Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 30/09/2023)

Не постојат многу начини на транспорт подобро од воз, но реката Круз збор за прилично блиску! Тоа е луксузен и лежерно начин да се открие избор на Европа, гледајќи градови, региони, и земјите од нова перспектива. Можете да ги истражуваат интригантна дестинации кои инаку може да се пропушти од одмор маршрутата. Не е чудо што толку многу луѓе го избере сценско пат за да ја видите 5 Најубавата реки во Европа да се истражуваат!

 

1 од 5 Најубавата реки во Европа: Дунав

должина: 1,783 милји / 2,870км

пат: Германија – Шварцвалд до Црното Море

Земете крстарење на реката Дунав, ако уживате во историјата, Исклучителна храна, и незаборавни искуства. Патување низ модерен град на Амстердам Западна Европа на Дунав, кој полека се спушта во донесувањето Европа историски знаменитости, како што се Salzburg (градот на музиката), или скокаат во посета на пропаст барови во трендовски Будимпешта. Оваа збирка на Европската реката Патувања ќе издржам во сон простор исполнет со нови искуства, место, звуци, мириса, и гастрономски средби.

Минхен во Салцбург возови

Салцбург за Пасау возови

Виена во Салцбург возови

Салцбург во Виена возови

Danube river at night

2 од 5 Најубавата реки во Европа: Рона

должина: 505 милји / 813км

пат: Швајцарските Алпи на на Средоземното Море

реката Рона е историски реката Швајцарија и Франција и еден од најзначајните патишта на Европа. Не е ни чудо што е на нашата листа на 5 Најубавата реки во Европа да се истражуваат.

Тоа е единствената голема река што тече директно на Средоземно Море и е донесена на е темелно алпски. Ова го прави сосема различни од нејзиниот северен сосед, Рајна, што остава сите свои алпски карактеристики зад себе кога го остава во Швајцарија. Сценско и често диви текот на Рона, карактеристиките на водата тече во него, и начинот на кој таа се користи од страна на луѓето ги имаат сите се обликувани од влијанија на планините, утврдување на правото на устата на реката, каде седименти по повод одбележувањето на Рона во алпската глечер се носат во топлите води на Медитеранот.

Цирих Chur возови

Женева за Chur возови

Милан да Tirano возови

Бергамо да Tirano возови

Rhone Switzerland Rivers In Europe

3 од 5 Најубавата реки во Европа: главните

должина: 326 милји / 525км

пат: Kulmbach на Мајнц, Германија

Реката Мајна е 327 долго милји и е најдолга река наоѓа целосно во Германија. Тече од исток кон запад, Главниот приклучува на реката Рајна во Мајнц, Германија. Реката Мајна почнува во регионот Горна Франконија на Германија; сепак, реката се смета само за навигација помеѓу Бамберг и Мајнц.

Во 1992 на Мајна-Дунав канал отвори, кој ги поврзува реките Мајна и Дунав. Каналот започнува во Бамберг и ги исполнува на реката Дунав во Kelheim, Германија. Ова е сега се смета за голем воден пат кој им овозможува на двете патнички бродови и помали комерцијални бродови да патуваат помеѓу Северното Море на запад и на Црното Море на исток.

Келн на Мајнц возови

Франкфурт на Мајнц возови

Берлин да Мајнц возови

Брисел да Мајнц возови

Mainz Germany Rivers In Europe

 

4 на 5 Најубавата реки во Европа: неговата
должина: 485 милји / 780км

пат: Северозападно од Дижон, Франција во Англиски Канал Ле Авр

Многу од градовите имаат функција која ги идентификува, дефинира нивното постоење, и делува како пулс што тече низ срцето на градови. На реката Сена во Париз е она што на реката Темза е во Лондон, Дунав во Будимпешта. Тоа е епицентарот, областа во која мигрираат туристите, каде што тие го набљудуваат познати атракции и фати спомени.

А Сена Круз е задолжително!

Сметаме дека вие буквално може да се избере само за било кој еден од Сена Патувања нуди и нема да бидете разочарани! Вие ќе бидете во можност да се види најдоброто од Париз, градот на љубовта. Вашиот избор е широк опсег. Ако имате ограничено време, Патувања се достапни за да се вклопи во кратки вашето време таму. За повеќе лежерниот атмосфера, уживаат во Сена Вечера Круз, погледнам Ајфеловата кула и музејот Лувр, како што плови по. Или можете да ги комбинирате овие атракции и крстарење за ексклузивен комбо, се искачи на вториот кат, восхитувам на ставовите, и потоа земе патување со брод, ужива вечера и чаша вино. Можете дури и може да се земе во шоу Мулен Руж, ако така фенси? За да ја видите вистинската Париз, на Сена крстарење е задолжителна.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

 

Последната избор за европски Реки – холандскиот патишта

должина: 528 милји / 850км

пат: Холандија до Северното Море

На мали реки, канали, и внатрешните мориња на Холандија ги сочинуваат холандските водни патишта, и крстарење тука е релаксирачки начин да се истражуваат Европа и нејзината впечатлива мала земји. Екскурзии низ градовите во Амстердам и Ротердам често се појавуваат на правци, Но, за нагласување на Холандскиот патишта реката крстарење е серија на 19 автентични ветерници, кои линија на банките канал во регионот на Kinderdijk. Земете ја вашата камери подготвени.

Подеднакво се прекрасни цветни прикажува на Keukenhof, најголемиот цвет градина. Блескави теписи на бои се создадени од седум милиони лалиња, нарциси, и други цветаат - во нивното најдобро прекрасно време во април и мај. Внимавај за пократок Патувања во овој период од годината, особено фокусирајќи се на холандските полиња на сијалицата.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Dutch Waterways and windmill

 

сите на бродот! Резервирајте со која тренирате билет за патување со реката Зачувај воз денес и добива крстарење!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најубавата реки во Европа да се истражуваат” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-beautiful-rivers-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.