Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 11/06/2021)

Кога планирате патување во Европа, сте соочени со толку многу опции! бескрајни места и искуства, што ќе може да се патува со години и се уште се чувствуваат како да сум пропуштил нешто од суштинско значење. Ова може да доведе до правење на грешки во патувањето на преголема обврска, и пропуштаа на помали детали кои го прават патни и железнички патување толку магичен. Ние сме тука да ви кажам што не треба да прават и како да планираат патување во Европа, од почеток до крај!

 

Совет 1: Тоа го насочите надолу

Пред да можете да се доживее автентичната шпански предјадења, плоштадите во Рим, или тераси на покривот во Прага, потребно е важна малку на админ! Едноставно кажано, повеќе подготвени сте кога планирате патување во Европа, толку е поголема вашите шанси за забава и патување стрес-бесплатно, која живее и до вашите очекувања.

Еве еден совет за зачувај воз: изберете првите пет, мора да-DOS за кои Европската авантура! Можеби тоа е за пиење во Hofbräuhaus во Минхен, или преземање на турнеја во канал Амстердам, или испитување на Давид од многу агли – во Фиренца. Што и да е, одбележи оние долу и да планираат своето патување околу нив. Препорачува од страна на возови.

Милан на возови во Фиренца

Лондон до Париз возови

Билети за воз во Прага до Берлин

Билети за воз Франкфурт до Минхен

 

prague rooftop, pick your own rooftop when you plan a trip to europe

 

Совет 2: Не се избегне клишеата.

Сега дека ние сме утврди дека треба да се планираат патување во Европа, следната е избор на врвни дестинации. Во духот на YOLO, можеби ќе сакате да се оди надвор од тепани песна и пребарување на скриени скапоцени камења во рамките на градовите. Но, битник во вас, кои сака да оди против главните дестинации, можеби ќе сакате да се земе место. На туристички автобус. Има причина зошто места како Колосеумот, Ајфеловата кула, и Карловиот мост Дали се сите многу популарен со туристи: се одлични! Немој да чувствуваш дека треба да добиеш надвор од тепаната патека само заради тоа. Ако големите атракции поднесе жалба до вас, потоа оди да ги види.

На истиот начин, не третираат како водич Евангелието. Тоа би можело да се каже Лувр е апсолутно мора да се направи на патување во Париз, но можеби ќе треба подобар ден во потрага по Блек ле Стаорец парчиња на улица ѕидови. Флексибилност, кога патувате, е клучот, секогаш!

Лондон во Франкфурт возови

Брисел за Лондон возови

Билети за воз во Лондон до Келн

Лондон до Брисел билети за воз

 

Совет 3: Патување датуми се од суштинско значење кога планирате патување во Европа

Патување во исклучување сезони. Популарни месеци се јули, август, и септември. Тие се нездраво зафатен, да не зборуваме за скапи! Ако планирате патување во Европа во лето, ќе се делат секој искуство со милиони и милиони на вашите најблиски пријатели. Сместување, ќе може да се резервира на, или скапи и возови ќе биде многу повеќе целосна, се види дека тие се најдобриот начин да патуваат!

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

check the calendar when you plan a trip to Europe

 

Совет 4: Соберете ги вашите патни исправи како дел од планот за патување кон Европа

Ако не имаат пасош, тогаш најдобро да се напукнување! Тоа ќе бидат потребни најмалку четири до шест недели од времето на апликација за вас да се добие една. (Во зависност од она што земјата во која живеете, се разбира) Експедитивни услуги може да го забрза процесот, но тоа ќе ве чини. Тоа е најдобро да се грижат за овој и однапред пред патувањето. Веќе има пасош? Проверете го датумот на важење! Некои земји може да ви ги негираат влез ако тоа истекува во рок од 6 месеци од кога ќе пристигнете. Еек!

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

 

Совет 5: Изнајмување на автомобил.

Сакал да се изнајмување на автомобили кога планирате патување во Европа? Бидете сигурни да има валидна возачка дозвола е. Некои рент а кар компании, исто така, бараат патниците да имаат меѓународна возачка дозвола во прилог на нивната возачка дозвола од нивната земја на потекло.

Билети за Стразбур до Париз

Париз до Марсеј возови

Рим во Милано возови

Женева, Цирих возови

 

Совет 6: Не над-спакувам вашиот итинерар со премногу дестинации.

Како што споменавме порано, лесно е да се прејаде и да се обиде премногу да се исцеди. Тоа е сосема разбирливо. Вашите скапоцени одмор треба да се искористи и, па тоа е лесно да се обиде над-се спакувам вашиот правци кога планирате патување во Европа. Сепак, ова може да биде скапо, (да не зборуваме исцрпувачки), како над-пакување патувања со многу дестинации во премногу неколку дена доведува до повеќе време на патот, и повеќе гас или билети за воз. Во екстремни случаи, тоа можат да го саботира патување, претворајќи го во една измешаност на хотелот проверка-in-и да се провери испис (со постојани пакување и распакување), додека гледањето на некој што никогаш не посетиле пејзаж трка минатото прозорци возот. Ако е можно, успори. ќе спаси за превоз и да се добијат повеќе време за да истражуваат вашите дестинации.

Брисел до Ротердам билети за воз

Билети за воз Антверпен до Ротердам

Билети за Берлин до Ротердам

Париз до Ротердам билети за воз

 

 

Совет 7: Размена на пари

Патниците се трошат многу пари за купување евра од нивните банкарски (или уште полошо, од размена на валута контра) пред пристигнувањето во Европа. Ова резултира со големите такси! па не занемарување оваа тема кога планирате патување во Европа.

Нашиот совет е да се упатат веднаш да банкомат кога ќе пристигнете во Европа и да се повлече пари со вашиот банкомат картичка. Едноставно е, и на девизниот курс што ќе добиете за трансакцијата е речиси сигурно подобро од било кој курс ќе имаат дури и добивано и од дома банки. Јавете се во вашата банка пред да ја напушти за да прашуваат за меѓународни такси АТМ трансакција, како и информирање им дека ќе биде со користење на картичката во странство. Ако не им кажете, може да ги предупреди да помислат дека е измама, и ќе го блокира картичка. Исто така, праша дали вашата банка има меѓународни локации или партнерства со локалните банки во Европа.

Билети за воз во Франкфурт до Келн

Брисел до Келн билети за воз

Виена до Келн билети за воз

Билети за воз во Штутгарт до Келн

 

Совет 8: Она што го изгуби на лулашки, можете да победи на кружен тек

Не го жртвува вашата локација за мали заштеди хотел. ние препорачувам давајќи им предност на вашиот Airbnb или хотел со најмногу централна локација, кога планирате патување во Европа. буџетот патници, особено, имаат тенденција да се избере еден хотел во далечната локација која е € 5 поевтино од оној кој е повеќе централни. ќе заштедите време и пари за превоз (особено ако навивам преземање такси).

Минхен Базел возови

Билети за Цирих до Базел воз

Билети за Берн до Базел воз

Билети за Trainенева до Базел воз

 

airbnb vs hotel and how to plan a trip to europe

 

Совет 9: Не заборавајте да се јавите на вашиот телефонски оператор пред да планирате патување кон Европа

Повик вашиот оператор откако ќе заврши да се планираат патување во Европа и да се добие Планирамѓ планирате да го користите вашиот телефон, и тогаш бидете сигурни дека ќе го поставите вашиот телефон да се избегне случајно трошоци за податоци (во кратки црти: исклучете мобилните податоци и да го ограничи бројот на апликации кои може да се користи на мобилни податоци). И, како план, се држиме до бесплатен Wi-Fi мрежи за превземање и испраќање на пораки, проверка на мрежата, и користење апликации. Европа има многу WiFi жариштата, така да не ќе биде надвор од допир за долго. Алтернативно, купи SIM картичка за вашиот телефон кога ќе го добиете во Европа.

Билети за Римини до Милано

Билети за Рим до Фиренца

Билети за воз во Торино до Милано

Билети за воз Венеција до Милано

 

Совет 10: Има еден стан за тоа

Eightydays е одличен стан патување кои може да ви помогне да планираат патување во Европа за време на давањето на патниците лесен погледне во опции на располагање кога патуваат низ Европа.

Корисниците на проектот од страна на подигање на градот за да се започне и да заврши во (за сега, тоа е потребно да се започне и да заврши патувањето на истото место). Потоа изберете го датумот на поаѓање, колку долго патување ќе биде и колку дестинации да се вклучат. Корисниците исто така може да изберете дали тие сакаат да се погледне во градови во Европа, Европската унија, или само Шенген зоната. тогаш апликацијата ќе се создаде една рута, заврши со стапки Airbnb во секој град, за оние со ограничен буџет.

Тоа е можно да се продолжи опции довлечкаа до апликацијата се сопнува врз маршрутата што изгледа добро. И не грижете се за неповолно за патување: Веб-страницата се вели тоа посебно плевел надвор далеку-далеку аеродроми и во раните утрински часови заминување дека може да се исцеди патници на патот.

Иако тоа не е (уште) совршен систем за резервација на целиот Европската патување, Eightydays може да им даде на патници подобра идеја на цена поени за различни патувања, а потенцијално ги воведување на дестинации тие не можат да имаат претходно смета.

Патниците можат да користат на веб-сајтот Eightydays или ново лансиран iOS стан да ги планираат своите патувања Европската.

Лион до Лондон Возови за воз

Амстердам до Антверпен Обука пати

Брисел до Франкфурт пати за воз

Брисел до Мајнц билети за воз

 

Секако, најдобар начин да се патува е секогаш со воз! Зачувување на воз е најдобар начин да се купат влезници. Ако сте за да книга кликнете на билети на врската https://www.saveatrain.com да се добие големи попусти.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fplan-trip-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да ја промените /fr до /или /de и на повеќе јазици.