Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 25/06/2021)

Преземање на возот е еден од повеќето потценети форми на модерна транспортна. интерконтинентални авион вози стана прифатлива повеќе секоја година, но возовите се во пораст насекаде. Постојат неколку причини зошто патувањето со воз е една од најпознатите фасцинантен начин да се ги менуваат меѓународните граници.

 

На Bernina Експрес

На пример, глетки кои ги нуди Бернина експрес сам се доволни за да конвертирате било авиокомпанија ентузијаст во железничката фанатик. Се протега од Chur и Свети. Мориц во прекрасни источна Швајцарија во северниот дел на Италија Tirano, на Bernina Express е исто така познат како најстариот сценско пругата патување во светот. Овој пат ги спојува вкупно 90 милји. Тоа значи 4 часа на филмски алпските предели, глечери, големи водопади, и драматична клисурите.

Сите убава глетка се гледа преку експрес возот дарежливи прозорци на виста во секој патнички автомобил. Патувањето кулминира на Bernina Лозинка. На 7,000 стапки над нивото на морето, помине е склон да беснее снежни бури. во меѓу време, сончево Италија ќе чека на другиот крај на ова патување. овој живописен возење со воз треба да биде задолжително на списокот со кофи на секој убител на пруги.

 

германската железничка

во меѓу време, се приклучи на Експрес на таа листа е ДБ или Deutsche Bahn. националната железничка мрежа Германија нуди некои од најпознатите сценско вози во близина на реката Рајна. Нејзините патишта ќе ве однесе низ впечатлива поглед на Алпите и планински долини. На пример, најдобар начин да го цениме големина река во Европа е преку пат кој ги поврзува градовите на Мајнц и Келн. Овој пат ќе ве однесе низ ридови, распаѓа замоци, и терасовиден лозја.

ДБ нуди редовни воз вози кои ги поврзуваат градови како Амстердам, Копенхаген, и Прага во главните метрополи Германија. Слично на Bernina Експрес, тоа е фантастичен начин да се види срцето на Европа. Не е ни чудо што Ен-Ен се однесува на Deutsche Bahn како "Едно од најпријатните Германски искуства патување кои не вклучуваат на Mercedes-Benz 450. " Додека возовите во Европа се ценети најмногу за долго крос-кантри и крос-континент патувања, постојат и други опции за пократок посекојдневна патници воз. На пример, на Берлин Ringbahn отсекогаш бил популарен меѓу туристи кои сакаат едноставен разгледување турнеја на градот. Може да се обидете ова за цената на еден билет.

Франкфурт во Келн возови

Брисел во Келн возови

Виена во Келн возови

Хановер Келн возови

 

Транссибирски експрес

Не се зборува за фасцинантен воз патувања би била комплетна без да го вклучите со Транс-сибирскиот експрес. Исто така познат како најдолго патување со воз на планетата, Транс-сибирскиот експрес поврзува Москва во западниот дел на Русија во крајбрежниот град Владивосток во источна Русија. По патот, пругата се разгранува во близина земји како Кина, Монголија, и Северна Кореја. Неколку локации во Западна Европа, вклучувајќи Амстердам, имаат железнички станици кои нудат вози на Транссибирската станица во Св. Петербург, Русија. Не е чудо што многу Европејци да изберат да се земе возот кога venturing исток.

Патување околу Русија со воз е еден од најевтините начини да патуваат. готово, тоа е исто така еден од најспоро, со Ladbrokes тврдејќи дека во текот на ноќта спанко воз од Волгоград во Нижни Новгород го 27 часови. уште, широка железничкиот систем на Русија видов многу акција оваа година, кога земјата беше домаќин на Светското првенство. Многу фанови дојдоа да го гледаат повеќе од земјата и нејзините луѓе, како тие патувале на тела со воз.

 

 

Ова е уште еден фасцинантен и често занемарен аспект на железнички патување. Секако, таму не е ништо како луѓето и искуства ќе се сретне на патот. Се подготвени да се исполнат некои од најпознатите фасцинантен луѓе од целиот свет. Кое патување крос-кантри воз сте на, ти си најверојатно да се заокружи изнаоѓање на пријател или два меѓу колеги патници во текот на ноќта. Без разлика дали сте преземање на сценската Bernina Експрес, патувајќи низ неколку земји на или Deutsche Bahn или со Транс-сибирскиот експрес, или релаксирачки на Швајцарија Глечер Експрес, кој Патувањето култура опишува како патување, кој му конкурира место на Bernina, патувајќи со воз е обврзана да биде една од најпознатите фасцинантен искуства од вашиот живот.

 

Да го добиете најдоброто искуство со возот во вашиот живот, по најевтини цени, а е ослободено од ништожно резервација такси, употреба Зачувај воз!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ffascinating-train-travel-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.