Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 19/08/2022)

A udhëtim me tren na detyron për pushim, ia ngul sytë nga dritarja dhe vlerësojmë luksin të marrë kohën tonë. Udhëtimi është emocionuese, por ndonjëherë mund të marrë të gjithë energjinë tonë, një udhëtim tren i gjatë është një shans për të kaluar jashtë dhe lëshohem. Përfitoni sa më shumë nga udhëtimi juaj - këtu janë gjërat tona kryesore për të bërë në udhëtimet e gjata me tren për t'i garantuar çdo udhëtari një udhëtim relaksues dhe të këndshëm.

 

Dëgjoni muzikë, ndërsa duke marrë një të udhëtimeve të gjata tren

Vendosni kufjet tuaja dhe ngadalësoni shpejtësinë ndërsa dëgjoni muzikën tuaj të preferuar. Nuk ka mënyrë më të mirë për të shijuar peizazh piktoresk. Relaksohuni dhe shikoni peizazhin e bukur që kalon me shpejtësi teksa dëgjoni artistët tuaj të preferuar.

Dijon për Trenat Paris

Reims për Trenat e Parisit

Lille për Trenat Paris

Tours në Trenat e Parisit

 

Mësoni një gjuhë të re

Pse të mos zhvillojnë një aftësi të re në udhëtimin tuaj? Nëse po udhëtoni në një vend që flet një gjuhë tjetër, një udhëtim tren të gjatë ofron mundësi për të marr disa fjalë dhe fraza.

Milani për Trenat Venecia

Padua për Trenat Venecia

Bologna për Trenat Venecia

Roma për Trenat Venecia

 

Gjërat për të bërë në udhëtimet e gjata me tren

Ajo është e mirë për të dini bazat e çdo gjuhë kur viziton një vend të huaj. Për fat të mirë, atje jane shumë Apps dhe podcast ju mund ta shkarkoni që ofrojnë kurse, duke përfshirë popullore spanjisht, gjermanisht, italian, dhe gjuhët Anglisht.

 

lexoj

Leximi është e madhe për të relaksuar dhe është gjithmonë një mënyrë e këndshme për të kaluar kohën. Gjatë orarit të punës dhe jetën e zënë mund të thotë më pak kohë për lexim, kështu që një udhëtim i gjatë tren përfaqëson një mundësi të hidhen në librin tuaj apo eBook. Nëse keni ndjenja dembel dhe duan që dikush të bëjë leximin për ju, një audiolibër është një alternativë e shkëlqyer.

Bremen për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

përdorim teknologji

me laptopë, iPad, dhe smartphones në dispozicionin tuaj, është e lehtë për të gjetur argëtim në bord. Arrijë deri në tuaj seri televizive favorite apo të shikojnë atë film ju keni qenë dëshirë e madhe për të parë.

Gjërat për të bërë në udhëtimet e gjata me tren

Nëse ka WIFI në dispozicion apo jo, kjo është një ide e mirë për të shkarkuar ndonjë shfaqje apo film ju planifikoni për të parë para se të udhëtimit tuaj. Arrijë deri në shumë të dashur tregimet tuaja në ekran dhe para se ju e dini se, ju do të jetë në destinacionin tuaj.

Frankfurt për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

 

Vizitoni restorantin

Është e lehtë të ndjehen të lodhur dhe i ngadaltë gjatë një udhëtimi të gjatë tren. Pas ulur në një tren për orë të tëra, është e rëndësishme për të zgjas këmbët tuaja, kur është e mundur. Një shëtitje të shkurtër në restorantin do të ju ndihmojë për të përdorin kohën dhe të ndjehen të plotësohen. Kaloni nëpër karrocat për në mensë, Shiko peizazhi, dhe të gëzojnë disa ëmbëlsirë me një pije e zgjedhjes suaj

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Bologna për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

 

Takohu me persona të rinj në udhëtimet e gjata trenit

Udhëtimi me tren mund të jetë një përvoja social. Takuar njerëz të rinj në trena është më e lehtë se në mënyrat e tjera të transporti. Ndryshe nga një aeroplan, ju keni lirinë për të lëvizur dhe për t'u angazhuar me udhëtarët e tjerë. Është interesante që ju mund të mësoni nga të tjerët dhe historitë e tyre – flasim për jetën, punë, dhe rritni rrjetin tuaj. Pyesni personin pranë jush për librin që po lexon, ofroni atyre një ëmbëlsirë, ose thjesht filloni një bisedë në lidhje me destinacion ata janë të udhëtonte për. Ajo po kalon bisedat që ju keni, ndërsa udhëtojnë në Evropë me tren që krijon kujtime të qëndrueshme.

Lyon për Trenat Marsejë

Paris për Trenat Marsejë

Nice to Trenat Marsejë

Bordeaux për Trenat Marsejë

 

Përgatitja për të ardhshëm Udhëtimet tuaja trenit të gjatë

Udhëtimet e gjata e trenit janë nganjëherë vetëm periudhat e qetë gjatë tuaj udhëtim. Mund të jetë një shans fantastik për ju që të furnizoheni me karburant dhe përgatituni për destinacionin tuaj të zgjedhur. Pini shumë ujë, ha pak ushqim, dhe nëse është e mundur, gjumë. Duke përdorur udhëtimin tuaj të gjatë tren me mençuri do të ju ndihmojë të ndjehen të rifreskohen dhe energized - gati për destinacionin tuaj të ardhshëm.

 

Çfarë do të bëni gjatë udhëtimeve të gjata trenit? Na njoftoni duke na cicëruar në @SaveATrain! , Ju mund të gjeni kanalet tona të tjera sociale në Saveatrain

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fthings-long-train-journeys%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)