Order A Train Ticket TANI

Biletat e Trenitalia të lira dhe çmimet e udhëtimit

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet rreth Biletat e trenit të lirë Trenitalia dhe Mimet e udhëtimit Trenitalia dhe përfitimet.

 

Temat: 1. Trenitalia nga Highlights në Train
2. Rreth Trenitalia 3. Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë trenali Trenitalia
4. Sa kushtojnë biletat e Trenitalia 5. Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh Trenitalia, dhe jo udhëtimi me aeroplan
6. Cilat janë ndryshimet midis Ekonomisë Standarde, prim, Biznesi dhe Ekzekutivi në Trenitalia 7. A ka një abonim të Trenitalia
8. Sa kohë para nisjes së Trenitalia për të arritur 9. Cilat janë oraret e trenit Trenitalia
10. Cilat stacione shërbehen nga Trenitalia 11. FAQ Trenitalia

 

Trenitalia nga Highlights në Train

  • Ndërmarrja Trenitalia u lançua në 1 qershor 2000.
  • Në 2005, e Shigjeta e Kuqe 1000, Linja më e shpejtë e trenit e Trenitalia u nis. Shpejtësia që Frecciarossa 1000 arrin të jetë 300 km në orë.
  • Itinerari kryesor ndërkombëtar i trenave është midis Gjenevës dhe Milanos dhe kërkon 4 orë në bordin e Trenitalia.
  • Trenitalia operon shërbime të trenave në distanca të gjata dhe lidhje dhe trena rajonalë kudo në Itali.

 

Rreth Trenitalia

Treni me shpejtësi të lartë Trenitalia është një shërbim që lidh veriun me jugun dhe lindjen me perëndimin në Itali dhe gjithashtu Italinë me Zvicrën, Franca, Austria, dhe Gjermania.

E trenitalia trenat po udhëtojnë me shpejtësi deri në 3oo km në orë në linjat e trenit me shpejtësi të lartë.

Në të drejtë 3 orë mund të udhëtonit nga Milano në Romë dhe nga Milano në Bolonjë në 1 orë.

Trenitalia high-speed train

Shkoni në Kurseni një faqe në internet ose përdorni këtë widget për të kërkuar trenat e biletave për Trenitalia

Ruani një Aplikacion iPhone Treni

Ruani një Aplikacion Android për Trenin

 

Ruaj një tren

origjinë

destinacion

Data e nisjes

Data e kthimit (fakultativ)

i rritur (26-59):

të rinjtë (0-25):

Senior (60+):


 

Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë trenali Trenitalia

numër 1: Rezervoni biletat tuaja Trenitalia paraprakisht sa të keni mundësi

Biletat e Trenitalia janë në dispozicion midis 2 te 4 muaj përpara datës së nisjes. Rezervimi i një bilete Trenitalia paraprakisht ju garanton të merrni biletat më të lira që janë shumë të kufizuara. Biletat e trenit rriten në çmim ndërsa afroheni me ditën e udhëtimit, kështu që për të kurseni para për blerjen e biletave tuaja të trenit, porosisni sa më shumë që të jetë e mundur paraprakisht.

numër 2: Udhëtimi me Trenitalia në periudha jashtë pikut

Biletat e Trenitalia janë më të lira gjatë orëve jashtë pikut, në fillim të javës, dhe gjatë ditës dhe mesit të javës udhëtime me tren (e martë, e mërkurë, dhe e enjte) shpesh ofrojnë çmime më të lira. Për çmimet më të mira, mos merrni trenat Trenitalia në mëngjes herët dhe në mbrëmje të hershme gjatë javës (për shkak të shumë udhëtarëve të biznesit). Shmangni nëse është e mundur të merrni trenat Trenitalia të premten dhe të dielën mbrëma (i favorshëm për largime të fundjavës) dhe gjatë festat publike dhe gjithashtu gjatë pushimeve shkollore sepse në këto raste çmimet e biletave Trenitalia rriten shumë.

numër 3: Renditni biletat tuaja për Trenitalia kur të jeni të sigurt për orarin tuaj të udhëtimit

Shërbimi i trenave Trenitalia është në kërkesa të mëdha. Bileta e trenit Trenitalia Base mund të shkëmbehet dhe modifikohet pa kufizim dhe bileta Economy Standard mund të modifikohet vetëm një herë para datës së nisjes së trenit. Ju nuk mund të shkëmbeni ose rimbursoni biletat e tjera të Trenitalia, por ka forume në internet që ju mund ta shisni biletën tuaj Trenitalia të dorës së dytë. Ruani një rekomandim të Trenit për Udhëtimi Trenitalia është të rezervoni kur të jeni të sigurt për orarin tuaj të udhëtimit.

numër 4: Blini biletat tuaja Trenitalia në Save A Train

Save A Train ka ofertat më të mëdha të biletave të trenave në Evropë dhe në mbarë botën, gjejmë biletat më të lira të Trenitalia. Ne jemi të lidhur me shumë operatorë hekurudhor dhe algoritmet tona të teknologjisë ju japin gjithmonë biletën më të lirë të Trenitalia në Itali me kombinime të operatorëve të tjerë të trenave në destinacione të tjera. Ne gjithashtu mund të gjejmë alternativa për trenat Trenitalia.

Biletat Bari në Fasano

Biletat Taranto në Fasano

Biletat e Milano në Firence

Biletat e Venecias në Milano

 

Sa kushtojnë biletat e Trenitalia?

Çmimet e biletave të Trenitalia për shembull mund të fillojnë me 21 € në kohën e promovimit por mund të arrijnë 97 € në minutën e fundit. Renmimet e biletave Trenitalia varet nga klasa që ju zgjidhni dhe këtu është një tabelë përmbledhëse e çmimeve mesatare për klasë për një Romë-Napoli / Romën – milan / milan – Udhëtime treni në Firence:

Biletë me një drejtim Udhëtim
standard 21 € – 70 € 40 € – 130 €
prim 42 € – 90 € 78 € – 172 €
biznes 47 € – 97 € 90 € – 190 €

 

Biletat e Milano-it në Napoli

Biletat e Firences për Napolin

Biletat e Venecias në Napoli

Biletat Pisa në Napoli

 

Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh Trenitalia, dhe jo udhëtimi me aeroplan?

1) Avantazhi i trenave Trenitalia fillon me faktin se ju mund të niseni dhe të mbërrini direkt në qendër të qytetit në ndonjë nga qytetet nga të cilët udhëtoni. Sigurisht, kjo është diçka që është shumë unike për trenat, veçanërisht nëse udhëtoni me tren nga Roma, milan, Firence, Gjenevë, ose Monako, është një përfitim i madh për Trenitalia. Për shkak të faktit se udhëtimi është drejtpërdrejt në qendër të qytetit, ju shmangni bllokimet e trafikut dhe nuk ka asgjë më të keqe se të mbërthyerit në trafik me pushime.

Kur bëhet fjalë për biletat e trenit Trenitalia çmimi, çmimet kanë tendencë të ndryshojnë mjaft shpesh. Disa promovime ju lejojnë të merrni bileta të lira treni, por gjatë ditëve të fundit para nisjes, çmimet po rriten, kështu që nëse ju pëlqen udhëtimi i qetë, Trenitalia është për ju!

2) Të udhëtosh me aeroplan ka procedura të sigurisë së aeroportit. Kjo do të thotë që ju duhet të jeni të paktën 2 orë para nisjes tuaj të planifikuar. Me Trenitalia, ju duhet të arrini vetëm 30 minuta përpara. Gjithashtu, ju duhet të udhëtoni në aeroport nga qendra e qytetit. Kështu që, nëse llogaritni tërë kohën e udhëtimit, Trenitalia gjithmonë fiton në kohën e përgjithshme të udhëtimit dhe gjithashtu në çmim nëse llogaritni kohën tuaj si para.

3) Ndonjëherë çmimet e biletave Trenitalia janë më të larta se sa nga aeroplanët në vlerën e një bilete, por krahasimi duhet të përfshijë sa ju kushton të merrni ndonjë mjet transporti në aeroport. përveç, në disa raste, ju gjithashtu merrni kohë të lirë kur udhëtimi me trenat Trenitalia dhe së fundmi me Trenitalia, nuk keni tarifa për valixhet.

4) së fundi, Aeroplanët janë një nga arsyet e ndotjes së ajrit, në një nivel krahasimi, Trenat Trenitalia janë shumë më miqësor ndaj mjedisit, dhe nëse e krahasoni një aeroplan me një udhëtim me tren, udhëtimi me tren është 20x më pak ndotës karboni sesa aeroplanët.

Biletat e Milano në Xhenova

Biletat e Romës në Xhenova

Biletat e Firences në Xhenova

Biletat e Venecias në Xhenova

 

Cilat janë ndryshimet midis Ekonomisë Standarde, prim, biznes, dhe Ekzekutiv në Trenitalia?

Trenitalia ofron disa shërbime të klasës së biletave të trenave që janë ndërtuar për çdo buxhet dhe lloj udhëtarësh, qoftë një udhëtar biznesi, kohës së lirë, ose të dy.

Dallimi kryesor midis klasave të biletave të Trenitalia është paprekshmëria e modifikimeve të biletave, çmimet, dhe shërbimet. Për më tepër, një biletë standarde e trenit Economy është mënyra më e lirë dhe më fleksibile për të udhëtuar në Itali.

Biletat standarde të ekonomisë Trenitalia:

Trenitalia Biletë standarde e trenit të Ekonomisë është më e lirë nga të gjitha tarifat Trenitalia. Bestshtë më mirë të rezervoni këtë biletë treni paraprakisht sepse biletat bazë kanë çmim të ulët – ata shesin shpejt. Udhëtarët të cilët mbajnë një biletë Standard treni mund të marrin valixhe që përshtaten në hapësirën e bagazheve, falas dhe mund të anulojnë biletën e tyre të trenit para nisjes dhe të marrin një rimbursim të pjesshëm (akuza e zbritjes së 20%).

Biletat Premium Ekonomi të Trenitalia:

Kjo klasë e biletave të trenit është më e shtrenjtë se lloji i biletave Standard Trenitalia, e Biletë Premium Economy Trenitalia ofron shërbime shtesë. Ky lloj i biletave të trenit është në dispozicion në trenat me shpejtësi të lartë Trenitalia dhe lejon ndryshimin e kohës dhe datës vetëm një herë para datës së nisjes.

Përveç avantazheve të biletave Standard të trenave, Biletat Trenitalia Economy Premium ofrojnë vende më të këndshme me më shumë hapësirë ​​për këmbët dhe vende të mbështetura në udhëtimet në distanca të gjata. Mbi të gjitha, ka tre menutë ushqimore nga të cilat mund të zgjidhni dhe një vakt i lehtë dhe pije do të shërbehen në vendin tuaj në bord trenat Trenitalia.

Biletat e Treintalia të Biznesit:

E Biletë biznesi Trenitalia blerësit mund të shijojnë të gjitha avantazhet që kemi shkruar më sipër megjithatë, udhëtarët e Trenitalia Business Premier përfitojnë nga shumë çanta bagazhi, ulëse të rehatshme prej lëkure ergonomike, salla e zgjatur e këmbës, dhe tre menu ushqimesh për të zgjedhur. për më tepër, ju keni mure për jetën private dhe një zonë të heshtur në zonat e caktuara për Biznes në trenat Trenitalia.

Biletat Ekzekutive të Treintalia:

E Biletë Ekzekutive e Trenitalia blerësit mund të gëzojnë të gjitha avantazhet e përmendura më lart përveç vendeve më të gjera ergonomike të mbështjellura prej lëkure për të shtrirë kokën dhe për të shijuar këndshëm pamjet e Italisë.

 

A ka një abonim të Trenitaliation?

Ka një Pass për Italinë, por rekomandohet vetëm si një mundësi e lirë nëse planifikoni të stërvitni udhëtime gjatë 14 ditë, pajtimi lejon të eksploroni Italinë me tren me kalime speciale. Atje jane 3 kalojnë nivelet në dispozicion: i lehtë, Rehati, dhe Ekzekutiv dhe ju mund të zgjidhni numrin e udhëtimeve që shkojnë nga 3 te 10 dhe zgjidhni llojin e trenit nga Frecce me shpejtësi të lartë në ndërkombëtar dhe EuroCity.

Pass është në dispozicion në format letre dhe duhet të aktivizohet brenda 11 muaj nga dita e blerjes.

 

Sa kohë para nisjes së Trenitalia për të arritur?

Për të marrë trenin tuaj Trenitalia dhe të keni të drejtë në kohë, hekurudha rekomandon të mbërrini të paktën 30 minuta para se treni juaj të niset. Në të vërtetë ne në Save A Train, besoni se është koha e mjaftueshme dhe ju gjithashtu mund të shijoni dyqanet dhe të merrni ato sende që ju nevojiten për të udhëtimi me tren për të qenë sa më i qetë.

 

Trenitalia tickets

 

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

Cilat janë oraret e trenit Trenitalia?

Kjo është një pyetje e vështirë, por një pyetje që Save A Train mund t'i përgjigjet në kohë të plotë dhe të plotë. Në detaje shkoni në faqen tonë në shtëpi, shkruani origjinën dhe destinacionin tuaj në Itali, dhe ju mund të gjeni më të sakta Oraret e trenave Trenitalia atje jane. Trenat Trenitalia drejtohen sa më shpejt 6 jam në 11 në mbrëmje nga Milano në Bolonjë, për të sqaruar shumicën e trenave të Trenitalia drejtohen deri në mbrëmje vonë me një tren që niset çdo gjysmë ore apo më shumë.

Biletat e Milano në Venecia

Bileta Padova në Venecia

Biletat e Bolonjës në Venecia

Biletat e Romës në Venecia

 

Cilat stacione shërbehen nga Trenitalia?

Trenitalia mbulon gjithë Italinë, megjithatë, stacionet kryesore kombëtare janë Milano, Romën, Venediku, Napoli, Torino, bologna, Gjenevë, Firence, dhe Verona. Atje jane 11 stacionet ndërkombëtare: 5 Stacionet e trenave Trenitalia në Zvicër dhe 6 stacione në Francë dhe disa në Austri dhe Gjermani dhe Kroaci. Pra, padyshim që ju mund të udhëtoni me lehtësi dhe shpejt nëpër Evropianin e bukur dhe të admironi pamjet Italiane pa humbur asgjë!

Stacioni qendror i trenave në Milano është i vendosur në pjesën më të ngarkuar Piazza Duca d'Aosta. Stacioni i trenit është mbresëlënës nga pikëpamja arkitektonike dhe rrethohet nga rrokaqiejt. Kështu që ndërsa prisni të hipni në trenin e Trenitalia ju mund të ecni përreth dhe të admironi skulpturat e mrekullueshme.

Roma Termini është një nga stacionet më të mëdha të trenave në Evropë. Ndodhet pikërisht nga banjot e Dioklecianit në Romën antike. Hyrja në terminal është nga Piazza dei Cinquecento. Atje jane 29 platformat në terminal dhe zyra e biletave të trenave të Trenitalia është në hollin e stacionit.

Stacioni i trenit në Firence, Santa Maria Novella, është një shëtitje e shkurtër larg nga Duomo dhe tërheqjet kryesore në qytetin e vjetër të Firencës. Stacioni është emëruar pas kishës Santa Maria Novella pikërisht në hyrje të saj. Kështu që, ju mund të vidhnit lehtësisht disa momente më të bukura në qytetin e Vjetër, para se të vazhdoni në tuaj aventura tjetër në Itali.

Terminali i Napolit është në lindje të qytetit të vjetër. Nëse po planifikoni të bëni disa udhëtime ditore nga Napoli te Pompei ose Sorrento, atëherë me siguri do të ndaleni në stacionin e trenit të Napolit për udhëtimin tuaj me tren.

Nëse nuk jeni të sigurt se stacioni i trenit për të zgjedhur brenda qytetit që po vizitoni, ne kemi bërë në faqen tonë Të gjitha Stacionet për shumicën e qyteteve të mëdha, kështu që algoritmi ynë do të zgjedhë për ju stacionin e duhur për t’u nisur dhe për të arritur në.

 

FAQ Trenitalia

Shouldfarë duhet të sjell me vete në Trenitalia?

Po aq e rëndësishme është edhe thelbësore të sjellësh veten në udhëtimin Trenitalia. Në krye të saj sigurohuni që të keni dokumentin tuaj të udhëtimit Trenitalia në telefonin tuaj ose të shtypur dhe një pasaportë e vlefshme është e domosdoshme dhe është gjithmonë mirë të keni sigurim udhëtimi.

Farë ndërmarrje zotëron Trenitalia?

Trenitalia është në pronësi të qeverisë italiane dhe është pjesë e FS Italiane Group.

Trenitalia FAQ në Ku mund të shkoj me Trenitalia?

rajonal, metropolitane, dhe trena ndërkombëtarë, Trenat Trenitalia mund t'ju çojnë kudo në Itali dhe në vendet e zgjedhura që kanë kufij me Italinë. Për shembull, me trenat me shpejtësi të lartë Trenitalia ju mund të udhëtoni në Francë dhe Zvicër.

Cilat janë procedurat e konviktit për Trenitalia?

Rezervimi i biletave të trenit dhe hipja në Trenitalia nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Ju lehtë mund të blini biletën tuaj Trenitalia në minutën e fundit në internet dhe deri në 1 orë para nisjes së trenit. Për konvikt, gjithçka që ju nevojitet është një pasaportë dhe gjithashtu për të paraqitur kodin PNR (6-kod shifror). Për të qartësuar, kodi PNR ju dërgohet në emailin e konfirmimit të rezervimit me biletën elektronike. Ju nuk keni nevojë të shtypni biletën e trenit paraprakisht sepse është në dispozicion në celularin tuaj dhe bashkangjitur në emailin e konfirmimit, dhe kontrollori i trenit gjithashtu mund të verifikojë biletën tuaj me emër në skenarin më të keq.

Servicesfarë shërbimesh në Trenitalia?

Trenat Trenitalia kanë një kafene të caktuar në tren që i kushtohet pijeve dhe ushqimeve të lehta. Menuja përfshin sanduiçe, Copa çokollate, snacks, shufra çokollate, kafe, çokollatë e nxehtë, dhe çaj dhe atëherë mund të hani dhe pini në këtë makinë hekurudhore restoranti ose të merrni atë që keni blerë përsëri në vendin tuaj. Nëse udhëtoni në Biznes, prim, ose Klasa e parë mund të zgjidhni një pije falas për mirëseardhje nga një opsion i 9 pije në dispozicion dhe një e ëmbël, i shijshëm, ose meze të lehtë pa gluten. Në të gjitha trenat Trenitalia, ka lojëra elektronike pranë sediljes tuaj.

Pyetjet më të kërkuara nga Trenitalia – A duhet të rezervoj një vend përpara në Trenitalia?

Kur rezervoni një biletë Trenitalia, një vend ndahet automatikisht për ju dhe nuk mund të rezervoni një vend të veçantë kur bëni rezervimin. Nëse ka vende të lira kur jeni në tren, ju lejohet të lëvizni, ndërroni vendet, dhe kanë një hapësirë ​​tjetër.

A ka internet WiFi brenda Trenitalia?

Kur blini biletat tuaja Trenitalia paraprakisht, ju mund të kënaqeni Internet WiFi Falas në të gjitha trenat dhe klasat e tipit Trenitalia frecciarossa.

 

Trenitalia tickets

 

Në përfundim, nëse keni arritur deri këtu, ju dini gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me trenat Trenitalia dhe jeni gati për të blerë biletën tuaj të trenit Trenitalia SaveATrain.com.

 

Ne kemi Biletat e Trenit për këta operatorë hekurudhor:

DSB Denmark

DSB daneze

Thalys railway

Thalys

eurostar logo

Eurostar

sncb belgium

SNCB Belgjikë

intercity trains

Trenat ndërqytetës

SJ Sweden Trains

SJ Suedi

NS International Cross border trains

Hollanda Ndërkombëtare e NS

OBB Austria logo

OBB Austri

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Lyria

France national SNCF Trains

SNCF Ouigo

NSB VY Norway

NSB kundër Norvegjisë

Switzerland Sbb railway

SBB Zvicër

CFL Luxembourg local trains

CFL Luksemburg

Thello Italy <> France cross border railway

Thello

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Gjermani

European night trains by city night line

Trenat Night

Germany Deutschebahn

Deutsche Bahn Gjermani

Czech Republic official Mav railway operator

Mav Czechek

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Trenitalia

logo e eurail

Eurail

 

A doni ta ngulitni këtë faqe në faqen tuaj? Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-trenitalia%2F%0A%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed), Ose thjesht mund të lidheni direkt me këtë faqe.

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !