Order A Train Ticket TANI

Biletat e lira të trenit OBB dhe çmimet e udhëtimit

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet rreth Bileta të lira treni OBB dhe Mimet e udhëtimit OBB dhe përfitimet.

 

Temat: 1. OBB nga Train Highlights
2. Rreth OBB 3. Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë treni OBB
4. Sa kushtojnë biletat OBB 5. Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh trenat OBB, dhe jo udhëtimi me aeroplan
6. Cilat janë ndryshimet midis Standardit, Rehati, dhe Sparschiene në OBB 7. A ka një abonim OBB
8. Sa kohë para nisjes së OBB për të arritur 9. Cilat janë oraret e trenave OBB
10. Cilat stacione shërbehen nga OBB 11. FAQ OBB

 

OBB nga Train Highlights

  • Me një shkallë të lartë përpikëri të 96%, OBB (nganjëherë quhet OEBB) është një nga operatorët hekurudhor më të besueshëm në Evropë.
  • Çdo vit, OBB merr 447 milion njerëz dhe 105 milion ton mallra nëpër destinacionet e tyre brenda Austrisë dhe nëpër Evropë.
  • OBB është shumë miqësor ndaj mjedisit, dhe 100% e gjithë energjia elektrike e tyre është buruar nga energjia e rinovueshme.
  • OBB është ofruesi më i madh i shërbimeve të lëvizshmërisë në Austri.

 

Rreth OBB

OBB, Hekurudhat Federale Austriake, është një emër tjetër për Hekurudhat Federale Austriake. Që kur u krijua në 1923, OBB ka siguruar shërbime të lëvizshmërisë për qytetarët australianë për vite me radhë. Një studim i fundit tregoi se në Evropë, OBB është më e mira në përpikëri, seriozitet, dhe frekuenca.

OBB ofron shërbimet hekurudhore brenda Austrisë dhe në të gjithë Evropën. Me biletën e duhur, ju mund të vizitoni të gjitha më të mirat vendet e pushimeve në Evropë. Me kategori të ndryshme të biletave dhe pajtimeve të kartave, OBB i plotëson nevojat e të gjithëve.

OBB trajnon shpesht Vjenën – Grac, Salzburgu – Vjena, Linz – St. Polten, Graz - Salzburg. Ju gjithashtu mund të shkoni në vendet fqinje brenda Evropës duke përdorur trenat OBB.

Në të gjithë korporatën, 41,904 punonjësit që punojnë në rrjetet hekurudhore dhe autobusët (plus mbi 2,000 praktikantët) sigurohuni që disa 1.3 milion pasagjerë arrijnë në destinacionet e tyre çdo ditë.

 

OBB train tickets

Shkoni në Kurseni një faqe në internet ose përdorni këtë widget për të kërkuar trajnon biletat për OBB

Ruani një Aplikacion iPhone Treni

Ruani një Aplikacion Android për Trenin

 

Ruaj një tren

origjinë

destinacion

Data e nisjes

Data e kthimit (fakultativ)

i rritur (26-59):

të rinjtë (0-25):

Senior (60+):


 

Njohjet më të mira për të marrë një biletë të lirë treni OBB

numër 1: Rezervoni biletat tuaja OBB paraprakisht sa të keni mundësi

Mimi i Biletat e trenit OBB rritet ndërsa dita e udhëtimit po afrohet. Ju mund të kurseni para duke prenotuar biletat tuaja të trenit OBB sa më larg që të jetë e mundur nga dita e nisjes. Biletat e trenit OBB janë në dispozicion sa më shpejt 3 te 6 muaj përpara nisjes së trenit. Rezervimi në fillim siguron që të merrni biletat më të lira të trenit OBB. Ata janë gjithashtu të kufizuar në numër, kështu sa më shpejt që të rezervoni, më e lirë për ju. Për të kursyer para në biletat e trenit OBB, blini biletat herët.

numër 2: Udhëtoni me OBB gjatë periudhave jashtë pikut

Biletat e trenit OBB janë më e lirë gjatë periudhave jashtë pikut, në fillim të javës, dhe gjatë ditës. Ju mund të jeni i sigurt për të marrë bileta treni të lirë brenda javës. Të martën, e mërkurë, dhe e enjte, Biletat e trenit OBB janë më ekonomike. Për shkak të vëllimit të udhëtarëve të biznesit që lëvizin për të punuar në mëngjes dhe në mbrëmje, biletat e trenit kushtojnë më shumë. Shtë shumë më lirë për të udhëtuar në çdo kohë midis rrugëtimit në mëngjes dhe mbrëmje. Fundjava është një tjetër periudhë kulmi për trenat, sidomos të Premteve dhe të Shtunave. Çmimet e biletave të trenit OBB gjithashtu rriten pushime publike dhe pushime shkollore.

numër 3: Renditni biletat tuaja për OBB kur jeni i sigurt për orarin tuaj të udhëtimit

Trenat OBB janë në kërkesë të lartë, dhe me konkurrencë minimale, ato aktualisht mbeten zgjedhja kryesore për trenat në Austri. Ata mund të lejojnë të vendosin kufizime të biletave të trenit si ai që ata kanë që ndalon shkëmbimin e biletave ose rimbursimet përveç nëse është lloji i biletave të biznesit.. Edhe pse ka ende faqe në internet ku ju mund të shisni biletat tuaja të dorës së dytë tek njerëzit, OBB nuk lejon shitjen e biletave të dorës së dytë. Si ju ndihmon kjo të kurseni para? Porositni biletën tuaj vetëm kur jeni të sigurt se orari juaj do t'ju shpëtojë nga prenotimi i një bilete dy herë sepse diçka doli dhe ju nuk mund të përdorni biletën origjinale.

numër 4: Bleni biletat tuaja OBB në Save A Train

Ruani një tren ka më të madhin, më e mira, dhe ofertat më të lira për biletat e trenave në Evropë. Lidhja jonë me shumë operatorë hekurudhor, burimet e biletave të trenit, dhe njohuritë tona për algoritmet e teknologjisë na japin qasje në marrëveshjet më të lira të biletave të trenit. Ne nuk ofrojmë vetëm marrëveshje të lira të biletave të trenit vetëm për OBB; ne ofrojmë të njëjtën gjë për alternativat e tjera të OBB.

Biletat e Salzburgut në Vjenë

Biletat e Mynihut në Vjenë

Biletat e Grazit në Vjenë

Biletat e Pragës në Vjenë

 

OBB moving train

 

Sa kushtojnë biletat OBB?

Biletat OBB fillojnë nga 1,5 € deri sa 51 € për një udhëtim të vetëm me tren. E çmimi i një bilete treni OBB varet nga lloji i biletës që blini dhe kur vendosni të udhëtoni:

 

Biletë me një drejtim Udhëtim
standard € 1,50 – € 51 € 2,40 – € 100
Klasa e parë € 1,50 – € 51 € 2,40 – € 100

 

 

Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh trenat OBB, dhe jo udhëtimi me aeroplan

1) Ju mbërrini në Qendrën e Qytetit. Ky është një avantazh i trenave OBB kur krahasohet me aeroplanët. Trenat OBB dhe të gjithë trenat e tjerë udhëtojnë nga kudo në qytet në qendër të qytetit tjetër. Ju kursen kohë dhe kostoja e një taksie nga aeroporti në qendër të qytetit. Me ndalesa treni, është më e lehtë të arrish në kudo në qytet ku po shkon. Nuk ka rëndësi se nga po udhëtoni, Mynihu, Salzburgu, Linz, ose Këln, ndalesa e qendrës së qytetit është një avantazh i madh i trenave OBB!

2) Të udhëtosh me aeroplan kërkon që të jesh në aeroport të paktën disa orë para kohës së fluturimit. Duhet të kaloni përmes kontrolleve të sigurisë para se të lejohet të hipni në aeroplan. Me trenat OBB, thjesht duhet të jesh në stacion më pak se një orë përpara. Kur merrni parasysh kohën që ju duhet të udhëtoni nga aeroporti në qendër të qytetit, do të kuptoni që trenat OBB janë më të mirë për sa i përket kohës totale të udhëtimit.

3) Ne siperfaqe, çmimi i biletave të trenit OBB duket se është më i kushtueshëm se biletat ajrore buxhetore. Megjithatë, kur i krahason të gjitha akuzat e përfshira, Biletat e trenit OBB kanë një marrëveshje më të mirë çmimesh. Me kosto të tjera si tarifat e bagazheve që nuk duhet të paguani në trena, udhëtimi me OBB eshte me e mira.

4) Trenat janë miqësor me mjedisin. Në një krahasim midis trenave dhe aeroplanëve, trenat do të dilnin në majë. Aeroplanët ndotin shumë atmosferën me nivelet e larta të karbonit që lëshojnë. Trenat në krahasim japin Karboni 20X më pak sesa aeroplanët.

Biletat e Mynihut në Innsbruck

Biletat e Salzburgut në Innsbruck

Biletat e Oberstdorf për Innsbruck

Biletat e Graz në Innsbruck

 

Cilat janë ndryshimet midis Standardit, Rehati, dhe Sparschiene në OBB?

OBB ka klasa të ndryshme të biletave për buxhete të ndryshme dhe llojet e udhëtarëve: qoftë biznes apo kohë të lirë. Mund të jeni i sigurt se njëra prej këtyre biletave do t'ju përshtatet.

Biletat standarde të OBB:

Bileta standarde është bileta më fleksibile e trenit që ofron OBB. Nëse duhet të udhëtoni me njoftim të shkurtër, duhet ta merrni këtë biletë. Ju nuk kufizoheni vetëm në një tren të veçantë, dhe ju lejohet të zgjidhni lidhjen tuaj. Bileta standarde e OBB është e vlefshme për 2 ditë pavarësisht nga rruga dhe kanali i blerjes. Biletat standarde mund të rimbursohen falas një ditë para ditës së parë të vlefshmërisë. Kur blini këtë biletë në internet, ekzistojnë udhëzime të veçanta për rimbursimin dhe vlefshmërinë.

 

 

OBB Bileta komode:

Biletat OBB Komfort janë bileta të rregullta OBB, dhe ato ofrohen për lidhje përmes trenit të natës. Bileta OBB Komfort mbulon koston e udhëtimit, një rezervim në kategorinë e zgjedhur të udhëtimit, dhe mëngjes në kabinën e gjumit.
Për dallim nga bileta standarde, bileta e Komfort nuk është aspak fleksibël. Bookshtë prenotuar për një rrugë të veçantë dhe një tren të veçantë. Do të duhet të merrni një biletë të re për çdo lidhje përpara dhe pas itinerarit që mbulon kjo biletë.
Për rimbursimet, Biletat e Komfortit të OBB janë rimbursuar falas deri në 15 ditë deri në ditën e parë të vlefshmërisë. Pas 15 shenja ditore, Biletat e Komfort janë rimbursuar në 50% të çmimit origjinal.

 

 

Biletat OBB Sparschiene:

Përveç nga biletë standarde dhe bileta Komfort, OBB ofron një gamë tjetër biletash të njohura si bileta Sparschiene. Kjo gamë është e lirë dhe për udhëtarët me buxhet të ulët. Ekzistojnë dy lloje të biletave Sparschiene.

biletë treni obb

 

A ka një abonim OBB?

Për qytetarët vendas, ekzistojnë dy lloje të pajtimeve, Vorteilscard dhe Osterreichcard. Për ndërkombëtarët ne sugjerojmë të blini një kohë të gjatë paraprakisht dhe pastaj do t'ju paraqitet opsioni më i lirë.

Vorteilscard Classic mund të blihet në: (qytetarët vendas marrin një 45% zbritje në një biletë standarde të vetme për pasagjerët që blejnë biletën e tyre nga)

– Numrat e biletave OBB.

– Në shërbimin e klientit OBB 05-1717

– Nga stafi në TBB trenat dhe autobusët.

 

Me një Osterreichcard Classic, ju do të merrni një zbritje shtesë të vetë-prenotimit të 5% në një biletë standarde të vetme për udhëtarët kur blejnë një biletë nga:

– Një makinë shitje biletash OBB në stacionin e trenit.

– Nga stafi në TBB trenat dhe autobusët.

Familja Vorteilscard

Pasagjerë të moshuar 15 dhe më shumë mund të blejnë Familjen Vorteilscard. Kjo kartë është e vlefshme në kombinim me një kartë identifikimi fotografie, i cili duhet të përfshijë moshën e mbajtësit. Me këtë biletë, ju mund të udhëtoni në të gjithë trenat OBB.

Të gjithë mbajtësit e Familjes Vorteilscard shijojnë gjallërimet e klasikut Vorteilscard. Përveç gjallërimeve klasike, dy mbajtësit e kartës Vorteilscard Family marrin gjithashtu një zbritje nëse udhëtojnë së bashku me një foshnjë ose një fëmijë. 4 fëmijët për çdo mbajtës të një familje Vorteilscard do të marrin një zbritje prej 100% në një biletë standarde të vetme.

Karta e Rinisë në Austri

Deri një ditë para ditëlindjes së tyre të 26-të, pasagjerët mund të blejnë një Osterreichcard Jugend. Ju mund ta provoni moshën tuaj me një ID foto me dëshmi të moshës.

Familja Austriacard

Të gjithë prindërit e foshnjave dhe fëmijët që marrin një ndihmë familjare në Austri ose diku tjetër mund të blejnë një Osterreichcard Familie. Përfitimet janë të njëjta me atë klasik Osterreichcard.

Osterreichcard Classic

Pasagjerët mund të blejnë një Osterreichcard Classic. Me një Osterreichcard Classic, ata do të marrin një zbritje prej 100% mbi koston e rezervimeve të vendeve për klasën 1 dhe 2. Me një klasë të 2-të Osterreichcard Classic, ju merrni një 50% zbritje për ndryshimin e klasës nga klasa e 2-të në klasën e parë me një biletë të vetme të tipit standard.

Osterreichcard i Lartë

Qytetarë të moshuar austriak pasagjerë në moshë 63 dhe më shumë mund të blejnë një Senior Osterreichcard. Përfitimet janë të njëjta me atë klasik Osterreichcard.

Special Card Austri

Personat me aftësi të kufizuara që kanë shënimet e mëposhtme në çertifikatën e tyre austriake të aftësisë së kufizuar ose të aftësisë së kufizuar të rëndë të lidhura me luftën, mund të blejnë një Osterreichcard Spezial. Përfitimet janë të njëjta me atë klasik Osterreichcard.

Biletat e Linz në Saint Polten

Biletat e Vjenës në Salzburg

Biletat e Saint Polten në Wiener Neustadt

Biletat e Salzburgut në Graz

 

OBB train tickets

 

Sa kohë para nisjes së OBB për të arritur?

Shtë e vështirë të thuash me saktësi për të dytin, por Save a Train këshillon që të mbërrini rreth një orë para kohës tuaj të nisjes. Nëse përfundoni sa më shpejt në kontrollin e pasaportës, ju mund të bëni blerje për gjëra që ju nevojiten për ta bërë udhëtimin tuaj me tren sa më të rehatshëm.

 

Cilat janë oraret e trenave OBB?

Ju mund të mësoni në kohë reale në faqen tonë në Save një tren. Thjesht shkruani vendndodhjen tuaj aktuale dhe destinacionin e dëshiruar, dhe ne do t'ju tregojmë informacionin.

 

Cilat stacione shërbehen nga OBB?

Stacioni i OBB në Vjenë është Vjenë Hauptbahnhof (Stacioni qendror i Vjenës), e cila ndodhet pranë Sudtiroler Platz në zemër të Vjenës.

Në Linz, Në ditët e sotme trenat OBB nisen dhe mbërrijnë nga Stacioni Qendror i Linzit (Stacioni qendror në gjermanisht është i barabartë me Hauptbahnhof), jo larg nga lumi Danub.

Stacioni kryesor i trenit në Salzburg (Stacioni Qendror i Salzburgut) ndodhet në mes të qytetit të 2-të më të madh në Austri – Salzburgu.

 

FAQ OBB

A lejohen biçikletat Në bord Trenat OBB?

Biçikletat lejohen në trenat OBB për sa kohë që blini një biletë për ta në stacion. Ato kushtojnë 2 € për biçikletë.

Bëni Fëmijët të Udhëtojnë Lirë në Trenat OBB?

po, por vetëm deri në një moshë të caktuar. Fëmijët më të vegjël se gjashtë vjeç udhëtojnë falas.

A lejohen kafshët shtëpiake në trenat OBB?

po, ato janë për aq kohë sa ata ndjekin udhëzimet për kafshët shtëpiake. Kafshët shtëpiake të vogla duhet të transportohen në një arkë ose në raste të ngjashme.

Cilat janë procedurat e konviktit për OBB?

Disa stacione kanë ekrane elektronike që zbulojnë formimin e trenave. Me tutje, përdorni këto për të kontrolluar zonat ku do të jetë numri i trajnerit të trenit kur të vijë një tren.

Pyetjet më të kërkuara të OBB – A duhet të porosis një vend paraprakisht në OBB?

ju mund boNe rregull a e di përpara në familje OBB trenat për 3 euro. ju do të merrni një personale vend pasi të bëni një rezervim.

A ka internet WiFi brenda OBB?

po. Ju mund të kënaqeni Internet falas WiFi në të gjithë trenat OBB dhe të gjitha klasat e udhëtimit kur blini bileta OBB (Mundësisht në SaveATrain.com).

 

Nëse keni lexuar në këtë pikë, ju e dini gjithçka që duhet të dini për trenat tuaj OBB dhe jeni gati të blini biletën tuaj të trenit OBB Ruaj një tren

 

Ne kemi Biletat e Trenit për këta operatorë hekurudhor:

DSB Denmark

DSB daneze

Thalys railway

Thalys

eurostar logo

Eurostar

sncb belgium

SNCB Belgjikë

intercity trains

Trenat ndërqytetës

SJ Sweden Trains

SJ Suedi

NS International Cross border trains

Hollanda Ndërkombëtare e NS

OBB Austria logo

OBB Austri

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Lyria

France national SNCF Trains

SNCF Ouigo

NSB VY Norway

NSB kundër Norvegjisë

Switzerland Sbb railway

SBB Zvicër

CFL Luxembourg local trains

CFL Luksemburg

Thello Italy <> France cross border railway

Thello

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Gjermani

European night trains by city night line

Trenat Night

Germany Deutschebahn

Deutsche Bahn Gjermani

Czech Republic official Mav railway operator

Mav Czechek

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Trenitalia

logo e eurail

Eurail

 

A doni ta ngulitni këtë faqe në faqen tuaj? Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-obb%2F%0A%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed), Ose thjesht mund të lidheni direkt me këtë faqe.

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !