Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/03/2023)

Majat e maleve që lënë pa frymë, lugina të çelura, ujëvarat, liqenet, dhe kafshë të egra të larmishme, Shtëpia e Evropës në rezervatet më të paharrueshme të natyrës në botë. Shpenzimet nëpër toka të gjelbërta të mëdha që lulëzojnë në pranverë, 5 nga rezervatet më të bukura të natyrës në Evropë janë të mbrojtura parqet kombëtare që mirëpresin udhëtarët nga e gjithë bota. Nëse jeni të etur për shëtitje, trekking, ose duke shijuar shenjtëroren e natyrës, atëherë do ta doni tonën 5 rezervatet kryesore të paharrueshme të natyrës në Evropë.

 

1. Rezervuari Natyror Belluno Dolomite Në Itali

Rezervati natyror Belluno u themelua në 1990 për të mbrojtur natyrën e bukur të egër të Dolomitëve. E vendosur në periferi të Dolomitit në Italia veriore, Parku natyror Belluno të lë pa frymë në pranverë. E kodra të gjelbërta dhe mal spektakolar majat janë të mbuluara me qilima me lule. Pavarësisht nga niveli juaj i fitnesit, do të keni një kohë të shkëlqyeshme për të eksploruar këtë rezervat natyror, meqenëse ka një larmi të shtigjeve. Rezervati natyror Belluno në Evropë është i përsosur për të dy fillestarët dhe alpinistët me përvojë.

32000 hektarë të majave të rralla të florës dhe gurëve gëlqerorë, rezervati natyror i Belluno shtrihet nga lugina Cismon në luginën Piave. Diversiteti i pasur është si në faunë ashtu edhe në kulturë falë fshatrave të shumta në zonën e luginës së Piave.. Kështu kur vizitoni rezervatin natyror Belluno në Evropë, ju keni shansin të keni një udhëtim të shkëlqyeshëm eksplorues të mrekullive natyrore dhe gurëve të çmuar kulturorë.

Si të Shkoni në Rezervatin Natyror Belluno?

Rezervat natyror Belluno është më pak se 3 orë udhëtimi me tren nga Venecia.

Ku mund të qëndroj rreth parkut Belluno?

Ka shumë kasolle malore, B&B, dhe hotelet.

Sa ditë duhet të kaloj në rezervuarin natyror Belluno?

Rezervati Belluno Dolomites është një nga më të mëdhenjtë dhe 5 rezervatet më të paharrueshme të natyrës në Evropë. Gjithashtu, Belluno është një park i bukur natyror, kështu që ju duhet të shpenzoni të paktën 3 ditë duke eksploruar dhe shijuar lagunat, male, dhe shkëlqimin natyral.

Florenca në Milano Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Milano në Firence Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Venecia në Milano

 

A trip to an Unforgettable Nature Reserves Europe

 

2. Rezervat natyror Hohe Tauern në Austri

Rezervati më i madh natyror në Alpet Evropiane ndodhet në Austri. Rezerva Hohe Tauern është shtëpia e 10,000 specie të kafshëve, 1,800 bimë, dhe Grossglockner, Maja më e lartë e Austrisë, në 4,798 metra mbi nivelin e detit. Kjo majë e jashtëzakonshme banon mes 200 majat e tjera, fauna e gjelbër, liqene malore, dhe ujëvarat.

Luginat e rezervatit natyror Hohe Tauern janë plot akullnaja të mrekullueshme, fshat antik dhe piktoresk pikëpamjet, qilima me lule, dhe pyjet. Ky park natyror evropian është një vend i shenjtë për vizitorët dhe banorët me fat në rajonet përreth. Veçanërisht, Gjurma e Natyrës Umbalfalle e ujëvarave dhe lumenjve, ku do të shihni disa nga ujëvarat më të mahnitshme në Europë.

Si të Shkoni në Rezervatin Natyror Hohe Tauern?

Rezervati natyror Hohe Tauern është shumë afër qytetit Mallnitz. Viena në Hohe Tauern me tren është gati 5 orë.

Ku mund të qëndroj rreth parkut Hohe Tauern?

Mallnitz është një qytet i famshëm në Hohe Tauern me shumë mundësi strehimi.

Sa ditë duhet të kaloj në Hohe Tauern?

Ka shumë shtigje të ndryshme ecjeje brenda Tauern e lartë rezervat natyror, pra planifikimi a 4-5 udhëtimi ditë është më i miri. Në këtë mënyrë ju mund të eksploroni parkun dhe afër qyteteve.

Mynih në Salzburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Vjena në Salzburg

Çmimet e Trenit nga Graz në Salzburg

Linz në Salzburg Çmimet e Trenit

 

Hohe Tauern Nature Reserve In Austria

3. Ecrins Nature Reserve Në Francë

Ndërsa ecni nëpër këtë rezervat mahnitës të natyrës në Alpet Franceze, sigurohuni që të keni kujdes për shqiponjat, stoats, terren shelgje, dhe shumë kafshë të tjera të egra qe e quajne shtepi. Ky rezervat mahnitës në Alpet Evropiane është një nga më të bukurit parqet kombëtare do të keni mundësinë të zbuloni.

Me akullnajat, malet e larta, tokat e gjelbra alpine, dhe ajri i pastër, Pamja dhe peizazhi i Ecrins do të rrëmbejë shpirtin tuaj.

Si të Shkoni në Rezervatin Natyror Ecrins?

Ju mund të arrini në parkun kombëtar Ecrins nga kudo në Francë. Rezervati natyror ndodhet pranë kufirit francez me Italinë. Shtë afër Lionit, Marsejë, dhe Gjenevë në Zvicër, kështu që udhëtimi me tren nëpër Francë për në Ecrins është një mundësi e shkëlqyer.

Ku mund të qëndroj rreth parkut Ecrins?

Nga hotelet familjarë-miqësorë deri tek ato me qira për pushime, ekziston një larmi opsionesh akomodimi rreth rezervatit natyror Ecrins.

Sa ditë duhet të kaloj në ecrins?

Varet nga ju. Nëse vendosni të përkushtoheni 7 ditë ose shkoni për një pushim fundjave, do të keni një udhëtim absolutisht të ëndërruar.

Marsejë në Lyon Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Lyon

Lyon në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Lyon në Avignon

 

Ecrins Nature Reserve In France

4. Saxon Germany And Bohemian Switzerland Reserve Nature in the Czech Republic

Rezervati i mrekullueshëm i natyrës Saxon Zvicër shtrihet nga Gjermania në Republikën Çeke. Malet gëlqerorë të Elbës dhe formacioni shkëmbor me famë botërore Pravcicka Brana tashmë kanë shfaqur «Luanin, Shtriga, dhe veshjet ”filmi. Ky rezervat natyror që të lë pa frymë është një nga rezervatet më të paharrueshme të natyrës në Evropë me shumë pikëpamje miqësore me Instagramin në majë të kanionit.

Verë apo dimër, shtigjet e gjelbërta, dhe shtigjet janë shënuar mirë dhe lehtë për tu dalluar në bimësinë e gjelbër përgjatë të dy anëve të kanionit dhe lumit. Gjermania Sakson, ose Zvicra Bohemiane, varet nga udhëtimi juaj origjinal ose destinacioni juaj përfundimtar, i cili është një oaz i mrekullueshëm dhe parajsë shëtitjeje për udhëtarët nga e gjithë bota.

Si të Shkoni në Rezervat Natyrore të Saksonisë Gjermani Ose Bohemiane Zvicër?

Ju mund të arrini në këtë rezervat mahnitës të natyrës në Evropa me udhëtim ditor nga Praga ose Dresden.

Ku mund të qëndroj rreth parkut kombëtar?

Meqenëse rezervati natyror ndodhet në kufirin e Gjermanisë dhe Republikës Çeke, opsionet e akomodimit janë të pafundme.

Sa ditë duhet të kaloj në Zvicrën Bohem?

Një udhëtim ditor është një domosdoshmëri absolute, dhe nëse mund të kaloni disa ditë, atëherë rekomandohet shumë.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

 

5. Rezervuari Natyror Ordesa Dhe Monte Perdido në Francë

Ndodhet mu në mes mes Spanjës dhe Francës, Ordesa dhe mali Perdido janë disa nga rezervatet më të mahnitshme të natyrës në Evropë. Edhe pse ndodhet në anën franceze me një majë të 3,355 m. emri vargu malor Monte Perdido mori emrin e tij sepse nuk ishte i dukshëm nga ana franceze e kufirit.

Ordesa spektakolare është edhe një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Evropë dhe një rezervë biosferike të jetës së egër dhe faunës. Ajo është shtëpia e luginës së Ordesë, ujëvarat, jetë e egër e larmishme, përfshirë shqiponjën e artë, dhe 32 speciet e gjitarëve. Ndërsa ecni dhe admironi pamjet e vargmalit të Pirenejve, sigurohuni që të shikoni për Marmots, Skifterët, dhe owls, gjithashtu. prandaj, Rezervati natyror Ordesa dhe Monte Perdido është një vend i shenjtë dhe destinacion i mahnitshëm në Evropë për çdo lloj udhëtari.

Nga 3 orë ’deri në 2 udhëtim trekking ditë, Ordesa ofron shtigje të ndryshme shëtitjeje, për nivele të ndryshme të fitnesit.

Si të Shkoni në Rezervatin Natyror Ordesa?

Rezerva e Ordesa dhe Monte Perdido janë të arritshme si nga Franca, ashtu edhe nga Spanja. Nga Zaragosa në Torla-Ordesa bëhet fjalë 5 orë ose 3 orë nga Barcelona. Nëse jeni duke udhëtuar për në Francë, atëherë Toulouse është 7 orë larg.

Ku mund të qëndroj rreth parkut Ordesa?

Mund të gjeni mundësi të shkëlqyera akomodimi në Torla, nga bujtinat dhe hotelet.

Sa ditë duhet të kaloj në rezervatin natyror Ordesa?

Ordesa dhe mali Perdido njihen gjithashtu si parku Yosemite i Evropës. prandaj, duhet te qendrosh te pakten 3 ditë, duke përfshirë ecjen dhe kohën e relaksimit.

5 nga rezervatet më të paharrueshme të natyrës në Evropë ofrojnë pamje epike dhe shtigje shëtitjeje në ujëvarat mahnitëse të botës. prandaj, shëtitje nëpër luginat e gjelbërta, admirimi i fushave të luleve dhe majave të maleve është dhurata më e madhe që mund t'i bëni vetes. Nuk ka asgjë më relaksuese dhe frymëzuese sesa natyra e egër në vendet më të mahnitshme të Evropës.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Rouen

Çmimet e Trenit nga Paris në Lille

Rouen për në Brest Çmimet e Trenit

Rouen për Le Havre Çmimet e Trenit

 

Ordesa And Monte Perdido

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja në rezervatet natyrore të zgjedhura me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "5 Rezervat Natyrore më të Paharrueshme në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/unforgettable-nature-reserve-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)