Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 21/02/2021)

ЕУ предложи да се инвестираат над 100 милијарди евра во возови за зајакнување на европските патувања, Оваа инвестиција ќе се комбинираат со јавното и приватното финансирање. целосно, вкупната инвестиција ќе надмине 4,5 милијарди евра. Инвестицијата ќе се дојде преку група за финансирање наречен ја поврзува Европа објект. Накратко, финансирањето ќе доаѓаат од неколку групи. Овие групи вклучуваат национални, приватна, и инвестициски банки.

Финансирањето ќе им помогне на надградба на Европската патување железничка мрежа. Исто така, инвестицијата ќе помогне во развојот на алтернативни опции гориво за возови. дополнително, финансирањето ќе го отвори патот за транспорт со нулта емисија.

 

Европската Патување Проекти

Projects will focus on the core network of European travel. €719.5 million is for the Европската железничка мрежа. €99.6 million is for upgrading road transport. Исто така, €78.9 million is for developing ports. And €44.7 million is for inland waterways.

Најди информации за иницијативи кои финансирањето ќе покрие вклучуваат;

  1. зголемување на брзина на возовите меѓу Данска и Германија.
  2. Надградба на железничките линии во Словенија
  3. Railелезнички тунел помеѓу Италија и Франција
  4. додавање 340 станиците за полнење на електрични бидејќи Автомобили
  5. Адаптација патишта поради товарниот транспорт

Келн во Копенхаген возови

Дрезден во Копенхаген возови

Нирнберг во Копенхаген возови

 

Additional EU train funding of €37 Billion for European travel

According to some извори, Европа инвестираше дополнителни 37 милијарди евра во индустријата за возови. Оваа сума ќе им даде повеќе луѓе работни места и приходи. Европската железничка мрежа се должи на зголемување на капацитетот и одржливоста. Еве некои од проектите за кои се користат 37 милијарди евра;

Дизелдорф Хамбург возови

Бон во Берлин возови

Хајделберг во Минхен возови

 

 

1. База тунел Готард

Додека овој тунел е 17 години стар, се отвори само за европски патувања во 2016. Поради алпски планините, го зеде 2,400 работниците да вежба преку. должина на тунелот е речиси 57 КМ, што го прави најголем тунел во светот. Поради големината на тунелот, the cost was € 11 милијарди.

Овој тунел се поврзува Северна Италија со јужна Германија, кои се две значајни земји во Европската патување екосистем. Во иднина, 240 товарни возови ќе го искористите овој тунел. Бидејќи од тунелот, на пратки ќе го замени повеќе 2 камион милиони патувања годишно. Камиони треба да се вози на планината и да чекаат во редици за патарина. Како резултат, на пратки, which will travel at an uninterrupted 160 KM per hour will be preferred.

Тренто до езерото Гарда Peschiera возови

Болзано Bozen до езерото Гарда Peschiera возови

Болоња во езерото Гарда Peschiera возови

Венеција до езерото Гарда Peschiera возови

 

2. Fehmarnbelt линк

Оваа фиксна тунелот врската ќе биде најдолг нурнати тунел во светот. The tunnel will link Denmark with the German Island of Fehmarn. The total cost of this link tunnel is €7 billion. Овој линк ќе се намали патување со воз времето помеѓу Стокхолм и Хамбург од страна на 2 часови. индустрија товарни меѓу Германија, Данска, и Шведска имаат стекнато масовно од овој линк, ова сигурно ќе ги подобри европските патувања.

Штутгарт во Хамбург возови

Антверпен во Хамбург возови

Лајпциг во Хамбург возови

Бон во Хамбург возови

 

3. Европската железничка мрежа Патување Врската проект VDE 8

VDE 8 е веројатно најголемата железничка градилиште во Германија. Проектот подобрува транспорт во Германија. Поради својата големина и технологија на VDE 8 линија меѓу Берлин и Минхен costs €10 billion.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Билет резервации во 3 минути

Резервација на билет за воз за патување во Европската? Зошто да не се 3 минути на нашиот сајт да се најде најевтините билети за вашиот правци. Пријавете се на нашиот сајт сега да книга возови. Билетите може да се плати за повеќе начини, вклучувајќи идеален и кредитни картички.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feu-invest-1-billion-euros-european-travel%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/in_routes_sitemap.xml, и може да се промени на / во до / или ru / ja и на повеќе јазици.