Order A Train Ticket TANI

Biletat e lira të trenave CFL dhe çmimet e udhëtimit

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet rreth Bileta të lira treni CFL dhe Çmimet e udhëtimit CFL dhe përfitimet.

 

Temat: 1. CFL nga Pikat kryesore të Trenit
2. Rreth CFL 3. Vështrimet kryesore për të marrë një biletë të lirë treni CFL
4. Sa kushtojnë biletat CFL 5. Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të përdorësh trena CFL, dhe jo udhëtimi me aeroplan
6. Cilat janë ndryshimet midis kohës së shkurtër, dhe Biletat Ditore në CFL 7. A ekziston një pajtim në CFL
8. Sa kohë para nisjes së CFL duhet të arrij 9. Cilat janë oraret e trenave CFL
10. Cilat stacione shërbehen nga CFL 11. Pyetjet e shpeshta të CFL

 

CFL nga Pikat kryesore të Trenit

  • Me një shkallë të lartë përpikëri të 96%, CFL (Kompania zyrtare hekurudhore e Luksemburgut) është një nga operatorët hekurudhor më të besueshëm në Evropë.
  • Çdo vit, CFL merr 25 milion njerëz dhe 105 milion tonë mallra në destinacionet e tyre brenda Luksemburgut dhe në të gjithë Evropën.
  • CFL është shumë miqësore me mjedisin, Pa CO2, dhe 100% e gjithë energjia elektrike e tyre është buruar nga energjia e rinovueshme.
  • CFL është ofruesi më i madh i lëvizjes së Luksemburgut.

 

Rreth CFL

CFL, Shoqëria Kombëtare e Hekurudhave të Luksemburgut, është një emër tjetër për Hekurudhat Kombëtare të Luksemburgut. Që kur u krijua në 1946, CFL ka ofruar shërbime të lëvizjes për qytetarët e Luksemburgut.

Ofertat CFL shërbimet hekurudhore brenda Luksemburgut dhe në të gjithë Evropën. Me biletën e duhur, ju mund të vizitoni të gjitha më të mirat vendet e pushimeve në Evropë. Me kategori të ndryshme biletash, CFL plotëson nevojat e secilit.

Trenat CFL janë linjat e shpeshta hekurudhore, Luksemburg – Bruksel, Luksemburg – Parisi, Ettelbruck – vasal, Wasserbillig – Dusseldorf. Ju mund të shkoni në vendet fqinje brenda Evropës duke përdorur trena CFL: Franca, Gjermania, dhe Belgjika.

Në të gjithë korporatën, 3,090 punonjësit punojnë në hekurudhë për të siguruar që rreth miliona pasagjerë arrijnë në mënyrë të sigurtë destinacionet e tyre çdo ditë.

 

CFL train heading to luxembourg

Shkoni në Kurseni një faqe në internet ose përdorni këtë widget për të kërkuar trenat bileta për CFL:

Ruani një Aplikacion iPhone Treni

Ruani një Aplikacion Android për Trenin

 

Ruaj një tren

origjinë

destinacion

Data e nisjes

Data e kthimit (fakultativ)

i rritur (26-59):

të rinjtë (0-25):

Senior (60+):


 

Vështrimet kryesore për të marrë një biletë të lirë treni CFL

numër 1: Rezervoni biletat tuaja CFL paraprakisht sa më shumë që të mundeni

Mimi i Bileta treni CFL rritet ndërsa dita e udhëtimit po afrohet. Ju mund të kurseni para duke rezervuar biletat tuaja të trenit CFL sa më larg që të jetë e mundur nga dita e nisjes (Normalisht 3 muaj përpara është maksimumi). Rezervimi i hershëm siguron që të merrni biletat më të lira të trenit CFL. Ata janë gjithashtu të kufizuar në numër, kështu që sa më shpejt të porosisni, më e lirë për ju. Të kursesh para në biletat e trenit CFL, blini biletat herët.

numër 2: Udhëtoni me CFL gjatë periudhave jashtë pikut

Si me çdo operator hekurudhor, Biletat e trenit CFL janë më e lirë gjatë periudhave jashtë pikut, në fillim të javës, dhe gjatë ditës. Ju mund të jeni i sigurt për të marrë bileta treni të lirë brenda javës. Të martën, e mërkurë, dhe e enjte, Biletat e trenit CFL janë më ekonomike. Për shkak të vëllimit të udhëtarët e biznesit udhëtimi për në punë në mëngjes dhe në mbrëmje, biletat e trenit kushtojnë më shumë në shumicën e rasteve. Shtë shumë më lirë për të udhëtuar në çdo kohë midis rrugëtimit në mëngjes dhe mbrëmje. Fundjava është një tjetër periudhë kulmi për trenat, sidomos të Premteve dhe të Shtunave. Çmimet e biletave të trenit CFL gjithashtu rriten pushime publike dhe pushime shkollore, dhe pushimet shkollore në Evropë mund të zgjasin 3 javë çdo herë.

numër 3: Porositni biletat tuaja për CFL kur të jeni të sigurt për orarin tuaj të udhëtimit

Trenat CFL janë në kërkesë të lartë, dhe me konkurrencë minimale, ato aktualisht mbeten zgjidhja kryesore për trenat në Luksemburg. Ata mund të lejojnë të vendosin kufizime të biletave të trenit si ai që kanë që ndalon shkëmbimin e biletave ose rimbursimet nëse nuk është lloji i biznesit i biletave hekurudhore. Edhe pse ka ende faqe në internet ku ju mund të shisni biletat tuaja të dorës së dytë tek njerëzit, CFL nuk lejon shitjen e biletave të dorës së dytë. Si ju ndihmon kjo të kurseni para? Porositni biletën tuaj kur të jeni të sigurt për orarin tuaj do t’ju ​​shpëtonte nga prenotimi i një bilete dy herë sepse diçka doli dhe ju nuk mund ta përdorni biletën origjinale të blerë.

numër 4: Blini biletat tuaja CFL në Save A Train

Ruani një tren ka më të madhin, më i mirë, dhe ofertat më të lira për biletat e trenave në Evropë. Marrëdhënia jonë e mirë me shumë operatorë hekurudhorë, cilat janë burimet e biletave të trenit, dhe njohuritë tona të algoritmeve teknologjikë të përfshirë, na jepni akses në ofertat më të lira të biletave të trenit. Ne nuk ofrojmë vetëm oferta të lira biletash treni vetëm për CFL; ne ofrojmë të njëjtën gjë për alternativa të tjera ndaj CFL.

Çmimet e trenave nga Luksemburgu në Colmar

Çmimet e trenave nga Luksemburgu në Bruksel

Antwerp në Luksemburg Çmimet e Trenave

Çmimet e Trenit Metz për Luksemburg

 

onboard the CFL train

 

Sa kushtojnë biletat CFL?

Transporti publik brenda Grand Douchy i Luksemburgut herë është falas e herë jo, në varësi të rrugës dhe nëse jeni qytetar. Megjithatë, 1klasa e tetë në trenat CFL, gjithmonë kushton para, por ato gjithashtu nuk janë një zgjedhje e shtrenjtë. Biletat e trenave CFL fillojnë nga 3 deri në 6 euro për një udhëtim të vetëm me tren. E çmimi i një bilete treni CFL varet nga lloji i biletës që blini dhe kur vendosni të udhëtoni:

Çmimi
Kohë të shkurtër 3 €
Bileta ditore 6 €

 

 

Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të përdorësh trena CFL, dhe jo udhëtimi me aeroplan

1) Ju gjithmonë mbërrini në Qendrën e Qytetit. Ky është një avantazh i trenave CFL kur krahasohet me aeroplanët. Trenat CFL dhe të gjitha udhëtime të tjera me tren nga kudo në qytet në qendër të qytetit tjetër. Ju kursen kohë dhe kostoja e një taksie nga aeroporti në qendër të qytetit. Me ndalesa treni, është më e lehtë të arrish në kudo në qytet ku po shkon. Nuk ka rëndësi se nga po udhëtoni, Bruksel, Nancy, Parisi, ose Amsterdam, Ndalesat në qendër të qytetit janë një avantazh i madh i trenave CFL! Për shembull, Aeroporti i Luksemburgut është 20 minuta larg nga qendra e qytetit.

2) Të udhëtosh me aeroplan kërkon që të paktën të jesh në aeroport 2 orë para kohës së fluturimit. Duhet të kaloni përmes kontrolleve të sigurisë para se të lejohet të hipni në aeroplan. Me trenat CFL, thjesht duhet të jesh në stacion më pak se 30 minuta përpara. Kur merrni parasysh kohën që ju duhet të udhëtoni nga aeroporti në qendër të qytetit, do ta kuptoni që trenat CFL janë më të mirë në kushtet e kohës totale të udhëtimit.

3) Biletat e trenit CFL janë të lira edhe nëse i krahasoni ato me biletat e avionit. për më tepër, kur i krahason të gjitha akuzat e përfshira, Biletat e trenit CFL kanë edhe një marrëveshje më të mirë çmimesh. Me kosto të tjera si tarifat e bagazheve që nuk duhet të paguani në trena, duke udhëtuar me CFL eshte me e mira.

4) Trenat janë miqësor me mjedisin. Në krahasim midis trenave dhe aeroplanëve, trenat do të dilnin gjithmonë në majë. Aeroplanët ndotin shumë atmosferën me nivelet e larta të karbonit që lëshojnë. Trenat në krahasim japin Karboni 20x më pak sesa aeroplanët.

 

Cilat janë ndryshimet midis Kohës së Shkurtër, dhe Bileta Ditore në CFL?

CFL ka lloje të ndryshme të biletave për buxhete të ndryshme dhe kohëzgjatjen e udhëtimeve: qoftë biznes apo kohë të lirë. Ju mund të jeni i sigurt se një nga këto bileta do të ishte ideale për udhëtimin tuaj të klasit të parë në Luksemburg në trenat kombëtarë CFL.

Biletat CFL me kohë të shkurtër:

Bileta për kohë të shkurtër është e vlefshme vetëm për klasën e parë 2 orë nga momenti i vlerësimit. Ju mund të udhëtoni në rrjetin e trenave CFL pa asnjë kufizim, por merrni parasysh kohën e mbërritjes së trenit në destinacionin e tij, sipas orarit. Nëse duhet të udhëtoni me njoftim të shkurtër, duhet ta merrni këtë biletë. Ju nuk kufizoheni vetëm në një tren të veçantë, dhe ju lejohet të zgjidhni lidhjen tuaj.

CFL Biletat ditore:

Biletat e ditës CFL janë bileta të klasit të parë me kohë të gjatë, dhe ato janë të vlefshme nga momenti i lëshimit deri në 4 jam te nesermen. Ju mund të blini biletën e trenit Dita CFL nga një makinë biletash, zyra e biletave, ose Ruaj një tren.

 

 

A ekziston një pajtim në CFL?

Transporti publik, përfshirë shërbimet e zgjedhura të trenave CFL, brenda Luksemburgut, eshte falas. prandaj, nuk ka nevojë për një pajtim në CFL, nëse nuk preferoni të udhëtoni në klasën e parë. Qytetarët e Luksemburgut që shpesh udhëtojnë ndërkufitarë për në Francë, mund të shijojnë një leje mujore të klasit të parë Flexway, për 85 €. veç, Qytetarët e Luksemburgut mund të shijojnë tarifa të ulëta në biletat mujore për në Gjermani. Pra, ku mund të merrni informacione shtesë në lidhje me këtë?

– Sportelet e biletave CFL.

– Në telefonin e shërbimit të klientit CFL 2489 2489

 

Sa kohë para nisjes së CFL duhet të arrij?

Shtë e vështirë të thuash me saktësi për të dytin, por Save a Train ju këshillon të mbërrini rreth 30 minuta para kohës së nisjes. Me këtë hark kohor, do të keni gjithashtu kohë të mjaftueshme për të blerë gjëra që ju nevojiten bëni udhëtimin tuaj me tren sa më lehtë.

 

Cilat janë oraret e trenave CFL?

Ju mund të mësoni në kohë reale në faqen tonë në Save një tren. Thjesht shkruani vendndodhjen tuaj aktuale dhe destinacionin e dëshiruar, dhe ne do t'ju tregojmë informacionin.

Çmimet e Trenit Luksemburg në Këln

Çmimet e Trenit nga Luksemburgu në Koblenz

Çmimet e trenave nga Parisi në Luksemburg

Çmimet e trenave nga Brukseli në Luksemburg

 

old style CFL trains

 

Cilat stacione shërbehen nga CFL?

Stacioni i Luksemburgut i CFL ndodhet në Place de la Gare që është në qendër të qytetit.

Në Troisvierges, Trenat CFL nisen dhe mbërrijnë nga stacioni Troisvierges i vendosur në linjë 10, që lidh qytetin e Luksemburgut me veriun e vendit. Troisvierges është shtëpia e dy kodrave më të larta në Luksemburg.

Trenat CFL gjithashtu nisen dhe mbërrijnë në qytetin Nancy në Francë. Trenat CFL nisen nga Stacioni Qendror i Luksemburgut për në Nancy çdo 1 orë.

Ju mund të zbuloni Flanders në Belgjikë me udhëtim me tren nga Luksemburgu në Ghent dhe / ose Bruksel. Trenat CFL nisen çdo orë nga Luksemburgu në qytetet e mahnitshme të Belgjikës dhe Qytetet e Vjetra simpatike në Evropë.

 

 

Pyetjet e shpeshta të CFL

A lejohen biçikletat Në bord Trenat CFL?

Bikes lejohen në trenat CFL falas, dhe për sa kohë që i ruani në hapësira të caktuara për biçikleta. Ju mund të lokalizoni biçikletat që ruajnë hapësira me shenjën e gjelbër në dyert e CFL.

A Fëmijët Udhëtojnë Falas në Trenat CFL?

po, por vetëm deri në moshën e 12 vjet. Fëmijë më të vegjël se 12 vjet, mund të udhëtojnë falas nëse shoqërohen nga një person më i vjetër se mosha 12, me një biletë dhe kartë identifikimi të vlefshme.

A lejohen kafshët shtëpiake në trenat CFL?

po, CFL i do qentë e të gjitha madhësive dhe këto 4 njerëzit me këmbë mund të udhëtojnë falas në trenat CFL. Qentë duhet të jenë në krye dhe nuk lejohen të ulen në ndenjëset.

Cilat janë procedurat e konviktit për CFL?

Çdo pasagjer duhet të paraqesë një biletë të vlefshme dhe një kartë identifikimi. Nëse keni humbur biletën tuaj të trenit ose jeni në nxitim, dhe nuk bleva një biletë paraprakisht, ju mund ta bëni këtë në tren, nga përfaqësuesit e CFL.

FAQ më të kërkuara të CFL – A duhet të porosis një vend paraprakisht në CFL?

jo, nuk ka rezervim vendesh në trenat kombëtarë ose ndërkombëtarë CFL, ju uleni atje ku keni një vend të lirë, dhe gjithmonë do të keni një vend të lirë nëse keni blerë paraprakisht një biletë treni.

A ka internet Wi-Fi në trenat CFL?

jo. Ju mund të kënaqeni Internet falas Wi-Fi në stacionet e përzgjedhura të trenit CFL, por Wi-Fi nuk është i disponueshëm në trenat CFL.

Çmimet e trenave nga Luksemburgu në Ettelbruck

Çmimet e trenave nga Ettelbruck në Junglinster

Çmimet e Trenit nga Mersch në Luksemburg

Clervaux në Luksemburg Çmimet e Trenave

 

Brand new CFL Train

 

Nëse keni lexuar në këtë pikë, ju i dini të gjitha ato që duhet të dini për trenat CFL dhe jeni gati të blini biletën tuaj të trenit CFL për udhëtimin tuaj të ardhshëm në Ruaj një tren.

 

Ne kemi Biletat e Trenit për këta operatorë hekurudhor:

DSB Denmark

DSB daneze

Thalys railway

Thalys

eurostar logo

Eurostar

sncb belgium

SNCB Belgjikë

intercity trains
Trenat ndërqytetës
SJ Sweden Trains

SJ Suedi

NS International Cross border trains

Hollanda Ndërkombëtare e NS

OBB Austria logo

OBB Austri

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Lyria

France national SNCF Trains

SNCF Ouigo

NSB VY Norway

NSB kundër Norvegjisë

Switzerland Sbb railway

SBB Zvicër

CFL Luxembourg local trains

CFL Luksemburg

Thello Italy <> France cross border railway

Thello

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Gjermani

European night trains by city night line

Trenat Night

Germany Deutschebahn

Deutsche Bahn Gjermani

Czech Republic official Mav railway operator

Mav Czechek

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Trenitalia

logo e eurail

Eurail

 

Dëshironi ta futni këtë faqe në faqen tuaj?? Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-cfl%2F%0A%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed), Ose thjesht mund të lidheni direkt me këtë faqe.

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !