Guinness për strukturën më të madhe në botë në formë këpucësh me takë të lartë. Pantofla gjigante prej xhami është një vend i famshëm dasmash, por nuk ka asnjë funksion aktual fetar. Megjithatë, disa mund të thonë se taka e lartë prej xhami gjigante duket si këpuca e Hirushes.

Kisha me taka të larta në Tajvan është 17.76 metra në lartësi dhe përbëhet nga më shumë se 300 xhami blu i lyer, duke lënë një efekt të lë pa frymë tek shikuesit e tij. Ky atraksion i pazakontë ndodhet në Ocean View Park në fshatin Budai në Tajvan.

 

The Giant Glass Slipper Church In Taiwan

 

9. Atraksione të pazakonta në mbarë botën: Beteja e Italisë Portokalli

Karnavali i Ivrea zhvillohet 3 ditë para të martës së shëndoshë. Kjo festë unike i sjell njerëzit në veçanti “lufte” rrugët në Ivrea, duke i hedhur portokalltë njëri-tjetrit. Pavarësisht se tingëllon si një luftë argëtuese për ushqimin, beteja e portokallisë mund të bëhet mjaft e dhunshme, dhe shumë pjesëmarrës largohen të mavijosur dhe të lënduar.

Atraksioni i dhunshëm u krijua si rezultat i një ngjarjeje më të dhunshme. Thuhet se një herë e një kohë një zonje i ishte prerë koka nga një markezë e keqe. Ndërkohë që nuk është e qartë nëse ka ndonjë të vërtetë në këtë histori, megjithatë qindra njerëz marrin pjesë në karnavalin portokalli çdo vit. kështu, duke e bërë atë një nga atraksionet më të pazakonta në Itali.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Pisa në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

Test

 

An Unusual Attraction In Italy The Battle of Orange

 

10. Shtëpia me kokë poshtë Qyteti i lashtë Fengjing

Kjo tërheqje e pazakontë është një pamje unike në qytetin antik Fengjing. Qyteti i vjetër i famshëm në Kinë është i njohur për kanalet e tij, dhe që nga ajo kohë 2014 është i njohur për të qenë shtëpia e shtëpisë Upsidedown. Kur hyjnë në shtëpi, vizitorët mund të gjejnë mobilje dhe sende shtëpiake, e ngjashme me shtëpinë me kokë në Poloni.

Me të hyrë në shtëpi, çdo gjë do ta gjesh me kokë poshtë, kështu që nuk është vetëm në pjesën e jashtme. Ndërsa nuk ka asgjë për të bërë në këtë atraksion, nuk mund të magjepset dhe të intrigohet ky dizajn i pazakontë arkitekturor.

 

Upside Down House Fengjing Ancient Town

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto 10 atraksione të pazakonta në mbarë botën.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 atraksione të pazakonta në mbarë botën" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Funusual-attractions-worldwide%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)