Order A Train Ticket TANI

Biletat e lira të trenave SBB dhe rrugët e udhëtimit Çmimet

Këtu mund të gjeni të gjitha informacionet rreth Bileta të lira treni SBB dhe Çmimet e udhëtimit SBB dhe përfitimet.

 

Temat: 1. SBB me Pikat kryesore të Trenit
2. Rreth SBB 3. Vështrimet kryesore për të marrë një biletë të lirë treni SBB
4. Sa kushtojnë biletat SBB 5. Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh trena SBB, dhe jo udhëtimi me aeroplan
6. Cilat janë ndryshimet midis Standardit, Dita e Kalimit, dhe Supersaver në SBB 7. A ekziston një pajtim në SBB
8. Sa kohë para nisjes së SBB për të arritur 9. Cilat janë oraret e trenave SBB
10. Cilat stacione treni shërbehen nga SBB 11. Pyetjet e SBB

 

SBB me Pikat kryesore të Trenit

 • E Hekurudhat Federale Zvicerane, SBB, është ndërmarrja hekurudhore kombëtare që operon në Zvicër.
  • Trenat SBB renditen në krye të sistemeve hekurudhore kombëtare në Evropë, dhe ne 2017 u rendit i pari për cilësinë e tyre të shërbimit, renditja e sigurisë, dhe indeksi i performancës.
  • 25 milion pasagjerë udhëtojnë me SBB në baza ditore.
  • Shërbimi i trenave SBB është një nga shërbimet më të përpikta të trenave në botë, me më pak se 3 minuta vonesë mesatarisht.
  • Tuneli më i gjatë i trenit SBB, tuneli i Bazës Gotthard, në Alpet zvicerane, masat 57.1 kilometra dhe vendos një rekord botëror.
  • SBB ka 3 gjuhët zyrtare: gjermanisht, frëngjisht, dhe italisht. prandaj, Stacionet e trenave SBB emërtohen dhe shënohen në përputhje me lokalitetin: emrat dhe shenjat e stacioneve në qytetet dygjuhëshe janë në të dy gjuhët lokale, dhe pse ju mund ta shihni emrin ndonjëherë kështu SBB CFF FFS.

Rreth SBB

SBB është një shërbim treni zviceran që është një nga më të mirët në botë.

Kompania hekurudhore kombëtare zvicerane SBB operon në të gjithë Zvicrën, me 798 stacionet e trenit, dhe 721 pikat e shitjes së biletave të trenit. Kompania hekurudhore SBB është pronë e shtetit që nga 1 janari, 1999, që do të thotë shteti federal 100% të aksioneve.

 

Sbb train in the snow

Shkoni në Kurseni një faqe në internet ose përdorni këtë widget për të kërkuar tren bileta për SBB

Ruani një Aplikacion iPhone Treni

Ruani një Aplikacion Android për Trenin

 

Ruaj një tren

origjinë

destinacion

Data e nisjes

Data e kthimit (fakultativ)

i rritur (26-59):

të rinjtë (0-25):

Senior (60+):


 

Vështrimet kryesore për të marrë një biletë të lirë treni SBB

numër 1: Merrni biletat tuaja SBB paraprakisht sa më shumë që të mundeni

Biletat e trenit SBB janë në dispozicion në internet deri në 60 ditë para datës tuaj të udhëtimit. Kur porosisni bileta treni para kohe, ju merrni biletat më të lira dhe biletat më të lira të trenave SBB janë shumë të kufizuara. Për më tepër, Çmimet e biletave të trenit SBB lartësohen ndërsa dita e udhëtimit tuaj afrohet, kështu që për të kurseni para në blerjen e biletave tuaja të trenit SBB, merrni biletat tuaja të trenit paraprakisht. Për të kursyer para në biletat e trenit SBB, blini biletat herët.

numër 2: Udhëtoni me SBB gjatë periudhave jashtë pikut

Biletat e trenit SBB janë më lirë në periudhat jashtë pikut, në fillim të javës, dhe gjatë ditës. Ju mund të jeni i sigurt për të marrë bileta treni të lirë brenda javës. Të martën, e mërkurë, dhe e enjte, Biletat e trenit SBB janë më ekonomike. Për shkak të vëllimit të udhëtarët e biznesit udhëtimi për në punë në mëngjes dhe në mbrëmje, biletat e trenit kushtojnë më shumë. kështu, është shumë më lirë të udhëtosh në çdo kohë midis mesditës dhe mbrëmjes. Fundjava është një tjetër periudhë kulmi për trenat, sidomos të Premteve dhe të Shtunave. Çmimet e biletave të trenit SBB gjithashtu rriten pushime publike dhe pushime shkollore.

numër 3: Porositni biletat tuaja për SBB kur të jeni të sigurt për orarin tuaj të udhëtimit

Trenat SBB janë në kërkesë të lartë, dhe me vetëm 2 ndërmarrjet e tjera hekurudhore si konkurrencë, ato aktualisht mbeten zgjidhja kryesore për trenat në Zvicër. Ata mund të lejojnë të vendosin kufizime të biletave të trenit si ai që ata kanë që ndalon shkëmbimin e biletave ose rimbursimet përveç nëse është lloji i biletave të biznesit.. Edhe pse ka ende faqe në internet ku ju mund të shisni biletat tuaja të dorës së dytë tek njerëzit, SBB nuk lejon shitjen e biletave të dorës së dytë. Si ju ndihmon kjo të kurseni para? Porositni biletën tuaj vetëm kur jeni të sigurt se orari juaj do t'ju shpëtojë nga prenotimi i një bilete dy herë sepse diçka doli dhe ju nuk mund të përdorni biletën origjinale.

numër 4: Blini biletat tuaja SBB në Save A Train

Ruani një tren ka më të madhin, më e mira, dhe ofertat më të lira për biletat e trenave në Evropë. Lidhja jonë me shumë operatorë hekurudhor, burimet e biletave të trenit, dhe njohuritë tona për algoritmet e teknologjisë na japin qasje në marrëveshjet më të lira të biletave të trenit. Ne nuk ofrojmë vetëm oferta të lira biletash treni vetëm për SBB; ne ofrojmë të njëjtën gjë për alternativa të tjera ndaj SBB.

Çmimet e Trenit nga Lyon në Bazel

Çmimet e Trenit nga Cyrihu në Bazel

Çmimet e Trenit nga Parisi në Bazel

Çmimet e Trenit Lucern për në Bazel

 

SBB Train in Switzerland

 

Sa kushtojnë biletat SBB?

Biletat e SBB fillojnë nga 12,50 € deri në 125 € për një udhëtim të vetëm me tren. E çmimi i një bilete treni SBB varet nga lloji i biletës, destinacion, dhe kur zgjidhni të udhëtoni:

Biletë me një drejtim Udhëtim
standard 12,50 € – 35 € 28 € – 55 €
Klasa e parë 50 € – 95 € 50 € – 125 €

 

Rrugët e udhëtimit: Pse është më mirë të marrësh trena SBB, dhe jo udhëtimi me aeroplan

1) Ju arrini në Qendra e qytetit. Ky është një avantazh i trenave SBB kur krahasohet me aeroplanët. Trenat SBB dhe të gjitha udhëtime të tjera me tren nga kudo në qytet në qendër të qytetit tjetër, nuk ka rëndësi nëse është një rezervat natyror ose fshat. Ju kursen kohë dhe kostoja e një taksie nga aeroporti në qendër të qytetit. Me ndalesa treni, është më e lehtë të arrish në kudo në qytet ku po shkon. Nuk ka rëndësi se nga po udhëtoni, Gjenevë, basel, Zermatt, ose Cyrihu, Ndalesat në qendër të qytetit janë një avantazh i madh i trenave SBB!

2) Të udhëtosh me aeroplanë kërkon që të jesh në aeroport të paktën disa orë përpara kohës së fluturimit. Ju duhet të kaloni nëpër kontrolle sigurie përpara se të lejoheni të hipni në aeroplan. Me trenat SBB, thjesht duhet të jesh në stacion më pak se një orë përpara dhe ndonjëherë edhe më pak. Kur merrni parasysh kohën që ju duhet të udhëtoni nga aeroporti në qendër të qytetit, do ta kuptoni se trenat SBB janë më të mirë në terma total Koha e udhetimit.

3) Ne siperfaqe, çmimi i biletave të trenit SBB duket të jetë më i kushtueshëm se biletat ajrore buxhetore. Megjithatë, kur i krahason të gjitha akuzat e përfshira, Biletat e trenit SBB kanë një marrëveshje më të mirë çmimesh. Me kosto të tjera si tarifat e bagazheve që nuk duhet të paguani në trena, duke udhëtuar me SBB eshte me e mira.

4) Trenat janë miqësorë me mjedisin. Në një krahasim midis trenave dhe aeroplanëve, trenat do të dilnin gjithmonë në majë. Aeroplanët ndotin shumë tokën me nivelet e larta të karbonit dhe CO2 që japin. Trenat në krahasim përdorin aq më pak gjurmë karboni sesa aeroplanët.

Çmimet për Train treni kështu

 

Cilat janë ndryshimet midis Standardit, Dita e Kalimit, Dita e Kursimtarit, dhe Supersaver në SBB?

SBB ka lloje të ndryshme të biletave për buxhete të ndryshme dhe lloje të udhëtarëve: qoftë biznes apo kohë të lirë. Mund të jeni i sigurt se njëra prej këtyre biletave do t'ju përshtatet.

Biletat standarde të SBB:

E Bileta standarde SBB është më fleksibëlja nga të gjitha biletat e SBB. Kjo biletë treni është për pikë-për-pikë 1 mënyra ose pista të rrumbullakëta. Me fjale te tjera, bileta standarde SBB është karta klasike e udhëtimit. Me e rendesishmja, kjo biletë treni është e vlefshme për tërë ditën që keni zgjedhur në kohën e blerjes, dhe deri sa 5 jam dita tjeter. veç, ju mund të blini një biletë pikë-për-pikë të SBB për klasat 1 dhe 2. Një avantazh tjetër i madh i atyre biletave pikë për pikë është që fëmijët deri në moshë 6 udhëtoni falas. Me fjale te tjera, ju mund të udhëtoni kudo që dëshironi dhe në çdo klasë, në udhëtimin tuaj nga A në B.

 

 

SBB Day Pass dhe Saver Day Pass Biletat:

Me një kartë udhëtimi Saver Day Pass, ju mund të paguani më pak se 27 € për udhëtim. Bileta Day Pass është në dispozicion vetëm nëse i merrni ato paraprakisht, ato nuk janë në dispozicion në stacionin e trenit, në fillim të 60 ditë para datës tuaj të nisjes. Ju gjithashtu mund të porosisni këtë lloj bilete treni një ditë para udhëtimit. për më tepër, bileta Saver Day Pass është e vlefshme për anijet, autobusë, ose udhëtime me tramvaj.

Supersaver SBB Biletat:

Kjo klasë biletash nuk është aq fleksibël sa bileta e trenit Standard SBB, por më lirë se biletat e tjera të trenit. Bileta e Supersaver SBB ofron deri në 70% zbritje në biletat standarde. Në kontrast me biletën standarde të trenit, kjo lloj bilete ofron tarifën më të ulët në një udhëtim specifik nga A në B. Kuptimi, nuk mund të hipni e të dilni nga çdo stacion, përveç në stacionet që keni rezervuar paraprakisht.

Karta e udhëtimit Day Pass ju jep fleksibilitet në datën e udhëtimit. Me fjale te tjera, ju mund të udhëtoni në çdo kohë që dëshironi, në ditën e datës së nisjes.

Çmimet e trenave për Interlaken në Cyrih

Çmimet e Trenit nga Lucerna në Cyrih

Çmimet e Trenit nga Berna në Cyrih

Çmimet e Trenit nga Gjeneva në Cyrih

 

A ekziston një pajtim në SBB?

Vetëm qytetarët vendas mund të blejnë kartelën e udhëtimit GA, e cila në thelb është një kartë për gjithçka. Karta e udhëtimit GA është e vlefshme në të gjithë transportin publik në Zvicër.

Mund ta blini në:

– Sportelet e biletave të SBB.

– Në shërbimin lokal të klientëve të SBB 848 44 66 88

– Nga stafi në trenat dhe autobusët SBB.

Kartë udhëtimi Familia GA

Fëmijët dhe të rinjtë deri në moshë 16 dhe prindërit e tyre mund të shijojnë zbritjet në kartelën Familia GA. Kjo kartë është e disponueshme nëse të paktën një anëtar i familjes ka këtë kartelë udhëtimi SBB.

Të gjithë mbajtësit e Familia GA gëzojnë çmime shumë të reduktuara për kartolina të tjera GA. veç, një familje mund të vendosë nëse dëshiron të blejë Familia GA për klasën e 1-të ose të 2-të.

Shtatë25 Kartolë Udhëtimi

Kur të jesh 25 gjithçka ka të bëjë me argëtimin, dhe tani me një kartë shtatë25, ju mund të udhëtoni pa kufij nga 7 pasdite. Kuptimi, Kjo kartë udhëtimi është e vlefshme ndërmjet 7 pasdite ajo 5 jam. Kështu që, si punon? Shtatë25 është ngarkuar në kartën tuaj të udhëtimit Swiss Pass dhe mund ta përdorni për çdo ndalesë.

Çmimet e Trenit Bazel në Interlaken

Çmimet e Trenit nga Gjeneva në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Berna në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Lucerna në Zermatt

 

SBB Train Travel in Switzerland

 

Sa kohë para nisjes së SBB për të arritur?

Për të marrë SBB-në tuaj dhe të keni të drejtë në kohë, hekurudha rekomandon që të mbërrini të paktën 1 orë para nisjes së trenit tuaj SBB. Ne në Save A Train pasi kemi udhëtuar shumë në trenat e SBB, rekomandojmë të mbërrini madje 30 minuta përpara, kështu që nuk keni nevojë të nxitoni nëpër stacionet e mëdha të trenave për të kapur trenin. veç, një orë është një kohë e mjaftueshme e mjaftueshme për të shijuar dyqanet dhe stendat e ushqimit dhe për të marrë ato sende që ju nevojiten udhëtimi me tren për të qenë sa më i qetë.

 

Cilat janë oraret e trenave SBB?

Ju mund ta zbuloni në kohë reale në faqen tonë në Save A Train. Thjesht shkruani vendndodhjen tuaj aktuale dhe destinacionin e dëshiruar, dhe ne do t'ju tregonim informacionin e azhurnuar për oraret e trenave.

 

Cilat stacione treni shërbehen nga SBB?

Ka mbi 10 stacione të shërbyera nga shërbimet e trenave SBB.

Stacioni i Cyrihut i SBB është Stacioni Qendror i Cyrihut (Emri lokal është Zurich HB). Ky është stacioni më i madh i trenit SBB në Cyrih dhe ndodhet në zemër të Cyrihut, pranë Lumi Limmat.

Berna është kryeqyteti i Zvicrës dhe stacioni më i afërt i trenit në Universitetin e Bernës në Lagjen Langgasse.

Në Gjenevë në ditët e sotme Trenat SBB nisen dhe mbërrijnë nga Stacioni Qendror i Gjenevës, në qendër të qytetit.

basel Stacioni SBB është stacioni më i madh kufitar në Evropë. Kjo do të thotë që nga Zvicra, ju mund të udhëtoni në Gjermani, Franca, Austria, dhe Hollanda me shërbimin e trenit SBB. Me e rendesishmja, atje jane 50 dyqane dhe restorante në stacionin e Bazelit, ku mund të blini për gjithçka që ju nevojitet për udhëtimin. për shembull, ju mund të blini snacks dhe suvenire të minutës së fundit. Nga stacioni i Bazelit SBB, dhe stacionet kryesore ku mund të udhëtoni janë Frankfurti, Parisi, dhe Salzburg.

Çmimet e Trenit Bazel në Interlaken

Çmimet e Trenit nga Gjeneva në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Berna në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Lucerna në Zermatt

 

Pyetjet e SBB

A lejohen biçikletat Në bord Trenat SBB?

Bikes lejohen në trenat SBB. Ju mund të blini një biletë për ta në stacion, dhe regjistroni biçikletën si bagazh ose mbajini ato në tren si bagazh dore.

A Fëmijët Udhëtojnë Falas në Trenat SBB?

Po në disa raste, fëmijët e shoqëruar më pak se gjashtë vjeç udhëtojnë falas. veç, fëmijë nga mosha gjashtë vjeç, dhe deri tek ato 16 udhëtime për ditëlindje për gjysmë çmimi.

A lejohen kafshët shtëpiake në trenat SBB?

po, qentë lejohen për sa kohë që janë duke udhëtuar në një arkë pasagjerësh ose furgon bagazhi.

Cilat janë procedurat e konviktit për SBB?

Duhet të arrini të paktën në stacion 1 orë para orës së nisjes së trenit tuaj, dhe tregoni një ID inspektorit të biletave për të verifikuar.

FAQ më të kërkuara të SBB – A mund të rezervoj një vend paraprakisht në SBB?

ju mund rezervë në tren a e di përpara për deri në 5 udhëtarët me çmimin 5 € për vend. Megjithatë, rezervimi duhet të jetë nën emrin e një personi që po udhëton.

A ka shërbim Wi-Fi brenda SBB?

po. Ju mund të kënaqeni falas Wi-Fi shërbim në të gjitha trenat SBB dhe të gjitha klasat e udhëtimit deri në 60 minuta.

 

Sbb train in heavy snow

 

Nëse keni lexuar në këtë pikë, ju i dini të gjitha ato që duhet të dini për trenat tuaj SBB dhe jeni gati të blini biletën tuaj të trenit SBB në Ruaj një tren.

 

Ne kemi Biletat e Trenit për këta operatorë hekurudhor:

DSB Denmark

DSB daneze

Thalys railway

Thalys

eurostar logo

Eurostar

sncb belgium

SNCB Belgjikë

intercity trains

Trenat ndërqytetës

SJ Sweden Trains

SJ Suedi

NS International Cross border trains

Hollanda Ndërkombëtare e NS

OBB Austria logo

OBB Austri

TGV Lyria france to switzerland trains

SNCF TGV Lyria

France national SNCF Trains

SNCF Ouigo

NSB VY Norway

NSB kundër Norvegjisë

Switzerland Sbb railway

SBB Zvicër

CFL Luxembourg local trains

CFL Luksemburg

Thello Italy <> France cross border railway

Thello

Deutsche Bahn ICE high-speed trains

Deutsche Bahn ICE Gjermani

European night trains by city night line

Trenat Night

Germany Deutschebahn

Deutsche Bahn Gjermani

Czech Republic official Mav railway operator

Mav Czechek

TGV France Highspeed trains

SNCF TGV

Trenitalia is Italy's official railway operator

Trenitalia

logo e eurail

Eurail

 

A doni ta ngulitni këtë faqe në faqen tuaj? Kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-sbb%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed), Ose thjesht mund të lidheni direkt me këtë faqe.

Copyright © 2021 - Ruaj një tren, Amsterdami, Holandë
A mos i lënë pa një të pranishëm - Të marrë kuponat dhe lajme !