Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 01/04/2021)

Низ целиот свет, ѓубрето има многу различни импликации и практики, на пример: Потребно е советување во Јужна Африка, како што е во САД. Од вас се очекува да оставите врв помеѓу 15 и 25% Во Америка, и ако не, може многу добро да се бркате од нерасен келнер. Но, што е со Европа? Многу сметки во Европа ќе бидат совети, сепак, ова варира од земја до земја. Да ги знаете специфичните практики на вртење во вашата дестинација ќе избегнете збунетост и можни негативни чувства. Затоа, прочитајте го за крајниот водич за ѓубре во Европа!

 

Крајниот водич за вртење во Европа по услуга

Советувањето во Европа обично варира во зависност од видот на услугата што ја добивате. На пример, од вас се очекува да напиете келнер во ресторан со пет starвезди на различна основа на сервер зад шалтер. Бармените во некои случаи не очекуваа бакшиш, каде што таксистите би. Користејќи ја вашата дискреција, и дарежливоста е секогаш добар начин да се реши кога се одлучува за точниот совет. Исто така, повеќето места бараат да барате пари, затоа не заборавајте да носите неколку ноти за евра во секое време.

Билети за Милан до Рим

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

Tipping In Europe restaurants

 

Влез во ресторани

Секоја ситуација кога храна или пијалоци се донесуваат на маса обично бара совет. Износот зависи од видот на јадење што уживате. Стандардна процедура за ѓубре во Европа е да оставите една или две евра на сметката над износот на сметката ако се нарача рунда пијалоци, но нема храна. Целосните оброци во седната околина се различни. Во овој случај, неколку евра по лице обично се доволни. Рестораните со пет starвезди низ Европа обично го вклучуваат бакшишот во сметката. Бидете сигурни да го проверите ова бидејќи нема потреба да оставите дополнителен совет, освен ако навистина уживавте во вашата услуга. Одлична услуга понекогаш бара дополнителен совет, па во овие случаи, може да одите сè до 15%.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

Пабови

Повеќето пабови или барови низ целиот континент воопшто не очекуваат совети. На бармени им се плаќа плата, и додека неколку монети во теглата за врвовите, најверојатно, ќе бидат ценети, не е потребно. ако ви даде совет, повторно запомнете да користите само пари, или ноти или монети. Во случај да сте на изгубен крај, тука е список на 5 Најдобри барови со музика во живо во Европа.

Билети за Брисел до Амстердам

Билети од Лондон до Амстердам

Билети во Берлин до Амстердам

Билети за Париз до Амстердам

 

 

Стилисти и Спа

Многу луѓе сакаат да добијат свеж нов фризура, или релаксирачка масажа додека е на одмор. За среќа, ќе најдете бањи и стилисти низ цела Европа, често во скоро секој град. Советување, во секој случај, обично е околу десет проценти. Ако сте неверојатно задоволни со услугата што сте ја добиле, може да одиш толку високо како 15%.

Билети во Нирнберг до Прага

Билети од Минхен до Прага

Билети во Берлин до Прага

Билети за Виена до Прага

 

Stylists And Spa's

 

Хотели

Хотелите се честа појава кога станува збор за прашањето за ѓубрето во Европа. Како правило на палецот, секогаш треба да се следи упатството за едно евро. Ова во основа наведува дека оставате едно евро во совети по услуга. Ако hвонче или испраќач носи торби, тогаш е доволно едно евро по торба. Чистењето на куќите треба да добие евро дневно. Советувањето на вашиот консиерж е на ваша дискреција, но треба да зависи од нивото на услугата што сте ја добиле. Ако тие поминале над и над, можеби вашиот престој е незаборавен и пријатно, тогаш е соодветен бакшиш од пет до десет евра или дури и повеќе.

Билети за Франкфурт до Берлин

Билети за Лајпциг во Берлин

Билети за Хановер до Берлин

Билети за Хамбург до Берлин

 

Што да им кажам на такси И транспорт

Такси и Уберс се внатрешен дел од обиколување низ Европа. При изборот на што да наведете, најдобро е да се има предвид како возачот се плаќа. Општо, иако, Соодветна е и два евра за кратко такси или возење во Uber. Апликациите како што е Uber ви овозможуваат да го вртите возачот електронски, додека измерените такси ќе бараат пари. Врвот во Европа за време на патувањето е исто како и припивањето во баровите или рестораните. Имајте на ум дека не е секогаш потребно, но честопати ценети. Резервирајте билети за воз за вашиот Европската патување е едноставна и лесна со веб-страницата за најевтини билети за воз во светот.

Билети за Милан до Венеција

Билети за Падова до Венеција

Билети за Болоња до Венеција

Билети Рим до Венеција

 

Ultimate Guide To Tipping In Europe

 

Крајниот водич за вртење во Европа по земја

Повеќето земји ги следат истите генерални упатства кога станува збор за ѓубрето во Европа. Секако, треба секогаш истражување на наменетата дестинација пред да патувате со цел да бидете сигурни дека сте целосно ажурирани. воз патуваат честопати може да ве однесе низ неколку земји во исто време, затоа да си сигурен што точно да правиме во секоја од нив е секогаш корисно. Некои земји се издвојуваат од своите колеги во однос на правилата, сепак.

Исланд и Скандинавија

Без разлика дали станува збор за поврат на нивното Викиншко потекло или едноставно едноставна учтивост, овие земји претпочитаат воопшто да не потпишувате. Повеќето ресторани и услуги ќе бидат вклучени во законот. Сè уште е соодветно да се заокружи сметката до најблиското евро, наместо бакшиш или преку готовина или со кредитна картичка.

 

Грција и Кипар

Грците прават сè малку поинаку, и советувањето не е исклучок. Поголемите сметки бараат помали совети, а помалите сметки бараат поголеми совети.

 

Австрија

Остави барем а 5% Совет, во готово за сервери, дури и ако сметката вклучува гратис. Кешот е секогаш крал во повеќето европски земји, и Австрија не се разликува.

Билети за Салцбург до Виена

Билети од Минхен до Виена

Билети за Грац до Виена

Билети во Прага до Виена

 

Што да советувам во Ирска и Шкотска

Познат по нивната пријателство, обајцата овие нации ќе ги носат торбите среќно. Советувањето за испраќачите во багажот не е од суштинско значење, и обично не се очекува. Да се ​​биде милостив и да се каже благодарам учтиво е, сепак, очекувано. Доколку сакате во иднина да ја добиете истата услуга од вашиот портер, не заборавајте да ги признаете позитивно.

 

Tipping In Europe bars

 

Што да советувам во Европа – Британија

Многу британски луѓе се обидоа да им објаснат на туристите дека вршењето на домаќинството навистина не е потребно. Кога станува збор за ѓубрето во Европа, ова е едно од најцврстите правила. Не оставајте совет на вашата хотелска соба, тоа најверојатно ќе биде предадено на пред бирото како изгубено пари. Bartenders исто така не очекуваат совети, и припитом за нив може да биде намуртено. Со сите средства, бидете пријателски и признајте го вашиот шанкер. Ставете неколку монети во теглата за врвот, ако има. Ако не е, наместо оставете го врвот од равенката.

Билети за Амстердам до Лондон

Билети во Париз до Лондон

Билети во Берлин до Лондон

Билети за Брисел до Лондон

 

Заокружувајќи ги сите информации во врска со ѓубрето во Европа

Најдобар совет за советување во Европа е да ги извршувате домашните задачи. Прочитајте ги сите за земјата, или земји што планирате да ги посетите. се сеќавам дека патувања со воз често ве водат низ голем број земји дека можеби ќе можете да застанете. Секогаш донесувајте пари, и двете монети, и неколку белешки за бакшиш во готово. Доколку не сте сигурни во политиките, се држи до правилото од десет проценти за рестораните, и едно евро правило за с else друго.

 

Запомнете, Ние сакаме да ве едуцираме за Патување, па кога времето е исправно и вие одлучите да патувате, запомнете дека Train Travel е наша специјалност и изберете Зачувај воз, би сакале да ви помогнеме да уживате во вашето патување!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Крајниот водич за ѓубре во Европа” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/guide-tipping-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените де на fr или tr и повеќе јазици по ваш избор.