Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 03/03/2023)

Планински врвови кои оставаат без здив, расцветани долини, водопади, езера, и разновиден див свет, Дом на Европа во најнезаборавните природни резервати во светот. Трошење низ огромни зелени земји кои цветаат на пролет, 5 од најубавите природни резервати во Европа се заштитени национални паркови кои ги пречекуваат патниците од целиот свет. Ако сте заинтересирани за пешачење, Трекинг, или уживање во светилиштето на природата, тогаш ќе го сакаш нашиот 5 врвни незаборавни природни резервати во Европа.

 

1. Природен резерват Белуно Доломит во Италија

Природниот резерват Белуно е основан во 1990 да се заштити прекрасната дива природа на Доломитите. Се наоѓа на периферијата на Доломит во северна Италија, Паркот на природата Белуно го одзема здивот во пролет. На зелени ридови и спектакуларна планина врвовите се покриени со теписи со цвеќиња. Без оглед на вашето ниво на кондиција, ќе имате одлично време да го истражите овој природен резерват, бидејќи има различни патеки. Природниот резерват Белуно во Европа е совршен и за почетници и за искусни планинари.

32000 хектари ретки врвови на флора и варовник, природниот резерват на Белуно се протега од долината Цисмон до долината Пјаве. Богатата разновидност е и во фауната и во културата благодарение на многуте села во областа на долината Пиаве. Така, кога ќе го посетите природниот резерват Белуно во Европа, имате шанса да имате одлично патување низ природни чуда и културни камења.

Како да стигнете до природниот резерват Белуно?

Природниот резерват Белуно е помал од 3 часови патување со воз од Венеција.

Каде можам да останам околу паркот Белуно?

Постојат многу планински колиби, Б&Б, и хотели.

Колку дена треба да поминам во природниот резерват Белуно?

Резервата Белуно Доломити е една од најголемите и 5 најнезаборавните природни резервати во Европа. Исто така, Белуно е прекрасен природен парк, затоа треба да потрошите барем 3 денови истражување и уживање во лагуните, планините, и природен сјај.

Цените на возот од Фиренца до Милано

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цени на возот од Милано до Фиренца

Цените на возот од Венеција до Милано

 

A trip to an Unforgettable Nature Reserves Europe

 

2. Природен резерват Хох Тауерн во Австрија

Најголемиот природен резерват во Европските Алпи се наоѓа во Австрија. Резервацијата Хох Тауерн е дом на 10,000 животински видови, 1,800 растенија, и Гросглокнер, Највисокиот врв на Австрија, на 4,798 метри надморска височина. Овој извонреден врв престојува меѓу 200 други врвови, зелена фауна, планински езера, и водопади.

Долините на природниот резерват Хох Тауерн се полни со прекрасни глечери, античко и живописно село ставови, теписи од цвеќе, и шуми. Овој европски парк за природа е светилиште за неговите посетители и среќни жители во околните региони. Особено, Патеката за природата на Umbalfalle на водопади и реки, каде што ќе видите некои од најневеројатни водопади во Европа.

Како да стигнете до природниот резерват Хохе Тауерн?

Природниот резерват Хох Тауерн е многу близу до градот Малниц. Виена до Хохе Тауерн со воз е околу 5 часови.

Каде можам да останам околу паркот Хохе Тауерн?

Малниц е познат град во Хохе Тауерн со многу опции за сместување.

Колку дена треба да поминам во Хох Тауерн?

Има многу различни пешачки патеки во Хох Тауерн природен резерват, така планирање а 4-5 најдобро е патувањето во денови. На овој начин можете да го истражите паркот и близу градовите.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

Hohe Tauern Nature Reserve In Austria

3. Природен резерват Екринс во Франција

Додека пешачите низ овој неверојатен природен резерват во Француските Алпи, внимавајте на орлите, стојалишта, врба Тетреб, и многу други диви животни кои го нарекуваат дома. Овој прекрасен резерват на европските Алпи е еден од најубавите национални паркови ќе имате шанса да откриете.

Со глечери, високи планини, алпски зелени земјишта, и свеж воздух, Сценографијата и пејзажот на Екринс ќе ви ја долови душата.

Како да стигнете до природниот резерват Екринс?

Можете да стигнете до националниот парк Екринс од каде било во Франција. Природниот резерват се наоѓа во близина на француската граница со Италија. Близу е до Лион, Марсеј, и Geneенева во Швајцарија, затоа патувањето со воз низ Франција до Екринс е одлична опција.

Каде можам да останам околу паркот Екринс?

Од семејни хотели до изнајмувања за одмори, има разновидност на опции за сместување околу природниот резерват Екринс.

Колку дена треба да поминам во екрини?

Од тебе зависи. Без разлика дали ќе одлучите да се посветите 7 денови или одете на викенд пауза, ќе имате апсолутно сонливо патување.

Цените на возот до Марсеј до Лион

Цените на возот од Париз до Лион

Цените на возот од Лион до Париз

Цени на возот од Лион до Авињон

 

Ecrins Nature Reserve In France

4. Саксонска Германија и природен резерват Боемски Швајцарија во Чешка

Прекрасниот природен резерват Саксонски Швајцарија се протега од Германија до Чешка. Варовнички планини во Елба и светски познатата карпеста формација Правчичка Брана веќе го претставија „Лавот, вештерката, и гардероба “филм. Овој природен резерват што го одзема здивот е еден од најнезаборавните природни резервати во Европа со многу гледни точки на Инстаграм на врвот на кањонот.

Лето или зима, зелените патеки, а патеките се обележани добро и лесно се разликуваат во зелената вегетација долж двете страни на кањонот и реката. Саксонска Германија, или Боемска Швајцарија, зависи од оригиналното патување или крајната дестинација, што е прекрасна рајска оаза и пешачење за патниците од целиот свет.

Како да стигнете до природните резервати во Саксонија Германија или Боемски Швајцарија?

Можете да стигнете до овој неверојатен природен резерват во Европа по еднодневно патување од Прага или Дрезден.

Каде можам да останам околу националниот парк?

Бидејќи природниот резерват се наоѓа на границата и на Германија и на Чешка, опциите за сместување се бесконечни.

Колку дена треба да поминам во боемска Швајцарија?

Еднодневно патување е апсолутно мора, и ако можете да поминете неколку дена, тогаш тоа е многу препорачливо.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

 

5. Природен резерват Ордеса и Монте Пердидо во Франција

Сместено точно во средина помеѓу Шпанија и Франција, Ордеса и планината Пердидо се едни од најневеројатните природни резервати во Европа. Иако се наоѓа на француска страна со самит од 3,355 м. името планински венец Монте Пердидо го добило своето име затоа што не било видливо од француската страна на границата.

Спектакуларната Ордеса е и а Светско наследство на УНЕСКО во Европа и биосферен резерват на дивиот свет и фауната. Тоа е дом на долината Ордеса, водопади, разновиден див свет, вклучувајќи го и златниот орел, и 32 видови на цицачи. Додека пешачите и се восхитувате на погледите на планинскиот венец Пиринеи, не заборавајте да внимавате на Мармотс, Јастребите, и бувови, исто така. Затоа, Природниот резерват Ордеса и Монте Пердидо е неверојатно светилиште и дестинација во Европа за секаков вид патници.

Од 3 часови до 2 патување во пешачење, Ордеса нуди разновидни патеки за пешачење, за различни нивоа на подготвеност.

Како да стигнете до природниот резерват Ордеса?

Резервата Ордеса и Монте Пердидо се достапни и од Франција и од Шпанија. Станува збор за Сарагоса до Торла-Ордеса 5 часови или 3 часови од Барселона. Ако патувате во Франција, тогаш е Тулуз 7 часови далеку.

Каде можам да останам околу паркот Ордеса?

Можете да најдете одлични опции за сместување во Торла, од куќи за гости и хотели.

Колку дена треба да поминам во природниот резерват Ордеса?

Ордеса и планината Пердидо се познати и како Јосемитски парк во Европа. Затоа, треба да останете барем 3 денови, вклучувајќи време за пешачење и релаксација.

5 од најнезаборавните природни резервати во Европа нудат епски погледи и пешачки патеки до неверојатните водопади во светот. Затоа, пешачење преку зелените долини, восхитувањето на цветните полиња и планинските врвови е најголемиот подарок што можете да си го направите сами. Нема ништо порелаксирачко и поинспиративно од дивата природа во најневеројатните земји во Европа.

Цени на возот од Париз до Руан

Цените на возот од Париз до Лил

Цените на возот Руан до Брест

Цените на возот Руан до Ле Авр

 

Ordesa And Monte Perdido

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор до природните резервати по ваш избор со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „5 најнезаборавни природни резервати во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/unforgettable-nature-reserve-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / FR / или де и на повеќе јазици.