Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 02/08/2021)

Возбудлива дел патување во странство е непредвидливоста на искуство. Кога ќе патуваат во туѓа земја, ќе бидат изложени на различни култури, подесувања, и искуства. Дури и ако правиш некои истражување, сте сигурни да бидат изненадени од некои од она што го најдете. За жал, не се сите изненадувања ќе се судрите може да бидат добри, и само затоа што сте на одмор не значи дека се имуни да им наштети.

Вие не може да сакаат да веруваат дека овие несреќи може да се случи со вас, но треба да бидат подготвени за можноста дека можете, или некој близок, ќе бара медицинска нега, додека далеку од дома. Без разлика дали тоа е толку едноставно како chipping вашите заби, spraining вашиот глужд, слегувајќи со треска, или срцев удар, добивањето на медицински третман што треба не може да биде толку лесно како што ќе биде во САД.

Тоа е затоа што повеќето традиционални планови за здравствено осигурување не се прошири опфатот подалеку од она што се случува на американска почва. Ова значи дека може да биде на јадица за илјадници долари во медицинските трошоци за заштита што ги добивате во странство. Ова е причината зошто не треба да биде патник без патни здравствено осигурување. Овие специјализирани планови ќе оди таму каде вашата домашна покриеност нема, се гарантира дека ќе бидат во можност да уживате во патувањето без да се грижиш за непредвидливи случува.

Повеќе информации за патувања медицинско осигурување и зошто треба да размислите за тоа, видете го упатството содржани подолу.

 

Зошто е Патување здравствено осигурување добра идеја?

• Патување на странска земја може да се воведе бројни опасности по здравјето. На пример, квалитетот на водата не можат да бидат исти, што доведува до сериозни инфекции. Различни клими може вирус претходно постоечките вашите услови, како срцеви заболувања или алергии, да те оставам лошо опремени да се справи со ситуацијата.

• Дури и ако веќе имаат здравствено осигурување, тоа не може да ги покрие надвор од САД. Ова значи дека било болести или повреди имате при патување во странство може да резултира со исклучително висок медицински записи.

• Ако сте во посета на оддалечен дел на светот и е потребна итна медицинска помош, можеби ќе треба да бидат евакуирани во болница. Без соодветна осигурување, ова може да чини десетици илјади долари на врвот на секоја други поврзани трошоци.

• Во некои околности,, може да се бара да имаат патување здравствено осигурување за време на траењето на патувањето. На пример, посетителите на Русија, Куба, и нации во Шенген зоната на ЕУ мора да докажат дека имаат покриеност.

• Иако здравјето патување покриеност може да биде исклучително важна, тоа обично сметки за помалку од 10 отсто од сите патничко осигурување производи купени од патници, додека се релативно евтини.

 

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Како Патување здравствено осигурување те штити


• Патничко здравствено осигурување се разликува од стандардните туристички полиси за осигурување пред се во тоа што не обезбеди покривање на трошоците поврзани со откази, одложувања, или прекини.

• Со патување здравствено осигурување, ќе може да има покриеност во случај на неочекувани здравствена вонредна. Овие може да варираат од скршен заб или напад на труење со храна да се опасни по живот повреди и срцеви напади.

• Еден од основните придобивки на овие политики е дека тие ви обезбеди со 24/7 повеќејазична поддршка да ви помогне да се координираат со здравствениот кадар во странство.

• Овие политики обично се обезбеди покритие за она што се смета за медицински клуч трошоци. Тие вклучуваат посети на итна помош, услуги за евакуација, и транспорт трошоци да се донесе соодветна медицинска установа.

• Најчестите планови опфаќаат едно патување, но тие, исто така, може да се купат за да се покријат периоди додека 12 месеци. Долгорочните медицинска грижа за оние кои често патуваат или за подолг временски период, исто така, може да се купи во месечни наголемува.

 

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Подготвена да започне разгледување на опциите? Резервира билет за воз сега, додека топлото време трае, со помош на Зачувај воз!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Најспектакуларните универзитети во Европа” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fthe-need-for-travel-medical-insurance%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / FR до / ES / или тоа и на повеќе јазици.

 

Превземи тука во PDF за овој напис што беше предвидено да се спаси од воз Високи услуги во Илиноис