Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 30/04/2021)

Секој вистински вино љубовник знае дека виното градови во Европа им понуди поволни и прекрасни вино. Од Франција, Италија, и понатаму, овие земји се идентификувани од страна на многу да се имаат најдобра вина во светот.

Во дел, ова се должи на идеални климатски услови на одгледување, но тоа е уште една уметност. Не секој знае како да се направи најмногу вкусни вина.

љубителите на вино се знае дека некои места се малку тешко да се стигне со воз, како тие се вкоренети во село. За среќа, Западна Европа има неколку градови кои се уште може да ви ги понудиме најдобрите вина во Европа. Плус, вие не ќе мора да се проблеми со себе во изнаоѓање на начин да се дојде до нив, како и сите од нив се достапен со воз. Ако вашата почетна точка е било која од големите земји во Европа, ќе имаат лесен време се стигне до таму.

Со сите на тоа во предвид, ајде да ги разгледаме во крајна листа на најдобрите градови вино во Европа и како да ги посетите со воз.

 

Кобленц, Германија

Кобленц вино градови во Европа

 

За жал не е познат на сите, Долината на реката Рајна во Германија е полна со квалитет лозја. Тие произведуваат најдобрите вина во цела Германија, и повеќето од нив се постигне Кобленц.

Овој мал град се наоѓа на реката Рајна и нуди некои од најдобрите вино барови и ресторани во регионот. Тоа е особено убава, не како некои други поголеми градови во областа.

Лозовите насади на регионот познат за да има најдобрите Ризлинг вино во светот. Ако одлучите дека сакате да го посетите живописен град Кобленц, ќе мора да се обиде да една чаша или две од ладно бело вино.

Како да дојдеме до Кобленц е сосема лесно, како што има една од најдобрите локации на сите вино градови во Рајна долина. Тоа е на половина пат меѓу две големи германски градови - Келн и Франкфурт, и брзи возови се случува да Кобленц од двете. Што повеќе, на градот се наоѓа на туристичко Рајна долина сценската воз пат.

На крајот, градот е релативно блиску до границата со Холандија, Белгија, Луксембург, и Франција. Тоа значи дека ќе немаат проблеми со наоѓање на воз од овие земји, како и.

Берлин со Кобленц возови

Франкфурт во Кобленц возови

Луксембург со Кобленц возови

Штутгарт во Кобленц возови

 

Виена, Австрија

Виена не е само меѓу најдобрите градови за живеење во; тоа е исто така меѓу најдобрите градови вино во Европа. Земјата произведува многу вино во целина, од кои повеќето се од лозјата долж реката Дунав долина. самата Виена е една од ретките светски метрополи кои произведува вино во градот.

Сето тоа значи дека ќе имаат можност да се обиде на најдобрите вина во земјата има да понуди, право во Виена. Понатаму, треба да знаете дека едно шише со вино за да уживаат е Weissburgunder.

Виена е главен град на Австрија и еден од поголемите градови во Европа, што значи дека ќе можете брзо ќе одам таму со воз. Тоа е централната железнички центар, кој има врски со неколку соседни земји.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Нашите очигледен избор за Топ 5 вино градови во Европа е Бордо, Франција

Бордо вино градови во Европа

 

Оние од вас се запознаени со вина, знам дека Бордо во Франција е една од најпознатите вино престолнини на светот. Тоа е зошто тоа е на листата на најдобри градови вино во Европа. Сите виното произведено во овој познат регионот се влева во градот да се ужива.

Бордо вина се познати по своите минерални и овошни ноти, од овошје курва да послатка зрел плод. Овие вина, исто така, има неверојатна способност да стареат добро. Производителите често ги остави на возраста за неколку децении.

Природно, вие не мора да се обиде стари вина што чини богатство да се доживее најдобрите вина во регионот. Постојат голем број на прифатлива вина со исклучителни сооднос цена-вредност. На врвот на вино треба да се обиде тука е Црвениот Бордо.

Постигнување на градот нема да биде проблем, без разлика каде се наоѓате во Западна Европа. Што повеќе, повеќето линии возот ќе Бордо понуда возови со голема брзина. Вие само ќе треба неколку часа за да стигнат до градот од било каде во Франција. Воз од Париз достигне Бордо во помалку од 3 часови!

Тулуз во Бордо возови

Париз во Бордо возови

Лион во Бордо возови

Возови од Марсеј до Бордо

 

Фиренца, Италија е нашата последна вино градови во Европа

Скапоцен камен на Тоскана, ако не и сите на Италија, Фиренца е совршен град со најдобрите вина во земјата. Постојат неколку села во целиот град кои произведуваат прекрасни Sangiovese вино и сите од нив да заслужува да биде на листата на вино градови во Европа. Овие прекрасни села и прекрасни Италијанскиот министер за внатрешни се тешко да се постигне, но градот Фиренца не е.

Може да стигнат до градот со воз од било каде во Италија, или понатаму, допаѓа Швајцарија и Франција. Има редовни, со голема брзина возови, кои одат неколку пати секој ден од Милано и Рим, но исто така и од Венеција. Овие патувања се помалку од два часа, и ќе добиете шанса да го видите убави ридови и полињата на Италија.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Пиза на возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

 

Значи се сте подготвени да уживаат во вино градови во Европа? SaveATrain.com ќе ви помогне да се дојде до било кој град во Европа, брзо, евтини, и со насмевка!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwine-cities-europe%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.