Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 22/10/2021)

Ако го планирате своето прво патување во Европа, има неколку работи за кои треба да знаете најмногу убави градови во светот. дизајниравме совршен водич за 10 патнички грешки што треба да ги избегнувате во Европа. Патување во земјата на замоците, исклучителни кујни, национални паркови, и сценско села, може да биде еден од најнезаборавните одмори што ќе ги имате. Напротив, исто така може да се претвори во злобна легенда и да има лош крај, ако не сте соодветно подготвени.

Без разлика дали патувате во Европа за прв пат или ќе се вратите, овие совети ќе го направат вашето патување најбезбедно, најудобно, и дефинитивно епско.

 

1. Не посета на мали градови и места надвор од теренот

Ако ти е прво патување во Европа, тогаш дефинитивно се упатувате кон местата за кои сите зборуваат. Сепак, ако сакате да откриете посебна Европа, тогаш непосетеноста на малите села и познатите градови се една од грешките на патувањето во Европа. Треба да го испланирате вашето патување до најнезаборавните места во Европа.

Секако, ако сакате да ги видите и да ги имате истите слики како и другите милиони туристи кои се гужви по улиците на Париз, Милано, и Прага, потоа следете ги гужвите. но,, ако имате душа на истражувач, и барате оние скриени скапоцени камења, тогаш планирајте го вашето патување наоколу малите и уникатни села во Европа.

Цените на возот од Фиренца до Милано

Цените на возот од Фиренца до Венеција

Цени на возот од Милано до Фиренца

Цените на возот од Венеција до Милано

 

woman walking on grass

 

2. Грешки при патување што треба да ги избегнувате во Европа: Не користењето јавен превоз

Една од првите работи што ви паѓаат на ум кога ќе слушнете јавен превоз, е преполн и врели автобуси, редици, и сообраќајот. Сепак, јавниот превоз во Европа не е само автобуси, туку трамваи и возови. Некои туристи повеќе сакаат да изнајмат автомобил, отколку патување, но јавниот превоз во Европа е многу удобен, точен, евтини, и се препорачува.

Можете лесно да стигнете до најоддалечените делови на Европа, неверојатни природни резервати, замоци, и воодушевувачки видено, со воз. Нема подобар начин да патувате низ Европа отколку со воз, тоа е апсолутно заштеда на време и пари.

Цени на возот од Минхен до Салцбург

Цени на возот од Виена до Салцбург

Цени на возот од Грац и Салцбург

Цените на возот од Линц до Салцбург

 

Not Using Public Transport is a Travel Mistakes You Should Avoid In Europe

 

3. Не добивање на патничко осигурување

Да, европски градови се еден од најразвиените и најбезбедните градови во светот. но,, сеуште си човек, а карпите во националните паркови во Европа се стрмни и безмилосни. Додека можете да бидете најискусниот планинар и патник, сеуште можете да настинете, пресврт глуждот, или да ви биде украден фотоапаратот.

Патничкото осигурување во Европа е важно од здравствени и други патнички причини. Добивање патничко осигурување во Европа е задолжително, и не треба да штедите на ваква потреба. Да не добиете патничко осигурување е грешка што треба да ја избегнувате кога патувате во Европа затоа што може да ве чини мало богатство.

Цените на возот до Марсеј до Лион

Цените на возот од Париз до Лион

Цените на возот од Лион до Париз

Цени на возот од Лион до Авињон

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is not a hike in the great outdoor

 

4. Грешки при патување што треба да ги избегнувате во Европа: Не купување на билети однапред

Европа е скапа. Дури и ако патувате на најприфатливите места, музеите и влезниците за атракција ќе ве чинат мало богатство. Не купувањето билети однапред е една од најголемите грешки што треба да се избегнат во Европа, милиони туристи кои ја посетуваат Европа секоја година, ќе ви гарантира дека.

Значи, можете да најдете одлични зделки за иконските страници во Европа, атракции, и активности, ако истражувате и резервирате однапред. Понекогаш можете да добиете навистина одлични зделки едноставно купување билети преку Интернет, и ви заштедува многу драгоцено време на вашето патување. во прилог, ако ти е прво патување во Европа, треба да бидете подготвени за долгите редици. Значи, купувањето билети за патувања и атракции преку Интернет ќе ве спаси од застанување под дожд, жешки летни денови, и ти остава време за тоа гледна точка и пикник.

Цените на возот од Нирнберг до Прага

Цени на возот од Минхен до Прага

Цени на возот од Берлин до Прага

Цените на возот од Виена до Прага

 

woman laughing next to flowers

 

5. Размена на пари на аеродромот

Патувањето во странска земја може да биде стресно, не зборување на јазик или наоѓање на пат низ градот. Ракувањето со вашиот буџет и девизи исто така може да биде стресно. Додека размената на пари на аеродромот е многу пријатна и сигурна, тоа е една од грешките при патувањето што треба да се избегне во Европа.

Надоместоците што ќе ги платите плаќаат и разменуваат валута ќе ве чини, затоа е најдобро да го направите вашето истражување преку Интернет на еx менувајте поени. Исто така, секогаш можете да прашате на рецепција во вашиот хотел, тие со задоволство ќе препорачаат сигурни парични поени во областа. Препорачливо е да размените доволно за патувањето од аеродромот, и износ што ќе го покрие првиот 1-2 денови од вашето патување.

Цени на возот од Париз до Руан

Цените на возот од Париз до Лил

Цените на возот Руан до Брест

Цените на возот Руан до Ле Авр

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is to exchange money in the airport

 

6. Резервација за сместување во погрешно соседство

Локацијата е еден од најважните фактори при создавањето совршен одмор во Европа. Да не го истражувате најдобриот дел од градот, соседство, или село да остане во, е грешка да се избегне кога патувате во Европа. Изборот на местото на вашето сместување е исто толку важно како и изборот на видот на сместувањето. Престојот во погрешен дел од градот може да ве чини во времето на патувањето, сообраќај, цена, и безбедност.

Цени на возот од Брисел до Амстердам

Цени на возот од Лондон до Амстердам

Цени на возот од Берлин до Амстердам

Цени на возот од Париз до Амстердам

 

Accommodating on a mountain

 

7. Грешки при патување што треба да ги избегнувате во Европа: Јадење во првиот ресторан што го гледате

Ако сте типичен турист, тогаш ќе одите по популарните ланци за брза храна за ручек или првиот ресторан на ваш пат. Сепак, можеби ќе пропуштите неверојатни ресторани, со фантастични локални јадења и гледишта кои ќе ви го одземат здивот.

Ако посветите само малку време на истражување пред вашето патување, ќе се почестите со незаборавно кулинарско искуство. Освен, пробајќи вкусна храна, би можеле да заштедите неколку пара, наместо да се плеска во првиот ресторан наоколу. Одлично кафе, пециво, локална кујна, и сензационални јадења по смешни стапки, може да биде веднаш зад аголот.

Фиренца до Рим Цените на возот

Цените на возот од Неапол до Рим

Цените на возот од Фиренца до Пиза

Цени за воз на Рим до Венеција

 

Eat at the right place and avoid Travel Mistakes in Europe

 

8. Да се ​​држиме до водичот наместо да се бесплатни тури низ градот

Водич е одличен извор на инспирација за патување во Европа, и за да има генерален план за патување. Сепак, да се држите до вашиот водич е една од најголемите грешки при патувањето што треба да се избегнат во Европа. Тоа значи дека ќе ги посетите истите места како и милиони други туристи, и како турист.

Откривање на градот на бесплатна тура за пешачење е најдобриот начин да уживате во најчудесните градови во Европа. Локален англиски водич ќе ве однесе низ градот. Во прилог на прикажување на популарни и познати страници, туристичкиот водич по градско пешачење ќе ви ги каже најдобро чуваните тајни во градот и ќе ви даде многу препораки и совети за градот. ова ги вклучува препораки за храна, одлични зделки, скриени точки, и што е најважно како да се остане безбеден.

АЦени на возот од Мстердам до Лондон

Цените на возот од Париз до Лондон

Цените на возот од Берлин до Лондон

Цени на возот од Брисел до Лондон

 

 

9. Грешки при патување што треба да ги избегнувате во Европа: Не пакување за Европа

Сончево, дождливо, ладно, или влажно, една од најпознатите работи во Европа е што можете да ги искусите сите 4 сезони во еден ден. Значи, да не спакуваш специјално за времето во Европа е грешка во патувањето што треба да се избегне по секоја цена.

Маици, јакна од дожд и ветер, удобните чевли се едноставно неопходни за да ги спакувате за патување во Европа. Најдобро е да спакувате и да носите слоеви, на овој начин ќе ви биде пријатно во секое време, и нема да носи цела гардероба.

Цени на возот од Минхен до Цирих

Цени на возот од Берлин до Цирих

Цените на возот од Базел до Цирих

Цени на возот од Виена до Цирих

 

eiffel tower black and white

 

10. Одржување на вашата готовина на едно место

Европските градови се познати по тоа што се зачудувачки, но и за џепарство, туристички стапици, и разни шеми за да ги измамат туристите. Нуркање вашиот буџет за патување помеѓу вашето дневно патување торба, безбедно, а кредитната картичка е најдобриот начин за безбедно патување и уживање.

Најдобро е да останете на безбедна страна и да избегнувате чување на готовина и кредитна картичка на едно место. Значи, имајќи ја вашата скапоцена припадност на вас во секое време и на места, е грешка во патувањето што треба да ја избегнувате во Европа.

Цени на возот од Амстердам до Париз

Цените на возот од Лондон до Париз

Цени на возот од Ротердам до Париз

Цените на возот од Брисел до Париз

 

Travel Mistakes to Avoid in Europe is not to take a Canal trip

 

заклучок

Да заклучи, има многу прекрасни места за откривање во Европа. Може да поминете неверојатен викенд или да планирате долго патување по евро, можностите се бесконечни. но,, кога патувате во странска земја, правилата на играта варираат од град до град. Единственото нешто што останува исто е грешките што туристите ги прават на секое патување. Нашите 10 патнички грешки за да се избегнат во Европа, ќе ве заштити безбедно и ќе го направи вашето патување навистина уникатно.

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор во Европа по ваш избор со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 грешки во патувањето што треба да ги избегнувате во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/travel-mistakes-avoid-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / pl во / tr или / de и повеќе јазици.