Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 22/10/2022)

железнички транспорт е најстариот еколошки начин да се патува. ефектот на стаклена градина на емисијата на гасови по километар на железничкиот сообраќај е 80% помалку од автомобили. Во некои земји, помалку од 3% на сите транспортни гасови доаѓаат од возовите. Единствениот методи повеќе еколошки од возовите се шетаат и возење велосипед. таму многу причини зошто изборот да се патува со воз е еколошки и ние би сакале да ги споделат со вас!

Типичен железничка линија може да го носи 50,000 луѓе на час. Споредете го ова со автопат лента, кој може да се движи 2,500 луѓе на час.

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Пост споделен од Најџел Ц Вилијамсон (@therealnigelcw)

 

Кога спротивставени моторни превоз со железница, надворешни трошоци, бучава, загадување на воздухот, несреќи, и влошување на инфраструктурата, и метеж се далеку пониски на возови од користење на приватни автомобили.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Бучавата – Зошто изборот да патувате со воз е еколошки

Загадувањето со бучава е негативно влијание на бучавата и врз луѓето и животните. Тоа е директен резултат на лошата урбано планирање. Проблеми од бучава датум загадувањето уште од антички Рим! Денеска, бучавата од сообраќајот може да предизвика оштетување на психолошката состојба на луѓето. Симптомите вклучуваат хипертензија, високо ниво на стрес, тинитус, нарушување на спиењето, и други штетни ефекти.

Моментално, постојат мерки за да се ограничи влијанието на коловозот бучава. Мерките вклучуваат бариери за бучава, ограничување на брзината на возилото, менување на коловозот текстура, како и контрола на сообраќајот со кои се овозможува непречено проток на возилото. Ова значи дека на автомобили во системот за контрола на сообраќај ќе треба да ги користат нивните сопирачки и забрзување помалку.

Возот е еколошки и дека е од клучно значење. Индија е гледањето на продажбата на автомобили расте на годишна основа. Кина се предвидува да има 300 милиони автомобили на патот од страна на 2030. Воздухопловство и брод патувања, исто така, се додавање на глобалните емисии на CO2. Се чини дека од сите видови на транспорт, само возовите ги одржуваат емисиите на ниско ниво и одржлив за иднината.

Електрични и хибридни автомобили се очигледно подобро за животната средина отколку традиционалните автомобили, но денес, проблемот е во тоа што овие автомобили се премногу скапи за да бидат продадени на ниво што ќе биланс од негативните последици на автомобили.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Фиренца во Рим возови

Венеција до возови во Фиренца

 

 

Дизел возови и електрични возови

Постои разлика помеѓу дизел возови и електрични возови. електрични возови испуштаат 20-35% помалку јаглерод од дизел возовите. Железничка е еколошки особено електрични возови кои се напојува со обновлива енергија и понуда јаглерод-слободен патувања. емисии од возови во Европа ќе се намали за дополнителни 50% од страна на 2030. Овие бројки се големи бидејќи возовите сметка за 8.5% од сите патни активност.

Келн во Франкфурт возови

Минхен во Франкфурт возови

Хановер во Франкфурт возови

Хамбург во Франкфурт возови

 

 

Погледнете го овој пост на Instagram

 

Пост споделен од Дејв Вилер (@davewheelerstudio)

Возови или авиони – зошто изборот на патување со воз е еколошки

Клучна важна точка кога споредување на возови во авионите е дека авиони треба да се користи со неверојатна количина на гориво за полетување и слетување. Исто така, кога луѓето патуваат со авион, тие имаат тенденција да се стигне до аеродромот со автомобил. Ова додава во емисиите на CO2 за нивното патување. Ова го прави полагање на меѓуградски воз прилично очекувано за животната средина.

Имало некои неодамнешни случувања, особено за луѓе патуваат за бизнис кои се информирани од страна на туристички агенции на влијанието на нивните летови јаглерод. Исто така, настрана од животната средина, многу е тешко да се стигнуваат до центрите на градот со кола, со оглед на тоа, ако сте во воз, ќе имаат директен пристап до градското центри. Ова, почесто отколку не, исто така значи дека е многу побрзо да патуваат со воз од кој било друг метод.

Џенова Милан возови

Рим во Милано возови

Болоња во Милан возови

Верона во Милано возови

 

Во заклучок, возот е еколошки и најеколошки начин за патување и исто така обезбедува погодност за луѓето кои патуваат и за деловно и за задоволство. Зголемувањето на автомобилите на патиштата значи дека метежот и загадувањето се зголемуваат, а возовите се транспортниот одговор за заштита на животната средина.

 

Дали сте во потрага да се купи билети за воз без резервација такси? Оди до www.saveatrain.com да добиете пристап до најевтиниот стапки воз.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fwhy-choosing-to-travel-by-train-is-environmentally-friendly%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените fr или тоа и повеќе јазици де.