Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

Fasadat me ngjyra të ndritshme, e zemra e qyteteve të mëdha në Europë, dhe shtëpia e monumenteve më mbresëlënëse në botë, këto 10 sheshet mahnitëse mahnitëse tërheqin udhëtarët nga të gjitha anët e botës. Rrugët më të bukura në Paris, Londra, Moska, dhe Mynihu do t'ju çojë në këto sheshe spektakolare të qytetit të vjetër.

 

1. Sheshi i Qytetit të Vjetër të Pragës

Rokoko, Barok, miks arkitektonik gotik, dhe trotuari me gurë krijon sheshet më të mrekullueshme të bukura në Evropë. Sheshi i Qytetit të Vjetër në Pragë, dominon listën e shesheve më domethënës dhe të lashtë në Evropë, që nga shekulli i 12 -të.

Ndërsa qëndroni në qendër të sheshit do të habiteni nga bukuria, monumentet, dhe monumentet përreth. Secila nga vendet mahnitëse do t'ju tregojë një histori nga Praga histori të pasur. Sheshi është me të vërtetë një nga vendet me te bukura në Pragë dhe ju lehtë mund t'i kushtoni një ditë të tërë vetëm sheshit: duke vizituar Kishën e Zojës para Tyn, Kisha e Shën Nikollës, Pallati Kinsky, dhe me shume.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Prague's Old Town Square

 

2. Sheshi mahnitës mahnitës në Belgjikë: Grand Place Bruksel

Hoteli gotik i Ville, bashkia e qytetit, dhe këmbana e saj dominojnë pamjen e bukurisë së Grand Place në Bruksel. Kjo ndërtesë rregullon çdo fotografi dhe kartolinë, së bashku me Shtëpinë e Mbretit, Shtëpia e Mbretit.

kështu, Grand Place është një shembull mahnitës i pasurisë së qytetit, madhështia, dhe shkëlqim gjatë shekujve. Ky shesh mahnitës është ruajtur mirë, dhe një UNESCO e Trashëgimisë Botërore që nga 1998. prandaj, është qendra për shumë festivale në Bruksel gjatë gjithë vitit: festivali i famshëm i qilimave me lule në gusht, pema e Krishtlindjes, dhe koncerte.

Luksemburgu në Bruksel me një tren

Antwerp për në Bruksel me një tren

Amsterdami në Bruksel me një tren

Parisi në Bruksel me një tren

 

Grand Place Brussels is a beauty

 

3. Piazza San Marco, Venediku

Pika më e ulët në Venecia, e vetmja Piazza në Venecia, sheshi i bukur San Marco është i pari që përmbytet kur ka Acqua alta. prandaj, nëse nuk e keni vizituar këtë shesh mahnitës mahnitës në Itali - nxitoni dhe më së miri gjatë sezonit të verës.

Sheshi San Marco ka formë drejtkëndëshe, me kafene nga të gjitha anët, dhe qindra turistë që bëjnë fotografi dhe selfie me St.. Bazilika e Markut, Pallati i Dodge, Kampanile, dhe Museo Correr në sfond. Dyshemeja e shtruar, zbukurimet e bazilikës, ose disa nga tiparet më të bukura, për të mos përmendur madhësinë e sheshit. Ndërsa është mahnitëse në dritën e ditës, atmosfera dhe drita në perëndim të diellit e bëjnë sheshin San Marco edhe më të bukur.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Piazza San Marco In Venice

 

4. Sheshi mahnitës mahnitës në Rusi: Sheshi i Kuq Moskë

Në rusisht "Sheshi i Kuq" përkthehet në "Sheshi i bukur" kështu që nuk është për t'u habitur që sheshi më i madh në Moskë, është gjithashtu sheshi më i mrekullueshëm i bukur. Sheshi i Kuq është befasues në madhësi, dhe do të shihni se vendet e njohura janë edhe më të mëdha për nga madhësia dhe bukuria.

Lule-pikturuar Shën. Katedralja e Vasilit, ndërtesa e Kremlinit me shkëmbinj të kuq, Muzeu Historik Shtetëror, të gjitha e bëjnë Sheshin e Kuq të duket si një imazh i marrë nga një përrallë e vjetër e fëmijëve. Ngjyrat, dhe fasadat, po të lë pa frymë në verë, dhe aq më tepër në sfondin e bardhë me dëborë në dimër.

 

The Red Square In Moscow Russia

 

5. Place de la Concorde, Parisi

Sheshi më i madh në Paris është një nga 10 sheshe mahnitëse mahnitëse në Evropë. Place de la Concorde është pika e hapjes për një shëtitje përgjatë Champs-Elysees, dhe shtëpia e obeliskut të artë me pamje nga qyteti. veç, në sheshin La Concorde mund të admironi 3 të burime të bukura në Evropë, si Burimi i Deteve.

Sheshi Concorde ka pasur shumë emra gjatë shekujve, nga Place Luis XV në Place de la Revolution, ku u guillotinuan Marie Antoinette dhe Louis XVI. Në 1839 arkitekti Louis Phillipe Unë pranova punën për të ribërë sheshin, kështu që bëhet një vend i bukurisë sesa i politikës. prandaj, sot do të shihni dy nga burimet më të bukura, Fontaine des Mers dhe Fountaine de Fleurs.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Fountain in Place De La Concorde, Paris

 

6. Sheshi Trafalgar Londër

E vendosur në Qytetin e Westminster, para Galerisë Kombëtare, Sheshi Trafalgar është sheshi më i bukur në Londër. Kolona Nelson është një monument i shquar në shesh, një statujë që përfaqëson betejën në Trafalgar në 1805. Përveç skulpturave të luanit, dhe shatërvan mahnitës.

Sheshi Trafalgar tërheq miliona turistë çdo vit dhe është vendi qendror për koncerte, ngjarjet kulturore, dhe vendet e strehimit për londinezët.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

 

7. Marienplatz Sheshi i Mynihut

Të gjitha rrugët e bukura të çojnë në zemër të Mynihut, Sheshi Marienplatz. që nga 1158, ky shesh i mrekullueshëm ka qenë vendi ku mund të shijoni çdo ngjarje të madhe në Mynih dhe Arkitektura mahnitëse. Duke filluar nga statuja e artë e mbrojtësit bavarez, Virgjëresha Marie, dhe duke mos harruar Sallat e Reja dhe të Vjetra tronditëse.

Të dy sallat simbolizojnë sheshin si pika ku historia e re dhe e lashtë, kulturës, dhe jeta merr jetë. Kur futesh në Marienplatz mahnitëse mahnitëse, jeni të mahnitur nga lavdia dhe bukuria e kryeveprës bavareze.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Above view on Marienplatz Square In Munich

 

8. Piazza Navona Romë

Stadiumi dikur Domitian, Piazza Navona është sheshi më i bukur në Romë. Ne qender, do të gjeni burimin mahnitës, me skulpturat e Berninit, dhe organizuan luftime të gladiatorëve. Ka tre burime përgjatë Piazza-s: shatërvani i katër lumenjve, Fontana del Moro dhe Fontana del Nettuno.

Megjithatë, emri i sheshit italian, Navona, përkthehet si "anije e madhe" pasi ishte përmbytur në të kaluarën. Sheshi ishte dikur një vend për beteja tallese detare. Sot, Fontana di Quattro Fiumi e Bernini tërheq udhëtarët çdo ditë për një fotografi me shatërvanin e bukur. Shatërvani është një përshkrim i pikës së takimit të katër lumenjve: Ganges, Nili, Danubi, dhe Rio de la Plata. Kisha e Shën Agnes në agone është një tjetër pikë referimi që do t'ju mahnisë gjatë vizitës në Piazza Navona. Burimi Katër Lumenjtë e Berninit është para kishës.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

Piazza Navona, Rome, Italy

 

9. Sheshi Pallatit St.. Petersburg

E madhe, i gjerë, dhe me pamjet e pallatit te dimrit, Sheshi i Pallatit në St.. Petersburg është një nga sheshet e mrekullueshme të bukura në Evropë. Ndërsa mund të vizitoni shumë pallate në Evropë, ky pallat dimëror është i jashtëzakonshëm në bukuri falë ngjyrave të ndritshme të fasadës së tij.

Ndërtesa e shquar ka 1500 dhoma, zë 9 hektarë, kështu që është e vështirë të humbasësh, dhe admiroj të gjitha. Vetmia, ndërtesa e stafit të përgjithshëm, dhe kolona Alexander janë simbole të ngjarjeve kombëtare dhe historike dhe të marra 8 vite për të ndërtuar. Ndërtesa e parë u bë shtëpia e perandorëve rusë, por sot është sheshi kryesor publik në St.. Petersburg.

 

A horse and carriage in Palace Square St. Petersburg

 

1O. Sheshe mahnitëse mahnitëse në Evropë: Piazza del Duomo, Firence

Fasada mermeri me shumë ngjyra, katedralja e Santa di Maria del Fiore dominon Piazza del Duomo. Duomo dominon horizontin e Firences dhe qendrën e vjetër të qytetit, dhe arkitektura madhështore do t'ju mahnisë nga shikimi i parë. Pranë është Pagëzuesi i Shën. nevojtore, dhe këmbana e Giotto-s është në qendër të shesheve më të mahnitshme të bukura në Evropë.

Kështu që, gjëja kryesore që e bën këtë Piazza italiane një nga të mrekullueshmet në botë, është arkitektura. Sheshi është i rrethuar nga kafene dhe ndërtesa madhështore. Me shumë pika për t'u ulur dhe për të admiruar pamjet e një prej qyteteve më të bukura në Itali, nga çdo kënd.

Rimini në Firence me një tren

Roma në Firence me një tren

Piza në Firence me një tren

Venecia në Firence me një tren

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një nga këto 10 sheshe mahnitëse mahnitëse në Evropë. Ju lehtë mund të udhëtoni me tren në ndonjë nga këto qytete në Evropë, nga shumica nëse jo nga të gjitha stacionet hekurudhore në Evropë.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Sheshe mahnitëse mahnitëse në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fstunning-squares-europe%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)