Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 27/08/2021)

Европа е во изобилство во УНЕСКО за светско наследство, кои привлекуваат милиони туристи. Има различни знаменитости да се види - од архитектонски и културни споменици до природни чуда на Стариот континент.

Со толку многу места за да изберете од, тоа може да биде тешко за еден патник да донесе одлука во врска дестинацијата. Да ви помогне да изберете кој УНЕСКО за светско наследство во Европа да се види од прва, составивме потесен список:

 

УНЕСКО светското наследство во Франција

Некои од најзначајните локалитети на светското наследство на УНЕСКО во Франција вклучуваат чуда како Версајскиот. Тоа е најпознатата и најсјајна кралска резиденција во Франција. Уште една убава место да се спомене е опатија црква на Свети-Savin-sur-Gartempe. Тоа е романескна црква од 9 век во Поату, нови Aquitaine.

За патниците кои сакаат да се види верски објекти, таму е исто така катедралата Шартр. Овој римски Католичка катедрала датира од 13 век, и можете да го најдете југозападно од Париз. конечно, ете го Мон Сен Мишел и нејзиниот залив. Тоа е остров со стратешки утврдувања кои датираат од 8 АД, со манастирот како главна структура.

Воз од Париз до Лион Хајспед

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Базел во Стразбур возови

 

 

УНЕСКО светското наследство во Италија

Италија е полн со УНЕСКО за светско наследство, па ние ќе зборуваме за некои од најпознатите добро познати оние. Нашата прва станица е археолошки подрачја на Помпеја, Херкуланеум, и Торе Анунзиата. Нивното значење лежи во фактот дека тие се античките остатоци од градови кои биле закопани во ерупција на планината. Везув во 79 АД. Исто така постои и Кастел дел Монте, замокот датира од 13 век. Бидејќи тоа се меша влијанијата на ЕВРОПEAN цистерцијански готски и муслимани архитектура, тоа е фасцинантен вид.

UNESCO World Heritage sites in Italy

 

Понатаму, Исто така, Италија е дом на Piazza del Duomo во Пиза, познатиот Потпрен кула. конечно, постојат историски центри на две главни градови, Фиренца и Рим. во Фиренца, структури претставува Ренесансниот стил на архитектура се мора да се види. Не пропуштајте ја Уфици, Базиликата Санта Кроче, и катедралата во Фиренца. во Рим, треба да се истражуваат центарот на Римската империја и католичкиот свет со огромен број на споменици и културни локалитети.

Фиренца во Пиза возови

Фиренца во Рим возови

Бари на возови во Фиренца

Салерно на возови во Фиренца

Германија

Aachen Cathedral In Germany

 

Германија е земја на замоци, катедрали, и други неверојатни УНЕСКО за светско наследство. Катедралата Ахен е погребното место Карло Велики и првоизградената засводна градба уште од антиката. На најпопуларна обележје во Германија е уште една катедрала, ова еден во Келн. Тоа биле потребни векови да се изгради почнувајќи од 1248. Понатаму, вреди да се посетат границите на Римската империја. Секој треба да се види Адријан ѕид и ѕид Antonine, кои биле изградени во 122 АД и 142 АД, односно.

Истражување на горна средна Рајна долина ќе биде незаборавно Искуство. Оваа област е дом на голем број на замоци и историски градови. конечно, постои Вирцбург престој со градини суд и плоштад престој. Таа е една од најголемите палати во Германија, одличен пример на рококо стил.

Овие се само неколку од многуте прекрасни УНЕСКО за светско наследство во Европа. Со нашите предлози, што не може да тргне наопаку организирање на патувањето. Можете да стигнете до овие локации со воз од различни големи европски градови.

Берлин во Ахен возови

Франкфурт во Келн возови

Дрезден во Келн возови

Ахен во Келн возови

 

Подготвени да истражуваат што Европа има да понуди? План за вашата посета на значајни УНЕСКО за светско наследство и книга вашиот билети за воз денес!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука:https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funesco-world-heritage-sites-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.